Środa, 17 Sierpnia 2022 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Miejska zieleń pod okiem radnych

Na zdjęciu od lewej: przewodniczący komisji ochrony środowiska Stanisław Kowalik i jej członek Antoni Szlanga.

Na zdjęciu od lewej: przewodniczący komisji ochrony środowiska Stanisław Kowalik i jej członek Antoni Szlanga.

4-godzinny objazd po miejskich terenach zielonych odbyli dziś radni z komisji ochrony środowiska. Na trasie rajców znalazły się park Tysiąclecia, Lasek Miejski, a także skwerki na os. Kaszubskim.


Na przegląd chojnickiej zieleni poza radnymi z komisji ochrony środowiska - Markiem Boną, Stanisławem Kowalikiem i Antonim Szlangą - wybrał się także Mariusz Brunka i Jacek Studziński, znany z zamiłowania do ekologii. - Lubię wyprawy w teren, bo mogę pokazać na czym polega nasza praca i przy okazji się wybronić - mówił ogrodnik miejski Waldemar Spichalski, który pełnił rolę przewodnika.

Reklama | Czytaj dalej »

Pierwsze zastrzeżenia do stanu roślinności pojawiły się zaraz po wejściu do parku. Rajcy zwrócili uwagę na uschnięte konary, wysoką trawę w bocznej części parku, czy fatalny stan tabliczek opisujących rośliny z ogrodu botanicznego. - Posusz usuwamy, tabliczki są wymieniane na bieżąco, niestety trochę to trwa - tłumaczył ogrodnik. Spichalski zaznaczył też, że w pierwszej kolejności koszone są trawniki w głównej części zieleńca. Zadanie to wykonuje dwóch pracowników. Oprócz kosiarzy, którzy są zatrudnieni na stałe, ogrodnik ma do dyspozycji  jeszcze 5 osób, jedną na umowę zlecenia i 4 na pół etatu w ramach prac interwencyjnych (co daje w przeliczeniu na osobę 10 godzin pracy tygodniowo). - Niestety gros osób z prac interwencyjnych nie nadaje się do tej pracy. Ja im sprzętu do rąk nie dam - ubolewał ogrodnik. - Jak ktoś coś przytnie nie tak jak trzeba, to ja już tego nie dokleję - dodał Spichalski. Warto nadmienić, że poza parkiem Tysiąclecia liczącym 15 ha ogrodnik miejski odpowiedzialny jest za wszystkie tereny zielone w mieście i ronda, a na jego biurku ląduje rocznie 200 wniosków o wycinkę drzew.

- Do basenu dokładamy miliony, a na parku oszczędzamy. Przy tej ilości pracowników nie ma co się dziwić, że są niedociągnięcia - mówili radni, po czym sformułowali wniosek o zwiększenie liczby etatów w zespole ogrodnika miejskiego. Jacek Studziński ponowił zaś apel o ogrodzenie placu zabaw sąsiadującego bezpośrednio z kanałami wodnymi. - Jestem jak najbardziej za. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Niewiele trzeba, aby dziecko spadło z tej stromej skarpy prosto do wody - mówiła przypadkowo spotkana kobieta. Gdy mowa o wodzie nadmienić należy, że stawy były już po pierwszym wykaszaniu. W ruch poszła kosa od snopowiązałki. - Firmy proponowały nam 5 zł za m2. Nie mogliśmy sobie pozwolić na taki koszt - mówił Waldemar Spichalski. A ile kosztuje rocznie utrzymanie miejskiego zieleńca? Na to pytanie ogrodnik miejski nie był w stanie odpowiedzieć z marszu.

W Lasku Miejskim uwag co do stanu drzewostanu rajcy nie mieli, za to co do ławek już tak. - Są na bieżąco wymieniane - zapewniał "przewodnik" wycieczki. Zgodnie z 10-letnim operatem w lasku sukcesywnie odbywa się wycinka i nasadzenia. - Prace wykonuje prawdziwa firma alpinistyczna z Ostródy. Bardzo jestem zadowolony z ich pracy - chwalił ogrodnik. Z obecności samorządowców skorzystał gospodarz domku pod sosną zgłaszając akces opieki nad placem zabaw. Inicjatywa nie zyskała jednak poparcia w oczach urzędników, ze względu na kiepskie doświadczenia w tym zakresie z poprzednim najemcą klubem Aurochs. - Oczekuję tylko dobrej komunikacji między nami, wystarczy telefon do urzędu i naprawimy co trzeba - powiedział dyrektor komunalki Jarosław Rekowski.

Koszenie traw, wycięcie uschniętych tuj i naprawa zdewastowanego domku, to lista zadań do wykonania na skwerku przy ul. Kartuskiej i Wielewskiej. - Bardzo dobrze, że sześć lat temu ten teren został zagospodarowany. Jak drzewa dorosną, miasto będzie miało kolejny park - mówił Antoni Szlanga. Radny zauważył, że oprócz wskazywania nieprawidłowości należy także pochwalić odwiedzane miejsca. - Jakby nie było park Tysiąclecia jest wizytówką Chojnic - dodał Stanisław Kowalik.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~A Ci bezradni radni (bez prawa głosu) nie zauważyli jak wygląda otoczenie Domu Kultury?
Trawa zaniedbana i wypalona. Wyjściowa porażka.
11 Lipca 2015, godzina 18:31
Oceniono 19 razy -9
~do gość
ty masz coś z głową. Siedzisz na forach i zostawiasz swój jad. Naprawdę nie masz nic innego do roboty tylko twój świat zaczyna i kończy się tutaj?
11 Lipca 2015, godzina 13:04
Oceniono 11 razy 1
~jan
przechodzę przez park dwa i cztery rzy dziennie a pracownicy kosiarze siedzą na ławkach
11 Lipca 2015, godzina 11:12
Oceniono 2 razy 2
~odp.
czaruś z dupy się odezwał..
10 Lipca 2015, godzina 20:53
Oceniono 6 razy 2
~do gość
Zazdroscisz czy szukasz wrażeń bo nasz puste i nudne życie to się przyłącz .
10 Lipca 2015, godzina 19:30
Oceniono 14 razy -4
~gość
warto wspomnieć o mega-głupim pomyśle zamontowania w parku telewizora..moze wieczorny se(x)ansik burmistrzuniu sobie zorganizuje
10 Lipca 2015, godzina 19:20
Oceniono 14 razy 4
~do studzika
Człowiek z wrażliwością nie obraża innych ludzi.
10 Lipca 2015, godzina 18:52
Oceniono 29 razy 13
~Do Tytuł - Ogrodnik Miejski
Waldemar Spichalski to nie właściciel zrujnowanej firmy Og-Rol, a brat p. Adama. A tak poza tym nikt rodziny sobie nie wybiera! To osoba, która jest wykształcona w swoim fachu. Dwoma rękoma i garstką pracowników ciężko ogarnąć tyle hektarów na całe Chojnice.
10 Lipca 2015, godzina 11:46
Oceniono 12 razy 2
~Marcin Dobaj
Szefa Komisji Ochrony Środowiska Stanisława Kowalika, widzę, że ponownie na miejscu konkretnego wydarzenia nie ma. A wiec po co Komisja Ochrony Środowiska istnieje jako czyste nie skuteczne koszty biurokratyczne z Stanisławem Kowalikiem na czele.
A w Parku 1000-lecia widać zarośnięte stawy, psie odchody, zasychający ogród botaniczny, przekwitnięte w nim rośliny, brakujące nasadzenia, obsychające drzewa.

Chojnicki radny Stanisław Kowalik opuścił szeregi klubu PO, do którego wcześniej należał i teraz pracuje do dziś na rzecz burmistrza Arseniusza Finstera.
- Rozstajemy się w przyjaźni, myślę, że dalsza współpraca w koalicji jeszcze bardziej utrwali nasze więzi – mówił Stanisław Kowalik.
W komisji ochrony środowiska będąc przewodniczącym, to pracuje Stanisław Kowalik który chcąc, to nie potrafi podołać zagadnieniom oraz potrzebą ochrony środowiska oraz miejscu pracy dla ludzi.

Będąc szefem komisji Stanisław Kowalik twierdzi, że zaczął pracę od zapoznania się z regulaminem zakładu zagospodarowania odpadów i trzymania ręki na pulsie w parku 1000-lecia.

To czemu doprowadza do ubijania utwardzania i nie prawidłowego wykonywania prac w Parku 1000-lecia oraz obsychania drzew i braku pieniędzy na prace interwencyjne.
Bo na rok 2015 Urząd Miasta uzyskał pieniądze na prace interwencyjne na cały rok. Z początkiem pracowały osoby 3 miesiące a teraz zaledwie 1 miesiąc.

To w takim razie trzeba uruchomić przedsiębiorstwo za podatników pieniądze zajmujące się pracami gospodarczymi oraz ogrodowymi. Aby mogło czynić te prace w naszym mieście i poza miastem w celu pielęgnacji i ochrony środowiska. Oraz zarabiania kapitału finansowego na tego typu potrzeby miasta i zapewnić stanowiska pracy .

A moim zdaniem celem powstania tej komisji było to, żeby był kolejny fotel przewodniczącego. - Widzę, że komisje komunalne i ochrony środowiska spotykają się razem , a do tej pory wniosków z tej drugiej dziedziny przecież nie było zbyt wiele...
09 Lipca 2015, godzina 12:06
Oceniono 21 razy 3
~sony
Nasi radni rozumem nie grzeszą (przynajmniej większość z nich) i przegłosują wszystko co im burmistrz podsunie.


Panie Jacku, dotychczas myślałem, że ma Pan więcej oleju w głowie a przede wszystkim taktu. Z zainteresowaniem czytałem Pana wpisy. Bardzo nieładnie tak określać innego człowieka kimkolwiek jest. Pozostał niesmak.
09 Lipca 2015, godzina 11:27
Oceniono 43 razy 5
Do wpisu poniżej w sprawie paneli fotowoltaicznych.
W 100 % zgadzam się z Tobą. Jest to knot - z resztą nie jedyny. Zapraszam do przejrzenia strony na sunny portal. Ciekawa lektura. Jest tam możliwość zobaczyć ile ten "bubel" produkuje energii. Za 100 lat nam się ta inwestycja nie zwróci. Co ja piszę? Nigdy się nie zwróci. A są plany by na szkołach miejskich zamontować coś podobnego. Co tu mówić. Nasi radni rozumem nie grzeszą (przynajmniej większość z nich) i przegłosują wszystko co im burmistrz podsunie.
Co do parku i tej śmiesznej fotowoltaniki w wykonaniu chojnickich władz. Wystarczy wpisać w Google: sunny portal park 1000 lecia. I "posmerfować". Przypomnę, że kosztowało to 400 tys PLN.
Tak na marginesie. Jeszcze kilka dni temu nie było żadnych danych za rok 2015. Dzisiaj zajrzałem i o dziwo ponownie "otwarto okno na świat". Kilka dni temu w pewnym towarzystwie powiedziałem, że zamierzam napisać skargę do marszałka za brak możliwości podglądu ile energii w danym czasie to "coś" produkuje. Być może informacja dotarła już do ratusza?
09 Lipca 2015, godzina 08:55
Oceniono 48 razy -4
~Eko panel voltaiczny i oprawa świetlna najgorsza jaka istnieje
Eko panel voltaiczny i oprawa świetlna najgorsza jaka istnieje. Co nią oświetlacie ?
Czym tu się chwalić. Tandetą, nieprofesjonalizmem. Ten kto to rozwiązanie wymyślił nie miał zielonego pojęcia co robi, a urzędnicy wy sobie robicie zdjęcia w tym miejscu pokazując zastosowaną głupotę w mieście Chojnice na cały świat.
Szanowni decydenci jest coś takiego jak ULOR. Może jak się dowiecie o co chodzi to zrozumiecie.
Mała podpowiedź - zróbcie tak jak jest w Parku 1000 lecie.

Ciekawe kiedy w tym urzędzie znajdzie się ktoś kompetentny kto ma choć odrobinę wiedzy technicznej. Wasze rozwiązanie to pseudo ekologia. 70% Energii, którą wyprodukował ten panel marnujecie ! Nie wiecie w jaki sposób sięgnijcie do literatury.

Jesteście dumni że jest ekologicznie ? Nie w moich oczach.
09 Lipca 2015, godzina 07:40
Oceniono 17 razy 13
~fiołek
Proszę dbać o resztki naszej zieleni.
09 Lipca 2015, godzina 01:21
Oceniono 9 razy 3
~Ogrodnik Miejski
to brzmi dumnie. Ten tytuł miał prawdziwy ogrodnik-P.Powalisz.
08 Lipca 2015, godzina 15:49
Oceniono 12 razy 2
~Tytuł-Ogrodnik Miejski
nijak się ma do b. właściciela zrujnowanej firmy OGROL, z zawodu mechanika i sprzedawcy w sklepie ogrodniczym.
08 Lipca 2015, godzina 15:26
Oceniono 18 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 470.00 DKKDKK 61.90 63.60
EUREUR 466.00 477.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 480.00 495.00 NOKNOK 46.30 48.00
GBPGBP 553.00 565.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-17 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 461.60 467.49 DKKDKK 62.48 63.31
EUREUR 469.37 474.56 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 483.50 489.99 NOKNOK 46.93 47.75
GBPGBP 554.96 561.06 SEKSEK 43.77 44.70
Aktualizacja: 2022-08-17 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.95 zł
Circle K 6.54 zł - 6.94 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.96 zł 2.94 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.97 zł
PKS 6.56 zł - 6.96 zł 2.93 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij