Piątek, 09 Grudnia 2022 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Weteran samorządu niezmiennie szefem 'trójki'

Edward Gabryś przeczytał mieszkańcom sprawozdanie z 4-letniej działalności.

Edward Gabryś przeczytał mieszkańcom sprawozdanie z 4-letniej działalności.

Po ćwierć wieku pracy na rzecz samorządu Edward Gabryś dalej przewodniczącym "trójki". W wyborach na przewodniczącego osiedla pokonał pięcioma głosami Macieja Kasprzaka. Kontrkandydatom przyjdzie współpracować w 9-osobowym zarządzie.

 

Zebranie osiedla Słoneczne - Leśne jak zwykle cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W chwili rozpoczęcia było ich 63, pod koniec 73. Osiedlem, które wykształciło się z ogrodów działkowych Dubois od 1990 roku niezmiennie rządzi Edward Gabryś. - Nie jest to łatwe, trzeba wszystko poukładać. Nie jestem już młodszy tylko starszy - zaznaczył przewodniczący, który pracę na rzecz społeczności lokalnej łączy z tą w radzie miejskiej. Tutaj też może pochwalić się niezłym stażem. - To moja szósta kadencja - mówił radny. Choć w planach nie miał kandydowania, Gabryś szybko poddał się woli wyborców. Ci wczoraj niejednokrotnie dziękowali mu za zaangażowanie.

Reklama | Czytaj dalej »

"Trójka" jako jedyny samorząd w mieście ma w bezpłatnym użyczeniu świetlicę, niegdyś domek działkowca. Ta przynosi dochody - łącznie z podatkiem za psy samorząd ma do dyspozycji ok. 25 tys. zł - ale i generuje koszty. - Wymieniliśmy ogrzewanie, przebudowaliśmy kanalizację, zrobiliśmy nowe toalety. Dach jest w opłakanym stanie, trzeba w końcu go wymienić - wymieniał Gabryś. Po zsumowaniu kosztów remontu, zabaw dla dzieci czy opłatka dla starszych budżet osiedla za rok 2014 wyszedł na zero. - Gdyby ktoś chciał wszystkie rachunki i faktury, są do wglądu w urzędzie miasta - informował skarbnik Tomasz Owczarski.

Zmierzyć się w wyborach z przewodniczącym weteranem miał odwagę jedynie Maciej Kasprzak. - Kontynuacja prac związanych z osiedlem, współpraca z policją i magistratem, a także zaktywizowanie społeczności poprzez zajęcia sportowe - tak widziałby swoją pracę. Autoprezentacja kandydata przypadła do gustu prawie połowie zgromadzonych w świetlicy. Debiutujący Kasprzak otrzymał 33. głosy, Gabryś 38. Obydwu gratulacje za dobry wynik złożył m.in. burmistrz. - Rośnie panu następca - powiedział Arseniusz Finster. Aleksander Mrówczyński nie omieszkał porównać wyników wyborów do tych z Małych Osad - Pawłówka. - Co jest powodem, że teraz kandydaci mają szanse się zaprezentować? Gdyby Bartkowi Blumie nie odebrano głosu, wynik wyborów mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Należałoby unieważnić tamte wybory - mówił radny powiatowy. W odpowiedzi od Arseniusza Finstera usłyszał, że dobrze jest jak jest. Brak lewoskrętu do Lidla to kolejne uchybienie, jakie obecnej władzy zarzucił Mrówczyński. - Ja też tą drogą dojeżdżam. Żadnej ameryki pan nie odkrył - rzucił Finster tłumacząc, że tego odcinka układu drogowego z miastem nikt nie konsultował. Włodarz na dłuższą polemikę wczoraj nie miał ochoty. Uznał, że zebranie osiedlowe to nie miejsce na wymianę zdań z adwersarzami.

Drogowe tematy były wiodącymi, gdy do głosu doszli pozostali mieszkańcy. Grzegorz Wirkus apelował, aby rocznie budować na osiedlu jedną nową ulicę. Edmund Hapka wznowił ubiegłoroczny apel do policji, aby częściej kontrolować kierowców w obrębie ulic Bytowska - Wiśniowa. Zapytał też czy jest iskierka nadziei na skomunikowanie osiedla z ul. Ceynowy przez pobliskie łąki. - Za drogę nie wezmę odpowiedzialności, ale ścieżkę rowerową i chodnik już tak - odparł Finster. Albin Orlikowski prosił o zmianę nawierzchni u zbiegu Morozowa - Czereśniowa. Kostka brukowa zostanie, zmieni się zaś droga z pierwszeństwem na rzecz Czereśniowej. Niezadowolenie z owoców wizyty przed swoją posesją dyrektora Jarosława Rekowskiego nie krył mieszkaniec ul. Śniadeckich. - Od lat chodzę do burmistrza i proszę o płyty, bo grzęznę w błocie i dziurach. Doczekałem się, ale tłucznia - mówił rozżalony Jan Szulc.

Choć "trójkę" jej dzielnicowy uznał za najspokojniejszą w mieście, to i tu nie brak poważnych problemów. - Najczęstszym kłopotem jest niestety przemoc w rodzinie. W wielu domach fajnie nie jest - mówił Daniel Patz prosząc jednocześnie mieszkańców, by ci nie bali się zgłaszać takich przypadków. - Czasami w ten sposób możecie ocalić komuś życie. Po to jest ten numer do mnie, ale i numer alarmowy - apelował dzielnicowy.

Wczoraj padły też pierwsze propozycje na wydatkowanie pieniędzy z novum, jakim są budżety samorządowo-obywatelskie. Osiedle Słoneczne - Leśne może liczyć na prawie 55 tys. zł, do tego dojdą jeszcze przychody ze świetlicy. Zdaniem Grzegorza Wardackiego, do życia należałoby przywrócić park przy hospicjum. - Ogrodzenie już zniknęło. Zaraz po porządkach w lasku wchodzimy tam. Drogi i alejki są. Trzeba je tylko odświeżyć - zakomunikował dyr. Rekowski. Przewodniczący osiedla za ważne uznał wykonanie oświetlenia i pasów przy skrzyżowaniu ulicy Wiśniowej ze szpitalem. Za miesiąc mieszkańcy spotkają się ponownie by przedyskutować te i inne propozycje.

Do zarządu osiedla zgłoszono ośmiu kandydatów: Witolda Beya, Macieja Kasprzaka, Alicję Kreft, Aleksandra Mrówczyńskiego, Albina Orlikowskiego, Tomasza Owczarskiego, Marka Windorpskiego, Grzegorza Wirkusa. Wszyscy uzyskali wymaganą ilość głosów.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~mieszkanieca w co takiego się zaangażowałeś panie marcinku .....
23 Kwietnia 2015, godzina 07:34
Oceniono 4 razy 0
~Marcin Dobaj
Przepraszam tu co pisze ~mieszkaniec dnia 21 Kwietnia 2015, godzina 09:18 na temat mojej osoby, to się znacząco myli .

Widać, że ~mieszkaniec nie wie w co ja się zaangażowałem aby nastąpiły zmiany.
22 Kwietnia 2015, godzina 12:08
Oceniono 20 razy 6
~mieszkaniec
A ja się pytam pana Dobaja .Dlaczego nie kandydował, przynajmniej do Zarządu Osiedla? Dlaczego nie przyprowadził grupy młodych ludzi (powyżej 18 lat), którzy by weszli do Zarządu i wzięli sprawy Osiedla w swoje ręce? Dlaczego na sali nie było nikogo poniżej 30 ,a średnia wieku oscylowała miedzy 50 a 60-tką ? Mądrować się zza komputera i liczyć komuś lata to Dobaj potrafi ,ale samemu wziąć się do roboty to go nie ma.
Sam chciałbym aby młodzież rządziła na osiedlu . Dobaj chyba zasady demokracji zna. To po co i do kogo tak głupio pisze : „ Żałujcie ,ze wybraliście …..”. Przecież Ci ludzie którzy wybrali Gabrysia wcale tego nie żałują ,bo to oni go wybrali i się cieszą ,ze przeszedł ich kandydat. Chyba logiczne. To przez takich Dobajów co nie chcą się angażować Zarząd ma średnią wieku powyżej 50-tki.
21 Kwietnia 2015, godzina 09:18
Oceniono 21 razy -9
~Wielka szkoda
Mogliśmy mieć jako mieszkańcy energicznego, pełnego nowych pomysłów, życzliwego człowieka, mamy starego marudę. Demokracja przemówiła, szkoda, że znów tym samym niezrozumiałym bełkotem...
18 Kwietnia 2015, godzina 11:20
Oceniono 44 razy 18
~gość
starość to porażka.. pakiet przeterminowanych danych uwięzionych w dementycznych zwojach mózgowych, zamkniętych na naukę jakichkolwiek nowych umiejętności !!! schematyczne poglądy, schematyczne myślenie, schamatyczne działanie
18 Kwietnia 2015, godzina 08:38
Oceniono 47 razy 15
~...???
...„Dziś jest tak, że polityk jest naszym panem, za nasze pieniądze, a nie naszym pracownikiem”...– Ubezwłasnowolnie-nie obywatela polega na tym, że posługujemy się takim sposobem wybierania przedstawicieli, że to nie my ich wybie-ramy, ale oni się sami wybierają z własnych partyjnych klanów. Mamy do czynienia z ordynacją uniemożliwiającą kon-trolę obywatelską nad politykiem. Powoduje ona, że polityk jest naszym panem, za nasze pieniądze, a nie naszym pracownikiem – mówił muzyk i radny sejmiku województwa dolnośląskiego Paweł Kukiz....,. źródło: http://www.tvp.info/18811425/dzis-jest-tak-ze-polityk-jest-naszym-panem-za-nasze-pieniadze-a-nie-naszym-pracownikiem...ZBYSIO.
18 Kwietnia 2015, godzina 07:13
Oceniono 41 razy 17
~Dlaczego radnym rady miasta zależy by być przewodniczącymi osiedli w mieście, o co im chodzi...
czy jakby inni byli przewodniczącymi osiedli to ich by kontrolowali ich pracę radnych, kto kontroluje pracę radnych, przewodniczących osiedli w mieście....czy tylko są maszynką do głosowania...władzuni...
18 Kwietnia 2015, godzina 07:02
Oceniono 43 razy 19
~Ile kosztuje przewodniczący osiedla, czy otrzymuje pieniądze....
???....Ile kosztuje przewodniczący osiedla, czy otrzymuje pieniądze....
18 Kwietnia 2015, godzina 06:59
Oceniono 39 razy 17
~Czy ten dziadek myśli,
że jest niezastąpiony? Oddałby przewodnictwo w młodszemu człowiekowi, który wprowadziłby powiew świeżości i zmiany dla młodych. Może dzięki temu coś ciekawego zaczęłoby się dziać na tym osiedlu. Widać, że przydupasy nie wiedzą kiedy mają odejść, czyżby im najjaśniejszy kazał trzymać się kurczowo niektórych funkcji? Widać, że czegoś się boją, ale bardzo dobrze, że tzw. opozycja dostaje się do zarządów osiedli. Już tak łatwo nie będzie.
17 Kwietnia 2015, godzina 23:17
Oceniono 37 razy 15
~Charzykowianin
A Pan komendant SM lub p. Tadeusz Rudnik gdyż niw wiadomo w jakiej roli występował już czwarty dzień w tej samej koszulinie.
Nie przepociła się.Przyznam ,że był lekki zaduch.
17 Kwietnia 2015, godzina 19:55
Oceniono 48 razy 12
~Marcin Dobaj
Żałujcie że wybraliście Edwarda Gabrysia zamiast Macieja Kasprzaka ponieważ Edwarda Gabrysia nie interesują problemy osiedlowe należące dla młodego pokolenia które ma dzieci lub zamierza dopiero je mieć.

Bo twierdzi że z tymi problemami należy się kierować do Arseniusza Finstera.

Ale przepraszam problemy osiedlowe oraz oczekiwania mieszkańców osiedla to powinien Edward Gabryś przekazywać również burmistrzowi sam osobiście.

Chyba że jak zdrowie już mu nie dopisuje ,tak jak sam wyznał to nie powinien był już startować i z honorem ustąpić a nie jak pod gwałtownym przymusem przewodniczącego RM z UM i
Arseniusza Finstera nadal kandydować.
startować.
17 Kwietnia 2015, godzina 17:30
Oceniono 54 razy 12
~+++
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Kwietnia 2015, godzina 17:05
Oceniono 56 razy -16
~Jak wybieracie, tak macie :-)
Decyzje rady są ogłaszane zanim zostana podjęte :-))))
17 Kwietnia 2015, godzina 16:31
Oceniono 49 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 43.20 44.90
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.80 448.15 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.11 471.10 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.26 477.00 NOKNOK 43.70 44.60
GBPGBP 538.85 545.20 SEKSEK 42.30 43.30
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij