Środa, 25 Maja 2022 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Umorzenie po ponad 2 latach procesu

Od lewej: Marzenna Osowicka i Alicja Kreft na chwilę przed ogłoszeniem wyroku.

Od lewej: Marzenna Osowicka i Alicja Kreft na chwilę przed ogłoszeniem wyroku.

W piątek (7.11) w Sądzie Rejonowym w Chojnicach zakończył się ponad dwuletni proces w sprawie pomówienia o mobbing. Ten swoim pracownicom Marzennie Osowickiej i Alicji Kreft wytoczyła dyrektor Gimnazjum nr 1 w Chojnicach Małgorzata Henszke. Ze względu na znikomą społecznie szkodliwość czynu sędzia Roman Sporysz sprawę umorzył.Od sierpnia 2012 roku na sali sądowej w sprawie pomówienia o mobbing panie zdążyły spotkać się dwadzieścia razy. Mediom nie było dane relacjonować przebiegu rozpraw, bowiem na wniosek strony skarżącej wyłączono jawność. Mimo to, temat "żył" w komentarzach pod artykułem dotyczącym sprawy.
Na piątkowym odczytaniu wyroku pojawiły się jedynie oskarżone. - Zadziwiający jest fakt, że pani oskarżcyielka, która była na każdej rozprawie, wręcz kiedy nie mogła być, rozprawa była odwoływana nagle, nie pojawia się w momencie, gdy ma być ogłaszany wyrok. Czyżby znała już sentencję wyroku? - zastanawiała się Marzenna Osowicka na chwilę przed wejściem na salę sądową.

Reklama | Czytaj dalej »

Sędzia Roman Sporysz prowadzący sprawę karną zezwolił naszej reporterce na wysłuchanie wyroku, uzasadnienia już nie. Zarówno Marzenna Osowicka jak i Alicja Kreft - pomówiła Małgorzatę Henszkę dyrektor Gimnazjum nr 1 w Chojnicach o stosowanie wobec niej mobbingu, oraz wobec innych osób działań naruszających prawo pracy, co mogło narazić Małgorzatę Henszke na utratę zaufania potrzebnego dla stanowiska dyrektora szkoły, czym wyczerpała znamiona wskazane w art. 212 § 1 kk i na podstawie art. 17 § 1 pkt. 3 kodeksu postępowania karnego. Postępowanie o ten czyn umarza wobec ustalenia, że społeczna szkodliwość tego czynu jest znikoma - mówił sędzia.

Czy takie orzecznictwo jest satysfakcjonujące po ponad dwuletnim procesie dla jego uczestniczek? Osowicka i Kreft zapowiadają, że sprawiedliwości domagać będą się teraz w sądzie pracy. Z dyrektorką gimnazjum nie udało nam się skontaktować.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

251 komentarzy

~Oj,oj
Możliwości zawsze są, a i ludzi niewygodnych nie brakuje...
15 Czerwca 2015, godzina 07:43
Oceniono 24 razy -2
~Czy ktoś ostatnio widział Gosi kota żywego?

Od ogłoszenia wyroku uniewinniającego fałszywie oskarżone przez Gosie nauczycielki nie widziano Gosi kota. Czy ten kot jeszcze żyje? Czy też pozbawiona możliwości znęcania się nad ludźmi Gosia pastwi się teraz nad swoim kotem?
14 Czerwca 2015, godzina 21:07
Oceniono 56 razy 12
~mobbbery
Hej mobberki: słabe, głupie, zakompleksione, bojące się wykrycia braku swoich kompetencji, brzydkie, którkie, tłuste, znęciające się psychicznie nad uczniami, ale za to stojące w kościele co niedziela blisko ołtarza, skończyło się MOBBINGOWANIE!!!!
I co teraz? Nad kim będziecie się pastwić? Nad mężusiami????


14 Czerwca 2015, godzina 14:27
Oceniono 50 razy 4
~anonim
Podziwiam Marzene jak ona to wszystko przetrzymała przez te wszystkie lata jak była i jest mobingowana przez dyrektorke a potem dołączyła jeszcze wicedyrektorka i obie się prześcigały jak Marzenie spieprz... życie. Od dawna widać tą dyskryminację w stosunku do niej ale ja nic z tym nie zrobie bo normalnie sie boję. Mam tylko tą jedną prace i nie chce jej stracić. Nie moge sie narażać bo wiem jak pani dyrektor traktuje te kilka osób co się odnoszą dla Marzeny życzliwie. Rozmawiałyśmy w szkole tam gdzie nie ma monitoringu i powiedziałam jej jaka jest moja sytuacja. Teraz pisze to bo mam odwage bo mój znajomy mi obiecał że zadna prokuratura nie dostanie tego numeru co to ma każdy komputer i moge napisać szczerze. A musze to napisać bo bym chciała podziękować Marzenie że wywalczyła podwyżki dla pracowników obsługi. I bym chciała żeby sie trzymała.
14 Czerwca 2015, godzina 14:20
Oceniono 62 razy 16
~lol
a galewska na żądnie burmistrzunia-świnstunia nagrywała w prywatnym mieszkaniu mariuszka-świntuszka.. można? można!!!
14 Czerwca 2015, godzina 14:15
Oceniono 39 razy -9
~do - O nagrywaniu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 12:49
Oceniono 32 razy -28
~Sad to znacie?
Wypisz wymaluj sytuacja znana z...
Nie napiszę skąd, bo nie chcę mieć sprawy w sądzie. Wszyscy, którzy myślą rozsądnie, potrafią wyciągać wnioski, dokonać analizy tego, co miało miejsce w ostatnich latach, powinni dokładnie wskazać osobę, osoby.., które to spotkało

Monika Urbańska

Cztery fazy mobbingu:

Pierwsza faza tzw. przygotowawcza, kiedy obniża się samoocenę osoby mobbowanej. Ofiara przemocy jest coraz bardziej zdezorientowana, wyalienowana, nie jest w stanie dokonać racjonalnej oceny sytuacji. Pracuje w ciągłym napięciu, przy często trudnych i sprzecznych wymaganiach szefa. Nie odnoszą rezultatu próby wyjaśnienia swego położenia czy zrozumienia swojej winy.

Druga faza to stres i walka ofiary. Na początku ofiara zaczyna odczuwać strach przed pójściem do pracy. Ciągłe stany napięcia nerwowego prowadzą do reakcji stresowych. Pogarsza się jej stan zdrowia, pojawiają się bóle głowy, mięśni, wzrost ciśnienia, zaburzenia koncentracji. Cierpi na bezsenność, ma stany lękowe i depresyjne. Zaczyna stosować środki nasenne i uspokajające. Sięga po alkohol, którego początkowe incydentalne nadużywanie, z czasem może stać się nawykiem, prowadząc w efekcie do uzależnienia. W tej fazie ofiara podejmuje walkę, ale walka ta nie przynosi efektów.

Trzecia faza to nasilenie się agresji mobbera, nad słabnącą ofiarą.

Na tym etapie, osobie prześladowanej narzuca się rolę „kozła ofiarnego". Etykietuje się ją jako kłamcę, osobę mającą problem ze swoją innością, niedostosowaniem społecznym, organizacyjnym. Celem jest zachęcenie i sprowokowanie innych, do ataków na taką osobę. Izolacja pogłębia się, a otoczenie odmawia takiej osobie jakiegokolwiek wsparcia. Wobec ofiary formułuje się nieustannie oskarżenia, obsypuje się ją pretensjami, a to wszystko w celu psychicznego pokonania ofiary.

Osoba mobbowana, kiedy wyczerpie już wszystkie metody i środki, które miały pomóc w rozwiązaniu jej zawodowych i interpersonalnych problemów, załamuje się. Najczęściej zaczyna chorować. Przebywa coraz częściej i dłużej na zwolnieniu, a to jeszcze bardziej izoluje ją od współpracowników. Izolacja, brak pomocy, praca pod presją, niepewna przyszłość, to czynniki, które pogłębiają złe samopoczucie osoby mobbowanej. Zaczyna ona coraz częściej popełniać błędy, czym potwierdza opinie na swój temat, jako niekompetentnym i konfliktowym pracowniku.

Faza czwarta to fizyczna, psychiczna i społeczna degradacja ofiary.

Pracownik poddany jawnym atakom agresji i prześladowaniom o zróżnicowanej formie i dużym natężeniu, nie jest w stanie dobrze wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Jego położenie pogarsza izolacja w miejscu pracy, niemożność nawiązania relacji interpersonalnych. Na tym etapie pojawiają się często dodatkowo - problemy rodzinne. Funkcjonowanie w atmosferze ciągłego zastraszania, odczuwane zagrożenie utraty pracy, a konsekwencji pozycji społecznej i środków do życia może powodować silne stany depresyjne.
14 Czerwca 2015, godzina 12:06
Oceniono 36 razy -4
~O nagrywaniu
Wszystko, co piszecie, to prawda. Można nagrać mobbera, jak się będzie miało włączone nagrywanie przez cały pobyt w pracy. Z tym, że tak myślą osoby, które nie mają takiego problemu. Poczytajcie o mobbingu. osoba mobbingowana na początku nie zdaje sobie sprawy, z tego, co dzieje się wokół niej. Są to negatywne sygnały ze strony otoczenia, szerzenie plotek i pomijanie pracownika w codziennym życiu firmy. Stopniowo działania mobbingowe zaczynają się nasilać i przyjmować coraz bardziej poważną formę. Często również mobbingowany zostaje zaklasyfikowany jako np. kłamca, plotkarz, nadwrażliwiec. Ofiara pracuje w ciągłym napięciu, zaczyna odczuwać dolegliwości psychosomatyczne, żyje w ciągłym stresie, spada jej odporność organizmu, załamuje się. Zaczyna coraz częściej popełniać błędy, czym potwierdza opinie na swój temat, jako niekompetentnym i konfliktowym pracowniku. Nie jest w stanie myśleć racjonalnie, a już na pewno nie potrafi sama się obronić, nagrywać rozmowy itp.
14 Czerwca 2015, godzina 11:58
Oceniono 35 razy -5
~UWAGA!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 11:35
Oceniono 32 razy -28
~nagrywanie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 11:29
Oceniono 31 razy -27
~nie udowodnisz????
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 11:27
Oceniono 31 razy -29
~APEL DO RODZICÓW!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 11:23
Oceniono 33 razy -27
~Do no tak
Najwyraźniej nie miałeś nigdy do czynienia z socjopatą. To tak prosto wszystko wygląda z boku. W rzeczywistości nie jesteś w stanie być ciągle przygotowany na nagrywanie, szczególnie, jak już mobbing trwa bardzo długo. Nigdy nie wiesz, kiedy mobber cię zaatakuje, kiedy nagle wezwie cię do gabinetu. Pani dyrektor, ja tylko skoczę po telefon - zapomnij. Jak włączyć w panice ten dyktafon czy telefon. Tymbardziej, że najczęściej dyrektorka bierze sobie vice na świadka, a ty tam jesteś sam i bezbronny na celowniku. Zresztą nie możesz iść do gabinetu dyrektora z telefonem. Gdzie kobieta ma go nosić? W majtkach? Teraz wszyscy są mądrzy. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Jak udokumentować upokarzające gesty, mimikę? Mobber jest przebiegły, zaraz się zorientuje, że coś jest na rzeczy. Teraz niektórzy pracownicy, którzy boją się ataku, chodzą do gabinetu z przedstawicielem związków zawodowych. I co dyrektorki są milutkie. Niczego nie udowodnisz.
14 Czerwca 2015, godzina 09:58
Oceniono 35 razy -1
~no tak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Czerwca 2015, godzina 09:20
Oceniono 30 razy -28
~gościu z 7.47
naczytał sie o aferze podsłuchowej i wymyślił że mobowani pracownicy powinni nagrywać swoich pracodawców. Wydaje mu sie że ofiary mobingu bedą lecieć na wezwanie na dywanik i besztanie z telefonami i dyktafonami. I nawet mu przez łeb nie przejdzie że zastraszony pracownik nic nie jest w stanie zrobić w takiej sytuacji jak pracodawca się na nim wyżywa.
14 Czerwca 2015, godzina 09:10
Oceniono 35 razy -3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 60.70 62.50
EUREUR 457.00 468.00 RUBRUB 5.00 0.00
CHFCHF 440.00 455.00 NOKNOK 43.60 45.40
GBPGBP 535.00 546.00 SEKSEK 42.90 44.70
Aktualizacja: 2022-05-25 14:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.63 438.00 DKKDKK 61.59 62.32
EUREUR 460.45 466.00 RUBRUB 5.10 7.60
CHFCHF 447.35 453.00 NOKNOK 44.40 45.21
GBPGBP 538.60 544.00 SEKSEK 43.62 44.35
Aktualizacja: 2022-05-25 14:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
Ceny paliw2022-05-25

E95 E98 ON LPG
BP 7.34 zł 7.88 zł 6.97 zł 3.46 zł
Circle K 7.29 zł - 6.94 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.31 zł - 6.96 zł 3.45 zł
MZK 7.3 zł 7.89 zł 6.99 zł 3.36 zł
Orlen 7.34 zł 7.84 zł 6.99 zł 3.46 zł
PKS 7.3 zł - 6.95 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij