Piątek, 02 Czerwca 2023 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Procedury trwają. Polipol czeka

Polipol jest zainteresowany terenem przy obwodnicy za osiedlem Kolejarz.

Polipol jest zainteresowany terenem przy obwodnicy za osiedlem Kolejarz.

Choć od kilku lat mówi się budowie drugiego zakładu meblowego niemieckiego holdingu w Chojnicach, to ten nie został jeszcze nawet właścicielem ziemi. Miasto opracowało plan miejscowy w sąsiedztwie obwodnicy za osiedlem Kolejarz. Samo nie może gruntu sprzedać, bo właścicielem jest IHAR, a dokumenty utknęły w ministerstwie.

 

Polipol Holding GmbH jako firma zagraniczna musi mieć zgodę Minterstwa Spraw Wwenętrznych i Administracji, by kupić nieruchomość skarbu państwa od Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. - Temat leży dwa miesiące, a Polipol po tym czasie zostaje wezwany do uzupełnienia kilku załączników i każe im się znowu dwa miesiące czekać. To jest po prostu karkołomne. Dlaczego hamować proces inwestycyjny, który ma nastąpić? To nie jest firma, która wypadła sroce spod ogona – długimi czynnościami administracyjnymi denerwuje się burmistrz Arseniusz Finster. Dlatego poprosił o interwencję posłów Stanisława Lamczyka i Marka Biernackiego, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Nie można do tego dopuścić. Tym bardziej, że w tym obszarze chcemy budować węzeł do obwodnicy i cały ten teren ma być przemysłowym – argumentuje. List intencyjny, w którym Polipol wyraża wolę zakupu ziemi pod fabrykę włodarz miasta dostał na początku 2013 roku.

Reklama | Czytaj dalej »

Na przeciągające się formalności i dosyłanie kolejnych załączników narzeka także prezes chojnickiego Polipolu Witold Malinowski. - Na razie się nie wycofujemy, ale niestety to strasznie długo trwa – ubolewa. - Nigdy nie podawaliśmy konkretnej daty rozpoczęcia inwestycji. Najpierw trzeba przejść do własności. Prezes Malinowski dodaje, że od 1 stycznia przyszłego roku taka zgoda będzie zbędna. - Mam nadzieję, że nie trzeba będzie czekać do tego czasu i przebijemy się do końca wakacji.

W ciągu ostatnich kilku lat holdingowi udało się zrealizować nowe inwestycje w Wielkopolsce. W Podaninie kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano we wrześniu 2011 r. Rok później odbyło się oficjalne otwarcie fabryki z udziałem posła Adama Szejnfelda. To właśnie na wsparcie jego i władz samorządowych mógł liczyć inwestor. Szejnfeld wcześniej był inicjatorem powstania specjalnej strefy ekonomicznej we wsi Podanin w gminie Chodzież. Podobnie szybkie tempo miała inwestycja w Wągrowcu, która ruszyła w maju 2014 roku. - W Wągrowcu drugi zakład został oddany 26 kwietnia, a w tej chwili jest wyposażany. 1 sierpnia ruszy z produkcją - informuje prezes Polipolu Witold Malinowski.

Fabrykę w Podaninie pod Chodzieżą otwierają m.in. poseł Adam Szejnfeld (drugi od prawej) i wówczas minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (10.09.12, fot. www.szejnfeld.pl).

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~gość
I co ludzie będą (edit) za 1300 zł., będą ekonomicznymi niewolnikami? Dość wyzysku, upadlania ekonomicznego pracowników, dość!!!
16 Lipca 2015, godzina 17:35
Oceniono 12 razy 10
~+++
nie rozumiem
06 Lipca 2015, godzina 00:37
Oceniono 3 razy -1
~+++
bez komentarza
05 Lipca 2015, godzina 12:40
Oceniono 4 razy 0
~Chojniczanin na emigracjii.
Jeszcze trochę i jak EU już w końcu upadnie to chciałbym wrócić do Chojnic i tam żyć ponownie, mam pomysł na biznes i wiarę w kreatywnych ludzi. Po 10 latach w Londynie ciągnie do tego magicznego miejsca, może nie tak bardzo do "mentalności" co nie których lecz do tej pięknej natury i samorealizacji w miejscu z którym jestem związany duchowo. Cieszy fakt iż jest tam wielu fajnych, ambitnych z pasja ludzi co widać w necie lecz serce się lamie jak widzę jak ten system ich wypala, gdzie wielu zdesperowanych wyjeżdża za granice gdzie czesto także tracą godność robiac coś czego nie chcą i akceptują hardcore który serwują im nawet rodacy. Moi wszyscy znajomi mówią ze zostają w UK..ok rozumiem,-oby tylko "starczało".....a ja tak nie chce!

W tym całym bagnie nawet na szczeblu lokalnym tez widzę te same twarze,często pazerne mordy, kawusiowych urzędasów i tych innych pokemonów które w dupie maja interes ludzi-oby tylko kasa sie zgadzała a kolesie jakby co pomogą.

Chce byc częścią zmian i chce wrócić bo czuje ze nadchodzi burza, wielu młodych ludzi dzięki takim postaciom jak Sumlinski, Stonoga czy Kukiz zobaczylo o co tak naprawde chodzi i edukuje sie przez neta codziennie 3majac reke na pulsie, pozatym w parlamencie czy na szczeblu lokalnym tez zaczyna sie dziac i mam nadzieje ze nie skonczy bo ciężko się patrzy jak upadają Polacy To jest ten dobrobyt który wciskają nam nasi rządzący. Po co straz miejska i inne nie trafione decyzje, aby tylko było ładnie- zadłużanie miasta na następne pokolenia.

W kraju spoty robione za kilka milionów, a tymczasem zwykli Polacy walczą o kawałek plastyku czy tez chemicznego arbuza czy karpia w markecie, ogłupieni TV w większości zaślepieni głupi tchórze choćby w tak ważnej kwestii jak reaktywowaniu ZLIKWIDOWANYCH POLSKICH NORM ŻYWIENIOWYCH, ser salami w Chojnicach z 300 na 900 ton nie brzmi "jakoscia" o innych nie wspomne, gdzie sa te smaki sprzed 20 lat!

Najwazniejsze to wspieranie i ochrona NASZEJ CHOJNICKIEJ MARKI LOKALNEJ i jej kultywowanie,tych wszystkich nie rzadko starszych ludzi sprzedających na bazarach nasze coraz mniej naturalne lokalne bogactwo powinno się nosić na rekach! PRECZ Z MARKETAMI! PRECZ Z UKŁADEM! Ludzie nie zdają sobie sprawy jak bardzo to jest ważne! chorują na potęgę(rekordy tez w aptekach) i wspierają to korporacyjne gówno z zachodu wysyłając dzieci do lokalnych "obozów pracy jak" za psie pieniądze.....WAKE UP PEOPLE!
02 Lipca 2015, godzina 20:50
Oceniono 21 razy 7
~Marcin Dobaj
A nie należy zapomnieć, że ogłaszane przetargi do prac które ogłasza Urząd Miasta Chojnice a następnie wybiera najtańszą ofertę firmy z poza miasta , to firma również zatrudnia osoby na czarno.

To oznacza ,że zleceniodawce prac czyli Urząd Miasta Chojnice nie obchodzi sprawa zatrudniania pracowników na czarno!!!!!!!!
02 Lipca 2015, godzina 12:48
Oceniono 22 razy 6
~Marcin Dobaj
Co z tego że są już konkretne plany związane z rozwojem firmy meblowej POLI-POL budując drugą fabrykę w Chojnicach. Ale ma to nastąpić za osiedlem Kolejarz a Chojnicką obwodnicą w roku 2015 lub 2016.
Jak ci co pracowali na w pierwszej fabryce w Chojnicach to byli zwalniani bo umowy o prace nie były im przedłużane i zatrudnienie było zmniejszane . To świadczy że i tak druga fabryka POLI-POLU nie obniży bezrobocia w Chojnicach ponieważ jedynie zwiększy zatrudnienie patrząc na poprzednie zwolnienia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A w mieście Chojnice przez brak miejsc pracy ,z powodu umów śmieciowych ,braku aktywnego przyznawania przez urzędników mieszkań młodzi mieszkańcy wyjechali na zachód i to na stałe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
02 Lipca 2015, godzina 12:25
Oceniono 26 razy 4
~"ZERO" znowu masz wizję?
Słoneczko ci dogrzało, że piszesz takie brednie wychwalające PIS? Możesz te bajki opowiadać przedszkolakom, bo chyba sam nie wierzysz w to co ględzisz!
02 Lipca 2015, godzina 11:11
Oceniono 23 razy 5
~zero
PiS jest partią, która w imię obrony polskiej ziemi będzie wprowadzał takie prawo, które pozwoli ludziom na godną pracę za dobrą płacę, a przedsiębiorcom ułatwi życie w ten sposób, że nie będzie od nich wymagała "jałmużny dla władzy", co notorycznie uprawiała PO i ludzie z nią związani.

Inną sprawą jest to, że polska ziemia, jako taka, wymaga prawnej ochrony przy wykupie przez międzynarodowy kapitał i nie wiem czy ktoś to rozumie czy nie, ale siła nabywcza Polaków w zderzeniu z kapitałem Zachodu jest bardzo nikła. Niemniej każdy zdaje sobie sprawę,że w dobie zglobalizowanego świata nie ma rozwoju bez otwartego rynku i wymiany handlowej na międzynarodowym poziomie.

Odnośnie tej fabryki, która ma stanąć na polach między Os. Kolejarz, a obwodnicą, to zastanawia mnie, jak przez kilkanaście lat zarządzano miastem, że obecnie w Chojnicach zakłady produkcyjne będą właściwie w każdym miejscu. Dlaczego od początku nie tworzono wydzielonej strefy przemysłowej i miesza się obecnie strefę mieszkalną ze strefami przemysłowymi. Dlaczego mieszkańcy Os. Kolejarz mają płacić swoim komfortem za nieudolność w zarządzaniu przestrzennym?
02 Lipca 2015, godzina 08:15
Oceniono 31 razy 1
~L.M.
Widocznie w ministerstwie dowiedzieli się jak w naszym mieście załatwia się pewne sprawy i czekają na ...... wiadomo
01 Lipca 2015, godzina 18:58
Oceniono 29 razy 1
~jotdwatrzy
Jak PIS, nie daj Boże, dojdzie do władzy to zablokuje sprzedaż w imię "obrony polskiej ziemi".
01 Lipca 2015, godzina 18:34
Oceniono 43 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.00 428.00 DKKDKK 51.00 60.00
EUREUR 448.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 472.00 NOKNOK 34.00 37.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 35.00 38.00
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 419.12 424.08 DKKDKK 51.10 59.90
EUREUR 450.73 456.17 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 459.00 465.00 NOKNOK 34.10 36.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 35.10 37.90
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.73 zł
Circle K 6.55 zł - 6.22 zł 2.7 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij