Sobota, 02 Lipca 2022 | Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

Na urlop służbowym autem

Służbowe auto Centrum Park zakupił w 2014 roku za 77 tys. zł. Wcześniej na stanie był VW Caravelle.

Służbowe auto Centrum Park zakupił w 2014 roku za 77 tys. zł. Wcześniej na stanie był VW Caravelle.

Kiedy w basenowej spółce powstawał jej plan naprawczy i ważyły się losy zarządzających Centrum Parkiem, prezes Mariusz Paluch wziął urlop i pojechał na połów ryb nad morze... Dzień później rada nadzorcza i burmistrz na specjalnej konferencji ogłosili, że zarząd dostał absolutorium, ale warunkowe. Spokojną głowę prezes miał już najwidoczniej dzień prędzej...

 

Burza nad zarządem miejskiej spółki rozpętała się po kontroli ratusza i radnych, która wykazała szereg nieprawidłowości i katastrofalną sytuację finansową. 19 czerwca (piątek) swoje posiedzenie miało Zgromadzenie Wspólników, w osobie burmistrza Arseniusza Finstera (wraz z radą nadzorczą), który wyszedł z inicjatywą przerwania obrad i zobowiązał prezesa zarządu do opracowania w porozumieniu z radą nadzorczą planu naprawczego. Druga część posiedzenia miała miejsce 24 czerwca (środa), co nie przeszkodziło prezesowi, by mimo ważnego powierzonego mu zadania dzień wcześniej wziąć urlop i pojechać na połów ryb nad morze, i to w dodatku służbowym samochodem. Tymczasem dzień później do miasta na specjalną konferencję zjechali, m.in. ze Szczecina, członkowie rady nadzorczej i to oni się produkowali. Na pytanie dlaczego nie ma prezesa, przewodniczący RN Artur Niewiarowski odpowiedział, że ten ma zająć się teraz wytężoną pracą, a nie współpracą z mediami. Mariuszowi Paluchowi najwyraźniej grunt pod nogami się nie palił i o swoją posadę był spokojny już dzień przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji o warunkowym absolutorium dla zarządu, relaksując się po ciężkich chwilach, kiedy musiał tłumaczyć się publicznie przed radnymi. Prezes potwierdził, że był na urlopie, ale odmówił udostępnienia ewidencji przebiegu pojazdu służbowego... W zamian pokazał fakturę wynajmu auta wystawioną na swoją osobę w dniu 24 czerwca, czyli dzień po pokonaniu trasy Chojnice – Łeba, Łeba – Chojnice, opiewającą na kwotę 100 zł. Gdy w jednej z chojnickich firm świadczących usługi przewozowe zapytaliśmy o koszt wynajmu auta takiej samej marki na dobę, usłyszeliśmy kwotę 270 zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kontaktów z mediami, zapytania w formie pisemnej skierowaliśmy do przewodniczącego rady nadzorczej CP. Artur Niewiarowski zapewnił, że z wnioskowanym materiałem będzie można zapoznać się w siedzibie spółki. Jej prezes uznał jednak, że aby zapytać o rejestr pojazdu służbowego, trzeba wykazać szczególny interes publiczny w uzyskaniu tej informacji. Co do swojego wolnego w tak gorącym dla spółki okresie stwierdził w odpowiedzi pisemnej, pod którą sam się podpisał: „Prezes Mariusz Paluch nie miał obowiązku tłumaczenia celu wnioskowania o urlop”.

Problem jest także z udostępnieniem cennika wynajmu auta marki Opel Vivaro zakupionego w 2014 roku za kwotę 77 tys. zł. Tego próżno szukać na stronie internetowej spółki. Na ustną prośbę także go nie otrzymaliśmy, a na pisemne zapytanie zarząd każe czekać dwa tygodnie. Z innych zebranych już wcześniej przez nas informacji wynika jednak, że wynająć auto mogą tylko wybrani. „Regulamin wewnętrzny spółki dopuszcza możliwość wynajmowania pojazdu, jednak dotyczy to osób i instytucji współpracujących, pracujących i partnerskich w stosunku do Centrum Park Chojnice” - tak na nasze pytanie w marcu tego roku odpowiedział Mariusz Paluch. Tymczasem prezes wynajął go jako osoba fizyczna w swoim wolnym czasie. Dowolność w dysponowaniu służbowym mieniem po preferencyjnych cenach wydaje się wystarczającym powodem, by dokładnie przyjrzeć się temu, kto, jak często i za ile korzystał z majątku miejskiej spółki. Najwyraźniej prezes uważa inaczej... Tylko jak to się ma do transparentności zapowiadanej przez radę nadzorczą i przysłowiowego nałożenia kagańca na prezesa? Czyżby skończyło się tylko na szumnych zapowiedziach, kiedy wokół spółki zrobiło się gorąco? Przynajmniej w zakresie polityki informacyjnej spółki istotnych zmian brak...

Wniosek urlopowy

Faktura za wynajem

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

63 komentarzy

~zxy
No już, zgłaszajcie, zaraz wam wypowiedzą umowę o pracę, dzieło czy inną śmieciówkę. Macki tej chojnickiej ośmiornicy sięgają daleko. Przydałaby się raczej interwencja CBA lub CBŚ. Ale to już niedługo... Władza się zmieni po wyborach jesiennych i zacznie się sprzątanie w kraju
21 Lipca 2015, godzina 19:55
Oceniono 34 razy -4
~ds
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lipca 2015, godzina 12:28
Oceniono 16 razy -12
~Marcin Dobaj

Oprócz armii niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenujących nasze kieszenie istnieje armia także prezesów wyzyskujących majątek firm za nasze koszty podatkowe .

Płacimy haracze za wyzyski na cele prywatne błędy jednych i drugich.

W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników i prezesów za ich działania lub zaniechania.

Chodzi o urzędników, prezesów, których decyzje wpływają niekorzystnie na możliwość wykonywania działalności gospodarczej oraz nią zarządzania.

Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie miejskim obywatelom i przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa a nie wyzysku na biednych obywatelach.

Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników i prezesów spółek należących do miasta.

Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą.

Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach.
21 Lipca 2015, godzina 12:07
Oceniono 32 razy 6
~zero
To, że nie zostałem radnym ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest na przykład oskarżanie mnie w mediach przed wyborami o wybryk chuligański. Sąd orzekł 17 lipca 2015 r., że jestem w tej sprawie niewinny, ale z pewnością w okresie przedwyborczym oskarżenia znacznie wpłynęły na zaufanie do mnie. To, że chcę zostać burmistrzem, to nie jest żadna sensacja. Właśnie warto się zastanowić nad zachowaniem burmistrza w takich i innych przypadkach, kiedy to publicznie piętnuję mieszkańców na konferencji prasowej. Być może zrobimy referendum w sprawie odwołania burmistrza, będę do tego dążył, na pewno jesienią złożę pakiet uchwał w ramach "Ofensywy obywatelskiej" do Rady Miejskiej w Chojnicach. Warto zaznaczyć, że w Chojnicach projektów uchwał radni i działacze nie składali samodzielnie już od kilkunastu lat!!! O czym to świadczy?

Dopóki nie odwołamy Finstera, to nikt nie będzie w stanie odspawać od stołka Mariusza Palucha, pomimo tego, że sytuacje kontrowersyjne będą się nawarstwiały. Ten tandem nauczyciela i jego ucznia wydaje się być dozgonny.
21 Lipca 2015, godzina 11:21
Oceniono 39 razy 3
~xyz
Nie rozumiem ????? przecież Nikodema Dyzmę ( tak porównano - Palucha) kto wybrał?????? no kto????????? to wam powiem IDIOCI!!!!! ja wy ludziska którzy non stop głosują na tych naszych bonzów i niech mi tu nikt nie mówi ,że zmiana nic nie da bo będzie tak samo NIE !!!! tak nie będzie bo grożba krytyki po pewnym czasie nauczy normalności ALE najpierw niestety muszą zmądrzeć i dorosnąć wyborcyjak w Dyzmie , gdzie wszystko dobrnęło do absurdu!!!! ale to już chyba niedaleko!!!!!
21 Lipca 2015, godzina 09:23
Oceniono 12 razy -2
~xyz
Nie rozumiem ????? przecież Nikodema Dyzmę ( tak porównano - Palucha) kto wybrał?????? no kto????????? to wam powiem IDIOCI!!!!! ja wy ludziska którzy non stop głosują na tych naszych bonzów i niech mi tu nikt nie mówi ,że zmiana nic nie da bo będzie tak samo NIE !!!! tak nie będzie bo grożba krytyki po pewnym czasie nauczy normalności ALE najpierw niestety muszą zmądrzeć i dorosnąć wyborcyjak w Dyzmie , gdzie wszystko dobrnęło do absurdu!!!! ale to już chyba niedaleko!!!!!
21 Lipca 2015, godzina 09:15
Oceniono 14 razy 0
~vkurv
Mariusz Paluch jest niczym filmowy Nikodem Dyzma... Smutne, że taki stan rzeczy jest tolerowany przez społeczeństwo...
21 Lipca 2015, godzina 09:02
Oceniono 21 razy 5
~Do "ZERO"
Gościu co ty chcesz osiągnąć, marzysz aby zostać burmistrzem? Jesteś za krótki, ludzie w Chojnicach poznali się na tobie, nawet nie zostałeś radnym i nigdy nie zostaniesz, dobrze się podpisujesz, jesteś ZERO i niczego już nie osiągniesz!
20 Lipca 2015, godzina 22:50
Oceniono 51 razy -5
~Ricky
Między tymi co rządzą w Warszawce a tymi co w Chojnicach, nie ma żadnej różnicy - GENIUSZE !!! Polska rzeczywistość, obłęd wyborczy ....! Cwaniactwo to bardzo delikatne słowo !!! układy, kolesiostwo jak za starych niezbyt dobrych czasów do 89r. "trawa zawsze musi być zielona" - gratulacje "wŁODARZOM"
20 Lipca 2015, godzina 21:06
Oceniono 32 razy 10
~Chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lipca 2015, godzina 19:09
Oceniono 50 razy -14
~ff
Ale k....a nikt nie potrafi odpowiedzieć jaki zysk wpłynął do Parku Wodnego z wypożyczenia tego auta.
Nawet bystrzy dziennikarze o to nie pytali, ćwoki za dużo nie mnogą pytać bo im żadnych odpowiedzi nie udzielą.
20 Lipca 2015, godzina 18:13
Oceniono 21 razy -3
~Anonim
Olaboga, wielkie mecyje!
Dyrektor szpitala od kilku lat jeździ sobie służbowym autem, zapewne też na służbową benzynę i się przed nikim nie tłumaczy. Nawet od starosty podwyżkę dostał za tak gospodarne zarządzanie szpitalem, jakość którego zna chyba każdy pacjent i chory, co się próbował zarejestrować. A się biednego pana prezesa, kolegi burmistrza, czepiają.
Patologia. Wszędzie patologia.
20 Lipca 2015, godzina 15:41
Oceniono 33 razy 13
~Pytanie do mężczyzn:
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lipca 2015, godzina 15:34
Oceniono 30 razy -18
~zero
Powtarzam, zróbmy wreszcie referendum za odwołaniem burmistrza Arseniusza Finstera, inaczej ta rzeczywistość nie odejdzie.
20 Lipca 2015, godzina 11:12
Oceniono 45 razy 7
~Chojniczanin
GRANDA, PRYWATA, BUTA, CWANIACTWO !!! Teraz widać wyraźnie, że nie da rady rozliczyć Palucha kompletnie z niczego z Finsterem w gabinecie burmistrza.
20 Lipca 2015, godzina 10:52
Oceniono 43 razy 27

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij