Wtorek, 28 Czerwca 2022 | Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Nie dla izby pamięci. - Nic na siłę - mówi wójt

Wójt dziękował Krystynie Kuczkowskiej za dotychczasową pracę i gratulował kolejnej kadencji.

Wójt dziękował Krystynie Kuczkowskiej za dotychczasową pracę i gratulował kolejnej kadencji.

Wczorajsze spotkanie wiejskie w Granowie było starciem poglądów mieszkańców i wójta. Ostatecznie jest kompromis, bo nie będzie forsowania na siłę izby pamięci poświęconej Kosznajderii bez chęci ze strony granowian. Ale jedną z rodzin prędzej czy później i tak czeka wyprowadzka. Na stanowisku sołtysa zachowane zostało status quo.

 

Wiejskie zebranie w Granowie było dość liczne. Na 146 mieszkańców dotarło 54. Po pierwsze, trwają aktulanie wybory sołtysów. Po drugie, granowian żywo interesował los sąsiadów, którzy mają się wyprowadzić z gminnego lokum do końca roku. Według wcześniejszych zapowiedzi wójta, w części budynku byłej szkoły, w której mieszka rodzina Wacława Wiligały, miałaby powstać izba pamięci, w której przybliżona byłaby historia Kosznajderii. Zapowiedzi niekonsultowane z mieszkańcami wywołały takie ich poruszenie, że skierowali pismo do wójta, omijając po drodze sołtys Krystynę Kuczkowską. Ta przeżywała akurat żałobę po matce i uznała, że spotkanie za jej plecami było brakiem poszanowania i nietaktem, co wytknęła na zebraniu. - Mam żal, że po 8 latach zostałam tak potraktowana – mówiła zdenerwowana Kuczkowska na początku spotkania. - Jestem spełniona w 100 % i jeśli taka będzie wola, odejdę z podniesioną głową. Ale choć mieszkańcy proponowali swoich kandydatów na sołtysa, to jakoś nikt nie miał chęci podjąć wyzwania. Ostatecznie, pierwsza radna w historii wsi będzie jej szefować przez trzecią kadencję. Z 49 ważnych głosów 30 było na tak. Pomagać będą jej Danuta Kiedrowska, Bartłomiej Gierszewski i Tomasz Wiligała, wybrani do rady sołeckiej po dwóch głosowaniach.

Reklama | Czytaj dalej »

Zbigniew Szczepańki poinformował granowian, że zachęca powiat do remontu drogi ze wsi do drogi wojewódzkiej 240 lub całej drogi aż do Lichnów. Snuł tez plany związane z przejęciem działek przy świetlicy łącznie ze stawem. - Chcemy zrobić z Granowa perełkę – zapowiedział wójt. Co do najemców zapewnił, że nie zostaną bez pomocy. - Jaką perełkę? – padło pytanie z sali i zarzut, że wójt mówi tak na każdym wiejskim zebraniu. A sytuację z Granowa mieszkańcy przyrównali do Ciechocina, gdzie ksiądz mógł kupić od gminy mieszkanie. Na to wójt przywołał zasługi ks. Kazimierza Matyi i zapowiedział, że na jego wniosek radni zagłosują nad tytułem zasłużonego dla gminy kapłana. Jego zdaniem tamta sytuacja była nieco inna. Natomiast na sprzedaż nieruchomości zgodę musiała wyrazić rada.

- Co za perełką mamy być? - dopytywał Marek Zabrocki i przy okazji wytknął, że mieszkańcy dopiero po fakcie dowiedzieli się o poświęceniu i oddaniu tablicy pamiątkowej poświęconej ks. Pawłowi Panske, niegdysiejszemu mieszkańcowi Granowa i Kosznajdrowi. Ale, że gmina nie była organizatorem uroczystości, tylko Morenka, to wójtowi ciężko było się tłumaczyć z braku konsultacji. - Gdzie są Kosznajdrzy, czy to był ktoś dobry dla Polaków? To dlaczego ich wysiedliło państwo? Nie twórzmy zakłamanej historii, że byli patriotami, wspaniałymi Polakami, bo to byli Niemcy – swoją opinię w rozmowie z wójtem przedstawił Zabrocki. Stanął też w obronie rodziny, która ma zostać wykwaterowana. W końcu mieszkańcy powiedzieli wprost. - Nie chcemy izby! Zresztą, kto się nią zajmie, jak świetlicą nie ma kto... A zdaniem mieszkańcow pieniądze lepiej wydać na chodniki, których nie mogą się jakoś doczekać.

Po tej wymianie zdań Zbigniew Szczepańki stwierdził: - To nie, nic na siłę. Za to w Sławęcinie chcą. Mimo, że uszanował wolę, to dziwił się, że co to za naród bez korzeni. - Nie mamy za co ich czcić. Do tego wysiedla się Polaków, a izbę pamięci stawia Niemcom. Ten człowiek (wskazanie na W. Wiligałę – przyp. red.) to jest nasza historia – stwierdził granowianin nie odpuszczający wymiany zdań z wójtem.

Wreszcie do głosu doszedł sam zainteresowany, który najprawdopodobniej i tak będzie musiał się wyprowadzić. Zamiast izby, po ewentulanym remoncie cały budynek może zająć świetlica prowadzona przez GOK. Bo teraz nic zorganizowanego się w niej nie dzieje. A mieszkańcy ubolewali, że dzieci z Granowa są gorsze od pozostałych, bo w ferie nie mają gdzie pójść. Wacław Wiligała zdążył się już pogodzić z decyzją, ale ma żal do wójta, w jaki sposób została ona przekazana. - Super prezent dostałem. Pismo przyszło dwa dni przez wigilią. Choć już na zebraniu Szczepański mówił o zastępczym lokalu, to w piśmie takowej informacji nie zawarto. Może być to nawet działka od gminy w Granowie. - Możemy opóźnić proces przeprowadzki. Sam przyjdę przez trzy dni pomóc budować panu dom – zadeklarował włodarz. Najemca mieszkania podkreślał, że nikt nie oczerniał pani sołtys, ale gdyby wiedział, że tak się stanie, to nie inwestowałby tyle w remont mieszkania. - Żałuję, że przed 20 laty dałem to mieszkanie - usłyszał od wójta.

Na pytanie jednej z mieszkanek, czy nie może zostać po prostu tak jak jest, wójt odpowiedział negatywnie. Cała dyskusja i żywa reakcja granowian doprowadziły wójta do stwierdzenia, którym podzielił się na koniec prawie 3-godzinnego spotkania. - Wy już jesteście perełką.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Stop V kolumnie Niemiec
Zmarł zanim się zaczęło palić czy po? Czyli jak się paliło a on jeszcze żył to mógł zrobić/powiedzieć mnóstwo rzeczy.
Dla niego i reszty Niemców to była robota Polaków, którzy potem zapłacili śmiercią.
Co z tego, że tamten został osądzony? Kto osądził katów Glicha i nauczyciela z Obrowa? Dlaczego robi się bohaterów z osadników, którzy byli Polsce i Polakom nieprzychylni?
15 Marca 2016, godzina 10:17
Oceniono 11 razy 3
~Do stop V kolumnie
Hugo Fritz nie mógł zwalić winy na Polaków ze swojej wsi, bo zmarł w dzień pożaru na atak serca. Człowiek, który doprowadził do zbrodni w Rudzkim Moście był sądzony w Mannheim i został skazany na karę dożywotniego więzienia.
14 Marca 2016, godzina 20:00
Oceniono 8 razy 0
~Stop V kolumnie Niemiec
Do poniżej @

Nie bądźmy tacy jak oni. Nie mordujmy!

My Polacy musimy tylko walczyć o prawdę historyczną, żeby to się już nie powtórzyło! Już na ziemiach polskich stoją pomniki Bismarcka i ukraińskich nazistów z UPA. Polacy nie znają historii. To źle!
13 Marca 2016, godzina 19:24
Oceniono 13 razy 3
~Stop V kolumnie Niemiec
W Piastoszynie pijany Kosznajder i gestapowiec Hugo Fritz podczas imprezy zapruszył ogień w stodole. Poszła z dymem. Wykorzystał pretekst i zwalił winę na Polaków ze swojej wsi, których rozstrzeliwano potem w lesie tuż za Tucholą. Zginęłoby więcej Polaków, gdyby nie bohaterska postawa księdza Nogalskiego z Raciąża, który wziął na siebie winę (choć był niewinny) i przyznał się władzom okupacyjnym, że podpalił stodołę. Został rozstrzelany.
13 Marca 2016, godzina 18:55
Oceniono 18 razy 4
~Do Scorpio
Trzymaj paszczę na kłódkę zdrajco i przestań kpić!!!!
13 Marca 2016, godzina 18:55
Oceniono 12 razy 0
~Stop V kolumnie Niemiec
Ten sam los spotkał nauczyciela z Obrowa. Został on napadnięty i zamordowany w swoim domu przez miejscowych Kosznajdrów w 1939 roku.
13 Marca 2016, godzina 18:49
Oceniono 14 razy 6
~Stop V kolumnie Niemiec
W Silnie tuż po klęsce kampanii wrześniowej miejscowy nauczyciel Roman Glich rozpoczął tajne nauczanie języka polskiego. Ktoś jednak musiał się wygadać i sprawa doszła do uszu jednego z miejscowych Kosznajdrów, który doniósł na gestapo. Glich został rostrzelany przez żołnierzy niemieckich 9 października 1939 roku.
13 Marca 2016, godzina 18:47
Oceniono 13 razy 7
" Nic nie ma o zamordowanych przez Kosznajdrów nauczycielach z Silna i Obrowa oraz księżach z Raciąża i Nowej Cerkwi, ani i tym co Kosznajdrowie zrobili z kościołem w Ostrowitem"....Rzeczywiście, nic nie ma na ten temat w książce "Kosznajderia". Możesz coś napisać na ten temat?
13 Marca 2016, godzina 18:08
Oceniono 11 razy 1
~Stop V kolumnie Niemiec
W tych zakłamanych książkach o Kosznajderii są same głupoty. Niby historycy z doktoratem to napisali, a same kłamstwa np. o pociągu pancernym, który miał się wykoleić w Silnie 1.09.1939 i o dworcach kolejowych w Angowicach i Nowym Dworze. Nic nie ma o zamordowanych przez Kosznajdrów nauczycielach z Silna i Obrowa oraz księżach z Raciąża i Nowej Cerkwi, ani i tym co Kosznajdrowie zrobili z kościołem w Ostrowitem.
Każdy, kto promuje Kosznajderię jest wrogiem Polski i zdrajcą!
13 Marca 2016, godzina 12:01
Oceniono 19 razy 3
~gość
Czytając jeden z ostatnich komentarzy - zastanawiam się kogo obchodzi ile obecni lokatorzy płacą za wynajem lokalu w Granowie...? Żenada!!! A jeśli dla niektórych jest to tak ważna sprawa, to myślę, że urzędnicy udzielą informacji )
27 Lutego 2015, godzina 20:39
Oceniono 13 razy 3
~gosc
Rozwój wsi a rodzina która przez 20lat nie ma ambicji na własne mieszkanie(czynsz 3razy wyzszy niż teraz),wybór jest oczywisty.Szkoda tylko że nie dla wszystkich.
17 Lutego 2015, godzina 09:35
Oceniono 13 razy -7
~do zero
Proszę o podanie autora, tytułu i numerów stron dzieła, na łamach którego Niemcy zarzucają ks. Panske pisanie na zamówienie polityczne.
15 Lutego 2015, godzina 14:03
Oceniono 11 razy 9
~Chichot historii
Ani Niemcy ani potomkowie kosznajdrów nie robią nic aby upamiętnić tablicami i izbami pamięci te mini grupę etniczną która tyle krzywdy przyniosła lokalnej ludności.Wiadomo że ta grupa nie ma powodów do dumy.
Za to Szczepański i Malatynska aż tak stali sie zamaszyśćii w swojej gorliwości odsłaniania że niebawem ta może zacząć budować za sołeckie pieniądze tablice i mościć izby pamięci ...................Ważne aby sołtysi suto nakrywali stoły na pokropki,odsłony i otwarcia.
15 Lutego 2015, godzina 13:54
Oceniono 20 razy 2
~do powyżej
jeśli idzie o marki samochodów to nie mialem na myśli ze są to polskie, a o to że nie są niemieckie, a jeśli myślisz o markach odzieżowych to owszem wszystkie tam wymienione są całkowicie polskie
15 Lutego 2015, godzina 11:39
Oceniono 9 razy -1
~Nazwiska potomków społeczności kosznajderskiej
Panske, Senske, Rink, Renk, Pankau, Rosentreter, Kuchenbecker, Schwemin, Semrau, Latzke, Janowitz, Wollschlege, Sawatzki, Patzke, Riesopp, Behrendt, Musolf, Nelke, Weiland, Papenfuss, Gersch, Schreiber, Thiede, Behnke, Brauer, Gatz, Hoppe, Scheffler, Schwanitz, Warnke, Prill, Ruhnke, Rhode, Theus, Schmelter, Folleher, Ortmann.
15 Lutego 2015, godzina 09:55
Oceniono 19 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.00 451.00 DKKDKK 62.10 63.70
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.70 7.30
CHFCHF 459.00 474.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 43.30 44.90
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.76 449.00 DKKDKK 62.50 63.30
EUREUR 466.89 472.50 RUBRUB 5.80 7.20
CHFCHF 462.63 469.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 539.69 546.00 SEKSEK 43.70 44.50
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij