Sobota, 26 Listopada 2022 | Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch.

Policja sprawę umorzyła, teraz 'Skrzatom' przyjrzy się kuratorium

Wracamy do tematu rzekomej przemocy w integracyjnym przedszkolu "Skrzaty". - Czynności sprawdzające nie potwierdziły, aby doszło do znęcania fizycznego i psychicznego. Sprawa została umorzona na naszym etapie - poinformował sierżant KPP Chojnice Damian Trzebiński. Policja nie przejrzała nagrań z monitoringu, ponieważ zostały usunięte. Po naszych telefonach urząd miejski wystosował pismo do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką. Teraz sprawie przyjrzy się kuratorium.


O niewłaściwym zachowaniu jednej z przedszkolanek w stosunku do swych podopiecznych pisaliśmy na koniec czerwca. Kobieta miała szarpać i popychać niektóre dzieci, wszystko to utrwalił monitoring zainstalowany w placówce. Informacje potwierdziła dyrektor przedszkola. - Chciałabym zaznaczyć, że to nie dotyczyło wszystkich dzieci, tylko dwojga. Mamy ten materiał nagrany i zarchiwizowany. Materiał obejmuje kilka dni pod rząd - mówiła Magdalena Paterek. Z przedszkolanką, która miała dopuścić się przemocy, rozwiązano stosunek pracy. Konsekwencje miały też zostać wyciągnięte od pozostałych pracownic, które były świadkami zdarzeń, a nie podjęły interwencji. Z początkiem września placówka zamierzała wprowadzić plan naprawczy.

Temat niewłaściwego traktowania dzieci w przedszkolu "Skrzaty" wybrzmiał na ostatniej sesji rady miasta za sprawą Marzenny Osowickiej. - Bardzo prosiłabym, aby pan burmistrz i rada miejska zainteresowały się sprawą i wyjaśniły ją. Nie może być tak, żeby dzieci skrzywdzone przez los, dzieci w przedszkolu integracyjnym, były szarpane, były traktowane w sposób, który uwłacza godności człowieka - apelowała radna.

Burmistrz Arseniusz Finster przyznał, że sprawa jest mu znana. - Właścicielka tego przedszkola rozwiązała ten problem. Niestety mamy teraz skutki, o których wiemy - mówił włodarz Chojnic. - Osoba, która się tego dopuściła, tam już nie pracuje, natomiast wydział edukacji poprosi o wyjaśnienie tej sytuacji i inne zabezpieczenia związane z monitoringiem przez właścicieli tego przedszkola będą poczynione. Będzie lepszy nadzór nad sytuacjami, do których może dochodzić - informował Finster zaznaczając, że za zaistniałą sytuację nie można mieć pretensji do prowadzących placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Z wydziałem oświaty w sprawie "Skrzatów" kontaktowaliśmy się przed publikacją pierwszego artykułu. Janusz Ziarno przyznał, że o sytuacji w integracyjnym przedszkolu dowiedział się od nas. - My rozliczamy z dotacji. Nadzorem pedagogicznym zajmuje się kuratorium. Gdybym takie informacje otrzymał, skierowałbym je do kuratorium, żeby to przebadali - powiedział urzędnik. 29 lipca otrzymaliśmy odpowiedź z Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura w Kościerzynie, że nie zgłoszono nieprawidłowości w funkcjonowaniu niepublicznego przedszkola. Wczoraj ponownie wykonaliśmy telefon do dyrektora miejskiej oświaty pytając o "Skrzaty". - Ale o co chodzi? Muszę się zapoznać ze sprawami. Jestem po urlopie. Jutro bym coś pani powiedział - usłyszeliśmy od urzędnika, który tym razem okazał się słowny. - Wysłaliśmy dzisiaj podpisane przez wiceburmistrza pismo do kuratorium o zbadanie w trybie nadzoru pedagogicznego, czy przedszkole integracyjne "Skrzaty" w sposób właściwy realizuje zadania opiekuńczo-wychowawcze i dydaktyczne, a w szczególności dotyczące dzieci niepełnosprawnych - poinformował redakcję Janusz Ziarno. Swą prośbę magistrat umotywował zastrzeżeniami ustnymi wpływającymi od rodziców. - Na razie problemu bym wielkiego z tego nie robił. Niech oni sobie najpierw zbadają. Myślę, że to zmobilizuje do bliższego przyjrzenia się placówce w szerszy sposób - skomentował sprawę dyrektor wydziału oświaty.

Informacje uzyskaliśmy także od chojnickiej policji, gdzie sprawę anonimowo zgłosił jeden z rodziców. - Czynności sprawdzające nie potwierdziły, aby doszło do znęcania fizycznego i psychicznego. Sprawa została umorzona na naszym etapie. W związku z powyższym z braku dostatecznych danych uzasadniających popełnienie przestępstwa odmówiono wszczęcia dochodzenia - poinformował sierżant Damian Trzebiński. Czynności sprawdzające polegały na rozpytaniu dyrektorki przedszkola i jej pracowników. - Policjantka prowadząca kontaktowała się także z rodzicami tych dzieci, wobec których miało dochodzić do całej tej sytuacji - dodał mundurowy. - Dyrektor przedszkola przejrzała ten monitoring i zauważyła, że dochodziło do niewłaściwego zachowania tej kobiety w stosunku do dzieci, ale monitoring ma tylko obraz, nie ma dźwięku. Właścicielka nie potrafiła stwierdzić, w jaki sposób ta pani do tych dzieci się odnosiła - mówił policjant. Damian Trzebiński przyznał, że monitoring przez policjantów nie został przejrzany, ponieważ nagrania zostały usunięte przez Magdalenę Paterek dzień po obejrzeniu przez nią materiałów. - Też nie ma takiego obowiązku na etapie czynności sprawdzających, aby policja ten monitoring przejrzała - zakończył mundurowy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~gość
Wszędzie oszczędzają, nauczycielki są same bez pomocy, nawet przy najlepszych chęciach nie są w stanie sprostać wszystkiemu. Rodzice trzeba było walczyć jak się przedszkola prywatyzowały a nie teraz narzekać.każdy dba o swój interes także dyrektorka przedszkoli. Rodzice egzekujcie od prowadzących przedszkola żeby w każdej grupie była odpowiednia liczba personelu, liczba dzieci w grupie, bo to jest podstawą bezpieczeństwa waszych dzieci.
07 Sierpnia 2015, godzina 20:15
Oceniono 12 razy 6
~uwaga
W czerwcu rodzice dzieci uczęszczających do "Skrzatów" dostali ankiety sprawdzające ich stopień zadowolenia z opieki. Tzn, że "kogoś" interesuje co rodzice mają do powiedzenia.
06 Sierpnia 2015, godzina 21:55
Oceniono 14 razy 4
~zobaczymy
Pani Paterek nie można oszczędzać na dzieciach, ciesze się ze odwiedzi was kuratorium niech panie przedszkolanki powiedzą jak jest naprawdę , jak pracują ile mają dzieci pod opieką . Mam nadzieje ze ktoś wysłucha również rodziców , Prowadzenie przedszkola to nie zabawa, teatr gdzie rolę odgrywać mają kukielki to praca z dziećmi i tu nie można zrobić tego od tak . Słyszałam również coś o prokuraturze, po tych informacjach w artykule ktoś powiedział STOP! Czas na prawdę !
06 Sierpnia 2015, godzina 19:40
Oceniono 12 razy 4
~staz
Biznes ponad wszystko. Dobra kadra kosztuje i stawia wymagania.
06 Sierpnia 2015, godzina 17:52
Oceniono 12 razy 4
~mama
to az trzeba pisac do burmistrza!!!! skoro ustawa to chyba powinni wszyscy placic 1zl. W innych miastach tak jest. Na co przeznaczona jest ta stala oplata 200zl miesiecznie
06 Sierpnia 2015, godzina 08:07
Oceniono 11 razy 1
~???
Niech mi ktoś powie co to są ,,czynności sprawdzające "
06 Sierpnia 2015, godzina 07:59
Oceniono 8 razy -2
~śmieszne, karygodne
Po pierwsze pani Paterek cyt Mamy ten materiał nagrany i zarchizowany, obejmuje kilka dni a co na to policja monitoring nie został obejrzany gdyż pani Paterek usunela nagrania Czegoś tu nie rozumiem , kto tu kłamie ?! Ale uwaga to jest najcenniejsze i najśmieszniejsze ze policja tylko dokonała czynności sprawdzających polegających na rozmowie z panią Paterek i przedszkolankami na tym dochodzenie umorzono . Śmieszne, karygodne to się nadaje do telewizji, prokuratury.
06 Sierpnia 2015, godzina 07:16
Oceniono 17 razy 5
~do mama
Wszyscy mamy prawo do przedszkoli za 1 zł, wystarczy zgłosić taką chęć a burmistrz będzie musiał wskazać przedszkole w mieście które przyjmie wasze dzieci i nie będzie od was kasować opłaty stałej jedynie maksymalnie 1 zł za godzinę za ponad 5 godzin pobytu dziecka w danym dniu. Takie prawo wynika z ustawy i przysługuje wam jak psu buda. Po co płacić w przedszkolach taką kasę jeżeli macie prawo posłać własne dzieci prawie za darmo!
06 Sierpnia 2015, godzina 06:38
Oceniono 11 razy 3
~biskup podżega do przemocy przeciwko kobietom i dzieciom

Faktycznie, jako katolik w czasie mszy coraz częściej słyszę księży podżegających do przemocy wobec kobiet i dzieci. A i w mediach - w prasie, radiu i telewizji - jest coraz więcej sprawozdań o mowie nienawiści i podżeganiu do przemocy głoszonych przez księży, biskupów i kardynałów.

Chociażby ostatnio Abp Marek Jędraszewski szczuł i podżegał wiernych do przemocy wobec dzieci i kobiet, i innych, którzy nie podzielają przekonań biskupa:

http://wyborcza.pl/1,75968,18474741,arcybiskup-o-zapachu-krwi.html#ixzz3hgoJcnUD

05 Sierpnia 2015, godzina 22:55
Oceniono 22 razy 14
~Przemoc wobec dzieci i kobiet to święta katolicka tradycja! Bez cenzury!

Nieocenzurowany komentarz jest na stronie:

chojnice.livejournal.com

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
05 Sierpnia 2015, godzina 20:32
Oceniono 41 razy 21
~Przemoc wobec dzieci i kobiet to święta katolicka tradycja!

To tragedia, że dwoje dzieci w przedszkolu "Skrzaty" doznało przemocy ze strony osób zatrudnionych do opieki na nimi. Jednakże większą tragedią jest to, że dyrektorka i właścicielka przedszkola - pani Madzia Paterek - trywializuje problem wymówką, "że to nie dotyczyło wszystkich dzieci, tylko dwojga". Jakkolwiek, największym problemem jaki nie jest adresowany jak do tej pory jest fakt, że nagrane zdarzenie pokazało obojętność i pasywną akceptacje przemocy wobec dzieci przez obecne w czasie zdarzenia przedszkolanki. Pomimo, że pracowniczki przedszkola były świadkami zdarzenia jednak nie zareagowały - nie powstrzymały agresji wobec dzieci, nie zatrzymały karygodnych działań zwolnionej obecnie przedszkolanki, i nie potępiły osoby stosującej przemoc wobec dzieci! Sugeruje to, że ujawniona ostatnio przemoc wobec dwojga dzieci nie była żadnym wyjątkowym i pojedynczym zdarzeniem, lecz pewnie była jednym z rutynowych i częstych zdarzeń do jakich dochodzi w tym przedszkolu, i dlatego pracowniczki przedszkola będące świadkami przemocy z czasem nabyły zdolność i umiejętność ignorowania rutynowej przemocy wobec dzieci.

Nic nie jest usprawiedliwieniem przemocy wobec dzieci. Jeżeli zaistniały jakiekolwiek problemy z zachowaniem dzieci to pracownicy przedszkola powinni mieć inne, nie związane z przemocą i agresją metody korygowania niepożądanych zachowań u dzieci. Teoretycznie w przedszkolu jest zatrudniony psycholog i pedagog wiec każdy problem z jakim boryka się dziecko i opiekun powinien być rozwiązany w oparciu o wiedze naukową z psychologii i pedagogiki! Dlaczego wiec w tym przedszkolu opiekunka jawnie - w obecności innych pracowników przedszkola - użyła prymitywnej przemocy i agresji wobec bezbronnego dziecka? Agresywna opiekunka nawet nie próbowała tuszować i okrywać faktu użycia przemocy wobec dziecka - była pewna kompletnej akceptacji i tolerancji na przemoc - bo otwarcie i jawnie dopuściła się agresji w obecności innych współpracowników tego przedszkola. Sugeruje to, że to wyjątkowo ujawnione przez zatroskaną matkę zdarzenie i przypadek agresji wobec dziecka nie był odosobnionym zdarzeniem lecz raczej jednym z rutynowych incydentów do jakich poprzez rutynę nawykli pracownicy przedszkola, którzy - jak pokazało nagranie - z czasem wytworzyli tolerancje i akceptacje na używanie przemocy wobec małych dzieci uczęszczających do przedszkola "Skrzaty".

Teoretycznie - według statutu przedszkola "Skrzaty" (http://zakaszewski.com/statut-przedszkola-skrzaty-2015.pdf) - środowisko przedszkolne powinno zapewniać dzieciom poczucie bezpieczeństwa i profesjonalna opiekę pedagoga i psychologa:
ROZDZIAŁ 2.
REALIZACJA ZADAŃ OPIEKUŃCZYCH, WYCHOWAWCZYCH ORAZ DYDAKTYCZNYCH PRZEDSZKOLA
§4
1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w zgodzie z Konwencja Praw Dziecka, realizuje zadania ponad podstawę programowa MEN - wspomagając indywidualny rozwój dziecka zgodnie z jego potrzebami i z uwzględnieniem wiedzy z zakresu nauk pedagogicznych, m.in. poprzez:
a) zapewnienie każdemu dziecku warunków do wszechstronnego rozwoju;
b) stwarzanie w Przedszkolu przyjaznego dziecku środowiska zapewniającego poczucie przynależności i bezpieczeństwa;
c) diagnozę wiedzy, umiejętności i poziomu rozwoju funkcji poznawczych;
d) wspieranie rozwoju sfery emocjonalnej;
e) indywidualny tok wyrównywania dysfunkcji;
f) realizacje zadań z zakresu wczesnej edukacji;
g) przygotowanie dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego;
h) stwarzanie warunków do rozwoju kreatywności w różnych obszarach działalności dziecka;
i) organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w porozumieniu z Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznymi i Poradniami specjalistycznymi.


Dodatkowo właścicielka przedszkola - pani Madzia - podkreśla w statucie profesjonalizm i wiedze pedagogiczną i psychologiczną jako podstawowe narzędzia do korygowania wszelkich problemów wychowawczych i pedagogicznych:
§ 14
Przedszkole w ramach posiadanych środków finansowych organizuje pomoc psychologiczno– pedagogiczną dla wszystkich dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych.


Statut optymistycznie podkreśla, że naczelnym celem nauczycieli, administracji i dyrekcji przedszkola jest dobro dzieci:
ROZDZIAŁ 5. PRAWA I OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
§ 15
1. Nauczyciel Przedszkola w szczególności:
a. realizuje podstawowe zadania: dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, zgodnie z charakterem
Przedszkola określonym w Statucie,
b. wspiera każde dziecko w jego rozwoju oraz dąży do pełni własnego rozwoju.
2. Podstawową zasadą pracy nauczyciela jest kierowanie się dobrem dzieci
§ 16
Realizując zadania statutowe Przedszkola nauczyciel ponosi w szczególności odpowiedzialność za:
a. życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas zajęć,
b. prawidłowy przebieg zajęć dydaktyczno-wychowawczych i stosowanie właściwych metod pracy,
c. tworzenie dobrej i przyjaznej atmosfery pracy,
d. jakość pracy dydaktycznej i wychowawczej,
e. uwzględnianie w procesie edukacyjnym indywidualnych możliwości uczniów,
f. dobrą i życzliwą współpracę z rodzicami,
g. powierzone mienie Przedszkola,
§ 18
Wychowawca jest zobowiązany do korzystania z pomocy specjalistów ( takich jak : pedagog,
psycholog
, logopeda itp.) zatrudnionych w Przedszkolu bądź w poradniach pedagogiczno-
psychologicznych i specjalistycznych.


Teoretycznie wszystko prezentuje się w statucie przedszkola perfekcyjnie - dzieci powinny być traktowane przyjaźnie, życzliwie, i profesjonalnie w oparciu o wiedze pedagogiczną i psychologiczną!

Wiec jeżeli miało być tak wspaniale, czemu realia okazały się tak tragiczne i inne niż ideały promowane w statucie przedszkola?

Dlaczego w przedszkolu, które miało traktować wszystkie dzieci przyjaźnie i indywidualnie w oparciu o ich indywidualne możliwości pomimo dostępu do pedagoga i psychologa, stosowano rutynowo wobec bezbronnych dzieci przemoc i agresje?

Przedszkola i pracownicy przedszkoli są integralną częścią społeczeństwa Chojnic, które jest zdominowane przez religie katolicką. A religia katolicka promuje przemoc wśród katolików i jest przesączona nienawiścią do niewierzących, do wyznawców innych religii, do żydów, do obcokrajowców, do homoseksualistów, do feministek, do lekarzy, naukowców, i dziennikarzy, do postępu i wiedzy naukowej, wobec wszystkich osób i działań zmierzających do eliminacji nietolerancji i przemocy. W ostatnim okresie czasu, z powodu wprowadzenia przez sejm RP ustawy o ochronie kobiet, dzieci, i rodzin przed przemocą, hierarchowie polskiego kościoła katolickiego zaczęli krytykować ustawę anty-przemocową jako zamach na polską tradycje katolicką (na przykład http://wyborcza.pl/1,91446,16611166,Episkopat__Kosciol_przeciwny_Konwencji_o_przeciwdzialaniu.html a także http://wyborcza.pl/1,75478,18473687,abp-jedraszewski-in-vitro-konwencja-i-ustawa-o-uzgodnieniu.html). Według nauk głoszonych przez kler katolicki w Chojnicach (i innych miejscach w Polsce) przemoc w rodzinie - wobec kobiet i dzieci - to wspaniała, prastara, i godna krzewienia katolicka tradycja. Tak wiec kościół katolicki wśród swoich wyznawców promuje przemoc i agresje jako pożądane, tradycyjne i godne pochwały formy zachowań wobec kobiet i dzieci w każdej katolickiej rodzinie.

Oczywiście - rodziny posiadające dzieci w przedszkolu "Skrzat" to także w większości chojniccy katolicy tolerujący mniej lub bardziej aktywnie promowanie przez kościół przemocy w rodzinie. Co więcej, na życzenie większości z pośród rodziców, dzieci zbezczeszczając do przedszkola są już w tak młodym wieku ogłupiane i indoktrynowane katolicką nienawiścią, akceptacją przemocy wobec dzieci i kobiet, nienawiścią do wiedzy, logiki, i racjonalności już od młodego wieku - tak jak zmuszeni byli do tego ich rodzice gdy byli dziećmi. Oczywiście, właścicielka przedszkola ułatwia promowanie katolickiej nietolerancji, przemocy, i nienawiści umożliwiając prowadzenie indoktrynacji religijnej w przedszkolu co podkreśla w statucie przedszkola:
§ 13
1. W Przedszkolu w ramach zajęć może być organizowana nauka religii. O udziale w zajęciach decydują rodzice.
2. Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościelne.
3. Naukę religii prowadzi nauczyciel posiadający kwalifikacje (określone w odrębnych przepisach).


Oczywiście, indoktrynacje religijną wśród dzieci w przedszkolach i szkołach mogą prowadzić zgodnie z wymogami hierarchów katolickich jedynie osoby posiadające wystarczającą ilość katolickiego jadu, nietolerancji, i nienawiści. Ponieważ fundamentem religii katolickiej jest nietolerancja, nienawiść, i agresja to trudno się dziwić, że dorośli chojniczanie ujawniają w życiu codziennym te tradycyjne cechy katolicyzmu. W związku z tym, że pracownicy przedszkola to także chojniccy katolicy - wiec trudno się dziwić, że w chojnickich przedszkolach jest zadziwiająco tak mało przemocy wobec dzieci gdy przemoc i agresja w chojnickim środowisku pośród dorosłych chojnickich katolików jest codziennym zjawiskiem - promowanym przez hierarchów katolickich jako chwalebna polska katolicka tradycja.

Jestem przekonany, że wielu chojnickich katolików nie widzi w przemocy wobec dzieci nic złego, nawet sądzę, że można by znaleźć dużą liczbę chojnickich katolików, którzy otwarcie będą chwalić stosowanie przemocy wobec dzieci zgodnie z nauczaniem kościoła (http://wyborcza.pl/1,91446,16611166,Episkopat__Kosciol_przeciwny_Konwencji_o_przeciwdzialaniu.html) i zgodnie z polską tradycją katolicką.

Tak jak rodzice przedszkolaków domagający się indoktrynacji religijnej swoich dzieci w przedszkolu, tak i nauczycielki w przedszkolu to także katoliczki, i zakazywanie im stosowania przemocy wobec dzieci jest przecież jawnym dyskryminowaniem ich wiary katolickiej, która promuje przemoc wobec dzieci i kobiet jako tradycyjny element wiary katolickiej. Tak wiec, walka z przemocą wobec dzieci jest objawem dyskryminacji religijnej katolików - a katolicy - promowanie i stosowanie przemocy mają zagwarantowane prawami konstytucji i kodeksu karnego. Walka z przemocą to jawna dyskryminacja wiary katolickiej i walka z polskim kościołem katolickim, który promuje przemoc jako uświęconą katolicką tradycje!

Tak wiec, puki katolicka religia będzie stawiana ponad etykę, praworządności, poszanowanie praw ludzkich, ponad uczciwość, racjonalność, logikę, i zdrowy rozsądek, i dopóki rodzice będą zmuszać swoje dzieci i eksponować je do indoktrynacji katolickiej, tak długo bezprawie, nienawiść, i tradycyjna katolicka przemoc będzie używana wobec ich dzieci w rodzinach, w szkołach, i w przedszkolach.nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
05 Sierpnia 2015, godzina 20:21
Oceniono 52 razy 26
~zainteresowana
stary szpital stoi pusty,moze tam p.burmistrz utworzy publiczne przedszkole,miejsce na ogrodek dla dzieci tez tam jest.A zapotrzebowanie duze Zlobek tez by sie nowy przydal!!! Jest chyba wyz demograficzny
05 Sierpnia 2015, godzina 17:29
Oceniono 26 razy -4
~Porada
Skoro nagrania zostały usunięte, zwolniona nauczycielka powinna podać panią dyrektor przedszkola do sądu o niezasadne zwolnienie i przywrócenie do pracy. Przecież teraz nie ma dowodów na jakieś niewłaściwe zachowanie tej nauczycielki
05 Sierpnia 2015, godzina 17:28
Oceniono 26 razy 4
~mama
dlaczego w przedszkolach prywatnych jest oplata stala ok200zl a w publicznych tego nie ma.
05 Sierpnia 2015, godzina 17:22
Oceniono 15 razy -5
~Dla przypomnienia
05 Sierpnia 2015, godzina 16:09
Oceniono 14 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 457.00 DKKDKK 60.90 62.30
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.30 46.00
GBPGBP 540.00 550.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-11-26 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.00 456.00 DKKDKK 61.00 62.20
EUREUR 466.00 471.50 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 474.50 481.00 NOKNOK 44.80 45.70
GBPGBP 542.00 549.00 SEKSEK 42.70 43.70
Aktualizacja: 2022-11-26 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.52 zł - 7.83 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij