Wtorek, 28 Czerwca 2022 | Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, (aw), fot. Krzysztof Różycki

Co działo się w 2014? - cz. I

Majowe prawybory do parlamentu ściągnęły do Chojnic czołowych polityków. Ich organizatorem był Projekt Chojnicka Samorządność.

Majowe prawybory do parlamentu ściągnęły do Chojnic czołowych polityków. Ich organizatorem był Projekt Chojnicka Samorządność.

Na początku nowego roku wracamy do wydarzeń z ubiegłego. Na początek pierwsze półrocze.

 

Styczeń

W nowy rok już po po raz 25. na sportowo weszli Florianie, którzy przebiegli ulicami miasta. Nieco wolniejsi byli Trzej Królowie, którzy za to po raz pierwszy przemaszerowali po centrum w Orszaku Trzech Króli, zapraszając do udziału głównie młodych, ale też starszych chojniczan. Wkrótce, bo dokładnie 6 stycznia, powtórka. Po raz 22. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki chojniczanom jej konto zasiliło ponad 55 tys. zł. Ci nie tylko pomagali, ale też bawili się przy muzyce na rynku i w pubach. Świętowali także teraz już absolwenci, a przed rokiem maturzyści z chojnickich szkół. Nasi reporterzy mieli okazję obejrzeć niejednego poloneza w ich wykonaniu. Zachęcamy do wspomnień – II LO, ZS, ZSP nr 1, Technikum im. S. Bieszka, Technikum nr 3, CKZiU, KLO. Wspólnie z urzędnikami kilkukrotnie debatowali kupcy ze strefy centrum. W obawie przed konkurencją ze strony podmiejskiej galerii pojawiły się pomysły wjazdu autami na rynek, bezpłatnego parkingu czy zwiększenia liczby miejsc, wydłużenia godzin otwarcia sklepów. Rezultatów brak.

Reklama | Czytaj dalej »

Luty

Oficjalnie oddano do użytku nowo pobudowany Dom Dziennego Pobytu. Lawinę komentarzy, m.in. na naszym portalu, wywołał wynik konkursu na stanowisko dyrektora wydział edukacji w starostwie. Początkowo wygrała Magdalena Kosobucka. Po jej rezygnacji stanowisko objęła druga w kolejności kandydatów Irena Laska. Powiat wydał ostatnią część Dziejów Powiatu. Niestety jej redaktorzy nie uniknęli krytyki. Chojniczanie włączyli się w ogólnopolską akcję pn. Światełko dla Ukrainy. Miesiąc później Ukraińcy z zaprzyjaźnionego Korsunia Szewczenkowskiego gościli w Chojnicach.

Marzec

Po raz dziesiąty odbyła się gala Dokonań Roku. Po raz pierwszy przyznano laur dla osobowości roku. W tej kategorii wyróżniono regionalistę Kazimierza Ostrowskiego, Aleksandrę Lubińską i rzeźbiarza Włodzimierza Ostoję-Lniskiego. Tematem bezpieczeństwa na drogach w mieście zajęto się na dwóch spotkaniach. Jednym organizowanym przez opozycję, kolejnym w ratuszu. O bezpieczeństwie debatowano też w Charzykowach. Miejska biblioteka zorganizowała Dyktando o Pióro Bibliotekarza, które trafiło do naszej redakcyjnej koleżanki Moniki Szymeckiej. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach świętował 50-lecie. Po raz pierwszy wójt Zbigniew Szczepański wręczył nagrody za osiągnięcia w sporcie i kulturze. Ratusz wprowadził Kartę Dużej Rodziny Chojnickiej. Działkowcy z Metalowca podjęli decyzję o wyjściu z Polskiego Związku Działkowców i założyli stowarzyszenie.

Kwiecień

Kinomaniacy świętowali 30-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, a pszczelarze 125-lecie chojnickiego koła. Kwiecień to czas na spotkania z poezją w „starym” ogólniaku. Tym razem była to ich 23. odsłona. Aktorzy Chojnickiego Studia Rapsodycznego swój spektakl „Heysel” skierowany do kibiców z sukcesem pokazują w całej Polsce, a aktorzy zdobywają nagrody za recytację. Dużym zainteresowaniem cieszyła się promocja Monografii Kosznajderii. Po raz czwarty samotni i ubodzy spotkali się na śniadaniu wielkanocnym. Pomysł wyszedł od radnej Joanny Warczak. Miejscy rajcy uchwalili strategię dla miasta na najbliższe sześć lat i nadali nazwy dwóm rondom – Strzeleckiemu i Zielonemu przy tychże ulicach. Zdolni uczniowie i sportowcy dostali stypendia od starosty. Europoseł Jarosław Wałęsa gościł w Chojnicach. Chojniczanie wspólnie mogli oglądać uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II na telebimie na rynku.

Maj

1 maja na chojnickim rynku odbyły się prawybory do Parlamentu Europejskiego. Najlepszy wynik uzyskały PSL i PO. Następnego dnia w tym samym miejscu odbyło się Święto flagi, podczas którego rozdawano biało-czerwone symbole. Motocykliści z regionu wzięli udział w piątej odsłonie akcji "Motoserce". 90-lecie istnienia świętował Polski Związek Żeglarski, 30-lecie Sekcja Biegowa Florian. W auli Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich odbył się benefis Janusza Trzebiatowskiego. Promocja książki Marii Danuty Kordykiewicz „Smak kamienicy”, a także „Nietzsche i naziści. Moje spojrzenie” autorstwa amerykańskiego profesora filozofii Stephena R. C. Hicksa. Jedenaście chórów rywalizowało w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria. Jednogłośnie absolutorium otrzymał wójt Zbigniew Szczepański, bezdyskusyjnie zarząd powiatu. Miejskie spółki podsumowały rok, Centrum Park i Promocja Regionu Chojnickiego ponownie ze stratą. Gimnazjaliści z Charzyków gościli studentów z Chin i Indii.

 

Czerwiec

Projekt Chojnicka Samorządność z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów zorganizował w fosie Piknik Obywatelski. W kościele gimnazjalnym odbył się inauguracyjny koncert organowy. Nowy instrument przetestował prof. Julian Gembalski. Diecezja Peplińska otrzymała 95-procentową bonifikatę na zakup działek przy konwikcie, gdzie pobudowano nowy obiekt dla szkoły katolickiej. W chojnickim szpitalu uroczyście otwarto oddział kardiologiczny. Mieszkańcom os. Asnyka niezłego strachu napędziła koparka, która wpadła do wykopu na rurę do przesyłu gazu. Do parku Tysiąclecia w wyniku awarii wpłynęły ścieki bytowe. Sztab kryzysowy zwołany przez burmistrza podjął decyzję o zamknięciu łowiska. Z najbardziej zanieczyszczonego stawu została wypompowana większość wody. W 7. turnieju "Strzelam Gole" najwięcej bramek zdobyła drużyna czerskiego ŚDS. "Odjazdowy Bibliotekarz" z wierną grupą moli książkowych i jednocześnie cyklistów zajechał do Mylofu. Arseniusz Finster otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. W Bazylice Mniejszej w Chojnicach odbył się XVII Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej CREDO - 2014. W Charzykowach powitano lato z imprezą Charzykowy Sailling Cup. Akademia Tańca Piętro Wyżej zorganizowała po raz 5. Taneczną Fiestę. Samorządni idą do wyborów razem z włodarzem Chojnic. "Dziecko dla początkujących" ChSR wraca z nagrodą publiczności z II Ogólnopolskiego Festiwalu "Konstelacje Teatralne". Najlepsi sportowcy i uczniowie otrzymali nagrody burmistrza. Społeczność szkolna Technikum nr 2 w Chojnicach pożegnała odchodzącego na emeryturę dyrektora Jana Klepina. Chojnicka starówka i okoliczne ulice zamieniły się w trasę nocnego biegu. Chojniczanie bawili się na Dniach Chojnic, tym razem z gwiazdami. Młodsze pokolenie bawili Bracia, starsze Janusz Laskowski. Radni przyjęli strategię gminy Chojnice.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~~Marcin Dobaj
Panie ~Ciekawy 03 Stycznia 2015, godziny 14:42 Przestał pan zadawać pytania, dociekać , mieć wątpliwości.
Ponieważ by zrozumieć nawet skomplikowane problemy Chojnic twierdzi pan że wystarczą dla pana proste ,gotowe odpowiedzi z mediów czy internetu ,a nie przeprowadzać rozmów z mieszkańcami na większą skale tak jak należy to prawidłowo wykonywać.
A tym samym przez, to nie jest pan w stanie mnie zrozumieć.
Psychologia poznawcza nazywa to mechanizmem top down, wybierając automatycznie to ,co panu pasuje do własnych struktur poznawczych i wymaga jak najmniejszego wysiłku analitycznego.
05 Stycznia 2015, godzina 14:36
Oceniono 19 razy 3
~Ciekawy
Marcinie Dobaj naucz się pisać !

02 stycznia 2015, o godz. 13:38 swój wpis zakończyłeś tak: " potwierdza tom tezę"

CO TO MA BYĆ ?
03 Stycznia 2015, godzina 14:42
Oceniono 34 razy 2
~qq
Ale za to pojawił się Pan Dobaj
03 Stycznia 2015, godzina 09:16
Oceniono 19 razy 19
~gośc
a gdzie podziali sie pan Waldoch i Sawicki ...... tak jak szybko się pojawili na forum tak szybko znikneli
03 Stycznia 2015, godzina 09:10
Oceniono 16 razy 16
~Marcin Dobaj
Chcąc zakończyć podsumowanie 2014 roku pragnę podkreślić że:
Pragmatyzm to wspaniała cecha charakteru polityka wynikająca z postawy polegającej na
realistycznej ocenie rzeczywistości i podejmowaniu tylko takich działań, które gwarantują skuteczność – osiągnięcie efektu. Wynika z postawy filozoficznej wiążącej prawdziwość twierdzeń z ich praktycznymi skutkami.

Koniunkturalizm przejawia się w wyrażaniu zachowań polegających na wykorzystywaniu chwilowych nie trwałych a, sprzyjających warunków stwarzających możliwość osiągnięcia doraźnych korzyści indywidualnych.

Pierwsze nie ma nic wspólnego z drugim, jednakże zaskakująco często koniunkturaliści kłamią udając pragmatyków, powołując się na pragmatyzm i skutecznie – bezczelnie kłamiąc ludzi podszywając się pod wartości, których nie rozumieją i których nie są w stanie zrozumieć.

Czyli Chojniczanie mylą się kolejny rok z rzędu oraz kolejną kadencje co, do obecnej władzy kim Oni naprawdę są.
02 Stycznia 2015, godzina 14:01
Oceniono 42 razy 2
~Marcin Dobaj
Od początku wolnego miasta Chojnic ugrupowania urzędowe które możemy określić jako fundamentalistyczne , czyli takie ,które chciałyby całkowicie zmienić ustrój w mieście, już zniknęły lub egzystują na uboczu. Lecz chce podkreślić ,że to one jako młode pokolenie w nich funkcjonujące i nadal w Chojnicach mieszkające są kapitałem dla miasta nieskończenie potrzebnym.
Program do dekoracji:
Kolejny rok i program wyborczy Arseniusza Finstera stał się rodzajem dalszej dekoracji:
należy o nim pamiętać ale i nie brać w szczególności programu wyborczego zbyt poważnie do siebie.
Bo okazało się że tereny przeznaczone w Chojnicach na prawidłowe zagospodarowanie to są w programach marnowane. Oraz że fundusze unijne oraz kapitał miastowy również są nieprawidłowo użytkowany.
Przez nieprawidłową gospodarność i błędy urzędowe obecnej władzy w Chojnicach.
Bo w Chojnickiej polityce jest zbyt duży pragmatyzm, a zbyt mało przywiązania do wartości społecznej, którą jest wartość młodego pokolenie ,które pragnie konkretnych zmian dla dobra starszego pokolenia jak i swoich dzieci.
Jako przyszłość miasta Chojnice.
02 Stycznia 2015, godzina 13:40
Oceniono 40 razy 2
~Marcin Dobaj
Kolejny rok z rzędu w mieście Chojnice funkcjonował ''pragmatyzm ponad wszystko''
Bo pragmatyzm to:
- utrzymanie się tej samej grupy przy władzy
- pozwala robić wolty
- umożliwia trwanie tych samych na stołkach

A Ja chce podkreślić ,że sytuacja ta daje do zrozumienia, że pragmatyzm wygrywając z pryncypialnością , sprawia, że będące u władzy zgrupowanie urzędników włodarza miasta Chojnice Arseniusza Finstera dośc swobodnie traktuje swoje programy.
Ideowe fundamenty są przez nich i tak łatwo porzucane po dojściu do władzy. I to bez żadnej kary ze strony wyborców.
Wytłumaczenie porażki ideowej jest proste: Chojniczanie nie lubią skrajności . Bo wciąż pamiętają system fundamentalistyczny, jakim był komunizm, oraz jego bankructwo.
Pamiętają jak wygląda dyktatura dlatego, w wolnym mieście na to pozwalają.
Ale nie zdają sobie sprawy, że komunizm to również jedność mieszkańców w celu obalenia dyktatury.
Dlatego w chojnickiej polityce nie ma miejsca na skrajność, a wygląd sceny politycznej prowadzonej przez Arseniusza Finstera potwierdza tom tezę.
02 Stycznia 2015, godzina 13:38
Oceniono 40 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.00 451.00 DKKDKK 62.10 63.70
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.70 7.30
CHFCHF 459.00 474.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 43.30 44.90
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.76 449.00 DKKDKK 62.50 63.30
EUREUR 466.89 472.50 RUBRUB 5.80 7.20
CHFCHF 462.63 469.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 539.69 546.00 SEKSEK 43.70 44.50
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij