Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Chęć współpracy z dwóch stron

Od lewej Mariusz Brunka i Jerzy Megger.

Od lewej Mariusz Brunka i Jerzy Megger.

Kolegium prezesów działek ogródkowych deklaruje chęć współpracy z kandydatem na burmistrza Mariuszem Brunką. Przedstawiciele chojnickich ogrodów chcieliby, żeby pozostały one ostoją spokoju i zieleni w mieście, a nie osiedlem jak Metalowiec. Domagają się prawa do gruntu, ale nie na zasadach proponowanych choćby dla Metalowca. W tych dwóch najważniejszych celach są zgodni z Brunką, prywatnie także działkowcem.

- Chcemy współpracować z każdym, ale to co dzieje się na Metalowcu jest złym przykładem. Ogrody powinny być dla słabszych ekonomicznie i dla nich pomoc, a tak nie jest – w imieniu kolegium prezesów działek mówi Jerzy Megger. Tu jest zgoda, żeby pozostać w strukturach Polskiego Związku Działkowców przez dwa lata i nie iść śladem Metalowca, który się odłączył. Orędownikiem takiej drogi jest aktualny włodarz. Prezesi z innych ogródków uczulają na koszty owego przekształcenia, a jak najszybsze dążenie do zmian ich zdaniem odbyło się z ominięciem prawa.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie pozwolimy by traktować nas jak piąte koło u wozu – zdecydowanie mówi Megger, który przypomina, że tysiąc działek zajmuje bagatela 80 hektarów, więc z taką siłą należy się liczyć. - Produkujemy 80 ha zieleni. Gdyby stworzyć taki park i utrzymać, to ile by to kosztowało? - stawia pytanie. Prezesi nie chcą zamykać bram do ogrodów i podkreślają, że zależy im by były ogólnodostępne. W tych kwestiach poglądy działkowców i kandydata na fotel burmistrza się pokrywają. Ci pierwsi liczą na pomoc ze strony Mariusza Brunki, szczególnie prawną. - Cieszę się z tego poparcia. To dla mnie jako działkowca wyróżnienie – mówi kandydat na burmistrza. Przypomina zresztą, że w swoim programie ma hasło miasta ogrodu. - To często dorobek wielu pokoleń. Oni mają prawo do tego gruntu – uważa prawnik. Brunka wskazuje, że niezależnie od tego czy ogródki będą działały samodzielnie czy w strukturach krajowych, to potrzeba dialogu, bo to w końcu naturalny partner dla miasta. Ten zamierza prowadzić nie tylko z prezesami, ale wszystkimi działkowcami. Był już na jednym zebraniu, ma zaproszenia na kolejne. - Nie mam zamiaru uprawiać na nich propagandy wyborczej. Jedynie jako działkowiec wyrażę swój pogląd – zastrzega. Jerzy Megger specjalnego zaproszenia nie wystosował do burmistrza, bo uznał, że na rozmowy miał dość czasu i okazji przez cztery lata.  Zaprosił go za to zarząd Metalowca. Jego kontrkandydat uważa, że właśnie tam miasto w łatwy sposób rozwiązało problem mieszkaniowy, pozwalając na meldowanie, a skutki samowoli budowlanych na ogrodzie będą kosztowne. - Cieszę się, że pan Mariusz spotka się ze słabszymi, pokrzywdzonymi. Jeśli ktoś jest w ciężkiej sytuacji i pomieszkuje na ogrodzie, to ja nie mam nic przeciwko – zaznacza Jerzy Megger.

Spotkań z działkowcami nie zamierza odpuścić także Arseniusz Finster. Był już na walnym ROD Żwirki i Wigury. - Zarówno pan Brunka, jak i pan Finster otrzymali czas po równo. Pan burmistrz nie zostawił suchej nitki na PZD i namawiał do wyjścia z organizacji. Doszło do pewnych niegrzeczności z mojej strony, bo po pół godziny trzykrotnie musiałem podziękować i czekać, żeby wyszedł. Mówił, że odda mnie do sądu. Był zły, że nie dostał zaproszenia, ale przez 16 lat pan Finster nie był na zebraniu w moim ogrodzie – relacjonuje prezes ogrodu Żwirki i Wigury. W sobotę działkowcy zdecydowali, że pozostaną w strukturach PZD. Taka była wola 72 osób. 10 chciało samodzielności. - To była demokratyczna decyzja. My gramy w swoje karty. Ogrodów będę bronił jak niepodległości. Chcemy zawalczyć o tytuł prawny do gruntu. My chcemy go dostać, pan burmistrz chce go nam sprzedać – kwituje Megger. Ogrody Kolejarz i Przyszłość także opowiedziały się za pozostaniem w dotychczasowych strukturach. Kolejne spotkania na dniach.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

51 komentarzy

~jabłko
Artykuł w lokalnej rozgłośni: "Kampania wyborcza prezesa jednego z ogrodów działkowych w Chojnicach. Wraz z zawiadomieniem o spotkaniu działkowców adresaci otrzymali... ulotkę wyborczą prezesa ogrodów. Mowa o zarządcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych ´Żwirki i Wigury´ w Chojnicach Jerzym Meggerze. Mówi jedna z naszych słuchaczek, która w liście z zaproszeniem na zebranie działkowców także otrzymała ulotkę prezesa ROD Żwirki i Wigury. - Byłam zszokowana tym, że z kosztów działkowych została uregulowana kampania wyborcza tego pana. Tymczasem Jerzy Megger tłumaczy Radiu Weekend, że na dołączenie materiałów wyborczych dostał pozwolenie od Polskiego Związku Działkowców. - Ustawa nałożyła na nas obowiązek, żeby na te zebrania listem poleconym wysyłać zawiadomienia. Stowarzyszenie PZD pozwoliło mi w związku z tym, że jestem kandydatem na radnego Rady Powiatu poprosić ludzi, którzy to wysyłają, żeby po prostu ulotkę włożyli - i włożyli. Czyli miał pan pozwolenia z Gdańska? No i też pozwolenie ludzi na to. Dodajmy, że zgodnie z kodeksem wyborczym, wszelkie czynności związane z promocją poszczególnych kandydatów mogą być prowadzone tylko przez komitety wyborcze." Taki mój komentarz: Dobrze, że Pan Megger nie dzwoni do ludzi, na kogo i jak mają głosować, tak jak... Czego nie zrobi obecna władza, żeby się utrzymać przy władzy?
12 Listopada 2014, godzina 14:00
Oceniono 37 razy 33
~gustaw
To ten sam pan Meger, który rozsyłał zaproszenia na spotkanie z agitacja wyborczą? Wstyd panie Brunka,że takie poparcie pan ma!
12 Listopada 2014, godzina 11:09
Oceniono 47 razy 11
~flap
Myślę,że przesadziłeś - seniorów jest więcej niż działkowców. Tak ogólnie. A w Chojnichach w większości to nie działkowcy - tylko mieszkańcy albo wypoczywający na trawce i grilujacy. Chyba nie po to te grunty wydzielono na działki ogródkowe?!
12 Listopada 2014, godzina 08:50
Oceniono 29 razy 15
~gość
dziękuję Chojnice24 za świetny portal
11 Listopada 2014, godzina 21:00
Oceniono 42 razy 22
~Tuba Finstera
A w Chojnice.com próżno szukać tej informacji... Informacja o udzieleniu poparcia przez klub Seniora zrzeszający kilkanaście osób była tam tematem tygodnia. Sojusz kilkuset działkowców i ich rodzin nie jest natomiast wart wspomnienia. Takie mamy media. Jak chce się mieć dostęp do informacji z pierwszej ręki na konferencjach prasowych, to trzeba na to zasłużyć.
11 Listopada 2014, godzina 20:32
Oceniono 39 razy 23
~Podatnik
A ten jeszcze panujący celowo nie działał i nie budował na szkodę podatników.
11 Listopada 2014, godzina 20:10
Oceniono 32 razy 20
~~gość
~Jan - zgodnie z ustawą jest zakaz zamieszkiwania,więc należy iść do sądu i pozbawić delikwenta działki.
Grunty przeznaczone pod działki są użytkowane nie zgodnie z prawem przez zamieszkiwanie i burmistrz ma prawo i obowiązek wypowiedzieć użytkowanie.
11 Listopada 2014, godzina 19:14
Oceniono 47 razy 25
~jan
skoro mieszkańcy dzialek są przeciwni zmianom to czemu obecny burmistrz chce je na sile wprowadzić
11 Listopada 2014, godzina 18:39
Oceniono 35 razy 13
~Do FinsterFrend
Oto typowy elektorat burmistrza. Kpi nawet z głuchych i niewidomych. Bardzo zabawne. Niedowidzący i niedosłyszący zapamiętajcie tę wypowiedź. Już wiecie, na kogo nie należy głosować.
11 Listopada 2014, godzina 17:35
Oceniono 45 razy 13
~Kazik
Witam serdecznie. Witam zwolenników burmistrza jak i opozycję wraz z jej sympatykami. Jestem działkowcem od wielu lat i uważam że, wybieranie czasu na debatę o tym co zrobić z ogródkami działkowymi w czasie przedwyborczym jest mało stosowne. Chociaż, jak nie teraz to kiedy... Jestem za tym, żeby ogródki działkowe pozostały w niezmienionym stanie. Powinny one spełniać tę funkcję co dotychczas. Jest to miejsce na odpoczynek, uprawę drobnej ilości warzyw i owoców a nie miejsce na budowanie wielkich domów. Chciałbym, żeby ogrody zostały miejscem gdzie możemy w ciszy i spokoju regenerować swoje siły, nierzadko, po ciężkiej pracy. Poza tym nie wszyscy jesteśmy ludźmi majętnymi i najzwyczajniej w świecie nie stać nas na wykupienie działek. Nie chciałbym zastać kiedyś sytuacji, iż będę do tego zmuszony. Nie chciałbym oglądać wszędzie betonu i ulic z kostki. Niech zostanie trochę zieleni w mieście gdzie jej brakuje. Jak w każdym mieście jest potrzeba do wybudowania nowych mieszkań lub zagospodarowania budynków spełniających inne funkcje. Ale nie kosztem ogródków działkowych...
11 Listopada 2014, godzina 17:27
Oceniono 50 razy 40
~FinsterFrend
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Listopada 2014, godzina 17:22
Oceniono 56 razy -18
~gość
Uważam, iż emeryci świetnie sprawdzą się w Klubach Emeryta.
11 Listopada 2014, godzina 14:30
Oceniono 51 razy 15
~ok
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Listopada 2014, godzina 14:18
Oceniono 59 razy -25
~gość
Ludzie się boją, ale w dniu wyborów, przy urnie wyborczej są wolni. Wśród znajomych i rodziny wielu chce poprzeć Brunkę, jako osobę przeciwstawiającą się obecnej polityce ratusza. Osobiście uważam, iż powinny być tylko dwie kadencje sprawowania urzędu. Dla mnie byłaby wówczas większa przejrzystość i transparentność. Uważam, iż miasto Chojnice potrzebuje nowego spojrzenia, nowych ludzi w radzie. Trochę mnie zasmuciło otoczenie burmistrza do miasta i powiatu. Brak mi tak młodości, ludzi z wizją. Emerytom grzecznie podziękujmy, oddajmy szacunek i postawmy na nowych, młodych wizjonerów.
11 Listopada 2014, godzina 13:37
Oceniono 62 razy 26
~Miko Łaj
Do Pana / Panią z godziny 12:53 - "Traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany!" - to cytat, z konwencji wyborczej KWAF, przedstawiający Panią Kowalonek. Tak, mam nadzieję, że to burmistrz przejrzy na oczy i zobaczy jakimi ludźmi się otacza. Widzę że osoby takie jak ty, szukają już kretów nawet we własnym obozie!
11 Listopada 2014, godzina 13:34
Oceniono 44 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 462.00 475.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 474.00 489.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 43.90 45.60
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.58 459.00 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 464.87 470.23 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 478.74 485.26 NOKNOK 46.80 47.70
GBPGBP 550.45 558.00 SEKSEK 44.30 45.30
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij