Niedziela, 24 Września 2023 | Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szlakiem konnym wokół jeziora Karsińskiego

Za bryczką z powożącycm Piotrem Borzyszkowskim jechały amazonki.

Za bryczką z powożącycm Piotrem Borzyszkowskim jechały amazonki.

Przetarcie szlaku nastąpiło wczoraj z udziałem wójta gminy Chojnice i dyrektora Parku Narodowego Bory Tucholskie. Obaj mają nadzieję, że turystyka konna przyjmie się chociaż w jakiejś części tak dobrze, jak rowerowa czy kajakowa.

 

Trasę długości 22,5 km od Swornychgaci wokół jeziora Karsińskiego, przez Małe Swornegacie do Dębu Bartuś przy Szlaku Siedmiu Jezior wreszcie przez Owink do Sworów konne zaprzęgi państwa Borzyszkowskich z Płęsna pokonały w czasie dwóch godzin i 15 minut z przerwą na odpoczynek dla zwierząt i krótki spacer po kładce wokół urokliwego Kaczego Oczka. Przekroczyć mostu przy wiekowym dębie, gdzie kiedyś stał młyn, bryczka nie mogła. - Most rozleciał się po 30 latach. Tymczasowa kładka jest dla rowerów i pieszych – informuje dyrektor Janusz Kochanowski, ale władze Parku Narodowego Bory Tucholskie zleciły już projekt, a nowy most za ponad sto tysięcy złotych ma być pobudowany przed następnym sezonem. Wówczas po zmianie organizacji ruchu droga pilska zostanie zamknięta dla aut. Za to bryczki będą mogły przejechać. Zaanektują wtedy parking do tej pory używany przez inne konie, bo mechaniczne. Pasażerowie aut zmuszeni będą zrobić ok. 3-kilometrowy spacer w jedną stronę od strony Bachorza. - Za to z Małych Swornychgaci to zaledwie 800 metrów – poleca Janusz Kochanowski. Tym bardziej, że po drodze rozpościera się malowniczy widok na jeziora Skrzynka i Mielnica. Kochanowski przypomina, że droga pilska od lat jest wpisana w planach jako konny szlak. Ma być też dostępna dla rowerzystów i piechurów. - Mamy do dyspozycji aż 11 metrów, więc rozdzielimy te funkcje – zapowiada dyrektor PNBT. - Trzeba będzie też utwardzić szlaki – przyznaje, mając na myśli metody jak najmniej ingerujące w przyrodę parku. Zresztą już w trakcie pierwszego oficjalnego objazdu konie musiały uciągnąć wozy po piachach, a za nimi unosiły się tumany pyłu.

Reklama | Czytaj dalej »

To dopiero początki, bo jak przyznaje Kochanowski, na przyszły rok w tworzenie trasy konnej trzeba będzie włożyć co najmniej 20 tys. zł. Sondować zainteresowanie turystów można już w te wakacje. Park uzyskał zgodę z góry, a właściciele powozów i bryczek świadczący swoje usługi muszą występować do Parku Narodowego. - Piękna trasa i te widoki na jeziora, które można podziwiać z wozu – zachwalał wójt Zbigniew Szczepański, któremu w kontemplowaniu przyrody przeszkodziły kempingi postawione w lasach na obrzeżach Parku. - Ten złom przywieziony z Niemiec i Holandii szpeci nasz krajobraz – denerwował się włodarz gminy i jednocześnie rozkładał ręce, bo mimo gróźb do tej pory odpowiednie służby nie mogą uporać się ze współczesnymi wozami Drzymały, jak je nazywa Szczepański.

Na przetarcie szlaku wójt z dyrektorem PNBT zaprosili dziennikarzy, wicestarostę Marka Szczepańskiego i członka zarządu Marka Jankowskiego oraz prezesa Promocji Regionu Chojnickiego Romana Guzelaka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~Wladza Chwala Naszej Wladzy
Czemu zaden fotoreporter nie interesuje sie Slynna Akademia Zeglarska w Swornegaciach
14 Czerwca 2015, godzina 17:38
Oceniono 18 razy 18
~kaszub
Panie Wójcie, właściciele ziem z tych przyczep mają pieniądze. Nie każdy zarabia kilka czy kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Może i przeznaczają niekiedy te pieniądze na luksusy, np. pomidor na kanapkę - czyste szaleństwo, chociaż biorąc pod uwagę ceny w sklepach w Sworach, to jest to marny żart. No i z drugiej strony, gdyby pozwolił pan budować ludziom małe zgrabne i schludne domki, to nie sprowadzaliby złomu z Niemiec i Holandii...
14 Czerwca 2015, godzina 13:48
Oceniono 4 razy 4
~EISS
A temu znowu kempingi przeszkadzają. Ale już setki banerów i tablic reklamujących te "Unijne" inwestycje to nie. Co za dziad, ludzie go wybrali a on z nimi walczy!
14 Czerwca 2015, godzina 12:28
Oceniono 2 razy 2
~zaintrygowany
A to ciekawe.
13 Czerwca 2015, godzina 20:42
Oceniono 1 raz 1
~polska rodzina z Granowa
Na zdjeciach widac ze jeden z panow przechodzi kryzys wieku sredniego moze ktos wie czy przyjechal juz ukrainski lekarz dla ktorego szykuje sie ciepla posade i mieszkanko
13 Czerwca 2015, godzina 09:25
Oceniono 10 razy 8
~,mieszkaniec Swornegaci
Tez uwazam ze jest potrzebny most Zwodzony na Strudze Siedmiu Jezior bo zeglarze sa wazniejsi od reszty mieszkancow gminy co widac jak promuje sie zeglarstwo w gminie Chojnice a w Swornegaciach jest akademia zeglarska ktora adorowana od samego poczatku byla przez Wojta tylko dobrze byloby gdyby nasz Wojt wiedzial ile wynosi zadluzenie tej 5ha dzialki ktora juz dawno powina zajac sie CBA
13 Czerwca 2015, godzina 09:04
Oceniono 10 razy 10
~Na Strudze Siedmiu Jezior niezbędny jest zwodzony most!

Czy Marek Szczepański, który zawsze ma genialne pomysły, chce ponownie zbudować zwodzony most na Strudze Siedmiu Jezior? Wydaje mi się, że zwodzony most jest tam niezbędny!

12 Czerwca 2015, godzina 18:36
Oceniono 14 razy 12
~Logiczne działania wójta i jego urzędników - co za miła niespodzianka!

Gminne władze stworzyły w rejonie jeziora Charzykowskiego i Karsińskiego konną trasę rekreacyjną (http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Konno-wokol-Jeziora-Karsinskiego/14447). To naprawdę bardzo dobra wiadomość, że wójt Zbyszek i jego urzędnicy z chojnickiej gminy robią coś co jest logiczne, ma sens, promuje turystykę i dobry wizerunek regionu, i przede wszystkim jest korzystne dla mieszkańców naszego regionu!

Już dawno temu postulowałem by wytyczyć i pobudować drogi dla rekreacji konnej, rowerowej, i dla terenowych pojazdów (off road vehicles)! Lepiej zrobić to zawczasu niż po fakcie gdy takie trasy powstaną na dziko w wyniku niekontrolowanych działań osób chcących przejechać się po terenie zaborskiego parku krajobrazowego (i innych terenach gminy) konno, na pojazdach terenowych, lub na rowerach.

Stworzenie trasy konnej to godna pochwały decyzje. Lecz nie mamy jeszcze trasy dla pojazdów terenowych a jest to potrzebne bo mieszkańcy mają coraz więcej tych pojazdów a i wkrótce ktoś umożliwi i udostępni wypożyczanie ich dla turystów.

Niby istnieje już trasa rowerowa - marszruta kaszubska - lecz jest to bubel i jawny przykład partactwa, ta niby trasa rowerowa nie nadaje się do bezpiecznego użytkowania. Marszruta Kaszubska jako trasa rowerowa istnieje głównie na papierze bo to co zostało pobudowane to niskiej jakości szutrowe niebezpieczne urywki ścieżek bez kompletnej ciągłości trasy, urywające się i znikające w niebezpiecznych miejscach i przecinające niebezpiecznie drogi powiatowe i wojewódzkie o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Te buble nazwane ścieżkami rowerowymi nie nadają się nawet do bezpiecznego użytkowania przez niedzielnych rekreacyjnych rowerzystów! Te pseudo-ścieżki rowerowe nie nadają się do poważniejszego użytkowania w czasie imprez sportowych - nie ma mowy o użytkowaniu tych ścieżek w jakichkolwiek zawodach sportowych bo się do tego kompletnie nie nadają ze względu na niską jakość powierzchni, brak ciągłości i znikanie ścieżki we wielu niebezpiecznych miejscach, ze względu na niebezpieczne zakręty i zjazdy, i liczne skrzyżowania z drogami samochodowymi! W czasie odbywającego się w Charzykowach 13 czerwca 2015 triatlonu wyścigi rowerowe nie będą odbywać się w pobudowanej około rok temu nowej ścieżce rowerowej z Charzyków to Małych Sworów lecz bo zamkniętej dla ruchu samochodowego na czas zawodów szosie.

Gdyby biegnąca naokoło jeziora Charzykowskiego ścieżka rowerowa została starannie i rzetelnie zaplanowana i pobudowana - bez kolizyjnego przecinania ruchliwych szos, z gładką asfaltową nawierzchnią, z bezpiecznymi zakrętami i spadkami, i kompletną w swojej ciągłości - to mielibyśmy wspaniałą trasę do wyścigów rowerowych, do wyścigów rolkarskich, a w czasie zimy wspaniałą trasę na wyścigi dla narciarzy biegowych. Niestety, z powodu bylejakości i odwalenia po najmniejszej linii oporu prac nad projektem i wykonaniem ścieżki, mamy tylko bubel zamiast trasy rowerowej naokoło jeziora. Mamy także olbrzymią kwotę zmarnowanych pieniędzy jaką wydano ze społecznych funduszy na ten bubel. Mamy także zawiedzione nadzieje rowerzystów, którzy wiązali z budową ścieżki rowerowej duże nadzieje! Zmarnowano i zaprzepaszczono także możliwość organizowania w Charzykowach wielu zawodów sportowych i imprez rekreacyjnych, które można by rozgrywać na dobrze pobudowanej ścieżce rowerowej naokoło jeziora! Tracimy także dochód z turystów, którzy aktywnie chcieli by spędzić czas na rolkach i na rowerze na bezpiecznych i przyjemnych asfaltowych ścieżkach biegnących w okolicach jeziora Charzykowskiego i Karsińskiego!

Poprzez marnowanie funduszy społecznych i tworzenie bubli nie stworzymy podwalin nowoczesnej infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej, czy sportowej w naszym regionie.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
12 Czerwca 2015, godzina 18:11
Oceniono 16 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 426.00 438.00 DKKDKK 53.50 57.10
EUREUR 455.00 467.00 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 470.00 483.00 NOKNOK 32.90 38.00
GBPGBP 523.00 536.00 SEKSEK 37.40 39.10
Aktualizacja: 2023-09-24 14:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.45 434.65 DKKDKK 53.60 57.00
EUREUR 458.13 462.55 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 473.05 479.56 NOKNOK 33.00 37.90
GBPGBP 524.86 532.80 SEKSEK 37.50 39.00
Aktualizacja: 2023-09-24 14:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-22

E95 E98 ON LPG
BP 6.27 zł 6.92 zł 6.18 zł 2.96 zł
Circle K 6.19 zł - 6.13 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.19 zł - 6.13 zł 2.62 zł
MZK 6.05 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij