Wtorek, 29 Listopada 2022 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Chęć współpracy z dwóch stron

Od lewej Mariusz Brunka i Jerzy Megger.

Od lewej Mariusz Brunka i Jerzy Megger.

Kolegium prezesów działek ogródkowych deklaruje chęć współpracy z kandydatem na burmistrza Mariuszem Brunką. Przedstawiciele chojnickich ogrodów chcieliby, żeby pozostały one ostoją spokoju i zieleni w mieście, a nie osiedlem jak Metalowiec. Domagają się prawa do gruntu, ale nie na zasadach proponowanych choćby dla Metalowca. W tych dwóch najważniejszych celach są zgodni z Brunką, prywatnie także działkowcem.

- Chcemy współpracować z każdym, ale to co dzieje się na Metalowcu jest złym przykładem. Ogrody powinny być dla słabszych ekonomicznie i dla nich pomoc, a tak nie jest – w imieniu kolegium prezesów działek mówi Jerzy Megger. Tu jest zgoda, żeby pozostać w strukturach Polskiego Związku Działkowców przez dwa lata i nie iść śladem Metalowca, który się odłączył. Orędownikiem takiej drogi jest aktualny włodarz. Prezesi z innych ogródków uczulają na koszty owego przekształcenia, a jak najszybsze dążenie do zmian ich zdaniem odbyło się z ominięciem prawa.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie pozwolimy by traktować nas jak piąte koło u wozu – zdecydowanie mówi Megger, który przypomina, że tysiąc działek zajmuje bagatela 80 hektarów, więc z taką siłą należy się liczyć. - Produkujemy 80 ha zieleni. Gdyby stworzyć taki park i utrzymać, to ile by to kosztowało? - stawia pytanie. Prezesi nie chcą zamykać bram do ogrodów i podkreślają, że zależy im by były ogólnodostępne. W tych kwestiach poglądy działkowców i kandydata na fotel burmistrza się pokrywają. Ci pierwsi liczą na pomoc ze strony Mariusza Brunki, szczególnie prawną. - Cieszę się z tego poparcia. To dla mnie jako działkowca wyróżnienie – mówi kandydat na burmistrza. Przypomina zresztą, że w swoim programie ma hasło miasta ogrodu. - To często dorobek wielu pokoleń. Oni mają prawo do tego gruntu – uważa prawnik. Brunka wskazuje, że niezależnie od tego czy ogródki będą działały samodzielnie czy w strukturach krajowych, to potrzeba dialogu, bo to w końcu naturalny partner dla miasta. Ten zamierza prowadzić nie tylko z prezesami, ale wszystkimi działkowcami. Był już na jednym zebraniu, ma zaproszenia na kolejne. - Nie mam zamiaru uprawiać na nich propagandy wyborczej. Jedynie jako działkowiec wyrażę swój pogląd – zastrzega. Jerzy Megger specjalnego zaproszenia nie wystosował do burmistrza, bo uznał, że na rozmowy miał dość czasu i okazji przez cztery lata.  Zaprosił go za to zarząd Metalowca. Jego kontrkandydat uważa, że właśnie tam miasto w łatwy sposób rozwiązało problem mieszkaniowy, pozwalając na meldowanie, a skutki samowoli budowlanych na ogrodzie będą kosztowne. - Cieszę się, że pan Mariusz spotka się ze słabszymi, pokrzywdzonymi. Jeśli ktoś jest w ciężkiej sytuacji i pomieszkuje na ogrodzie, to ja nie mam nic przeciwko – zaznacza Jerzy Megger.

Spotkań z działkowcami nie zamierza odpuścić także Arseniusz Finster. Był już na walnym ROD Żwirki i Wigury. - Zarówno pan Brunka, jak i pan Finster otrzymali czas po równo. Pan burmistrz nie zostawił suchej nitki na PZD i namawiał do wyjścia z organizacji. Doszło do pewnych niegrzeczności z mojej strony, bo po pół godziny trzykrotnie musiałem podziękować i czekać, żeby wyszedł. Mówił, że odda mnie do sądu. Był zły, że nie dostał zaproszenia, ale przez 16 lat pan Finster nie był na zebraniu w moim ogrodzie – relacjonuje prezes ogrodu Żwirki i Wigury. W sobotę działkowcy zdecydowali, że pozostaną w strukturach PZD. Taka była wola 72 osób. 10 chciało samodzielności. - To była demokratyczna decyzja. My gramy w swoje karty. Ogrodów będę bronił jak niepodległości. Chcemy zawalczyć o tytuł prawny do gruntu. My chcemy go dostać, pan burmistrz chce go nam sprzedać – kwituje Megger. Ogrody Kolejarz i Przyszłość także opowiedziały się za pozostaniem w dotychczasowych strukturach. Kolejne spotkania na dniach.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

51 komentarzy

~wyborca
No to dogadali się hodowcy pietruszki. Jak jeden zostanie burmistrzem to załatwi prawo do gruntu pewnie za zeta. Ty mnie poprzesz w wyborach i namówisz działkowców, a jak ja zostane burmistrzem to załatwię prawo do gruntów działek na Kościerskiej wedle twojego życzenia.

Witamy nowego burmistrza - nic tylko pawia puścić
12 Listopada 2014, godzina 21:45
Oceniono 37 razy 11
~miły
Do pana Jerzego Megger: ładnie Pan opowiada ale czy ma Pan zgodę na plakatowanie na płotach ogrodów miłej buźki?????
12 Listopada 2014, godzina 21:04
Oceniono 36 razy 12
~gruszka
Do archiwum x - Gratuluję psychiatro. Musisz doskonale się znać na stadiach choroby psychicznej, że nazywasz mnie debilem. Jeżeli tak chcesz traktować ludzi z innym zdaniem - to nie mamy o czym rozmawiać. Pa geniuszu.
12 Listopada 2014, godzina 20:58
Oceniono 8 razy 2
~~~gość
do ~Ekoo- przeczytaj sobie ustawę - zakaz zamieszkiwania na działkach.Burmistrz chciał uratować ,,Metalowiec" przed eksmisją ludzi zamieszkujących, przekształcając je w osiedle.
12 Listopada 2014, godzina 19:58
Oceniono 18 razy 2
~dzialkowiec z metalowca
o czym wy mówicie, finster nie chce zabierać
chyba co nie którzy piszą nowe scenariusze, szukają zbawiciela w tym kandydacie
12 Listopada 2014, godzina 19:54
Oceniono 20 razy 2
~Bernadeta
Witam serdecznie.

Ja również jestem zdziwiona sytuacją o której mowa w artykule. Być może PZD nie rozporządza finansami działkowców a Pan Megger ukręcił niechcący / chcący bata na swoją osobę. Proszę jednak nie tworzyć złudzenia, że Ci którzy nie popierają Meggera są z automatu wyborcami Arseniusza Finstera. Dużo osób jest niezdecydowanych, być może więcej osób zaufa nowemu kandydatowi na fotel burmistrza - Mariuszowi Brunce. Może będzie inaczej. Ogrody działkowe mają swoich reprezentantów co nie oznacza, że wszyscy członkowie mówią jednym głosem we wszystkich sprawach. Jednak jakieś przedstawicielstwo musi być, gdyż inaczej byłby jeden wielki burdel...
12 Listopada 2014, godzina 18:21
Oceniono 23 razy 11
~Ekoo
Panie Megger i panie Brunka NIE DAJCIE NAM ZABRAC PRZEZ FINSTERA TYCH DZIALEK
WALCZCIE O NAS DO KONCA POPIERAMY WAS WSZYSCY CI KTORZY TAM MIESZKAJA JAK NIE WY TO MU WYLADUJEMY POD MOSTEM PROSIMY
12 Listopada 2014, godzina 18:20
Oceniono 31 razy -3
~~~gość
Zaproszenie na zebranie wysyłał zarząd ogródków,a nie jacyś ludzie,których p.Meger poprosił. PZD w Gdańsku nie prawa rozporządzać finansami działkowców w Chojnicach.Wykorzystuje pan swoje społeczne stanowisko prezesa działek do kampanii wyborczej.Skończy się tak jak cztery lata temu.Ogrody działkowe są nie zależnym stowarzyszeniem.Nie udzieliłem panu pełnomocnictwa
by pan popierał pana Brunke, w moim imieniu -działkowca.
12 Listopada 2014, godzina 18:00
Oceniono 24 razy 18
~Miko Łaj
Pan Finster postawił na Panią Kowalonek to chyba wie co robi. Prawda? Proszę mi panie "przecinek" napisać, kto według Pana jest autorytetem godnym piastować stanowisko radnego, np. w Radzie Miejskiej? Jestem ciekawy pańskich dywagacji...
12 Listopada 2014, godzina 16:58
Oceniono 25 razy -5
~Archiwum X
Do "gruszka" z 12 Listopada 2014, godzina 14:33. Co ty na to BWD (Bezmózgi Watykański Debilu). To było jeszcze w czasach kiedy Polska była w niewoli, SPRZEDANA przez watykańskiego OKUPANTA!!! "Pierwsze w Polsce ogródki działkowe (ROD "Kąpiele Słoneczne" założone zostały w Grudziądzu przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku".
12 Listopada 2014, godzina 16:54
Oceniono 14 razy 2
~/~`/
Też uważam Ogrody PZD za relikt minionego systemu,oby jak najszybciej zniknęły ze struktur PZD,a tacy megerowie/ i kowalonkowe /z jakichkolwiek zarządów.Nie stać go na kampanię wyborczą?to po co się pcha do powiatu jak nie po dietę?/ok.2000 m-cznie,warto!?/A drugą taką biedną krętaczką jest b.kowalonek,co ona ma zamiar tam robić?Żenada!A dlaczego wypadła z banku?czy ktoś to wie ?skoro taki wielki z niej bankowiec!Mam nadzieję,że wyborcy nie będą ryzykować i postawią na znane ,o dużym autorytecie osoby.Oby się nie okazało,że Polak mądry po szkodzie.Zyczę madrego wyboru w niedziel,a będzie ok!
12 Listopada 2014, godzina 16:44
Oceniono 40 razy 12
~jabłko
Ok, dziś ogródki działkowe to osiedla mieszkaniowe, dla jakiegoś tam procenta mieszkańców. Z drugiej strony nie wiem, ile procent uprawia drzewa gruszkowe a ile buraki, musiałby Pan się przejść po wszystkich działkach w mieście i zrobić ankietę. Poza tym ogrody Żwirki i Wigury są praktycznie na wylocie miasta w kierunku Kościerzyny - także to raczej nie centrum miasta. Lekko pod górkę i już jesteśmy poza miastem...
12 Listopada 2014, godzina 15:14
Oceniono 21 razy 15
~gruszka
Z tego samego drzewa się urwałem, co Pan. Pan doskonale wie,że dziś ogródki działkowe to osiedla mieszkaniowe. Kto dziś uprawia marchew,cebulę czy buraki na tych działkach? Ile procent Panie Jabłko?Co do działek w centrum miasta - np. te działki,gdzie Pan Meger ma działkę. Ja nikomu nie zazdroszczę i nikomu nie chce nic zabrać. Mam inne zdania od Pana i tyle. Kolega Pana Brunki - Pan Haliżak tez pewnie uważa to za anachronizm PRL-owski.
12 Listopada 2014, godzina 14:33
Oceniono 28 razy -2
~jabłko
A ma znaczenie, ma dla osób, które dostają takie telefony. Lub pewne redakcje. PS - gdzie w środku miasta są ogrody działkowe? Przy centrum gdzieś? Panie "Gustawie" - proszę się przejść na działki i powiedzieć tym ludziom, iż to bzdura, że mają działki gdyż są one pozostałością PRL... Najlepiej wziąć wszystko ludziom... lub kazać im wykupić. A jak nie to wypad! Skąd żeś się Pan urwał?!
12 Listopada 2014, godzina 14:19
Oceniono 26 razy 14
~gustaw
Dobrze też,że nie tańczy i śpiewa... Jakie to ma znaczenie? Wyborcy wiedzą, kto coś robi. Działki to pozostałośc systemu PRL. W środku miasta takie tereny na rekreację? Bzdura.
12 Listopada 2014, godzina 14:09
Oceniono 29 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 458.00 DKKDKK 60.50 62.10
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 534.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.76 453.94 DKKDKK 60.60 62.00
EUREUR 466.05 471.27 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 472.82 480.00 NOKNOK 44.40 45.30
GBPGBP 537.67 544.19 SEKSEK 42.20 43.10
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij