Niedziela, 04 Grudnia 2022 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Czytelnik

Infantylizm władzy

Mój znajomy, ojciec dwóch niezwykle radosnych chłopców, zaobserwował pewną prawidłowość. Otóż obaj uczniowie mają zwyczaj "zapominania" o szczególnie trudnych zadaniach domowych. Korzystając z nieuwagi rodziców, radząc sobie całkiem nieźle, zazwyczaj dopiero późnym wieczorem chłopcy przypominają sobie o zadaniu tekstowym z matematyki, czy napisaniu rozprawki. Rodzice niesfornych dzieciaków rozpracowali już pewną taktykę - odwlekania rozpoczęcia pracy nad zadaniem domowym, tak, aby zaangażować rodziców w jej wykonanie pod presją czasu. Dlaczego o tym piszę - otóż dlatego, że patrząc na poczynania władz miasta zauważam podobny, infantylny schemat w ich działaniu.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Przebudowę dworca PKP, nowy budynek ChDK, kolejną modernizację stadionu MKS Chojniczanka łączy jedno - wszystkie działania podejmowane są ad hoc, na ostatnią chwilę, pod presją czasu.

Remont, przebudowa dworca PKP, a w ostatnim czasie budowa transportowego węzła integracyjnego to kontynuacja dyskusji trwającej od dwudziestu lat. Kilka miesięcy temu zlecono opracowanie koncepcji panu Zdzisławowi Kufflowi, a już mają zapadać decyzje o wybraniu rozwiązania o najwyższych kosztach ludzkich, związanego z koniecznością eksmisji 8 rodzin z ul. Nad Dworcem. Pomimo tego, że przez ostatnie 16 lat nie przygotowano oceny potrzeb, potencjału, pomiarów ruchu pasażerskiego, ilości samochodów, taksówek,  autobusów i pociągów przewijających się przez dworzec PKP, dziś chce się podejmować decyzję w ciągu kilku miesięcy. Oczywiście kwestia dworca powinna być rozwiązana dawno temu, a odpowiednie ekspertyzy i plany czekać na finał rozmów z PKP. Nie stało się tak, więc jeśli istnieje szansa na sfinalizowanie tego działania, powinno się z niej skorzystać. Tylko czy z powodu wcześniejszych zaniedbań dziś powinniśmy pochopnie i w pośpiechu podejmować decyzje o kształcie transportu publicznego w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat?

Przed dwoma laty większość mieszkańców, łącznie z dyrektorem ChDK Radosławem Krajewiczem, była przekonana, że budowa Chojnickiego Centrum Kultury jest na ostatniej prostej. Tymczasem dwa lata później nie wiemy, jakie jest stanowisko miasta dotyczące przyszłości domu kultury. Upadł projekt Balturium, pasożytnicza propozycja stworzenia spójnej koncepcji z Chocińskim Młynem zaginęła gdzieś na leśnej ścieżce, dziś pojawia się koncepcja wykorzystania części frontowej budynku byłego szpitala, która stoi pusta. Osobiście widzę w tym więcej pozornych działań, niż rzeczywistych propozycji. Szkoda, że znów zamiast prowadzenia dialogu powstają pomysły pisane patykiem po wodzie, bez wizji, chłodnej oceny sytuacji i rzeczywistej dyskusji.

No i modernizacja stadionu przy ul. Mickiewicza. Wydaje się, że miasto Chojnice zdecydowało się na pełnienie roli bogatego i bezkrytycznego sponsora lokalnej piłki nożnej. Na finansowanie I-ligowych aspiracji lokalnych działaczy i kibiców piłkarskich składają się już nie tylko stypendia sportowe (ponad 500 000 rocznie), bezpłatne użyczenie stadionu i boisk treningowych, ale także dotacje na szkolenie młodzieży i ciągłe modernizacje stadionu narzucane przez PZPN. O tym, jakie są wymagania piłkarskiej centrali, wiemy od wielu lat. Od chwili upragnionego awansu latem 2013 roku nie zmieniły się wymagania stawiane I-ligowym klubom. Dlaczego zatem o rzeczywistych kosztach dostosowania klubu do wymogów mu stawianych dowiadujemy się na kilka miesięcy przed upływem terminu wymaganego do uzyskania licencji na sezon 2015-2016. I w tym wypadku wcześniejsze szacunki okazują się nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Wartość szacowana jeszcze pół roku temu jest wielokrotnie niższa od rzeczywistych kosztów, które przedstawiło 5 firm uczestniczących w przetargach. Reakcja jest prosta. Należy dorzucić brakujące 1,3 miliona złotych i realizować inwestycję, bo w innym wypadku MKS nie otrzyma wymaganej licencji.

Mechanizm nie jest skomplikowany - podejmuje się pozorowane działania, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Gdy zbliża się moment podejmowania konkretnych decyzji, okazuje się, że zamierzenia nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. Skoro nie można zmienić rzeczywistości, naprędce zmienia się plan. Przykre jest jeszcze jedno. Dzieje się to kosztem mieszkańców. To oni płacą dodatkowe miliony za źle przygotowane wnioski na dofinansowanie inwestycji, to oni płacą za źle przygotowane przetargi. W tej grze, w której co chwilę rzucana jest świeca dymna, dla niepoznaki wrzucany jest absurdalny temat w stylu filii rezerwatu przyrody w centrum miasta, likwidacji peronów, przebudowy stadionu za kilkaset tysięcy złotych.

I tak, gdy brak już innych możliwości, wyszukiwane są uzasadnienia, czy też raczej usprawiedliwienia - dlaczego nie udało się pozyskać unijnej dotacji, dlaczego ścieki zalewają park za 22,9 mln zł, dlaczego dom kultury jest ruiną, a dworzec PKP skansenem? Chojniczanka dostaje 100 % na potrzebne inwestycje, a inni muszą żebrać o drobniaki.

Kompromitacja władzy rządzącej miastem od 16 lat, a raczej układu, który nim rządzi, ma wiele twarzy. Warto spojrzeć wstecz i porównać obietnice z tym, co zostało zrealizowane. Warto wciąć pod uwagę także fakt, że to co zostało zrobione, zostało wykonane wielkim kosztem, a na dodatek doprowadziło do wielomilionowego zadłużenia.

Wracając do dwójki chłopców - tak jak oni, starając się zmanipulować rodziców późnym rozpoczęciem pracy nad zadaniem domowym - mobilizują rodziców do  wspólnego zaangażowania przy odrobianiu pracy domowej, tak i nasze władze używają wszelkich argumentów dla wymuszenia pomocy mieszkańców - "musimy dołożyć 1,3 miliona, bo nie zagramy w I lidze", "trzeba wyburzyć dwa zabytowe budynki, innej alternatywy nie ma", "wymyślmy co z domem kultury, bo Balturium nie wypaliło". Tylko czy wobec infantylnej władzy nie powinniśmy wykazać trochę więcej krytycznego, zdrowego rozsądku? Młodzianom można wybaczyć, ale starym, politycznym wyjadaczom już raczej nie wypada.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~do poniżej
idiota?
14 Lipca 2015, godzina 09:08
Oceniono 16 razy 14
~xyz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lipca 2015, godzina 08:59
Oceniono 22 razy -16
~Slawku
Krytyka owszem ale bez wyzwisk i obrażania co nie niestety jest obce przedstawicielom malutkiej opozycji. Wulgarny język odpycha i skutek jest odwrotny od zamierzonego. I to tez nalezy krytykowac jako naganne zachowanie.
09 Lipca 2015, godzina 01:19
Oceniono 14 razy 8
~Sławek
Nie należy być bezkrytycznym wobec władzy, to, że ktoś wytyka błędy nie znaczy, że jest frustratem, bo jego świętym prawem jest wytykanie błędów zasiedziałej władzy. Też mi się wydaje, że czas na świeży powiem i zmianę na stołku włodarza miasta. Finster się wypalił, nie jest już tak efektywny jak na początku swojej kariery burmistrza. W następnych wyborach nie oddam na niego głosu choćby dlatego, że bardziej wolę kulturę od piłki nożnej.
08 Lipca 2015, godzina 21:54
Oceniono 22 razy 8
~bim bam bom


Ciekawe ze krytyka obowiązuje tylko w jedna stronę


muzyk
gratulujemy panu Arnoldzikowi wspólnej z .......

domniemanej nieśmiałej przyzwoitości
o wysokiej rzekomo......
inteligencji .....

możne należało by to określić jako:

Frustracja

(łac. frustratio - zawód, udaremnienie) – zespół przykrych emocji związanych z niemożliwością realizacji potrzeby lub osiągnięcia określonego celu.
Czasem frustrację definiuje się jako każdą sytuację, która wywołuje nieprzyjemne reakcje: ból, gniew, złość, nudę, irytację, lęk i inne formy dyskomfortu. Frustracja bywa rozumiana jako reakcja na niemożliwość osiągnięcia celu, pomimo dążenia do niego. (Uczucie frustracji łączy się z nakładem pracy nie doprowadzającej do osiągnięcia celu.
Są to swego rodzaju wyrzuty sumienia wobec siebie samego znajdujące ujście pod postacią frustracji, kompulsji, przeniesienia lub natręctwa - jest to mechanizm spontaniczny, instynktowny i nieświadomy wynikający z jednostkowych uwarunkowań i doświadczeń).

W psychoanalizie traktuje się frustrację

(czyli niemożność zaspokojenia popędów i potrzeb)

jako czynnik rozwojowy, który przyczynia się do dojrzewania osobowości.
Jeśli dziecko nie przeżywa frustracji, następuje fiksacja rozwojowa, podobnie jest wtedy, gdy frustracji jest zbyt wiele.

02 Kwietnia 2015, godzina 07:37 Oceniono 38 razy
03 Kwietnia 2015, godzina 06:48
Oceniono 26 razy -6
~Asia Kowalska
LEO, a ty czemu nie podpisałeś się pod twoim pytaniem?
02 Kwietnia 2015, godzina 21:34
Oceniono 25 razy 13
~leo
czemu KACZMAREK się nie podpisałeś pod tym tekstem ?
02 Kwietnia 2015, godzina 21:27
Oceniono 31 razy -9
~Brak kultury
Nie wiem, czy opłajkany stan ChDK-u jest temu winien, ale nie sposób temu zaprzeczyć. Gołym okiem widać i na ulicy i na tym forum, że w Chojnicach brakuje kultury. Wstyd jest m czasem chodząc na przedstawienia i występy w CHDK, że przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski i widzą ten zapuszczony budynek, jako kulturalną wizytówkę naszego miasta.
02 Kwietnia 2015, godzina 09:19
Oceniono 31 razy 17
~muzyk
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Kwietnia 2015, godzina 07:37
Oceniono 56 razy -20
~Arnold
No tak,ale nieśmiały parafianin ma przynajmniej wysoki IQ i jest przyzwoity.Tak,tak panie zero
02 Kwietnia 2015, godzina 07:17
Oceniono 51 razy 13
~do Boniek84
Czy fakt, że miasto dopiero w tej chwili dostało zielone światło od PKP na podjęcie działań jest usprawiedliwieniem braku analiz, ekspertyz i prognoz dotyczących dworca. Do tego potrzebni są naukowcy, fachowcy i nie jest wymagana zgoda PKP dla oceny potrzeb i potencjału. Stworzenie koncepcji zagospodarowania i podjęcie dyskusji nad nimi też mogło być przeprowadzone, tak, by w momencie, kiedy będzie możliwość podjęcia prac było to możliwe - tymczasem znów wybrano inaczej i nie wynika to z konieczności, ale z braku kompetencji i chęci prowadzenia dialogu z mieszkańcami.
02 Kwietnia 2015, godzina 07:15
Oceniono 23 razy 5
~do poniżej
poniższe dwa posty to żart na 1 kwietnia rozumiem?
02 Kwietnia 2015, godzina 01:17
Oceniono 28 razy 14
~zero
O, jakie wieści o nieśmiałym parafianinie I co okazało się, że zero = nieśmiały, czy nie?
01 Kwietnia 2015, godzina 23:14
Oceniono 37 razy -5
~dobrze poinformowany

Dzisiaj w Chojnicach, po ponad 2 latach od rozpoczęcia dochodzenia, policja skutecznie zidentyfikowała i zatrzymała internautę posługującego się na chojnickich portalach pseudonimem "nieśmiały parafianin". W czasie zatrzymania zabezpieczono także znalezione komputery w celu analizy ich zawartości.

Prawdopodobnie już w tym tygodniu policja oficjalnie ogłosi zatrzymanie tego poszukiwanego od dłuższego czasu chojnickiego internauty.

01 Kwietnia 2015, godzina 22:37
Oceniono 49 razy 7
~zero
01 Kwietnia 2015, godzina 21:59
Oceniono 20 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij