Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ostatni dzień targowiska na pl. Piastowskim

Ostatnie zakupy zrobiła m.in. Maria Stępkowska. Uważa, że ceny są tu niższe od pobliskiego rynku na Angowickiej.

Ostatnie zakupy zrobiła m.in. Maria Stępkowska. Uważa, że ceny są tu niższe od pobliskiego rynku na Angowickiej.

Od poniedziałku firma budująca tam parking na zlecenie miasta wchodzi na tę część pl. Piastowskiego. We wrześniu radni mają podjąć uchwałę, w której wykreślą to miejskie targowisko z listy. Ostatniego dnia funkcjonowania na miejscu panował spory ruch. Spotkani klienci zgodnie mówili, że szkoda i żegnali się z zaprzyjaźnionymi sprzedawcami. Część dopiero dziś dowiedziała się, że to już ich ostatnie zakupy. Wielu podpisało się wcześniej pod petycją do magistratu, ale na nic się to zdało. - Do mnie to też jeszcze nie dociera - przyznaje handlujący tam Marek Kniter.

 

- Jak zwykle pojechałem po świeży towar. A około godz. 10 były już braki, bo np. klienci kupowali ziemniaki na zapas. Dziś to pewnie do 20 będziemy stać. Jutro mimo tego, że jest święto, będziemy zwijać stragan – mówi Marek Kniter, właściciel największego stoiska, które na placu przy gazowni ma już od 15 lat. - Pamiętam dokładnie mój pierwszy dzień. To było 2 sierpnia 2000 roku. Mam pamięć do dat – śmieje się przedsiębiorca, bo z wykształcenia jest właśnie historykiem. Nie ukrywa, że do branży trafił przypadkiem i choć na początku był mały ruch, to potem interes się rozkręcił. W najlepszych momentach w zieleniaku pracowało 6 osób. Dziś cztery razem z nim. Wszyscy na umowę o pracę.

Reklama | Czytaj dalej »

Halina Kalinowska, która pracuje w warzywniaku od 10 lat, obsługiwała dziś klientów ze łzami w oczach. - Znamy się dobrze ze stałymi klientami, no i ekipę mamy fajną. Dogadywaliśmy się ze wszystkimi handlującymi na placu. Super się tu pracowało – przyznaje i nawet warunki pracy w małej budce i z zadaszeniem w postaci namiotu nie były jej straszne. - Pracować trzeba wszędzie – dodaje. Pani Halina z zawodu jest sprzedawcą. Czy ma jaką ofertę pracy, jakiś pomysł? - Na razie nic – odpowiada w międzyczasie, kiedy obsługuje klientkę.

- Szkoda mi, zwłaszcza personelu. Panie są bardzo miłe. Mam tu blisko i jest duży wybór – zachwala klientka pani Danka. - Szkoda, że tak się stało, że znikają. Nie wiem, gdzie teraz będę chodzić po  swieże warzywa i owoce. Jakoś trzeba będzie sobie radzić.

 

 

Państwo Bernadeta i Leszek Kłosowie byli stałymi klientami ryneczku, bo mieszkają w sąsiedztwie.

- Tu mamy dogodne dojście, blisko domu.  Wszyscy tu kupowali z góry, z osiedla Kolejarz i pobliskich ulic oraz pół miasta, ale widać nikogo to nie interesuje... – zauważa pan Leszek. - Targowisko na Młodzieżowej jest daleko, a Angowicka tylko trzy razy w tygodniu i to do południa – dodaje. - A dla kogo te parkingi będą? - pyta. W pobliżu ma powstać pasaż handlowy, gdzie w planie są różne sklepiki, m.in. z pieczywem czy mięsny. Czy będą tu chodzić? - Niespecjalnie, przecież takich sklepów jest pełno – uważają Kłosowie.

- Będzie brakować tego zieleniaka, bo wcale nie ma ich za wiele w mieście. To niedobre posunięcie – uważa Ryszard Gałczyński z Charzyków. - Niedługo tylko w markecie będziemy kupować, a jak są zieleniaki, to markety też muszą patrzeć na taką konkurencję – dodaje stały klient bazarku. - Władza powinna swoich wspierać. A u nas ciągle jest brak myślenia o dobru wspólnym, a takim są w tym wypadku miejsca pracy – swoje poglądy wykłada podczas dyskusji z Markiem Kniterem. - Gdy ktoś zostawia u mnie złotówkę, to ja ją dalej wydaję tu na miejscu. Ten pieniądz zostaje w obiegu, a nie trafia do obcego kapitału – podkreśla przedsiębiorca, który zawiesza działalność i póki co jedyny plan, o którym mówi głośno, to urlop.

Pan Marek nie jest tu jedynym handlującym, ale jak wszyscy powtarzali zgodnie, nikt tutaj sobie w paradę nie wchodził. A na pożegnanie były nawet pamiątkowe zdjęcia. Kazimierz Kiedrowicz dwa razy w tygodniu przyjeżdża do Chojnic z Obkasu w gminie Kamień Krajeński. Płody rolne z własnego gospodarstwa sprzedaje od 2002 roku. Ma także swoją pasiekę. - Już tyle lat tu przyjeżdżam, że mam stałych klientów. Trzeba mieć po prostu dobry towar, żeby przyciągnąć. Nas ocenia klient – podaje receptę. Dziś sprzedawał głównie ziemniaki, ale też ogórki, wspomniany miód czy kwiaty. Na początku lata przywozi też truskawki. Teraz z własnym towarem będzie jeździł na Angowicką. - Nie mogę przecież zrezygnować. Uprzedziłem moich klientów – mówi. - Jacyś pewnie odejdą, ale może nowi przyjdą. Jestem dobrej myśli – dodaje. Decyzję o zlikwidowaniu targowiska na Piastowkim uważa za błędną. - Unia przecież daje pieniądze na rynki, gdzie są lokalne produkty – argumentuje. - A do tego miejsca pracy znikną...

Ziemniaki i miód u pana Kazika kupuje emerytka, pani Helena, która mieszka w sąsiedztwie. - Mam czas, to przejdę się dalej dla relaksu – śmieje się chojniczanka. - Z drugiej strony jestem coraz starsza. Szkoda, że bazar nie został pod ręką. Trzeba było to uzgodnić i zostawić stragany na placu Piastowskim – uważa. A o handlujących panach Marku i Henryku ma bardzo dobre zdanie. - Tacy uczciwi. Jak coś będzie nie tak, to nawet zwrot zaproponują – zachwala. Na obu stoiskach zaopatruje się też pani Grażyna z Chojnic. - Często przyjeżdżam z mężem. Są dobre ceny i towar, no i autem blisko. Gorzej w tym roku przez te budowy – przyznaje. O likwidacji targowiska nie wiedziała. - Jestem zaskoczona. Tu było fajnie, bo po południu po pracy można było podjechać...

Pani Hanna Kierszk z córką Magdaleną na pl. Piastowskim sprzedają plony ze swojego ogrodu i działek od dwóch lat. - Pieniądze tutaj zarobione wystarczają nam na paliwo i jedzenie - mówi kobieta. Za swoje stoisko uiszczają 2,20 zł opłaty targowej dziennie. - Stoimy około siedmiu godzin, mniej więcej od 7.30 do 14.00 - mówi pani Hania. Co zrobią po 14 sierpnia? - Staniemy na Angowickiej. Szkoda tego miejsca, bo zdążyliśmy się zgrać. Ludzie są uprzejmi, Szkoda, że się skończyło - ubolewa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

83 komentarzy

~....................
Panie Kniter zapraszam na Angowicką lub Młodzieżową, zobaczymy jak porodzi sobie pan z konkurencją , skoro jest pan takim biznesmenem
22 Sierpnia 2015, godzina 09:01
Oceniono 60 razy 26
~x-men
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2015, godzina 22:48
Oceniono 61 razy -25
~Kto lobbuje ?
do tego stopnia że inwestorowi absolutnie nie przeszkadzają uchwały Rady Miasta i zapisy w miejscowym planie zagospodarowania ?

Warto sprawdzić kto wnosi o zmiany w MPZP i kto uwalił uchwałę rady miasta z 2012 roku o utworzeniu w tym miejscu targowiska.
20 Sierpnia 2015, godzina 04:59
Oceniono 58 razy 2
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Sierpnia 2015, godzina 14:02
Oceniono 55 razy -17
~ktos
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Sierpnia 2015, godzina 13:58
Oceniono 49 razy -17
~neutralny
znam pana Marka to bardzo porządny obywatel.Do wszystkich, którzy piszą o panu Marku,że nie potrafi się wysłowić, chyba w takim razie nie mieliście okazji z tym panem rozmawiać. Bardzo inteligentny, oczytany .Nie rozumiem załosnych wpisów pod jego adresem.Ideologia,pasja,oraz serce które wkłda w swoją pracę czyni tego pana wyjątkowym.Uwazam,że wszystkie negatywne wpisy to konkurencja,której nigdy nie miał,no moze jeszcze zazdrość drugiej strony oraz ...jestesmy z panem
18 Sierpnia 2015, godzina 13:51
Oceniono 48 razy -8
~klient
skoro prostytutka moze mieć dzieci to sprzedawcą buraków moze być człowiek który jest po studiach historii.
18 Sierpnia 2015, godzina 13:40
Oceniono 17 razy 5
~dyrektor
Proponuję przenieść stragan na ulicę dworcową przy wjeździe na bazę MZK. stoi wolna buda po warzywniaku. Mieszkańców dookoła jest co prawda mniej. Ale gdyby ten przedsiębiorca tak jak na pl. piastowskim miał otwarte stoisko każdego dnia i tak długo jak do tej pory - to podejrzewam że byłby w stanie przyzwyczaić klientów do nowego miejsca. A przy tej budce jest również parking. Nie ma co się załamywać, tylko pogodzić się z sytuacją - i zabierać się do pracy. Życzę powodzenia.
18 Sierpnia 2015, godzina 12:12
Oceniono 31 razy 9
~Marcin Dobaj
Drodzy mieszkańcy widać , że gościu z 15 Sierpnia 2015, godzina 14:19 nie ma wstydu i nie wie gdzie są jego granice skoro podszywa się pod moje osobiste dane osobowe.

Jak śmiał tak postąpić co tym samym chciał osiągnąć????????????

~Marcin Dobaj
Chrystus to dzisiaj Conchita Wurst !!!
Amen von Trans, Alleluja..........
15 Sierpnia 2015, godzina 14:19
18 Sierpnia 2015, godzina 11:22
Oceniono 46 razy -8
~piotr718 do Ja
No tak mamy rondo ale są jeszcze zjazdy ,dodatkowy pas a to za darmo?Jest jeszcze też sprawa udostępnienia pasa ruchu za które zapłacono super inwestorowi Teraz parking i targowisko -dobry gospodarz wynegocjował by aby to inwestor wybudował sobie parking Można mieć rondo i parking ale czy brak ważniejszych inwestycji niż te które pomogą klesiom
17 Sierpnia 2015, godzina 22:11
Oceniono 60 razy 22
~zulu gula
A Pan Kniter mówi, że 15.08.2015 dokładnie mija 15 lat działalności a jak można sprawdzić w necie działalność rozpoczął 15.08.2002 roku - a to mi wychodzi 13 lat. Czyżby błąd w liczeniu a może 2 lata działalności na czarno?!?
17 Sierpnia 2015, godzina 20:40
Oceniono 39 razy 5
~Ja
"piotr718
Zastanawia mnie jedna rzecz czy Biedronce ,Lidłowi i Galerii miasto również budowało parkingi Cóż to za szczególny inwestor ,ze budue się mu parking Może podobny do tego który budował galerię na miejscu Zakładów Mięsnych, z którym miasto podpisało umowy za które zapłaciliśmy my mieszkańcy"
Zanim coś palniesz to sie zastanów! Co było pierwsze projekt parkingu czy pawilonu targowego? A po drugie -= miasto nic nie zapłaciło za nieudaną inwestycję a rondo ma i to juz jest sukces.
17 Sierpnia 2015, godzina 18:10
Oceniono 60 razy 2
~Do Marka Knitera godz.21.19
Pierwsze słyszę, że Burmistrz układa scenogramy rozmów. Opublikuj to jak najprędzej będzie ubaw na cztery fajerki. A propos - twierdzisz, że jesteś historykiem! takim jak Wałdoch? Przecież mówić i pisać porządnie nie umiesz!
17 Sierpnia 2015, godzina 18:07
Oceniono 46 razy -2
~Okazjonalny klient
Do Okazjonalny Klient 2
Dlaczego przekopiowałeś dosłownie moją wcześniejszą wypowiedź. Po co to? Co chciałeś uzyskać?
Podoba Ci się to postaw + a jeżeli nie to - i to wszystko.
17 Sierpnia 2015, godzina 15:16
Oceniono 15 razy -1
~dosadnie
niestety, społeczeństwo chojnickie to pachołki potrzebujące bata i kropidła, dosadnie mówiąc stetryczałe i zardzewiałe głowy.. takim złomem wygodniej rządzić, bo młodzi ludzie mają ambitniejsze plany i mają generalnie w dup.ie to, co funduje mieszkańcom chrumkający bezwąsacz ze swoim pajacykowem
17 Sierpnia 2015, godzina 14:57
Oceniono 46 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.81 437.62 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.83 463.66 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.75 479.06 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 526.89 532.65 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij