Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ostatni dzień targowiska na pl. Piastowskim

Ostatnie zakupy zrobiła m.in. Maria Stępkowska. Uważa, że ceny są tu niższe od pobliskiego rynku na Angowickiej.

Ostatnie zakupy zrobiła m.in. Maria Stępkowska. Uważa, że ceny są tu niższe od pobliskiego rynku na Angowickiej.

Od poniedziałku firma budująca tam parking na zlecenie miasta wchodzi na tę część pl. Piastowskiego. We wrześniu radni mają podjąć uchwałę, w której wykreślą to miejskie targowisko z listy. Ostatniego dnia funkcjonowania na miejscu panował spory ruch. Spotkani klienci zgodnie mówili, że szkoda i żegnali się z zaprzyjaźnionymi sprzedawcami. Część dopiero dziś dowiedziała się, że to już ich ostatnie zakupy. Wielu podpisało się wcześniej pod petycją do magistratu, ale na nic się to zdało. - Do mnie to też jeszcze nie dociera - przyznaje handlujący tam Marek Kniter.

 

- Jak zwykle pojechałem po świeży towar. A około godz. 10 były już braki, bo np. klienci kupowali ziemniaki na zapas. Dziś to pewnie do 20 będziemy stać. Jutro mimo tego, że jest święto, będziemy zwijać stragan – mówi Marek Kniter, właściciel największego stoiska, które na placu przy gazowni ma już od 15 lat. - Pamiętam dokładnie mój pierwszy dzień. To było 2 sierpnia 2000 roku. Mam pamięć do dat – śmieje się przedsiębiorca, bo z wykształcenia jest właśnie historykiem. Nie ukrywa, że do branży trafił przypadkiem i choć na początku był mały ruch, to potem interes się rozkręcił. W najlepszych momentach w zieleniaku pracowało 6 osób. Dziś cztery razem z nim. Wszyscy na umowę o pracę.

Reklama | Czytaj dalej »

Halina Kalinowska, która pracuje w warzywniaku od 10 lat, obsługiwała dziś klientów ze łzami w oczach. - Znamy się dobrze ze stałymi klientami, no i ekipę mamy fajną. Dogadywaliśmy się ze wszystkimi handlującymi na placu. Super się tu pracowało – przyznaje i nawet warunki pracy w małej budce i z zadaszeniem w postaci namiotu nie były jej straszne. - Pracować trzeba wszędzie – dodaje. Pani Halina z zawodu jest sprzedawcą. Czy ma jaką ofertę pracy, jakiś pomysł? - Na razie nic – odpowiada w międzyczasie, kiedy obsługuje klientkę.

- Szkoda mi, zwłaszcza personelu. Panie są bardzo miłe. Mam tu blisko i jest duży wybór – zachwala klientka pani Danka. - Szkoda, że tak się stało, że znikają. Nie wiem, gdzie teraz będę chodzić po  swieże warzywa i owoce. Jakoś trzeba będzie sobie radzić.

 

 

Państwo Bernadeta i Leszek Kłosowie byli stałymi klientami ryneczku, bo mieszkają w sąsiedztwie.

- Tu mamy dogodne dojście, blisko domu.  Wszyscy tu kupowali z góry, z osiedla Kolejarz i pobliskich ulic oraz pół miasta, ale widać nikogo to nie interesuje... – zauważa pan Leszek. - Targowisko na Młodzieżowej jest daleko, a Angowicka tylko trzy razy w tygodniu i to do południa – dodaje. - A dla kogo te parkingi będą? - pyta. W pobliżu ma powstać pasaż handlowy, gdzie w planie są różne sklepiki, m.in. z pieczywem czy mięsny. Czy będą tu chodzić? - Niespecjalnie, przecież takich sklepów jest pełno – uważają Kłosowie.

- Będzie brakować tego zieleniaka, bo wcale nie ma ich za wiele w mieście. To niedobre posunięcie – uważa Ryszard Gałczyński z Charzyków. - Niedługo tylko w markecie będziemy kupować, a jak są zieleniaki, to markety też muszą patrzeć na taką konkurencję – dodaje stały klient bazarku. - Władza powinna swoich wspierać. A u nas ciągle jest brak myślenia o dobru wspólnym, a takim są w tym wypadku miejsca pracy – swoje poglądy wykłada podczas dyskusji z Markiem Kniterem. - Gdy ktoś zostawia u mnie złotówkę, to ja ją dalej wydaję tu na miejscu. Ten pieniądz zostaje w obiegu, a nie trafia do obcego kapitału – podkreśla przedsiębiorca, który zawiesza działalność i póki co jedyny plan, o którym mówi głośno, to urlop.

Pan Marek nie jest tu jedynym handlującym, ale jak wszyscy powtarzali zgodnie, nikt tutaj sobie w paradę nie wchodził. A na pożegnanie były nawet pamiątkowe zdjęcia. Kazimierz Kiedrowicz dwa razy w tygodniu przyjeżdża do Chojnic z Obkasu w gminie Kamień Krajeński. Płody rolne z własnego gospodarstwa sprzedaje od 2002 roku. Ma także swoją pasiekę. - Już tyle lat tu przyjeżdżam, że mam stałych klientów. Trzeba mieć po prostu dobry towar, żeby przyciągnąć. Nas ocenia klient – podaje receptę. Dziś sprzedawał głównie ziemniaki, ale też ogórki, wspomniany miód czy kwiaty. Na początku lata przywozi też truskawki. Teraz z własnym towarem będzie jeździł na Angowicką. - Nie mogę przecież zrezygnować. Uprzedziłem moich klientów – mówi. - Jacyś pewnie odejdą, ale może nowi przyjdą. Jestem dobrej myśli – dodaje. Decyzję o zlikwidowaniu targowiska na Piastowkim uważa za błędną. - Unia przecież daje pieniądze na rynki, gdzie są lokalne produkty – argumentuje. - A do tego miejsca pracy znikną...

Ziemniaki i miód u pana Kazika kupuje emerytka, pani Helena, która mieszka w sąsiedztwie. - Mam czas, to przejdę się dalej dla relaksu – śmieje się chojniczanka. - Z drugiej strony jestem coraz starsza. Szkoda, że bazar nie został pod ręką. Trzeba było to uzgodnić i zostawić stragany na placu Piastowskim – uważa. A o handlujących panach Marku i Henryku ma bardzo dobre zdanie. - Tacy uczciwi. Jak coś będzie nie tak, to nawet zwrot zaproponują – zachwala. Na obu stoiskach zaopatruje się też pani Grażyna z Chojnic. - Często przyjeżdżam z mężem. Są dobre ceny i towar, no i autem blisko. Gorzej w tym roku przez te budowy – przyznaje. O likwidacji targowiska nie wiedziała. - Jestem zaskoczona. Tu było fajnie, bo po południu po pracy można było podjechać...

Pani Hanna Kierszk z córką Magdaleną na pl. Piastowskim sprzedają plony ze swojego ogrodu i działek od dwóch lat. - Pieniądze tutaj zarobione wystarczają nam na paliwo i jedzenie - mówi kobieta. Za swoje stoisko uiszczają 2,20 zł opłaty targowej dziennie. - Stoimy około siedmiu godzin, mniej więcej od 7.30 do 14.00 - mówi pani Hania. Co zrobią po 14 sierpnia? - Staniemy na Angowickiej. Szkoda tego miejsca, bo zdążyliśmy się zgrać. Ludzie są uprzejmi, Szkoda, że się skończyło - ubolewa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

83 komentarzy

~Okazjonalny Klient 2
Ja myślę, że Pan Marek Kniter zdawał sobie sprawę z tego, że emerytury na tym placu nie doczeka. Kogo stać na to, żeby na takim dużym placu, w takim miejscu Chojnic funkcjonował tylko jeden stragan? Latem było ich czasami trochę więcej ale przez resztę roku właściwie tylko jeden. Na małym skrawku tego terenu wybudowano stację paliwową a reszta (poza małym parkingiem) służyła głównie Panu Kniterowi. Ta decyzja miasta była tylko kwestią czasu. Wydaje mi się, że tak zrobili by włodarze każdego miasta i nie widzę tu wielkiej winy chojnickich radnych i Burmistrza Finstera.
Każde pozbawienie człowieka pracy i dochodów jest na pewno przykre, ale w Chojnicach likwidowano nie takich pracodawców jak Pan Kniter. Wspomnę tu tylko o Zakładach Rybnych, Zakładach Mięsnych, Stoczni, Firmie Rakotex, POM Nieżychowice czy Centrali Nasiennej, zwolnieniach w Mostostalu i Zrembie. Było ich dużo więcej. Wtedy bez pracy zostało dobrych kilkaset (a pewnie dużo więcej) pracowników i nikt się tym nie martwił. Myślę, że Pan Marek w najbliższej przyszłości znajdzie lokalizację na swój biznes i będzie go dalej prowadził. Urlop dobrze robi na takie problemy. Sugerowanie, tak jak to zrobił w rozmowie z reporterem jeden z klientów, że stragan ten był konkurencją dla marketów to duża przesada. Jakoś nie wierzę, żeby jakikolwiek market w Chojnicach dostosowywał swoje ceny do cen na straganie Pana Knitera. Zresztą większość wypowiedzi jest tendencyjna, wypowiedziana bez chwili zastanowienia i refleksji.
Dodam jeszcze tylko, że zgadzam się z jednym z komentujących, że Targowisko Miejskie przy ul. Angowickiej mogło by być czynne przez cały tydzień i wtedy dla Pana Knitera też by się tam miejsce znalazło.
Życzę powodzenia Panu Markowi Kniterowi.
17 Sierpnia 2015, godzina 14:50
Oceniono 40 razy 30
~MPZP
Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego określa w jasny sposób przeznaczenie działki na której ktoś planuje budować pasaż handlowy. Są to tereny na których właśnie przewidziano targowisko.
Więc właściciel działki kupionej od "Gazowni" nie powinien dostać pozwolenia na budowę jeżeli w projekcie będzie coś innego niż targowisko ( nie powinno być ścian bocznych, murowanych elementów, nowa inwestycja powinna przypominać targowisko, a nie pasaż ).
17 Sierpnia 2015, godzina 13:57
Oceniono 43 razy 5
~Sąsiad
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Sierpnia 2015, godzina 14:05
Oceniono 49 razy -11
~Sąsiadka
Dajcie spokój już z tym namiotem, dziś już go nie ma i mimo, że plac mocno rozkopany wygląda już o niebo lepiej jak wcześniej z owym namiotem. Już dawno powinien zniknąć.
16 Sierpnia 2015, godzina 12:25
Oceniono 75 razy -3
~Ernest
Masz rację,nie wolno popuścić szkodnikom co rozwalają mam miasto i działają na szkodę mieszkańców.Zbyt wiele napsuli,to sie musi wreszcie skończyć.
16 Sierpnia 2015, godzina 11:23
Oceniono 58 razy -4
~zero
Władza nie słucha nikogo. Przecież zarząd osiedla Kolejarz także opowiedział się za pozostawieniem warzywniaka. Z tego co powstało będzie problem natury prawnej i kolejne odszkodowania. Tak się kończy nieudolność w zarządzaniu miastem.
16 Sierpnia 2015, godzina 09:03
Oceniono 81 razy -5
~moczymorda
na nowym placu postawić parasole i lać piwo
16 Sierpnia 2015, godzina 00:01
Oceniono 45 razy -5
~szczypiorek co ma pełen worek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Sierpnia 2015, godzina 23:56
Oceniono 54 razy -10
~warzywniak dziadyga
ceny duzo drozsze jak w markietach nie ma co żałować
15 Sierpnia 2015, godzina 23:50
Oceniono 69 razy -9
~Zaczyna się nagonka
ratuszowych na Marka Knitera bo robi się problem z ukryciem prawdy.
15 Sierpnia 2015, godzina 21:27
Oceniono 67 razy -5
~Marek Kniter
Padło pytanie do mnie dokładnie dwa od XxX więc odpowiadam. O zmianie lokalizacji wiem od 2012 roku. Zmiana lokalizacji zgodnie z postanowieniami połączonych komisji oraz zapewnieniami p.Burmistrza miała polegać na przesunięciu Targowiska na działkę przy Gazowni. Stało się inaczej Targowisko nie będzie przesunięte tylko zlikwidowane . Szczegóły tj. harmonogram spotkań z p.Burmistrzem oraz przedstawicielami Rady Miejskiej, dezinformacje ze strony urzędników oraz radnych miejskich ws. Targowisko Plac Piastowski, wszelkie dokumenty, scenogramy wypowiedzi p.Burmistrza oraz Radnych Miejskich postaram się udostępnić w najbliższym czasie.
15 Sierpnia 2015, godzina 21:19
Oceniono 91 razy 3
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Sierpnia 2015, godzina 14:19
Oceniono 73 razy -27
~Do: GDYBY DANE BYŁO
Kolego, Gdańskie Śródmieście ma prawie tyle mieszkańców co Chojnice (ponad 30 tys.), juz nie wspomnę o turystach więc nic dziwnego, że są tam stragany. Ale na pewno nie zobaczysz ich na ul. Długiej czy Długim Targu. Nie zobaczysz ich także w okolicy któregokolwiek ze skrzyżowań ulic Podwale Grodzkie, Jana z Kolna czy Grunwaldzkiej. Więc porównanie jest chybione.
Poza tym jak wiesz, p. Marek nie chciał handlować na Pocztowej, Cechowej, Bankowej czy Krótkiej bo to jest odzwierciedlenie miejsc do których się odnosisz w Gdańsku. Nie chciał bo tam nie ma takiego placu dla klientów i jego 3 ciężarówek.
15 Sierpnia 2015, godzina 12:24
Oceniono 74 razy 8
~podatnik do wpisu 15 Sierpnia 2015, godzina 11:03
Napisałeś: "A to że, na placu Piastowskim nie będzie miejsca na handel wiadomo od 4 lat". Czyżby to była ta prawdziwa burmistrza obietnica?

Co innego jest w protokole z 27 marca 2012 roku.

Bo fakty są takie:
Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wraz z Komisją ds. Społecznych pozytywnie opiniuje działania ze strony mieszkańców dotyczące pozostawienia targowiska na Placu Piastowskim w Chojnicach i upoważnia Burmistrza Miasta do podjęcia stosownych działań, aby to targowisko utrzymać.
- 13 za (jednogłośnie).
15 Sierpnia 2015, godzina 12:17
Oceniono 72 razy 6
~Gdyby dane było
Markowi w miejsce tego straganu postawić taki jakich pełno w trójmieście a zwłaszcza na gdańskiej starówce to by dopiero byla atrakcja dla miasta,starszych ludzi,miejsca pracy zachowane ale nie przy tej radzie,burmistrzu,poplecznikach.
Wszędzie potrafią i chcą w Chojnicach też chcą ale wszystkim we wszystkim utrudniać.
15 Sierpnia 2015, godzina 12:00
Oceniono 67 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 438.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 455.00 465.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.56 435.33 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 457.83 462.63 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 471.14 477.39 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 524.75 530.55 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij