Sobota, 01 Kwietnia 2023 | Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst Monika Szymecka, fot. (aw), arch.

ChCK na razie tylko w nazwie

Od dobrych kilku lat mówi się o nowej siedzibie dla chojnickiej kultury. Już miniona kadencja miała upłynąć pod znakiem inwestycji w kulturę. Przeznaczono na ten cel nawet całkiem spore pieniądze, ale problemy lokalowe są rozwiązywane tylko doraźnie, a nowoczesny projekt nie doczekał się realizacji.

 

Od 2011 roku miasto ma gotowy projekt budynku, ale nie znalazło pieniędzy na jego budowę. Zresztą pozwolenie już wygasło, a zamiast nowego budynku niedawno dom kultury przechrzczono na centrum i zmieniono jego statut. W trakcie w obiegu przez dłuższy czas była też nazwa Balturium wymyślona pod tzw. fundusze norweskie, a przez zdecydowanie krótszy - Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie we współpracy z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Najnowsze pomysły to termomodernizacja z przebudową obiektu przy ul. Swarożyca, gdzie nadal mieścić ma się sala teatralno-kinowa, oraz kupno części frontowej budynku starego szpitala na pozostałą działalność, czyli pracownie i kółka. Tymczasem np. uczestnicy zajęć plastycznych zmuszeni są uczęszczać do pracowni w Gimnazjum nr 1.

Reklama | Czytaj dalej »

Według kosztorysu nowoczesne centrum kultury zbudowane od podstaw miało kosztować 29 mln zł. Dokumentacja projektowa za prawie 600 tys. zł została jednak odłożona na półkę. - Mam dyskomfort kosztów, które wydaliśmy na projekt. Żal tych wydatkowanych 580 tys. zł – kajał się w tym roku burmistrz Arseniusz Finster. Do udziału w konkursie na projekt ogłoszonym przez ratusz w 2010 roku dopuszczono tylko jedną pracownię projektową, a mimo to został rozstrzygnięty. W dodatku nie spełniła ona warunku postawionego w regulaminie, w którym zapisano, że maksymalny koszt, który ratusz chce przeznaczyć na inwestycję, to 11 mln zł. I wcale nie musiała być to budowa od nowa. „Zamawiający zakłada przebudowę z rozbudową istniejącego budynku. Możliwa jest również budowa nowego obiektu z rozbiórką istniejącego” - brzmiała treść ogłoszenia. Nowego nie ma, a chcąc nie chcąc rozbiórka i tak miała miejsce, ale tylko częściowa, bo przybudówki wraz ze schodami i to po nakazie inspektora nadzoru budowlanego. W podobnym czasie konkurs na budowę swojego centrum kultury ogłosił Bytów, który za większy zakres, bo projekt dwóch budynków, zapłacił niecałe 400 tys. zł i miał wybór spośród siedmiu. Tam budowa trwa.

Najnowszy pomysł, czyli termomodernizacja wraz z przebudową istniejącej placówki kulturalnej, według szacunków burmistrza kosztować ma ok. 10 mln zł, czyli prawie tyle, ile początkowo miasto zamierzało zainwestować w nowy lub przebudowany dom kultury. Ale to nie wszystko, bo podobną kwotę może kosztować frontowa część budynku byłego szpitala. Zlecona została już wycena. - Myślę, że logiczny szacunek to 3 tys. zł za metr kwadratowy, a jest tam 3200 m2 powierzchni użytkowej – ocenił Arseniusz Finster. W 2005 roku miasto sprzedało go po preferencyjnych warunkach z przeznaczeniem na uczelnię wyższą za 728 tys. zł. Budynek został wyremontowany, ale cały czas stoi pusty. Według  szacunkowych wyliczeń poczynionych przez osobę z branży budowlanej poniesione tam nakłady mogły wynieść ok. 4 mln zł.

Kolejne pieniądze, prawie 300 tys. zł będzie kosztowało wykonanie dokumentacji projektowej dla Chojnickiego Centrum Kultury w zakresie: termomodernizacji, pozyskania energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii, przebudowy pomieszczeń i zagospodarowania terenu. Pieniądze na ten cel w ramach poprawy efektywności energetycznej i rozwoju OZE Chojnice pozyskały wspólnie z Człuchowem w ramach MOF. ChCK to tylko jeden z zakresów (cz. II). Podobny projekt dla Szkoły Podstawowej nr 3 to koszt 45 tys. zł (cz. III), a dla dziewięciu innych budynków (cz. I), w tym także szkół, zaledwie 85 tys. zł. Dokumentację dla ChCK za 298 tys. zł wykona Zdzisław Kufel, architekt, który na zlecenie miasta projektował m.in. park Tysiąclecia. - ChCK projektuje w wymiarze nie tylko termomodernizacyjnym, ale też w wymiarze modernizacyjnym, bo my będziemy chcieli pozyskiwać na Chojnickie Centrum Kultury pieniądze z dwóch źródeł: termomodernizacja, czyli dach, elewacja, okna, ogrzewanie, komin, izolacje i inne rzeczy, a z rewitalizacji społecznej: modernizację sali teatralno-kinowej i całego zaplecza – wylicza burmistrz.

Oferta z pracowni Kufla była jedyną, jaka wpłynęła na tę część przetargu. - Zmiana wykreślająca warunek kwalifikacji technicznych, który spowodował brak ofert dla cz. II, została wprowadzona krótko przed terminem składania ofert - 6 czerwca 2015 r. i dlatego nie było więcej ofert, a jedyna oferta wygrała z nieprzyzwoicie wysoką ceną. Był to zaporowy warunek, ale żeby znaleźć zmianę w BIP-ie, trzeba było się nieźle naszukać - sposób rozstrzygnięcia przetargu komentuje architektka Kornelia Żywicka. - Na co dzień robimy takie projekty termomodernizacji lub bardziej skomplikowane za 10% wartości wybranej oferty projektowej dla cz. II, a nawet mniej – przyznaje Żywicka. - Gdyby od początku były takie same warunki udziału w przetargu dla wszystkich części, to na cz. II byłoby więcej ofert i wybrana oferta byłaby zbliżona do kwoty z cz. III lub niższa. Oburzony jest też inny architekt z Chojnic. - Miasto nie ogłosiło zmiany do przetargu, a tylko dołączyło plik do istniejącego już ogłoszenia, przez co firmy, które już skreśliły udział w przetargu, nie miały możliwości zapoznania się ze zmianą warunków. Poza tym jako mieszkaniec i osoba znająca branżę, jestem zbulwersowany ceną, która jest przewartościowana kilkukrotnie – uważa architekt Patryk Bardelski.

Mimo niesprzyjających warunków lokalowych póki co kultura w Chojnicach ma się dobrze. Widać to po ilości widzów w kinie czy na spektaklach teatralnych, a na arenie ogólnopolskiej po sukcesach wychowanków. Dla nich i ich opiekunów wielki ukłon, szkoda, że nie idzie za tym tak duże zaangażowanie rządzących, jak choćby w przypadku sportu i modernizacji stadionu za miliony. Po co był projekt z rozmachem na miarę szklanych domów, kiedy wiadomo było, że miasta zwyczajnie nie stać na taki wydatek. Stać za to na projekty dla jednego obiektu za prawie milion złotych, z których jeden nie doczekał się realizacji, i nietrafione decyzje rady miejskiej, która tanio wyprzedaje miejski majątek, bo potem chcieć go odzyskać kosztem grubych milionów.

 

Regulamin konkursu na ChCK

SIWZ przetarg na projekt termomodernizacji ChCK

Zmiana w SIWZ

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

6 komentarzy

~Ooo
Ooo...
10 Sierpnia 2015, godzina 23:19
~Marcin Dobaj
Witam serdecznie już wcześniej podkreślałem że za Balturium niech się nie zabierają skoro pewnych funduszy na to nie mają. Jak i ludzie pracy nie posiadają oraz godnego życia więc w ten sposób mieszkańcom pieniędzy wydawać na inne od podstawowych potrzeb cele nie umożliwili. W celu rozwoju ośrodka kultury powinien być zagwarantowany dochód poprzez miejsca pracy jak i godnej płacy. Aby pracujących rodziców było stać wychodzić z dziećmi tym samym na zabawy. A dom kultury powinien mieć zapewniony obieg markietingowy w celu zwiększenia użyteczności dla potrzeb rynku. W celu zwiększania dochodu i zwiększenia rentowności tej tu oto placówki. A nierentowny przykład placówki już mamy na parku wodnym do którego Arseniusz Finster z pieniędzy podatników dokłada. Tu się nie oszukujmy mieszkańcy nie chcą aby kolejna Arseniusza Finstera zachcianka dofinansowanie z podatków mieszkańców dopłatę na funkcjonowanie brała.
10 Sierpnia 2015, godzina 13:29
Oceniono 14 razy 0
~abc
Kiedy burmistrz wreszcie wpadnie na pomysł aby po prostu odejść
10 Sierpnia 2015, godzina 11:29
Oceniono 17 razy 3
~gość
W "Kino Kosmos" też byście mogli zrobić.. Chociaż kino
3D
10 Sierpnia 2015, godzina 11:26
Oceniono 15 razy -3
~wyborca
Temu powinno przyjrzeć się CBA. Na odległość śmierdzi.
10 Sierpnia 2015, godzina 11:18
Oceniono 18 razy 4
~Karolina Szczepańska
Trudną sztuką jest mierzenie sił na zamiary. Dużo łatwiej jest szastsać publicznymi pieniędzmi. Potrzebny jest obiekt na miarę Chojnic, nie Trójmiasta. Nietrafione projekty, przeszacowane inwestycje, niejasne przetargi. I nie ma winnego.
10 Sierpnia 2015, godzina 10:57
Oceniono 24 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 425.00 437.00 DKKDKK 56.00 62.90
EUREUR 462.00 474.00 RUBRUB 5.00 5.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 39.90 41.60
GBPGBP 523.00 538.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-03-31 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.55 434.23 DKKDKK 56.10 62.80
EUREUR 466.15 470.97 RUBRUB 5.00 5.50
CHFCHF 468.43 474.12 NOKNOK 40.30 41.30
GBPGBP 527.59 533.40 SEKSEK 41.00 42.00
Aktualizacja: 2023-03-31 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach jest wystarczająco dużo toalet publicznych?
Ceny paliw2023-03-31

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.52 zł 6.87 zł 3.12 zł
Circle K 6.79 zł - 6.81 zł 3.09 zł
Lotos Optima 6.79 zł - 6.81 zł 3.11 zł
MZK 6.67 zł 6.89 zł 6.74 zł 3.09 zł
Orlen 6.84 zł 7.34 zł 6.84 zł 3.15 zł
PKS 6.7 zł - 6.79 zł 3.09 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij