Piątek, 03 Lutego 2023 | Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Do zebrania ponad 3 tys. podpisów

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

Od lewej: Artur Eichenlaub, Kamil Kaczmarek i Jakub Adamczyk.

To najpilniejsze zadanie, jakie stoi przed komitetem, który będzie inicjował referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Ten właśnie się zawiązał i złożył odpowiedni wniosek w ratuszu.

 

- Naszym celem jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów, która prawdopodobnie będzie oscylowała wokół 3135, tak aby doszło do zorganizowania na jesień referendum decydującego o przyszłości Straży Miejskiej w Chojnicach – poinformował jeden z inicjatorów Kamil Kaczmarek. Twórcy specjalnego fanpage'u na Facebooku liczą na zaangażowanie różnych środowisk. Swój akces zgłosiła partia Korwin. - Jako partia popieramy likwidację straży miejskiej, czego wyraz daliśmy już wcześniej chociażby w osobie Krzysztofa Haliżaka – podkreśla Jakub Adamczyk. - Wydaje się, że nie stać nas na wydawanie w tym roku ponad 2 mln zł na 30 osób w straży – mówi Kaczmarek z Projektu Chojnicka Samorządność i wylicza, że na mieszkańca to 60 zł. A Artur Eichenlaub z Platformy Obywatelskiej przywołuje przykłady innych miast, które zlikwidowały straż i finansowo wsparły policję. - To jest korzystniejsze, by część zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na wzmocnione patrole policji – uważa członek Platformy.

Reklama | Czytaj dalej »

Choć burmistrz deklaruje, że przeciwnikom straży ułatwi zadanie i sam zgłosi pomysł referendum, to ci nie czekają na sesję w drugiej połowie sierpnia i zabierają się za promocję swojego pomysłu i zbiórkę podpisów poparcia. Głównym narzędziem będzie konto na portalu społecznościowym, które zyskało poparcie 2,5 tysiąca internautów. Podpisy jednak wirtualne być nie mogą, więc komitet przewiduje organizację spotkań otwartych i debat. Jest pomysł by zaprosić panią burmistrza Czerska, która może podzielić się doświadczeniami z likwidacji formacji. Przeciwnicy straży referendum chcą połączyć z terminem wyborów parlemantarnych, dzięki czemu to ma szansę być wiążącym. Proponowane pytania są dwa - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie.

Artur Eichenlaub podkreśla, że inicjatorzy referendum nie uciekają od kwestii technicznych. Np. co z monitoringiem, który obsługują municypalni? - Przy jego obsłudze można zatrudnić osoby niepełnosprawne – podsuwa Eichenlaub. - A sam monitoring można zlokalizować na Chojniczance, gdzie takie centrum monitoringu ma funkcjonować na potrzeby stadionu – dodaje Kaczmarek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

172 komentarzy

~Marcin Dobaj
Zdaniem Arseniusza Finstera
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił burmistrz.

Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.

02 Września 2015, godzina 11:53
Oceniono 5 razy 1
~Marcin Dobaj
Od września na ulicach Jarocina nie będzie już municypalnych. Straż Miejska decyzją Rady Miasta została też zlikwidowana wiosną w Miłosławiu i Lubaszu. Nad zakończeniem służby miejskich mundurowych zastanawiają się również w Kaliszu i we Wrześni.

Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.

Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.

Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.

– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .

Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.

Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .

Straż Miejska na pewno nie powinna być zlikwidowana w stolicy wojewudztwa pomorskiego. Powinien być powołany nowy komendant. Powinny nastać również zmiany w jednostce.

02 Września 2015, godzina 11:25
Oceniono 5 razy 1
~hehe
za to burmistrz wszystkie koleżanki córko-żony, jej krewnych i pociotków upchnął, gdzie tylko się dało na cieplutkich posadkach
30 Lipca 2015, godzina 11:02
Oceniono 4 razy -2
~Rodowity Chojniczanin
Dobaj chcesz (EDIT) !!!
Nawet twoja siostra sie ciebie wstydzi !!!
I to przez ciebie nigdzie pracy dostac nie moze !!!
30 Lipca 2015, godzina 09:57
Oceniono 5 razy 1
~Mucha
30 Lipca 2015, godzina 07:31
Oceniono 7 razy 1
~samd
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lipca 2015, godzina 21:05
Oceniono 22 razy -10
~do tami
Szkoda zdrowia na tych ludzi. Mają wyprane mózgi i zrobiła się im papka oraz tonę nienawiści i nie wiedzą jak to wszystko naprawdę wygląda. To wychodzi gdy się ich zagada w czasie zbierania podpisów.
03 Lipca 2015, godzina 17:10
Oceniono 24 razy 10
~tami
Jeśli ktoś uważa, że jakieś miejsca pracy są niepotrzebne to tylko pogratulować!
03 Lipca 2015, godzina 15:55
Oceniono 21 razy 13
~lemin
Ci kolesie co zbierają podpisy to jakaś porażka. Nauczyli się na pamięć to co tu piszą przeciwnicy i nic więcej z nich nie wyciśniesz. I to mają być ich przekonania? Oj słabe to.
03 Lipca 2015, godzina 14:01
Oceniono 26 razy 10
~sam
Jeżeli straże miejskie, gminne i inne są takie dobre i niezastąpione w dbaniu o bezpieczeństwo , to po co nam jest potrzebna POLICJA ??? Oczywiście żartuję, ale z niektórych wpisów wynika, że świat po likwidacji tych pseudo-policyjnych formacji się zawali . Jeżeli komuś potrzebna jest ochrona np. na osiedlu-to proszę sobie opłacić stosowne straże czy służby ochrony i będzie ok. W naszym kraju zawsze za bezpieczeństwo odpowiedzialna była policja i jak mówią sondaże i statystyki czyniła to i czyni dosyc sprawnie. Powstanie straży miejskich i gminnych podniosło tylko ego burmistrzów, prezydentów i wójtów wszelakiej maści lub, i tak jest najcześciej-wpływy do gminnych kas z łupienia kierowców. Te formacje o silnie w stosunku do policji okrojonych kompetencjach są do zastapienia przez 5 krotnie mniejszą i tańszą liczbę zwykłych urzędników. I nic tu po jakichś reformach, bo może się skończyć tak jak z prezesem Paluchem-czyli zaczną robić NIC za większą kasę. Proszę nie przywoływać też informcji o jakiejś strsznej sytuacji finansowej policji, bo skoro stać ich na wyposażanie posterunków w małżeńskie łóżka, to chyba nie jest u nich źle z kasą.
03 Lipca 2015, godzina 13:02
Oceniono 34 razy -2
~głos
Straż Miejska tak. Dofinansowanie Chojniczanki i parku nie.
03 Lipca 2015, godzina 11:33
Oceniono 31 razy -1
~davis
Kto tu podszywa się pod pana Dobaja? Bo po wczorajszej rozmowie z nim stwierdzam że nie może on być autorem niektórych tekstów. Kopnąłbym w cztery litery ten cały komitet za wykorzystywanie jego danych i angażowanie do akcji zbierania podpisów.
03 Lipca 2015, godzina 11:30
Oceniono 19 razy 5
~do ponizej
to tak jak ty, zawsze się do czegoś doczepisz.
03 Lipca 2015, godzina 11:20
Oceniono 17 razy 5
~Marcin Dobaj
Potrzebni czy nie?

Wśród zapytanych przeze mnie Chojniczan panowały jak zawsze zmienne nastroje i podzielone głosy, według jednych straż miejska jest niezbędna, a podług drugich zupełnie zbędna czy wręcz szkodliwa. – Myślę, że to jest sztuczne stwarzanie niepotrzebnych miejsc pracy i uwłaszczenie pewnych osób. Z całą pewnością policja powinna przejąć obowiązki strażników. Nie mam najlepszych doświadczeń jeśli chodzi o kontakt ze strażnikami. Zawsze się do czegoś doczepią .
03 Lipca 2015, godzina 11:01
Oceniono 31 razy -9
~do poniżej
Podobno zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci co najmniej wiedzą
02 Lipca 2015, godzina 21:48
Oceniono 32 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 529.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-03 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 435.80 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 467.00 472.81 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 466.72 472.69 NOKNOK 41.95 42.77
GBPGBP 521.24 528.00 SEKSEK 40.70 41.53
Aktualizacja: 2023-02-03 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij