Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Martina Węsierska

Konferencja na temat FAS

Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach wraz ze Szpitalem Specjalistycznym w Chojnicach, dnia 15.10.2014 r. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego, organizuje konferencję, poświęconą FAS, czyli Płodowemu Zespołowi Alkoholowemu.

 

- To nie będą suche informacje, a przedstawimy wyniki badań zjawiska w powiecie chojnickim, które przeprowadził sanepid. Nie wygląda to podobno za ciekawie. Kobiety w ciąży nie zdają sobie sprawy, że jest coś takiego jak FAS. A jest niestety społeczne przyzwolenie na tzw. kieliszek wina na poprawę czerwonych krwinek - mówi Agnieszka Kortas - Koczur, dyrektor Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej. - Dzieci z FAS rodzi się więcej niż z zespołem Downa. Jest to dosyć szerokie zjawisko - dodaje psycholog Martina Węsierska.

Reklama | Czytaj dalej »

W programie:

11.00 – Podstawowe wiadomości o FAS – dr Ewa Wodzikowska

11.25 –Zaburzenia pierwotne i wtórne u osób z FASD – lek.med. Grażyna Rymaszewska

12.00 – Zjawisko picia alkoholu w ciąży – badania - mgr Iwona Jażdżewska

12.15 - Przerwa

12.30 – Funkcjonowanie dziecka z FAS w domu – mgr Martina Węsierska

12.50 – Zaburzenia ze spektrum FAS - aspekty psychopedagogiczne – mgr Marcin Adamczyk

13.15 – „Refleksje” rodzica

13.35 – „Wieczne dziecko” - film

Chęć uczestnictwa w Konferencji prosimy zgłosić do dnia 07.10.2014r.
- Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach, ul. Strzelecka 31, tel. 52 397 35 74, e-mail: opr.chojnice@wp.pl

- Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza, ul. Leśna 10, tel. 52 395 66 67, e-mail: naczelna@szpital.chojnice.pl

Do wzięcia udziału zapraszamy:
- psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodziny, lekarzy, pielęgniarki, położne, rodziców zastępczych, oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką FAS i FASD.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~EQUILIBRIUM
Czekam na konferencje tego typu, ale
na temat: ZESPOLU ASPERGERA,
chetnie wtedy tam, podejde.
Greetings for All-in-One...
15 Października 2014, godzina 15:38
Oceniono 1 raz 1
~...Zgłoś korupcję 800 808 808...
...Lekarz ginekolog z Gdańska oskarżony o molestowanie nieletnich...
Molestowanie nieletnich i wykonywanie aborcji - to zarzuty jakie usłyszał lekarz ginekolog z Gdańska zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Mężczyzna siedzi już w areszcie.
Za molestowanie grozi 12 lat więzienia
58-letni lekarz - ginekolog zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej pod zarzutem molestowania osoby nieletniej. Policja ma zeznania świadków i dowody na doprowadzenie osoby nieletniej - chłopca - do tak zwanych innych czynności seksualnych.
W toku śledztwa okazało się też, że lekarz może mieć związek z dokonywaniem nielegalnych aborcji i wywoływaniem poronień. W jego gabinecie znaleziono leki, których ginekolog nie przepisuje, a które mogą wywołać u kobiet w ciąży poronienie. Lekarz usłyszał zarzuty, został aresztowany na 3 miesiące. Za molestowanie grozi 12 lat więzienia. Przeprowadzenie nielegalnej aborcji może skończyć się trzema latami za kratami...
15 Października 2014, godzina 10:36
Oceniono 9 razy 9
~Ta w szpitalu dyskusja to PiaR Dyro OPR Agnieszki K.k. kndydującej z listy drużyny obecnego burmist
Czy już w OPR przestali wykorzystywać ludzi w pracy, co na to pracodawca burmistrzynio Aruś F., co...co...
13 Października 2014, godzina 12:41
Oceniono 20 razy 18
~Gorąca dyskusja o nowotworach w „Bez retuszu”. „Pacjent nie powinien wyć z bólu!” Gorąca dyskusja o
Gorąca dyskusja o nowotworach w „Bez retuszu”. „Pacjent nie powinien wyć z bólu!”
Gorąca dyskusja o nowotworach w „Bez retuszu”. „Pacjent nie powinien wyć z bólu!”
13 Października 2014, godzina 12:37
Oceniono 11 razy 9
~EQUILIBRIUM
Czekam na konferencje tego typu, ale
na temat: ZESPOLU ASPERGERA,
chetnie wtedy tam, podejde.
Greetings for All-in-One...
13 Października 2014, godzina 12:37
Oceniono 3 razy 3
~Zbigniewie Matuszak jesteśmy z Tobą duszą i sercem, Walcz o nasz byt w radzie miasta Chojnic...
Zbigniewie Matuszak jesteśmy z Tobą duszą i sercem, Walcz o nasz byt w radzie miasta Chojnic, przez dwadzieścia lat gospodarzenia szesnaście jako obecnego burmistrza i cztery lata jako radnego doczekaliśmy tylko się w Chojnicach biedy nędzy ubóstwa, ludzie wyjeżdżają za chlebem, pracą, płacą z Chojnic na emigrację za granicę do innych miast obecnego burmistrza interesują tylko podwyżki dla prezesów spółek miejskich, a w zamian ludzie dostają zalane ulice, domy fekaliami, brak stacjonarnego hospicjum lek M. K. i B. K. dla chorych na raka, wymagających opieki paliatywnej, z istniejącego hospicjum p. Barbary B. są wyrzucani ludzie chorzy, potrzebujący opieki paliatywnej w zolu w Jarcewie u właścicieli Barbary Bi i lLeszka B. radnego sejmiku pomorskiego i dyrektora szpitala w Chojnicach odpada mięso od kości, odleżyny, chorzy z bólu się zwijają tak wygląda opieka w Jarceniwe u w.w właścicieli, obecny burmistrzynio w imieniu jego jego podwładni pracownicy wykorzystują ludzi w pracy dla swoich partykularnych celów, czy obecny burmistrz nie wie czy nie chce wiedzieć co się dzieje w życiu mieszkańców, bo już wie i co, zrobił dla mieszkańców w ich bycie Chojniczan...Zbigniewie liczmy na ciebie że to się zmieni...Powodzenia Wyborcy...
13 Października 2014, godzina 12:15
Oceniono 12 razy 8
~LUDZIE PYTAJĄ, CZY WŁADZUNIA ODPOWIE..
Jak są wydawane publiczne pieniądze w ochronie zdrowia, czyje interesy zaspokajają, czy pacjentów potrze-by...Czekamy na przegląd wydawanych publicznych pieniędzy, kasuni... A jak wygląda opieka w "Bonamed" w Jarcewie, czy cztery 4miliony na rozbudowę zolu, musi być wpisane w interes strategi pomorza, terytorialny rozwój Chojnic-Człuchowa przez starostę Chojnic, a kto jest radnym wojewódzkim w urzędzie marszałkowski, kto rozdziela pieniądze publiczne na ochronę zdrowia, czy radny jest udziałowcem w majątku zolu w Jarcewie, czy korzystał zol z publicznych pieniędzy w jakiej wysokości, kto zakazuje konkurencji w opiece nad pacjentami chorymi na raka, potrzebującymi opie-ki paliatywnej, jak wygląda opieka w "Medicor", "Palium", jaki majątek publiczny dostały i korzystają podmioty w.w, dlaczego szpital wygrywał miejsca w Rzeczpospolitej na najlepszy szpital, a co się stało, że obecnie takie afery mamy w szpitalu, jak działa ISO, jak sprawowany jest nadzór przez organy do tego powołane inne...pytam,?... STASIU.
02 Października 2014, godzina 22:08
Oceniono 17 razy 15
~A Ludzie Mówią...
Gmina Chojnice: Zintegrowane Porozumienia Terytorialne
Pieniądze także dla prywatnej firmy z Jarcewa?
16 projektów znalazło się na liście przygotowanej do realizacji w ramach Zintegrowanych Poro-zumień Terytorialnych dla Człuchowa i Chojnic.

Wśród inwestycji publicznych znalazły się także te dotyczące prywatnych przedsięwzięć. I tak, 2 miliony przewi-dziano na ´systemowe wsparcie mikro- i małych przedsiębiorstw oraz początkujących przedsiębiorców´, a 4 miliony na ´rozbudowę istniejącego zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz teleopiekę´. Jak się dowiedzieliśmy, chodzi tu o zakład w Jarcewie prowadzony przez firmę Bonamed - Tłumaczy starosta chojnicki Stanisław Skaja:
Starosta dodaje, że samo wpisanie na listę nie oznacza jeszcze, że dany projekt otrzyma dofinansowanie. ´Musi się on wpisywać w strategię rozwoju województwa pomorskiego i zostać uznany za możliwy do sfinan-sowania. Dopiero wtedy trafi na listę zadań do realizacji według uzgodnionej hierarchii ważności´ - mówi Ska-ja.
Kolegę poinformowali o takiej możliwości a zapomnieli o całej reszcie społeczeństwa. Jak zwykle. Oby tylko ludzie pamiętali na kogo nie głosować podczas wyborów.
2014-02-19 07:08:46 ~Lowell
dla Bonamed jest, a na remont budynku dla p. Kaczmarek nie ma. Jednak władzunia tylko o swoim prywat-nym interesie myśli...
2014-02-18 16:44:26 ~taka sobie
http://www.weekendfm.pl/?n=47833&-jarcewo_dostanie_z_zpt, 2014.02.19.
02 Października 2014, godzina 21:57
Oceniono 10 razy 8
~...Zgłoś korupcję 800 808 808...
A to ciekawe, co zrobi NFZ...
...Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz S., standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wy-stąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas spra-wy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz S., jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania..., źródło: http://chojnice24.pl/artykul/17592/szpital-kontroluje-aktualizacja/, 2014.02.17.
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Chirurg-ma-zawieszony-kontrakt-ze-szpitalem/11396, 2014.02.17. STASIU.
02 Października 2014, godzina 21:46
Oceniono 14 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 438.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 455.00 465.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.56 435.33 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 457.83 462.63 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 471.14 477.39 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 524.75 530.55 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij