Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Radni powiatowi uwinęli się w niecałą godzinę

Od lewej: wicestarosta Przemysław Biesek - Talewski, skarbnik Elżbieta Smaglinska i starosta Stanisław Skaja.

Od lewej: wicestarosta Przemysław Biesek - Talewski, skarbnik Elżbieta Smaglinska i starosta Stanisław Skaja.

Mimo, że kampania przedwyborcza trwa, na dzisiejszej sesji rady powiatu radni nie rwali się do głosu bardziej niż zazwyczaj. Tradycyjnie pytania kierowała opozycja i co aktywniejsi radni. Najwięcej czasu zajęły pytania i interpelacje oraz odpowiedzi na nie. Kilka uchwał przegłosowano w tempie ekspresowym, bez dyskusji. Obyło się bez przerw, a sesja nie trwała nawet godziny. Co jest ewenementem, jak na powiatowych rajców.

 

Pod koniec kadencji opozycja regularnie dopytująca czy prywatny inwestor, właściciel nieruchomości przy rondzie biszkoptowym, spłacił wreszcie należności wobec powiatu, nie mogła przecież zarzucić tego nierozwiązanego tematu. Jak wytknął Wojciech Rolbiecki z PiS, aktualny właściciel terenu, czyli firma Doraco, odrzucił żądania powiatu. - Co dalej? - pytał. O postępach w sprawie ma być nawet informowany wojewoda. - Starostwo wystąpiło z pozwem przeciwko Doraco – odpowiedział krótko Stanisław Skaja.

Reklama | Czytaj dalej »

Jeszcze przed wyborami powiat chce oddać do użytku budynek przy Piłsudskiego, za Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym. Radna Krystyna Kijek, chciała dokładnie wiedzieć, co i kto wypełni mury obiektu nazwanego Centrum Integracji Społecznej. - W całości przeznaczony będzie dla osób niepełnosprawnych. Lada dzień podpiszemy umowę ze spółdzielnią socjalną – wyjaśniał starosta. Od początku mówiło się o eksperymentarium w tym miejscu, ale póki co żadnego przetargu na jego wyposażenie nie udało się rozstrzygnąć ze względu na zbyt wysokie ceny. - Jeżeli powstanie eksperymentarium, to niepełnosprawni będą się nim zajmować. Nie będziemy tam dodatkowo zatrudniać – deklarował Skaja.

Niczym podgrzewany kotlet wróciły też tematy niewystarczającej miejsc na parkingu przy starostwie oraz, w zasadzie miejskiej inwestycji, brakującego fragmentu chodnika wzdłuż Człuchowskiej. Zresztą o tej ostatniej już wielokrotnie przypominali też i miejscy radni. Może w końcu przed wyborami deklaracje zostaną spełnione. Wywołany do tablicy wiceburmistrz Jan Zieliński przysłuchujący się posiedzeniu początkowo prosił, by pytanie o chodnik skierować na piśmie, ale w końcu przymuszony przez Mieczysława Blocha, powiedział, że sprawa jest w toku.

Żadną „świeżynką” nie jest też temat parkingu przy urzędzie na 31 Stycznia, dokładnie permanentnego braku wolnych miejsc. Choć były pomysły wprowadzenia płatnego parkowania, to zamiast parkometrów postawiono jedynie bramki odgradzające wytyczone dla wybranych urzędników miejsca. Ale miejsc od tego nie przybyło, ani rotacja większa nie jest. Do propozycji częściowo płatnego parkingu wrócił Aleksander Mrówczyński. - Część aut parkuje na wieczór. Nie mam nic przeciwko, byle tylko na dzień nie zostawiali aut. Może warto poprosić by tego nie robili – mówił radny PiS. - Znam temat, mamy nawet numery rejestracyjne tych pojazdów, ale nie mamy ochrony i nie chcemy być policjantami. Nie mamy też parkometrów. Nie mogę ich siłą z tego parkingu usunąć – odpowiedział mu włodarz.

Opozycja nie tylko gani i wytyka błędy, ale na koniec wzorem radnych z koalicji postanowiła  staroście podziękować. - Dziękuję, że zarząd powiatu przychylił się do naszego wniosku o zwiększenie środków na granty. Teraz jest 150 tys. zł, a ostatnio było 120. To i tak jest progres, choć w 2011 roku było 200 tys. zł – stwierdził nie bez ironii radny Rolbiecki.

Podczas sesji radni i dyrekcja szpitala, mieli okazję dowiedzieć się, że departament środowiska urzędu marszałkowskiego planuje kontrolę przyszpitalnej spalarni. Mało tego, dowiedzieli się nawet o dacie wyznaczonej na 17 października. Wówczas inspektorzy mają ocenić sposób eksploatacji i poziom emisji dwutlenku węgla. Pozostaje tylko zapytać - jaki jest sens takiej zapowiedzianej z góry kontroli?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~wzburzony
Czy pamiętacie radnych z Platformy Obywatelskiej była taka trójca , no jeszcze jest , Gdzie mieli lub mają postawione zarzuty , o kradzież samochodami , drugi o bandyckie pobicie ludzi , trzeci ochlapus , kierował samochodem nachlany . Niech to świadczy kim są ludzie w przestępczej PO . Najwyższy czas na ludzi uczciwych , o wysokiej kulturze osobistej , nie karanych lub umoczonych w przekrętach i aferach , Ludzi godnych , ludzi wielkiego serca i sumienia
11 Października 2014, godzina 17:09
Oceniono 16 razy -2
~WYBORCY...Czekamy na Zbigniewa Matuszaka z Dworcowej w Radzie Miasta Chojnic...
Do Zbigniewa MATUSZAKA z Dworcowej...odsuń od koryta obecnie rządzących w Ratuszu, by ludzie mieli co do garów włożyć, by nie było ulic zalanych, by nie było kolesiostwa, nepotyzmu w śród pracowników podległych obecnemu burmistrzyniowi, byśmy mieli hospicjum dla wszystkich chorych, a nie tylko dla kasy...
11 Października 2014, godzina 10:58
Oceniono 12 razy -4
~Nie ma wolności słowa, wypowiedzi w Chojnicach jest Cenzura czy to już komuna władzuni...
Nie ma wolności słowa, wypowiedzi w Chojnicach jest Cenzura czy to już komuna władzuni...
Nie ma wolności słowa, wypowiedzi w Chojnicach jest Cenzura czy to już komuna władzuni...na portalu www.chojnice.com by ukryć gospodarcze przekręty obecnie rządzących w Chojnicach i okolicy, władzuni...
11 Października 2014, godzina 08:07
Oceniono 14 razy -2
~Wprowadzają cenzurę dla władzy absolutnej drużyny finstera...
Cenzura wróciła by wprowadzić władzę absolutną drużyny finstera...
Jaką prawdę o nie prawidłowościach gospodarzeniu chcą ukryć dworscy dziennikarze wprowadzając cenzurę, blokując porta do dodawania komentarzy usuwając nie wygodne komentarze o gospodarce drużyny finstera, co..., co ukrywają, co...władzy przywilejach, rządy dla władzy absolutnej drużyny finstera co, co...no powiedzta portal www.chojnice.com, co...
11 Października 2014, godzina 08:01
Oceniono 14 razy -2
~Komuno wróć krzyczą dziennikarze dworscy usuwając komentarze z portali www.chojnice.com, nie przych
Komuno wróć krzyczą dziennikarze dworscy usuwając komentarze z portali www.chojnice.com, nie przychylne władzuni
Cenzura na portalu, wpisy są usuwane dlaczego, czy to dworscy dziennikarze obecnie rządzącej władzuni, Czasy komunizmu wróciły dworskich dziennikarzy...
Zamiast serialu RANCZO BĘDZIE SERIAL FOLWARK WŁADZUNI CHOJNICE
11 Października 2014, godzina 06:21
Oceniono 14 razy -2
~...???
Ludzie mówią...coś wam powiem...

Coś wam powiem, Ludzie mówią... ...Zibi przychodzi do taty Arusia i pyta: tato Arusiu co to jest polityka? Tato Aruś mówi polityka synku Zibi to: -kapitalizm, ja jestem kapitalizm bo ja zarabiam -twoja mama to rząd bo rządzi pieniędzmi -dziadek to związki zawodowe bo nic nie robi -pokojówka to klasa robocza bo sprząta i pracuje - ty synku Zibi jesteś ludem bo tworzysz społęczeństwo -a twój mały braciszek Stasio to przyszłość Zibi mówi: tato Arusiu ja się z tym prześpie i może zrozumie Zibi poszedł spać.w nocy budzi go płacz małego brata Stasia który zrobił w pieluszkę. Zibi poszedł do pokoju po mamę, ale nie mógł jej obudzić więc poszedł do pokoju pokojówki. Wchodzi a pokojówka zajęta z tatą Arusiem,a przez okno zagląda dziadek, Zibiego nikt nie zauważył bo szybko wyszedł, wrócił do swojego pokoju uspokoił braciszka Stasia i poszedł spać. Rano Zibi wstał i zszedł na dół tato Aruś mówi do niego: -no i co Zibi już wiesz co to jest polityka ? -tak tatusiu Arusiu wiem -Kapitalizm wykorzystuje klasę roboczą, związki zawodowe się temu przyglądają podczas gdy rząd śpi, lud jest ignorowany, a przyszłość leży w gównie. To jest polityka tatusiu Arusiu...,...
11 Października 2014, godzina 05:11
Oceniono 14 razy -2
~...???
LUDZIE PYTAJĄ, CZY WŁADZUNIA ODPOWIE..
Jak są wydawane publiczne pieniądze w ochronie zdrowia, czyje interesy zaspokajają, czy pacjentów potrze-by...Czekamy na przegląd wydawanych publicznych pieniędzy, kasuni... A jak wygląda opieka w "Bonamed" w Jarce-wie, czy cztery 4miliony na rozbudowę zolu, musi być wpisane w interes strategi pomorza, terytorialny rozwój Chojnic-Człuchowa przez starostę Chojnic, a kto jest radnym wojewódzkim w urzędzie marszałkowski, kto rozdziela pieniądze publiczne na ochronę zdrowia, czy radny jest udziałowcem w majątku zolu w Jarcewie, czy korzystał zol z publicznych pieniędzy w jakiej wysokości, kto zakazuje konkurencji w opiece nad pacjentami chorymi na raka, potrzebującymi opie-ki paliatywnej, jak wygląda opieka w "Medicor", "Palium", jaki majątek publiczny dostały i korzystają podmioty w.w, dlaczego szpital wygrywał miejsca w Rzeczpospolitej na najlepszy szpital, a co się stało, że obecnie takie afery mamy w szpitalu, jak działa ISO, jak sprawowany jest nadzór przez organy do tego powołane inne...pytam,?... STASIU.
10 Października 2014, godzina 19:05
Oceniono 19 razy -7
~DO PONIŻEJ!!!
I radni i burmistrz z największą przyjemnością dadzą pieniądze na specjalne hospicjum dla ciebie idioto, ale pod warunkiem, że będzie ono ogrodzone drutem kolczastym pod napięciem i będzie z dala od normalnego społeczeństwa do którego trudno ciebie zaliczyć! Trzeba doprawdy być niespełna rozumu żeby na każdym forum wypisywać te swoje brednie! Mam rację, że jesteś półgłówkiem?
10 Października 2014, godzina 13:38
Oceniono 27 razy 3
~~GDZIE PIENIĄDZE NA HOSPICJUM RADNI JAK PILNUJECIE BURMISTRZYNIA, CO...
~GDZIE PIENIĄDZE NA HOSPICJUM RADNI JAK PILNUJECIE BURMISTRZYNIA, CO... GDZIE PIENIĄDZE NA HOSPICJUM RADNI JAK PILNUJECIE BURMISTRZYNIA, CO... PRZEZ DWA LATA OBIECYWALI I CO, NO I NIC, CHORZY NIE MOGĄ CZEKAĆ NA RAKA, SPIEŚCIE SIĘ ICH KOCHAĆ BO TAK SZYBKO ODCHODZĄ, DZIWNY JEST TEN ŚWIAT W KTÓRYM CZŁOWIEK GARDZI CZŁOWIEKIEM!!!...?.
10 Października 2014, godzina 10:40
Oceniono 23 razy -5
~...Kiedy miasto przekaże ... ???...!!!...Przecież kończy się jego kadencja obecnego burmistrza Arus
...Kiedy miasto przekaże ... ???...!!!...Przecież kończy się jego kadencja obecnego burmistrza Arus ...W piątek w chojnickim ratuszu rozmowy o pieniądzach dla hospicjum...,...Mają być przekazane na drugi etap, w przyszłym roku, w momencie rozstrzygnięcia przetargu na wykonawstwo siedziby stacjonarnego hospicjum...,...Jutro w ratuszu spotkanie przy otwartej kurtynie zarządu Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum z burmistrzem Arseniuszem Finsterem. To wynik ostatniego "iskrzenia" na linii stowarzyszenie - burmistrz. Przypomnijmy, chodzi o przekazanie pieniędzy obiecanych przez miasto, które mają być wykorzystane na budowę stacjonarnego hospicjum w Lasku Miejskim. Mimo tego że uchwała radnych została podjęta przed dwoma laty, stowarzyszenie do tej pory nie ma pieniędzy na koncie. A zbliża się koniec kadencji i wypadałoby się rozliczyć z obietnic i deklaracji. Stąd list prezeski TPH Małgorzaty Kaczmarek do burmistrza z prośbą o uregulowanie tej kwestii...,...Pismo wywołało dość nerwową reakcję w ratuszu, bo burmistrz na konferencji prasowej zakwestionował sposób wyłonienia wykonawcy rozbiórki i jej koszty oraz wycenę całej budowy. Dawał do zrozumienia, że nie będzie mógł przekazać pieniędzy, jeśli stowarzyszenie nie będzie respektować reguł wynikających z ustawy o zamówieniach publicznych. Zdaniem Małgorzaty Kaczmarek TPH nie naruszyło prawa, a poza tym robi wszystko, by zejść z kosztami jak najniżej. Tyle że w ramach rozsądku, bo buduje przecież specjalistyczny obiekt. - Przekażę te pieniądze -- mówi "Pomorskiej" burmistrz Arseniusz Finster. - Mają być na kolejny etap inwestycji, więc wszystko jest w porządku. Ale żałuję, że pani prezes nie zadzwoniła do mnie i nie poinformowała o tym, że budowa rusza. I dlaczego robi to teraz, a nie na wiosnę? Miasto ma zabezpieczyć fundusze w przyszłym roku i przekazać je w momencie rozstrzygnięcia przetargu na wykonawstwo drugiego etapu...,. źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141009/INNEMIASTA04/141009001, 2014.10.09.,.ARUŚ.
10 Października 2014, godzina 10:40
Oceniono 25 razy -3
~Wektor
Po czym poznać samochód pracownika Powiatu? Po bardzo łatwym, prostym zapamiętaniu nr tablicy rejestracyjnej. Czy zwykły Kowalski też ma prawo wyboru rejestrując swoje auto?
10 Października 2014, godzina 10:30
Oceniono 23 razy -9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 42.40 44.10
GBPGBP 529.00 544.00 SEKSEK 41.20 42.90
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.51 437.68 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 469.15 473.19 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 467.77 473.03 NOKNOK 43.00 43.90
GBPGBP 532.80 539.16 SEKSEK 41.50 42.40
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.23 zł
Circle K 6.52 zł - 7.74 zł 3.19 zł
Lotos Optima 6.54 zł - 7.76 zł 3.16 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.61 zł 7.23 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij