Poniedziałek, 15 Sierpnia 2022 | Imieniny: Marii, napoleona, Stelii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Mieszkańcy Nad Dworcem chcą spotkania z ekspertami

Zdzisław Kufel przedstawił swoją koncepcję węzła integracyjnego.

Zdzisław Kufel przedstawił swoją koncepcję węzła integracyjnego.

Przed tygodniem osiem rodzin dowiedziało się, że miasto chce wyburzyć dwie kamienice w sąsiedztwie dworca kolejowego, by pobudować tam dworzec autobusowy. Byli w szoku. Wczoraj bumistrz zaprosił ich do ratusza, by przekonać do koncepcji węzła integracyjnego i zaproponować odszkodowania.

 

W zamian za wyprowadzkę Arseniusz Finster proponował nawet budowę nowego obiektu przy ul. Kartuskiej czy Wielewskiej. - Nie mamy noża na gardle – mówił w ratuszu na spotkaniu z rodzinami zamieszkującymi przy ul. Nad Dworcem. Na razie na tapecie jest wybór koncepcji, potem projekt i dopiero wtedy rozpoczęcie inwestycji. Ósmą z koncepcji węzła, w której nie trzeba likwidować żadnego z torów, przedstawił zebranym jej autor Zdzisław Kufel. Architekt tłumaczył, że dworca autobusowego nie umiejscowił przy bazie PKS przy Towarowej, bo to zbyt daleko i podróżni mogliby się pogubić, a wymóg dla węzłów jest taki, żeby z autobusu do pociągu dojść max. w 5 minut. Ten argument nie trafił kompletnie do jednego z uczestników spotkania, którego zdaniem podróżny zmieści się w takim czasie, a poza tym wystarczy odpowiednie oznakowanie. - Czy zdajecie sobie sprawę, jak spadły przewozy PKS? Nieliczna grupa jeździ autobusami – podnosił chojniczanin. Nie przekonywał go też pomysł pobudowania tunelu, o którym słyszał już 40 lat temu. Jego zdaniem pod ziemią budowlańcy napotkają zbyt dużo przeszkód i będzie to zbyt kosztowne. Poza takimi argumentami były też te bardziej sentymentalne. - Moja mama mieszka tam 60 lat. Nie mam zamiaru jej do grobu wpędzać – mówił chojniczanin. Burmistrz odpowiadał, że próbuje się wczuć w ich sytuację, ale projekt węzła integracyjnego nie dość, że uatrakcyjni tę część miasta, to spowoduje, że dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom ludzie przesiądą się do komunikacji publicznej. - Jak to spowodować? To tylko życzeniowe myślenie – skwitował jeden z obecnych.

Reklama | Czytaj dalej »

Były też propozycje mieszkańców by dworzec dla autobusów zlokalizować za budynkiem głównym dworca czy nawet pozostawić przed, ale to kompletnie wykluczyli architekt z burmistrzem. - Nie chcę tam wąskiego gardła – mówił ten ostatni.

Jedna z najbardziej kompromisowych i rozsądnych propozycji padła z ust Marcina Wozikowskiego. Jego zdaniem należy powołać grupę roboczą, w której poza urzędnikami, radnymi i mieszkańcami, znajdą się eksperci zewnętrzni. Sam pracował w urzędzie marszałkowskim, więc podawał konkretne nazwiska planistów znających tematykę kolei. - Czynnik obywatelski nigdy nie wygra ze stroną rządową. Musi być strona ekspercka – argumentował. I choć włodarz przypomniał, że gościł przedstawicieli Polskich Linii Kolejowych, to jego rozmówca obstawał przy fachowcach planistach.

Argumenty te przyjął burmistrz Finster, deklarując, że spróbuje zaprosić ekspertów, tak by w ciągu kilku tygodni spotkać się wspólnie. Apelował do mieszkańców ul. Nad Dworcem, by przemyśleli przeprowadzkę, gdyż w przyszłości i tak będzie konieczna, bo są plany elektryfikacji na kolei. - Z tego co wiem, nie istnieje żaden dokument, który mówiłby o elektryfikacji – ripostował Marcin Wozikowski. - Wiem o takich planach od posła Stanisława Lamczyka – odparł burmistrz.

- Możecie wiele zyskać. Przemyślcie to – na koniec zwrócił się do mieszkańców, a od jego urzędnika padły słowa „słuszne odszkodowanie”. I choć jedna z mieszkanek wydawała się od razu przystać na propozycję, to część już po spotkaniu mocno podkreślała walory swojej wspólnoty mieszkaniowej, zresztą swego czasu wpisanej nawet do gminnej ewidencji zabytków. - Spać po nocach nie mogę - żaliła się jedna z mieszkanek. Rodzinom związanym z koleją leży też na sercu wygląd dworca i z rozrzewnieniem wspominają czasy jego świetności. - Jeśli idzie o dworzec, to mało w kim macie takich orędowników – zwrócił uwagę Wozikowski. - Nie do wycenienia jest tkanka ludzka – dodał.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~...?
autobusiki mzk burmistrzynia obecnego chojnic dworca nie posiadają, a za pks w gminie wiejskiej CHOJNIC pasażerów wozili, i przystanki im były tylko potrzebne, a nie dworzec pomnik za ludzi pieniądze...
05 Marca 2015, godzina 17:03
Oceniono 27 razy 23
~Smerf Maruda
Jakoś nikt nie mówi o autobusach MZK. W tej chwili siódemka podjeżdża pod dworzec raz dziennie. Z pozostałych kursów wysiada się przy b.bazie MZK na Dworcowej i dyma się z walizami na pewno dłużej, niż 5 minut. Jedynka ma w powszedni dzień 7 kursów na i z dworca. W najnowszej wersji zrobienia węzła transportowego autobusy mają podjeżdżać pod dworzec od strony ul. Towarowej i Warszawskiej. Niewątpliwie to skomplikuje kursy 7, która ma pętlę przy rondzie na Lichnowskiej. Chyba, że będzie po staremu. W końcu można zamówić taxi Gdybym mógł coś podpowiedzieć, to sugerowałbym oddanie ogrodów od strony poczty, odebranie od PKP zabudowań przylegających do zamkniętego na 5 kłódek przejścia przez tory oraz ruiny pt. Wieża Ciśnień i okolicznych terenów; rozebranie tego badziewia. Można też poszerzyć Towarową o zbędne budyneczki kolejowe i w tym miejscu zrobić zatoki autobusowe.
05 Marca 2015, godzina 15:29
Oceniono 5 razy 3
~Które to kamienice do wyburzenia
proszę o nr. domów
05 Marca 2015, godzina 15:27
Oceniono 1 raz 1
~Koncepcja 100.
Nie dziwię się ludziom, że nie chcą się wyprowadzać, tym bardziej, że koncepcje przebudowy dworca zmieniają się co kilka tygodni. Niestety zaś przy paru wcześniejszych miejskich planach i modernizacjach wyszło, że ani zbyt ambitne plany, ani pośpieszne decyzje nie wychodzą miastu najlepiej.
Może w okolicy dworca zamiast wymyślać jakieś zbyt futurystyczne koncepcje, możnaby poszukać prostszych rozwiązań i zamiast budowy kosztownego i skomplikowanego tunelu, zrobić porządnie zabezpieczony zwykły przejazd kolejowy? Aż tyle pociągów nie jeździ chyba tymi torami, żeby nie byłoby to możliwe. Wyburzenia zadbanych domów też mi szkoda. Przecież kawałek dalej są jakieś szkaradne budki i magazyny, po wyburzeniu których nikt by nie płakał.
05 Marca 2015, godzina 12:53
Oceniono 10 razy 8
~Marcin Dobaj
I to mówi architekt???!!!

Piękne stuletnie kolejowe domki chcą wyburzyć!???!

Akurat architekci powinni być wrażliwi na zachowanie starej i zabytkowej architektury!!

Wyburzyć aby postawić wiatę (bo przecież wiemy jak teraz się buduje, byle tanio bo za 30 lat i tak do rozbiórki).

Bo tu spójrzmy np. co dzieje się z Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach (tzw. kościół gimnazjalny).

Burmistrz chyba już do końca zmysły postradał, najpierw idiotyczny pomysł z likwidacją peronów, co wiązałoby się z przebudową całego układu torowego na dworcu za 20 mln.

A teraz chce rozbierać zabytkowe, piękne domy...

Wstyd panowie: Finster i Kuffel!!!
05 Marca 2015, godzina 12:34
Oceniono 16 razy 16
~kabel
Usprawnienie komunikacji publicznej nie zależy od jakości dworca. Ważne jest aby powstały nowe połączenia, a stare zostały skoordynowane z komunikacją miejską (która to powinna się zmienić kompletnie) oraz rozkładem PKP. Później dopiero można zastanawiać się nad nowym dworcem. Nie wspominając już o tym, że przedstawiony projekt nie jest "wysokich lotów".
04 Marca 2015, godzina 16:01
Oceniono 11 razy 9
~Nieruchomości
Mieszkańcom tych kamienic warto też uświadomić, że po renowacji dworca i okolicy znacznie wzrośnie wartość ich nieruchomości, gdyż znajdą się w znacząco lepszej lokalizacji - nie dajcie nabić się w butelkę. Swoją drogą - gdzie konserwator zabytków w tej sprawie ?
04 Marca 2015, godzina 15:08
Oceniono 23 razy 17
~Prymitywna koncepcja
To bardzo prymitywna koncepcja, niszcząca tkankę urbanistyczną tego miejsca. Pomysł z wyburzaniem tych budynków jest kuriozalny. Ulica Nad Dworcem stanowi naturalną ramę całego kompleksu dworca i stanowi oryginalną substancję budowlaną z epoki, zresztą w b. dobrym stanie. Wysilcie nieco umysły, Panowie radni.
04 Marca 2015, godzina 14:57
Oceniono 32 razy 28
~Marcin Dobaj
Panie pośle Stanisław Lamczyk niech pan sobie zobaczy z czym się pan kojarzy.
Wcześniej p. poseł otwierał swoje biuro w Chojnicach. Wszyscy pamiętamy jak to się skończyło. Treść propagandy warto przytoczyć w całości:
„OTWARCIE BIURA POSELSKO - SENATORSKIEGO W MOSTOSTAL CHOJNICE S.A. 8 maja 2010 roku nastąpiło uroczyste otwarcie biura poselsko -senatorskiego w budynku MOSTOSTAL CHOJNICE S.A. Europoseł Jarosław Wałęsa, senator Edmund Wittbrodt oraz poseł Stanisław Lamczyk w obecności prezesa Marcina Garusa oraz ministra Adama Szejnfelda dokonali przecięcia wstęg i otwarcia swojego biura. Otwarcie biura w budynku MOSTOSTALU CHOJNICE S.A. jest nie tylko promocją naszego regionu ale również naszej firmy i całego przemysłu konstrukcji stalowych. Chcemy aby politycy byli bliżej przemysłu, jego problemów, bliżej ludzi którzy tworzą tę gałęź gospodarki. Uważamy, że otwarcie biura poselsko- senatorskiego w biurowcu Mostostalu przyczyni się do poprawy relacji na linii społeczeństwo – polityka - gospodarka.” (pisownia zgodna z oryginałem).
Zbliżenie polityków tak poprawiło sytuację, że dobra firma wystąpiła o upadłość, a wielu ludzi trafiło na bruk.
04 Marca 2015, godzina 13:54
Oceniono 16 razy 10
~Charzykowianin
Wiarygodność słów p. Lamczyka jest na poziomie ścieku płynącego z ratusza
04 Marca 2015, godzina 13:02
Oceniono 18 razy 14
~budynki między peronami pkp wyburzyć i posadowić przystanki pks między peronami pkp...
budynki między peronami pkp wyburzyć i posadowić przystanki pks między peronami pkp, w czem problem, jaka taniocha, jak szybko przesiąść się z pkp na pks i z pks na pkp, pasażerom potrzebne są tylko perony i przystanki, budynki pomniki dworców, komu są potrzebne kogo rządy mają wspominać, przypominać, co...,.LUDZKI.
04 Marca 2015, godzina 12:56
Oceniono 40 razy 26
~Latacz
A co z lotniskiem między Nowym dworem a Chojnatami, panie burmistrzu ?.

Czy nikt nie widzi że środkami komunikacji publicznej w naszym regionie jeździ coraz mniej ludzi.Między bajki włożyć zapewnienia że pasażerów przybędzie wraz z dobrym dworcem.
04 Marca 2015, godzina 12:33
Oceniono 14 razy 8
~Szanowni Mieskzańcy
Czy spotkanie było protokołowane? Nagrywane? Nie wolno wierzyć burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi, bo przy wielu okazjach okłamał już chojniczan. Choćby rodziców przedszkolaków z "dziewiątki" przed prywatyzacją. Jeśli dworzec ma być remontowany za pieniądze z MOF (czyli z Unii Europejskiej) to wszelkie cywilizowane procedury muszą być zachowane, łącznie z profesjonalnymi konsultacjami (protokołowanymi). Pogadać to sobie może burmistrz z dj Durajem w Holidayu na dyskotece. Jako urzędnika obowiązują go standardy. Pamiętajcie o tym i nie wierzcie mu na słowo!
04 Marca 2015, godzina 12:20
Oceniono 22 razy 16
~kolejorz
W Chojnicach elektryfikacja kolei ?! ...kiedy ??? ...chyba w XXII wieku !!! (ale i to jest wątpliwe) Poseł Lamczyk obiecywał już takie rzeczy, że starczy nam tych "opowieści z mchu i paproci". A czasami Pendolino nie będzie mknął przez Chojnice ? - zabezpieczcie budynki bo się same rozpadną od pędu tego pociągu.
04 Marca 2015, godzina 11:42
Oceniono 15 razy 9
~xyz
Jak to będzie zrobione z głową i zachowaniem naszego kochanego dworca PKP z którego przez 4 lata jeździłam do szkoły, czas przywrócić mu dawną świetność , to jestem za , choć z pewnością nie obejdzie się bez "ofiar" ale może uda się to zrobić po najmniejszej linii. Trzeba ludziskom zapewnić podobne warunki tzn. nie wystarczy tylko mieszkanie ale i jakiś ogródek jeżeli tak mieli.
04 Marca 2015, godzina 11:39
Oceniono 16 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 450.00 463.00 DKKDKK 61.50 63.20
EUREUR 460.00 473.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 475.00 490.00 NOKNOK 46.20 47.90
GBPGBP 542.00 557.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-15 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 454.50 460.00 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 467.59 472.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 479.00 486.00 NOKNOK 46.70 47.60
GBPGBP 546.00 553.00 SEKSEK 44.00 44.90
Aktualizacja: 2022-08-15 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij