Środa, 17 Sierpnia 2022 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Start Finstera do rady powiatu pod znakiem zapytania? Aktualizacja

Mariusz Brunka, kandydat w wyborach na fotel burmistrza, uważa że Arseniusz Finster powinien zostać skreślony z listy wyborczej do rady powiatu. Wszystko z powodu publicznie złożonej przez włodarza deklaracji, iż mieszka w powiecie człuchowskim. Zdaniem opozycji nie posiada więc prawa wybierania w gminie miejskiej Chojnice, czyli czynnego prawa wyborczego. Wątpliwości nie ma w przypadku startu na burmistrza Chojnic. Kandydat nie musi mieszkać w Chojnicach.

Adwersarze burmistrza wytykali już wcześniej, że ucieka z miasta na Zielone Wzgórza w sąsiednim powiecie. Niedawno na oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Arseniusz Finster poinformował, że kilka tygodni temu zamieszkał w nowo pobudowanym domu. Mówił o tym także w obecności Mariusza Brunki, z którym spotkał się na debacie organizowanej przez tygodnik Czas Chojnic. - Tzw. tajemnica poliszynela, że burmistrz nie mieszka w mieście, gminie i powiecie chojnickim, a człuchowskim, została potwierdzona - stwierdza jego przeciwnik.

Reklama | Czytaj dalej »

Na podstawie art. 22 kodeksu wyborczego konkurencyjny komitet złożył formalną reklamację do... burmistrza na nieprawidłowości w rejestrze wyborczym i skargę do powiatowego komisarza wyborczego z wnioskiem o ustalenie, że kandydat nie spełnia wymogów, by kandydować do rady powiatu. - W mojej ocenie to akt nielojalności wobec lokalnej wspólnoty - uważa Mariusz Brunka i rzuca w tym miejscu hasło spadochroniarz. Z przekąsem dodaje, że kibicowałby Finsterowi w wyborach do rady powiatu człuchowskiego. Osobiście chciałby, żeby akt wyborczy był uczciwy, a wszelkie procedury formalne zachowane. - Nie doszło by do tego, gdyby burmistrz nie pozwalał sobie na butę i pewność siebie, czyli ostentacyjną wyprowadzkę przed wyborami i oświadczanie o tym fakcie - zauważa przeciwnik polityczny aktualnie rządzącego miastem.

Podobnie otwarcie Arseniusz Finster mówi o tym, że w radzie powiatu nie zasiądzie, a jedynie wspiera swoją drużynę. Zdaniem jego adwersarza to część kalkulacji i wyborczej rozgrywki. - Ktoś dostanie się do rady świńskim truchtem. To psuje kulturę polityczną - ocenia Brunka.

Sprawa zostanie rozpatrzona w trybie wyborczym, więc zapewne na dniach. Trzy dni burmistrz ma na odpowiedź na formalną reklamację, potem sprawę rozpozna sąd. Brunka, prawnik z wykształcenia, zwraca uwagę, że najważniejsze w tym przypadku jest miejsce zamieszkania, nie zameldowania. - Pojęcie miejsce zamieszkania nie jest równoznaczne z meldunkiem. To jest czynność administracyjna. Ludzie w różnych miejscach są meldowani. W świetle tych obecnych regulacji wyborczych wyraźnie organy wyborcze podkreślają, że aby figurować w prawidłowo stworzonym rejestrze wyborczym nie jest wystarczające spełnienie warunków stałego zameldowania w danej gminie. Warunek musi być poparty jednoczesnym stałym zamieszkiwaniem na terenie gminy. To jest swoista baza, w której człowiek funkcjonuje.

Skan pisma złożonego w PKW

Aktualizacja, 24.10.14 r.

Arseniusz Finster na dzisiejszej konferencji odniósł się do działań komitetu PChS i wniesionej reklamacji. - Jestem zameldowany na pobyt stały w Chojnicach, jestem współwłaścicielem nieruchomości w Chojnicach, natomiast przebywać mogę w różnych miejscach i to się nie kłóci. Zawsze będę chronił z jednej strony swoją prywatność. Z drugiej strony, jeśli ktoś mnie wzywa, żebym pewne rzeczy potwierdził, to potwierdzam. Nie chcę odpowiadać tym samym, ale w swoim gronie powinni poszukać ludzi, którzy też przebywają poza Chojnicami i mógłbym w tej chwili skierować taki wniosek w stosunku do znanej osoby, ale nie zrobię tego, bo to po prostu jest taka zgrana karta. (…) Ja mógłbym się tłumaczyć i uzewnętrzniać, że to jest budynek bez pozwolenia na użytkowanie itd. Nie będę tego robił. Mam stały meldunek w Chojnicach. W zgodzie z sumieniem jestem w tym rejestrze.

Burmistrz udostępnił dziennikarzom treść maila, który Kamil Kaczmarek wysłał do burmistrza i wnioskuje w nim o formalne usunięcie go z rejestru wyborców oraz odpowiedź na tegoż maila.

Mail Kaczmarka

Odp. UM

Art. 22.

§ 1. Każdy może wnieść do wójta reklamację na nieprawidłowości w rejestrze wyborców, w szczególności w sprawie:

1) pominięcia wyborcy w rejestrze wyborców;

2) wpisania do rejestru wyborców osoby, która nie ma prawa wybierania;

3) niewłaściwych danych o osobach wpisanych do rejestru wyborców;

4) ujęcia w rejestrze wyborców osoby, która nie zamieszkuje stale na obszarze gminy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

90 komentarzy

~osi
bede burmistrzem za niezła kaskę,
a jakby nie wyszło będę radnym , koło zapasowe,

Ale pracować w biznesie nie będe na pewno ,oto myslenie pana burmistrza...
04 Listopada 2014, godzina 18:27
Oceniono 10 razy 6
~chojnice
Myślę że Pan Finster powinien zacząć działać na włąsny rachunek w wymarzonej rzeczywistości gospodarczej miasta chonice, taka rzeczywistość wytworzył przez ostatnie 16 lat,

No ale widocznie czuje że trudno by było i wiecej da się wyciągnąć w urzedzie. To daje do myślenia i pewnie zamierzenie żeby do emerytury dociągnąć na PAństwowym ,

Żałuję że to Pan jest burmistrzem i tak dzieje się w chojnicach.
04 Listopada 2014, godzina 18:02
Oceniono 12 razy 4
~Marcin Dobaj
Gmina Chojnice to nie miasto Chojnice a miasta Chojnice nie należy dodawać do gminy Chojnice. Skoro na terenie gminy Chojnice i miasta Chojnice nie płacimy tyle samo za bilety MZK.
Za to obecnej władzy w mieście Chojnice jak i gminie powinno być wstyd.
Najlepiej by było gdyby przejazdy były by darmowe.
A jedynie jak by opłaty za bilety były to:
-ulgowy 1zł
-stały 2 zł
- miesięczny na 28 dni-56 zł, na 29 dni-59 zł, na 30 dni 60 zł, na 31 dni 62 zł. na jedną linie
- a czym więcej linii w bilecie miesięcznym by było to z proponowanych cen biletów o połowę taniej by się płaciło.
- a rodzice z małym dzieckiem powinni by płacić też ulgowym
- i u kierowcy jak i w sklepach po tej samej cenie
04 Listopada 2014, godzina 13:29
Oceniono 10 razy 4
~osam
Niezły ton dyskusji, w niedzielę do kościoła a w poniedziałek od nowa ...

Polecam na spokojnie przejrzeć http://www.mojapolis.pl/areas/349/ tam w liczbach jest statystycznie opisany powiat chojnicki. Można zastanowić się dlaczego przez ostatnie lata tak źle jest w Chojnicach w porównaniu z innymi powiatami. Jest to szczególnie ważne przed wyborami aby wiedzieć czy dalej ma być tak samo czy też może czas coś zmienić.
02 Listopada 2014, godzina 22:28
Oceniono 18 razy 12
~osman
fuj jakie to wszystko obrzydliwe,
takie chojnickie ,
znowu straszą ludzi sądem ?

Może już czas finsterowi ,skai i szczepanskim powiedzieć do widzenia, i wybrać nowych bardziej zwróconych do ludzi włodarzy, to co dzialo się przez ostatnie lata to nie jest wzor do nasladowanai , a dla mnie to obrzydliwe, wywalanie w bloto publicznego grosza, którego i tak w Chojnicach nie ma za dużo
01 Listopada 2014, godzina 23:55
Oceniono 23 razy 15
~gość
Uwaga z 24.10 z godz.19.26 prawdziwe i jakie bezcenne.Dobrze że wszyscy go już rozszyfrowaliśmy. Teraz to jest już tylko żałosny mały człowieczek, ale żeby do tego dojść potrzeba było lat. Najsmutniejsze jest to, że przez tyle lat jest to tolerowane, ktoś dał na to przyzwolenie. Komuś te metody odpowiadają, bo sam nie musi sobie brudzić rąk. I to ten ktoś wg. mnie ponosi za jego zachowanie pełną odpowiedzialność. Pamiętajmy o tym w dniu wyborów. Mamy szansę to zmienić, nie zmarnujmy tego.
01 Listopada 2014, godzina 22:15
Oceniono 29 razy 19
~S.B. - 58
Do DEBILA z godz. 11:11 - zamknij swoją parszywą mordę kundlu, ogon pod siebie i do budy, bo jak nie to mamusia będzie miała synalka bez ząbków! Dotarło do pustego łba burku i już nie będziesz szczekał, czy wpaść do ciebie i dać ci taką nauczę, że się pos....?
29 Października 2014, godzina 17:44
Oceniono 42 razy -2
~Do oko
Myślę, że to samo, co w Gimnazjum nr 1 i w Urzędzie Pracy, ale cicho, sza...
29 Października 2014, godzina 16:39
Oceniono 41 razy -5
~oko
a co się dzieje w wydziale oswiaty w starostwie powiatowym?
29 Października 2014, godzina 15:54
Oceniono 41 razy 7
~janh
CI obecni nie rozumią jaka lest bieda w społeczeństwie w jakich warunkach ludzie muszą pracować a i wyjeżdzć za chlebem trzeba i rodzinę zostawić
29 Października 2014, godzina 15:37
Oceniono 35 razy 5
~Wiking
Te sitwy ,kliki sami wyborcy sobie wychodowali . Jak można głosować w wyborach ciągle na te same gęby i nazwiska od lat ? Najwyższy czas by to poszatkować . Chojnicami jak i innymi miastami muszą rządzić rodowici mieszkańcy a nie przybłędy . A tęgich , młodych , wykształconych i uczciwych głów w Chojnicach nie brakuje . Młodzi , załóżcie własną partię , do rejestracji takiej partii wystarczy 20 osób , zmieniajcie tą Polskę by u steru władzy nie siedzieli ludzie z kontraktu podpisanego z komuchami ! Przez zdrajców Solidarności . Bo to jest tak . My oddajemy wam częściowo władzę a wy zapewnicie nam ochronę do śmierci - ta ochrona to Platforma Obywatelska . W ten sposób GRUBA KRESKA - Mazowieckiego pozwoliła uwłaszczyć się komuchom i SB-ekom na majątku Narodowym . A to co pozostało rozkradli STYROPIANOWCY i trwa to do dziś ! Dlatego STOP przestępczej partii jaką jest Platforma Obywatelska . Na wybory zabierzcie rodziców , swoich dziadków i babcie bo oni sami władzy nie oddadzą -Wyborcy muszą im w tym pomóc . Tylko tak możemy zmienić Polskę na lepszą , uczciwszą i sprawiedliwą by wobec prawa wszyscy byli równo traktowani !
29 Października 2014, godzina 14:45
Oceniono 37 razy 5
~Wiking
Te sitwy ,kliki sami wyborcy sobie wychodowali . Jak można głosować w wyborach ciągle na te same gęby i nazwiska od lat ? Najwyższy czas by to poszatkować . Chojnicami jak i innymi miastami muszą rządzić rodowici mieszkańcy a nie przybłędy . A tęgich , młodych , wykształconych i uczciwych głów w Chojnicach nie brakuje . Młodzi , załóżcie własną partię , do rejestracji takiej partii wystarczy 20 osób , zmieniajcie tą Polskę by u steru władzy nie siedzieli ludzie z kontraktu podpisanego z komuchami ! Przez zdrajców Solidarności . Bo to jest tak . My oddajemy wam częściowo władzę a wy zapewnicie nam ochronę do śmierci - ta ochrona to Platforma Obywatelska . W ten sposób GRUBA KRESKA - Mazowieckiego pozwoliła uwłaszczyć się komuchom i SB-ekom na majątku Narodowym . A to co pozostało rozkradli STYROPIANOWCY i trwa to do dziś ! Dlatego STOP przestępczej partii jaką jest Platforma Obywatelska . Na wybory zabierzcie rodziców , swoich dziadków i babcie bo oni sami władzy nie oddadzą -Wyborcy muszą im w tym pomóc . Tylko tak możemy zmienić Polskę na lepszą , uczciwszą i sprawiedliwą by wobec prawa wszyscy byli równo traktowani !
29 Października 2014, godzina 14:41
Oceniono 34 razy 2
~gośc
drodzy internauci
zainteresujcie się lepiej tym co się dzieje w jednym z wydziałów (oświata) w Starostwie Powiatowym w Chojnicach !
29 Października 2014, godzina 12:51
Oceniono 35 razy 5
~Kat d-S.B.-58
Do -S.B.-58 Jak tyś się bandyto jeszcze uchował . Jak nie siedziałeś to będziesz do końca twych dni . Co robiłeś w tej bandyckiej strukturze ? Emeryturę też będziesz miał zabraną . Na emeryturę nie zapracowuje się mordowaniem , katowaniem i gnębieniem społeczeństwa . A twoja przestępcza i bandycka SB to robiła
29 Października 2014, godzina 11:11
Oceniono 35 razy -5
~gch
jakies nowinki w sprawie?
29 Października 2014, godzina 10:20
Oceniono 28 razy -6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 454.00 467.00 DKKDKK 61.70 63.40
EUREUR 461.00 474.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 478.00 493.00 NOKNOK 46.30 48.00
GBPGBP 549.00 564.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 458.61 464.14 DKKDKK 62.10 63.00
EUREUR 465.32 470.72 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 481.32 487.86 NOKNOK 46.70 47.60
GBPGBP 551.78 557.23 SEKSEK 43.90 44.80
Aktualizacja: 2022-08-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-16

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.95 zł
Circle K 6.54 zł - 6.94 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.96 zł 2.94 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.97 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij