Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

Jutrzenka odebrał tytuł honorowego

- To jest najszczęśliwszy dzień w moim życiu - mówił chwilę po otrzymaniu tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chojnice Janusz Jutrzenka Trzebiatowski. Z gratulacjami dla krakowskiego artysty pospieszyli m.in. członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. "Sto lat" zagrał zespół Kaszuby.


- Jest razem z nami, ale zostawił nam to co najlepsze. To co tworzył przez całe swoje życie i za to bardzo serdecznie Tobie dziękuje w imieniu mieszkańców - mówił burmistrz Arseniusz Finster. Za docenienie wszechstronnego artysty w liście przesłanym do ratusza dziękował Stanisław Dziedzic z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie.

Trzebiatowski będący Kaszubą, chojniczaninem z urodzenia, a krakusem z wyboru, nie krył radości i wzruszenia z otrzymanego tytułu. - To jest najszczęśliwszy dzień w moim życiu - zaznaczył artysta, który w najbliższym czasie zamierza reklamować Chojnice na Europejskich Dniach Dziedzictwa w Szczecinie. - Zapraszam na 18.00 do baszty - dodał malarz.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski w poczet honorowych obywateli Chojnic trafił decyzją rady miejskiej z dnia 26 stycznia br. Nadanie tytułu artyście, który od 2010 roku prowadzi w Baszcie Więziennej muzeum swojego imienia wzbudziło sporo kontrowersji wśród mieszkańców. W trakcie dzisiejszej sesji nie znaleziono czasu na wyjaśnienie tych ostatnich. Przypomnijmy, wbrew informacjom podawanym przez artystę, a rozpowszechnianym przez Urząd Miejski w Chojnicach, jego dzieł próżno szukać w Ermitażu, British Museum czy Lipsku (sprawa wyszła na jaw dzięki reporterowi radia Weekend). Z Wikipedii  na jakiś czas zniknęła zaś nota o artyście autorstwa chojnickich urzędników.

Reklama | Czytaj dalej »

Aktualizacja

Zapytaliśmy burmistrza czy urząd zweryfikował już informacje dotyczące dorobku artysty i muzeów będących w posiadaniu jego prac.

- Janusz Trzebiatowski przedstawił mi numery telefonów do dyrektorów muzeów. Na razie nie chcę mówić z jakich miast. Będzie prowadzona kwerenda czasopism, które wtedy o tym pisały. Być może problem z British Museum polega na tym, że reporter Radia Weekend pytał tylko o obrazy Trzebiatowskiego, a ten twierdzi, że tam są jego medale. Ciężko stwierdzić, ale na pewno te sprawy będą wyjaśnione w najbliższym czasie, ale to wymaga też czasu.

Czy nie lepiej było poczekać z nadaniem tytułu? - pytamy. - Lepiej byłoby, gdyby notka biograficzna, którą pozyskaliśmy od samego zainteresowanego, była w pełni prawdziwa. Natomiast czy te medale są w British Museum? Myślę, że to nie skutkowało decyzją radnych. Rada miejska mogła cofnąć to obywatelstwo, ale nikt o to nie wnosił. Nie powiem, że nie ma to znaczenia. Ale nie miało takiego znaczenia, żeby wstrzymywać się z nadaniem honorowego obywatelstwa. Gdyby było tak, że w żadnym z podanych miejsc nie ma jego prac, to uznałbym to za skandal. Natomiast w kilku nie ma, a w większości jednak są. Dajmy Trzebiatowskiemu wyjaśnić British Museum.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~medale w Muzeum Brytyjskim
Wiec jednak medale Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego faktycznie znajdują się w posiadaniu Muzeum Brytyjskiego w Londynie.
11 Marca 2015, godzina 16:48
Oceniono 13 razy 5
~kolega z basenu


Mariusz, czy wstydzisz się swojego imienia, że piszesz tutaj jako "prawie parafianin" a nie jako "Mariusz Paluszek"?

Jakiego byś pseudonimu nie użył to wszystkie twoje komentarze to takie same pozbawione sensu i treści brednie.

Mariusz, weź sobie coś na rozluźnienie stolca.
11 Marca 2015, godzina 11:41
Oceniono 36 razy 18
~do dragona
Twój służalczy post wobec Finstera jest totalnie chybiony. Burmistrz od lat ma ścisły kontakt z chojnicką prokuraturą i otrzymuje od swoich kumpli na bieżąco wszystkie adresy IP niepokornych internautów. Tylko, że nie występuje przeciwko nim na drogę sądową, bo wie, że nie ma szans na wygraną w uczciwym procesie. Jest osobą publiczną i musi się liczyć z krytyką wyborców. Tym bardziej, że jest ona słuszna. Co do nieśmiałego, to okazał się inteligentniejszym graczem niż Finster, bo potrafi kamuflować swój adres IP i burmistrz może mu tylko skoczyć.
11 Marca 2015, godzina 08:19
Oceniono 34 razy 18
~prawie parafianin

Baaardzo nieśmiały parafianinie jaka wielka bije od ciebie nienawiść..


a jak mówili Wielcy tego świata.."" W nienawiści jest strach ''" - Johann Wolfgang Goethe


-cóż to za strach, czego się obawiasz ?

11 Marca 2015, godzina 07:49
Oceniono 68 razy 10
~ten uczciwy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Marca 2015, godzina 17:58
Oceniono 26 razy -22
~dragonit
dragon to anonim podpisz się nazwiskiem
10 Marca 2015, godzina 17:55
Oceniono 32 razy 12
~nieśmiały parafianin

Ja nie mam i nie miałem nic przeciwko Januszowi i nigdy nie miałem zamiaru pomniejszać jego osiągnięć. Jednakże, jeżeli burmistrz publikuje jakieś fakty na temat artysty to powinny to być zweryfikowane fakty a nie pustosłowie. To był obowiązek burmistrza Arka by zweryfikować wszystkie informacje o Januszu przed podaniem ich do publicznej wiadomości.

Nieuczciwy sposób w jaki Arek po kumotersku stworzył prywatną galerie Janusza izolując ją i Janusza od chojnickiej społeczności artystów i generalnej publiczności, organizowanie poniżające dla chojniczan zamkniętych imprez tylko dla wybrańców, i wiele innych głupot ze strony Arka uwłacza i Januszowi jak i wszystkim mieszkańcom Chojnic. To Arek od pierwszego dnia swoimi bezmyślnymi działaniami stworzył niepotrzebny konflikt pomiędzy społeczeństwem Chojnic i Januszem.

Antagonizm tylko wzrósł, gdy burmistrz pojął po sobiepańsku ignorując społeczeństwo Chojnic decyzje by nadać Januszowi tytuł Honorowego Obywatela Chojnic wbrew życzeniom wielu chojniczan. Zamiast uczciwie skonsultować decyzje o nadaniu Januszowi Honorowego Obywatelstwa z mieszkańcami miasta Arek rozpoczął dławienie krytyki i publikowanie niezweryfikowanych informacji na temat osiągnięć artysty. Malo kto wierzy w Chojnicach w słowa burmistrza Arka bo ten człowiek ma długą historie korupcji, oszukiwania społeczeństwa, szerzenia kłamstw, intryganctwa, i zakulisowego manipulowania faktami.

Cały niepotrzebny nikomu konflikt pomiędzy Januszem i chojnickim społeczeństwem narósł z powodu korupcyjnego intryganctwa, manipulacji, i kłamstw burmistrza Arka.

W Chojnicach nikt już chyba nie wierzy w prawdomówność, dobrą wole, i uczciwość Arka Finstera!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
e-mail: niesmialy.parafianin@mail.ru
portal: http://chojnice.livejournal.com
10 Marca 2015, godzina 17:23
Oceniono 71 razy 21
~Kazik Staszeski
I tak oto nieśmiały parafianin, wróg publiczny nr 1, zrobił to, czego ani burmistrz, ani Jutrzenka, ani urzędnicy nie zdołali od miesiąca - sprawdził fakty. Szacun, panie nieśmiały, że upubliczniasz potwierdzenie tego, co Ci nie na rękę. Januszek nieco oczyszczony. Ale co z innymi muzeami?!
10 Marca 2015, godzina 16:55
Oceniono 41 razy 13
~nieśmiały parafianin
Właśnie otrzymałem odpowiedz na moje pytanie skierowane do departamentu monet i medali brytyjskiego muzeum w Londynie czy posiadają w swojej kolekcji medale Janusza.

Kurator departamentu monet i medali potwierdził posiadanie 10 medali autorstwa Janusza. Tak wiec medale Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego faktycznie znajdują się w posiadaniu Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Teksty mojej poczty elektronicznej jest poniżej


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
e-mail: niesmialy.parafianin@mail.ru
portal: http://chojnice.livejournal.com


---------------- message -----------------
From: Thomas Hockenhull <THockenhull@britishmuseum.org>
To: "niesmialy.parafianin@mail.ru" <niesmialy.parafianin@mail.ru>
Date: Tuesday, March 10, 2015 12:54 PM UTC
Subject: RE: medals made by Polish artist Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski

Hello

We have 10 medals by Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski:

Polish Picasso Festival 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983 and 1984. These were all acquired 1981 (presumably some were designed years in advance). We also have a Presentation Medal, 1976, acquired 1985.

I hope this helps.

Kind regards

Tom Hockenhull
Duty Curator 10.03.15

________________________________________
From: nieśmiały parafianin
Sent: 10 March 2015 05:02
To: Coins
Subject: medals made by Polish artist Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski

Hi,
I would greatly appreciate your help. I look for information about any art in possession of The Department of Coins and Medals made by Polish artist Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski.

Do you have or have you been in possession of any medal (or any other forms of art) made by Polish artist Janusz Jutrzenka-Trzebiatowski?
Could you send me information about each item and year The Department of Coins and Medals received or acquired it?

Thank you in advance for your help.

I look forward to hearing from you soon,
Sincerely,

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
10 Marca 2015, godzina 16:31
Oceniono 78 razy 28
~SZANOWNY PANIE BURMISTRZU
Czy jeszcze długo będzie Pan pozwalał na obrzucanie błotem i opluwanie swojej osoby przez kilku typów, z których każdy pisze pod kilkoma nickami i w związku z tym wydaje im się, że są anonimowi a tym samym bezkarni ? Gdzie jest granica Pańskiej wytrzymałości psychicznej, że jak dotąd nie wystąpił Pan do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez te "anonimowe" osoby szkalujące Pana?

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.

DRAGON
10 Marca 2015, godzina 11:40
Oceniono 47 razy 3
~waldek
jak to dobrze, ze inni maja prawdziwe zdolności i jedyne w swoim rodzaju umiejętności
10 Marca 2015, godzina 07:13
Oceniono 35 razy 7
~zdegustowany koneser
Aż przykro się patrzy na te umizgi Finstera i pozostałych wielbicieli talentu miszcza.
10 Marca 2015, godzina 06:45
Oceniono 35 razy 1
~A o to podręcznikowy
przykład jak towarzystwo wzajemnej adoracji potrafi robić dobre miny do złej gry.
09 Marca 2015, godzina 23:13
Oceniono 37 razy 1
~a fe!
Stary śmieszny satyr bez poczucia honoru i godności...
09 Marca 2015, godzina 22:42
Oceniono 36 razy 0
~Januszek
kłamczuszek.........................ten to znajdzie sobie miejsce wszędzie............wszędzie się urządzi.............ale nie da się lubić..............i nie zdobędzie już nigdy szacunku w Chojnicach.
09 Marca 2015, godzina 22:37
Oceniono 44 razy -6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.30 44.00
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.45 436.92 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.77 472.73 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 466.40 471.73 NOKNOK 42.95 43.76
GBPGBP 531.27 537.02 SEKSEK 41.36 42.18
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.7 zł 7.45 zł 7.79 zł 3.27 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.67 zł - 7.76 zł 3.21 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij