Czwartek, 06 Października 2022 | Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Opozycja broni budżetu

Opozycji nie poparła zmiany w budżecie, która przewiduje m.in. dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu.

Opozycji nie poparła zmiany w budżecie, która przewiduje m.in. dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu.

Zdziwienie już wcześniej wywołał fakt, że opozycja poparła plan finansowy dla miasta. Dziś dwoje radnych z PChS konsekwentnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami nie zgodziło się na zmiany w budżecie. Tych było kilka, ale rozeszło się o dodatkowe 1,5 mln zł na przebudowę stadionu Chojniczanki. Głosowanie poprzedziła długa wymiana zdań.

 

Mariusz Brunka na tyle poczuł się rzecznikiem budżetu, że postanowił bronić jego pierwotnych zapisów. Druga sprawa to cel, na który ma zostać wydatkowane 4,5 mln zł. - Cele I-ligowego zespołu niekoniecznie są celami pierwszej potrzeby w perspektywie potrzeb miasta. Nie jest to obowiązek miasta – mówił radny opozycji podczas dzisiejszej sesji. Jego zdaniem, te pieniądze bardziej przydadzą się, w momencie, kiedy będzie szansa pozyskać środki z Unii. Radny Brunka wytknął także, że kalkulacje urzędników dotyczące zamontowania oświetlenia, monitoringu i przebudowy budynku na stadionie były nietrafione. Z kwotą przed prawie rokiem trafił za to jego kolega ze stowarzyszenia Kamil Kaczmarek, ale wtedy burmistrz zarzucił mu kłamstwo. To podziałało na Arseniusza Finstera jak płachta na byka. Owszem ostatecznie przyznał: - Strzelił akurat dobrze. Za to przy okazji wyciągnął inne konflikty ze swoim adwersarzem, niezwiązane z tematem dyskusji.

Reklama | Czytaj dalej »

Choć Brunka zdaje sobie sprawę, że wśród kibiców jego decyzja nie będzie popularna, uznał, że należy się to wobec innych chojniczan, którzy mają różne zdanie w tej kwestii. Sam nie chce przystawać na ustalenia i fanaberie, jak to ujął „leśnych dziadków” z PZPN.

 

Po dofinansowanie z PZPN burmistrz sięgnąłby chętnie.

- Ich kasa pęka w szwach – stwierdził. Niestety z tego co wie, takiej możliwości nie ma. I choć według Finstera, wcale oświetlenie koniecznym nie jest, to podobnie jak inne przymuszone do tego kluby, choćby z Bytowa, trzeba wymogi ligowe spełnić. Tłumaczył, że wcześniej nie myślano o oświetleniu, bo pobudowano Modraka. A koszty są wysokie, bo budować trzeba na trudnym, bo pojeziornym terenie. Włodarz podkreślał rolę Chojniczanki jako ruchu społecznego wspieranego przez działaczy, przedsiębiorców i kibiców. - Piłka nożna jest najbardziej medialną dyscypliną - podnosił. To z kolei razi radną Marzennę Osowicką, szefową UKS Ósemki, która uważa, że inne sporty czy szkolenie dzieci i młodzieży schodzą przez to na boczny tor, a wiele inicjatyw pada ze względu na brak środków. Zaproponowała, by wraz z klubami w podobnej sytuacji spróbować zwrócić się do PZPN o wsparcie.

Włodarz przypomniał deklarację złożoną przed laty klubowi, że miasto zajmie się stadionem. Potwierdził ją związany z Chojniczanką Marek Szank. - PZPN zastosował szantaż wobec wszystkich – stwierdził radny. Podkreślał kapitalną pracę całej drużyny i skupionych wokół niego ludzi, którzy zaspokajają potrzeby kibiców. Wspomniał też, jakie pochwały zbiera stadion i jego położenie ze strony przyjezdnych.

 

- Moralni ludzie nie poddają się szantażom. To my jesteśmy decydentami, a nie PZPN. Za radości płaćmy sami, a nie z publicznych pieniędzy – skwitował Mariusz Brunka.

Wymiana zdań między wspomnianymi osobami wydawała się nie mieć końca, a zamknął ją formalny wniosek o zakończeniu dyskusji. Ostatecznie zmianę w budżecie odrzucił tylko klub PChS w osobach Brunki i Osowickiej. Na poprawki zgodziło się 17 rajców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Kwietnia 2015, godzina 13:54
Oceniono 46 razy -22
~york'y
Niedługo dojdzie do tego,że miasto wprowadzi lokalny podatek na tę zbieraninę kopaczy z całej Polski co to znaleźli w Chojnicach spokojną przystań i dojną krowę !
21 Kwietnia 2015, godzina 12:30
Oceniono 37 razy 13
~do artur_8333
no i widzisz stary, Ty chcesz płacić na chojniczankę chociaż zarabiasz mało, to płać! niech razem z Tobą płacą też inni, którzy uważają tak samo. zbierajcie na MKS i płaćcie ile będziecie chcieli i niech z tego uzbierają się te grube miliony na rozbudowy, remonty i wypłaty dla kopaczy. to takie proste!

tymczasem my, cała reszta, a myślę, że jest nas dużo więcej, będziemy cieszyć się dobrze oświetlonymi ulicami, wyremontowanymi i prostymi chodnikami oraz wieloma innymi pozytywnymi zmianami, które będzie można za te pieniądze zrobić DLA WSZYSTKICH.

przy okazji jeszcze dwa słowa odnośnie kwestii burmistrza, który twierdzi, że na oświetlenie nie ma wpływu bo "to własność energetyki"... a na czyje zlecenie ENEA realizuje usługę utrzymania oświetlenia na terenie miasta? kto za to płaci? wydawało mi się, że urząd miasta, więc miasto może też zgłosić wniosek o dokonanie w oświetleniu odpowiednich zmian.
21 Kwietnia 2015, godzina 11:16
Oceniono 41 razy 13
~koko
Na jednym ze spotkań osiedlowych mieszkanka mówiła, że oświetlenie na osiedlu jest bardzo słabe, musi więc chodzić po zmroku z latarką z ulicy na której mieszka, na ulicę, gdzie ma rodzinę. Co na to władze miasta? Otóż twierdzą, że nie mają na to wpływu...bo latarnie należą do Energetyki. W przypadku Chojniczanki widać wpływ posiadają...Dno. Brawo radni opozycji!
21 Kwietnia 2015, godzina 09:55
Oceniono 30 razy 12
~Z piłki uczyniono sobie Boga, Bożka kasy, kasę...
Tyle orlików w mieście można grać w piłkę dla sportu, po co chojniczanka, rozwiązać chojniczankę i uprawiać sport dla relaksu, chojniczanka to biznes jak każdy biznes, do tego utrzymywany z budżetu obywateli, kosztem ich inwestycji nie realizowanych....Co za Władzunia gospodarują Chojnicami, co liczą się tylko ich biznesy, zyski kosztem dobra mieszkańców, ogółu społeczeństwa, obywateli dani...
21 Kwietnia 2015, godzina 09:33
Oceniono 36 razy 14
~Sport dla relaksu, czy sport dla kasy, biznes uczyniono ze sportu, zyski dla kogo wpływają...
Sport dla relaksu, przyjemności, czy sport dla kasy, biznes uczyniono ze sportu, zyski dla kogo wpływają...
21 Kwietnia 2015, godzina 09:27
Oceniono 33 razy 13
~...???
jak jest oświetlone miasto, jak ma być oświetlony stadion dla wyładowywania agresywnych emocjonalnych zachowań, krzyków, hałasów, wydzierania, darcia, zakłócając spokój, ile to oświetlenie stadionu kosztuje, dlaczego warunków oświetlenia radni i burmistrzynio obecnie gospodarujący, rządzący w mieście na ulicach nie dostosują, warunków oświetlenia dla użyteczności mieszkańców, ile dostosowanie oświetlenia ulic w mieście kosztuje, dlaczego nie chcą oświetlenia dostosować na ulicach by było bezpieczniej, użyteczniej dla mieszkańców, za to na stadion kasunię mają, z czyich pieniądzorów, czyim kosztem, oświetlenia ulic mieszkańców, co... WYBORCA.
21 Kwietnia 2015, godzina 09:25
Oceniono 24 razy 4
~Cieszmy się Chojniczanką, zbierajmy na przedszola
Wczoraj wyszło z worka pierwsze matactwo - kilkukrotne zaniżenia kosztów inwestycji w stadion, za kilka tygodni wyjdzie następne - Bunio przekonywał, że przedszkola racji nie mają, a teraz trza będzie płacić i to z olbrzymimi odsetkami. Mieszkańcom gratuluję wyboru...
21 Kwietnia 2015, godzina 09:22
Oceniono 23 razy 11
~zero
Chojniczanka była moim klubem, grałem w MKS kilka lat. Wtedy nikt nie pompował milionów w klub, a wręcz przeciwnie sytuacja zawodników i infrastruktury była tragiczna. Chojniczanka potrafiła wywalczyć wtedy awans do III ligi, co było niemałym osiągnięciem. Nikt wtedy nie myślał o tym, żeby przykładowo wypłacać zawodnikom I drużyny po 3 albo i więcej tysięcy złotych. Dlaczego? Jaka jest logika w sponsorowaniu kopania przez ludzi spoza Chojnic? Czy nie lepiej inwestować w młodych chojniczan? Ilu chojniczan gra w I składzie Chojniczanki?

Wielce niestosowanym jest sponsowanie jednemu stowarzyszeniu osiąganie jego celów milionowymi zastrzykami i jednocześnie odmawianie WIĘKSZOŚCI stowarzyszeń w mieście środków na podejmowanie i kontynuowanie działalności. Oczywiście, najlepiej schować głowę w piasek, ale trzeba powiedzieć głośno i wyraźne, takie praktyki miasta to koszt przerzucony na mieszkańców, z kieszeni każdego z nas. Inną sprawą jest w ogóle sensowność prowadzenia inwestycji (generowania dalszych kosztów) w tym miejscu.

Oskarżenia wobec opozycji prowadzone przez Arseniusza Finstera, najczęściej zaczynają się od dogmatycznego zawołania włodarza "PAN KŁAMIE", tylko, że to zwykła projekcja, kto w tym mieście kłamie wiemy już wszyscy.

Miasto nie potrzebuje I ligi, ale życzę i Ekstraklasy, miasto potrzebuje generować miejsca pracy, ile miejsc pracy generują miliony wrzucane w Chojniczankę i Centrum Park (miejski basen)?
21 Kwietnia 2015, godzina 09:15
Oceniono 28 razy 10
Witam jestem kibicem chojniczanki i mam gdzies co tu piszecie.Oświetlenie to jest inwestycja na lata nie na rok.Popieram burmistrza bardzo dobra decyzja komu sie niepodoba jest miasto Człuchów Tuchola mozna sie przeprowadzić.Ja tez mało zarabiam jak ktoś tu napisał sory stary jedz zagranice jak wiekszość a jaksie niepodoba możesz zmienic zawsze miasto.Pozdrowienia dla ogórków co wyżej oddali swoje posty panom już dziękujemy MKS.
21 Kwietnia 2015, godzina 08:47
Oceniono 29 razy -9
~Henryk T.
Według mnie burmistrz w zeszłym roku celowo okłamał mieszkańców że kasa na remont stadionu będzie nieduża. żeby ludzie łatwiej przełkneli taki wydatek i sie zgodzili. Okłamywanie społeczeństwa to jego specjalność.
21 Kwietnia 2015, godzina 08:00
Oceniono 25 razy 11
~Kris
Żenujące zachowanie burmistrza w sprawie Kaczmarka. Finster nie potrafi się przyznać do błędu i na sesji wyciąga co Kaczmarek o nim kiedyś powiedział. Młody człowiek miał stuprocentową rację wyliczając wielomilionowy koszt modernizacji stadionu.
21 Kwietnia 2015, godzina 07:55
Oceniono 26 razy 8
~anonim
Rozwiązać chojniczankę... komu i czemu służy stadion chojniczanki, czy upustowi agresywnych emocjonalnych zachowań, krzyków, wydzierania, hałasowania, zakłócając spokój innym ludziom, obok żyjącym, kiedy poszli by do lasu, to zwierzęta uciekły by z lasu od ich krzyków, darcia, hałasowania, ukazując, że nie liczą się z obok żyjącymi ludźmi, tylko liczy się rozładowanie emocji agresywnych krzyków, hałasowania, które finansowanie jest budżetem mieszkańców Chojnic...Jak dają sobie radę z nimi wytrzymywać w codziennym życiu osoby z nimi żyjące, przebywające na co dzień w ich środowisku...Czy nadal jedynym sposobem rozładowywania, odchamiania ich agresywnych emocjonalnych zachowań jest finansowanie z budżetu miasta chojniczanki...po co...
21 Kwietnia 2015, godzina 07:35
Oceniono 26 razy 6
~Precz z hipokrytami!
Radni bezradni. Ci od Finstera. W kuluarach szepczą że wydatki na Chojniczankę to luksus i drwina ze zwykłego obywatela, a jak przychodzi do głosowania to podnoszą rączki w rytm tego co im Finster zagra. Tfu! Co za hipokryzja!
20 Kwietnia 2015, godzina 23:38
Oceniono 39 razy 17
~JAK WAM UFAĆ
BEZRADNI ROZTRWANIAJĄ PUBLICZNE PIENIĄDZE. GRATULACJE DLA M. BRUNKI I M. OSOWICKIEJ.
20 Kwietnia 2015, godzina 22:40
Oceniono 40 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 487.00 497.00 DKKDKK 63.50 65.20
EUREUR 478.00 488.00 RUBRUB 6.40 7.80
CHFCHF 488.00 503.00 NOKNOK 44.70 46.40
GBPGBP 544.00 556.00 SEKSEK 43.30 45.00
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 488.17 494.32 DKKDKK 64.00 65.00
EUREUR 480.48 485.84 RUBRUB 6.50 7.70
CHFCHF 494.03 499.41 NOKNOK 45.30 46.30
GBPGBP 548.70 554.74 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.38 zł 7.23 zł 7.28 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij