Poniedziałek, 04 Grudnia 2023 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Starosta przesłał petycję rolników do ministra

Do protestu w Chojnicach na razie nie doszło. Zdjęcia pochodzi z protestu, który miał miejsce w lutym 2011 roku.

Do protestu w Chojnicach na razie nie doszło. Zdjęcia pochodzi z protestu, który miał miejsce w lutym 2011 roku.

Na ręce starosty chojnickiego trafiła petycja rolników z powiatu niezadowolonych z obecnej sytuacji w rolnictwie i braku perspektyw na zmiany. Ten przekierował ją do ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Na razie obyło się bez zapowiadanego protestu.

 

Wśród postulatów znalazły się ustabilizowanie rynku żywca wieprzowego poprzez ochronę rodzimej produkcji trzody chlewnej, uregulowanie stawek VAT na produkty rolne (obniżenie niektórych z nich z 8 na 5 %), ukierunkowanie środków pomocowych z PROW na gospodarstwa, które ze względów ekonomicznych musiały zamknąć lub ograniczyć produkcję trzody chlewnej, podjęcie działań by zminimalizować wysokość kar za przekroczenie limitów produkcji mleka i natychmiastowe uchwalenie ustawy regulującej obrót ziemią po roku 2016 uniemożliwiającą pozyskanie gruntów rolnych przez cudzoziemców.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nasi rolnicy zapowiadali na 28 stycznia strajk czynny, ale nie doszedł do skutku. Nie znam przyczny. Może dobrze się stało, że nie było zakłóceń. Być może grupa pojechała do Warszawy lub w ramach centralnej organizacji chcą podjąć tam działania, jeżeli nie będzie reakcji rządu na pogarszającą się sytuację na polskiej wsi – informuje starosta Stanisław Skaja.

W Sępólnie Krajeńskim rolnicy protestowali 22 stycznia, a na 5 lutego zapowiadają kolejny strajk pod starostwem. Przypomnijmy, że ostatni protest rolników, którzy traktorami przejechali ulicami Chojnic, po czym udali się do starostwa, miał miejsce przed czterema laty.

Aktualizacja 3.02.

Rolnicy z powiatu chojnickiego w czwartek (5.02) chcą zablokować drogę krajową nr 22 na wysokości miejscowości Jeziorki na trasie Chojnice - Czersk.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~STATYSTYKA
Polskie Rolnictwo na tle innych krajów świata, a szczególnie Unii Europejskiej.

Rolnictwo w Polsce charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem gospodarstw, wysoką liczbą pracujących, przewagą gleb o średniej i małej przydatności rolniczej, a także stosunkowo niskim zużyciem przemysłowych środków produkcji. Mimo to Polska jest znaczącym w świecie i Europie producentem szeregu produktów rolniczych, ogrodniczych i pochodzenia zwierzęcego.

Warunki przyrodnicze wpływające na rozwój rolnictwa w naszym kraju to przede wszystkim: warunki klimatyczne (temperatura, nasłonecznienie, wiatry, opady), warunki glebowe, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, Z kolei warunki poza przyrodnicze wpływające na rozwój naszego rolnictwa to: polityka rolna państwa, struktura agrarna, nawożenie, kwalifikacje rolnika, poziom kultury rolnej, melioracja, stosowanie środków ochrony roślin, mechanizacja rolnictwa, stosowanie nowych odmian plennych.

Polska należy również do czołowych producentów owoców jagodowych, głównie truskawek, malin i porzeczek jak również jest jednym z największych producentów cebuli, kapusty, kalafiorów oraz jabłek. Polska należy do krajów o dużej różnorodności biologicznej i charakteryzuje się zróżnicowaniem siedlisk i krajobrazów naturalnych. Znaczna część rolników, zwłaszcza posiadających małe obszarowo gospodarstwa, prowadzi produkcję metodami tradycyjnymi, przeznaczając je głównie na samozaopatrzenie własnych rodzin.

Produkcja zwierzęca prowadzona jest w większości przy małym natężeniu chowu, co sprzyja czystości środowiska naturalnego. Warunki glebowo-klimatyczne i tradycje w poszczególnych regionach decydują o specjalizacji produkcji. Tereny Polski centralnej, wschodniej i północnej, to obszary upraw ziemniaków i żyta oraz użytki zielone. Sady i plantacje owoców jagodowych zlokalizowane są na Mazowszu, w województwie lubelskim, na Sandomierszczyźnie, a także w Wielkopolsce i w województwie łódzkim.

W latach przed integracją z UE niska opłacalność produkcji rolniczej i trudności w zbycie wytworzonych w gospodarstwach rolnych produktów powodowały nasilanie się zjawiska odłogowania i ugorowania gruntów rolnych. Według Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w 2002 roku odłogowano i ugorowano łącznie 2,3 mln ha gruntów ornych, co stanowiło 17,6% ich ogólnej powierzchni.

W 2004 roku zmniejszono areał odłogów i ugorów do 1,3 mln ha, co w znacznym stopniu związane jest z realizacją w Polsce Wspólnej Polityki Rolnej. Uzyskanie dopłat bezpośrednich, uwarunkowane utrzymaniem ziemi w kulturze rolniczej oraz możliwość uzyskania środków z funduszy strukturalnych na rozwój gospodarstw, sprzyja poprawie racjonalizacji gospodarki rolnej.
03 Lutego 2015, godzina 12:44
Oceniono 2 razy 0
~Smerf Maruda
Uważam, że należy się Panom Rolnikom pomoc od Państwa, jak najbardziej. Co prawda inni przedsiębiorcy działający nie w branży rolniczej, mają z reguły 23% VAT na swe wyroby, są w ZUS za 1100 zł na mc, nie otrzymują dopłat unijnych do swej produkcji, ale oni na pewno nie będą blokować dróg czy protestować pod Sejmem
03 Lutego 2015, godzina 08:30
Oceniono 8 razy 4
~...Rolnicy nie odpuszczają. Dziś zablokują Białystok, w środę... dom ministra Sawickiego...
...Rolnicy nie odpuszczają. Dziś zablokują Białystok, w środę... dom ministra Sawickiego...We wtorek ma być utrzymana rolnicza blokada drogi krajowej nr 2 w Zdanach pod Siedlcami (woj. mazowieckie). Ale protest się rozszerza. W ciągu dnia ma się pojawić kolejna zapora dla kierowców. O godz. 10 rolnicy zablokują drogę krajową nr 19 w miejscowości Zabłudów niedaleko Białegostoku (woj. podlaskie). To jednak nie koniec, bo w środę protesty mogą dotknąć samego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, są bowiem planowane... pod jego domem...– To dopiero początek. W najbliższych dniach pojawi się 15 takich protestów w całym kraju – zapowiada szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Dodaje, że jeden z nich powstanie w środę, w pobliżu domu ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w powiecie sokołowskim na Mazowszu.

Tymczasem Sawicki powiedział, że jest zaniepokojony zapowiedziami rolniczych protestów pod jego domem. Tłumaczył, że mieszka tam jego 82-letnia matka. W ocenie ministra deklaracja rolników o proteście pod jego domem ma charakter „groźby”. ..Gdzie kolejne blokady?

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zdanach przewodniczący mówił, że blokady zamierzają ustawić także rolnicy w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie.

Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedziała na wtorek także „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

Akcja obejmie dziesięć województw

Największe pikiety na Mazowszu odbędą się w Płocku i Siedlcach. Utrudnień można spodziewać się też na drodze numer 50 w okolicach Słomczyna.

Rolnicy odwiedzą też urzędników w Radomiu, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ożarowie Mazowieckim, Piastowie i Błoniach. W Kujawsko-Pomorskiem blokowana będzie trasa między Włocławkiem a Kołem w miejscowości Izbica Kujawska. ...Pikiety przed urzędami i na głównych drogach

Pikiety planowane są również przed urzędami w: Grudziądzu, Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie czy Żninie. W Łódzkiem manifestacje odbywać się będą na głównych drogach Wielunia i Łowicza. Na Pomorzu kierowcy mogą mieć kłopoty z przejazdem przez Kwidzyn i Sztum. W Zachodniopomorskiem traktory wyjadą na ulice Pyrzyc.

Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedzieli ponadto związkowcy z: Lublina, Kielc, Krakowa, Wrocławia czy Przemyśla (delegatura urzędu).

Rolnicy domagają się wypłaty odszkodowań za straty wyrządzone w uprawach przez dziki, przywrócenia opłacalności produkcji mleka i trzody chlewnej, zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom oraz prywatyzacji lasów, a także rekompensat za dwuletni zakaz uboju rytualnego...
03 Lutego 2015, godzina 08:18
Oceniono 7 razy 3
~...Rolnicy wyszli na ulicę...
...Rolnicy wyszli na ulicę, blokowali krajową 5 w Bożejewicach. To kolejny protest, ale będą kolejne...
03 Lutego 2015, godzina 06:32
Oceniono 10 razy 4
~...Minister nie rozumie rolniczych protestów ...
...Awantura na spotkaniu Sawickiego z rolnikami. „Jesteście zdrajcami narodu!”, „nie mamy za co w pole wyjść!”...„Doprowadzacie wszystkie gospodarstwa do bankructwa”, „Nie mamy za co na wiosnę w pole wyjść, a wy dalej debatujecie! Wystrzelajcie te dziki i wypłaćcie odszkodowania” – krzyczeli rolnicy na poniedziałkowym spotkaniu z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim na Podlasiu. Zapowiedzieli również, że we wtorek zablokują krajową "19" niedaleko Białegostoku.

Bugaj: coraz więcej ludzi ma dosyć. Święcicki: Rolnicy? Dostają rocznie 15 mld zł z UE

Rolnicy w poniedziałek zablokowali krajową dwójkę na Mazowszu. Do końca tygodnia zapowiadają dalsze protesty i piętnaście kolejnych blokad, w tym - we wtorek - protest na krajowej 19, która łączy Białystok z Lublinem. Rolnicy mają o 10. zablokować trasę w miejscowości Zabłudów. ...
03 Lutego 2015, godzina 06:26
Oceniono 8 razy 2
~...???
...Grupa rolników wraz z ciągnikami i maszynami zablokowała w poniedziałek przed południem krajową „dwójkę” w Zdanach pod Siedlcami (woj. mazowieckie). – Ważniejsze są dla ministra sprawy Ukrainy niż my – skarżą się rolnicy. Tymczasem w Białymstoku minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się z rolnikami z Podlaskiej Izby Rolniczej, by rozmawiać o problemach producentów trzody chlewnej, odszkodowaniach za uprawy zniszczone przez dziki oraz o karach za przekroczenie kwot mlecznych.

– Minister rolnictwa nie chce się z nami spotkać. Byliśmy umówieni z Sawickim w piątek, a on pojechał do Paryża z premier Kopacz na rozmowy o Ukrainie – skarżą się rolnicy blokujący drogę.

Krajowa „dwójka” pomiędzy Siedlcami a Międzyrzecem Podlaskim jest nieprzejezdna. Ok. godz. 11 na blokadzie było ok. 100 traktorów i 500 rolników – poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Jak mówił, na miejsce blokady przybywają kolejni rolnicy...
02 Lutego 2015, godzina 14:59
Oceniono 17 razy 3
~Marcin Dobaj
To wszyscy rolnicy w całym kraju ze wszystkich województw oraz górnicy, kolejarze, lekarze i nauczyciele powinni wziąć udział w marszu na Warszawę . Tyle że na tym nie kończąc następnie osoby nie mogące przez złe prawo uruchomić i prowadzić firmy, osoby bezrobotne, osoby bez wystarczającej ilości środków do życia .
W zasadzie powinni się zjednoczyć i zacząć walczyć o wolność wybierania decyzji ,zarządzania, ponieważ to społeczeństwo powinno:
-decydować
-wybierać
-zarządzać

A urzędnicy wyłącznie decyzje wprowadzać w życie .

Bo to władza w demokratycznym państwie powinna tym bardziej wspierać obywateli tych którym dzieje się krzywda.
A nie kierować ich na margines tak jak to zrobił w tym momencie Stanisław Skaja
przesyłając petycję rolników do ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL.

A ja widzę że inne gałęzie gospodarki PSL też ma w nosie, a to czemu zasiada dalej ze złodziejami PO w Rządzie?????????????????????????????????????
02 Lutego 2015, godzina 14:33
Oceniono 20 razy 4
~teraz taczkami przyjadą i starostę na taczce wywiozą...
http://chojnice24.pl/img/smiley/smiley-cool.gif
02 Lutego 2015, godzina 13:15
Oceniono 23 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 405.00 DKKDKK 51.50 54.90
EUREUR 427.00 439.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 450.00 463.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 401.98 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 430.43 435.89 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.84 462.06 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.50 508.53 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.95 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij