Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Chcą referendum ws. likiwdacji SM. Zebrali wymaganą ilość podpisów

Na zdjęciu od lewej: Kamil Kaczmarek (PChS), Artur Eichenlaub (PO) i Jakub Adamczyk (partia Korwin).

Na zdjęciu od lewej: Kamil Kaczmarek (PChS), Artur Eichenlaub (PO) i Jakub Adamczyk (partia Korwin).

Komitet ds. przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Chojnicach zebrał wymaganą liczbę podpisów. Wniosek dotyczący plebiscytu wraz z 4402 podpisami mieszkańców złożyli dziś w magistracie Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub i Jakub Adamczyk.


- Dzięki wytężonej pracy mieszkańców Chojnic, bo na pewno samemu komitetowi nie udałoby się tego zrobić udało nam się zebrać 317 kart zawierających  4402 podpisy. O 1300 więcej kart niż wymagane 3135 - poinformował Kamil Kaczmarek. Karty z podpisami zapakowane w koperty, zaklejone i opieczętowane załączono do wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie likwidacji chojnickiej formacji. - Mieszkańcy prosili nas o zachowanie tajemnicy danych osobowych - tłumaczył poczynione środki ostrożności lider komitetu. - W takiej też postaci mają dotrzeć do komisji liczącej głosy - mówili działacze. 

Nie udała się próba złożenia wniosku bezpośrednio na ręce burmistrza. - Zapraszam do biura podawczego, tak jak każdego obywatela - usłyszeli od Arseniusza Finstera członkowie komitetu, którzy przeprowadzenia referendum chcą jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. - Rada miasta na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzje czy referendum zostanie rozpisane, a potem jest 50 dni na jego organizację. Jak najbardziej mieścimy się w tym terminie - zaznaczyli zwolennicy plebiscytu. Co jeśli rajcy wybiorą inny termin na przeprowadzenie głosowania? - To dla nas będzie oznaczało porażkę demokracji - mówią zgodnie członkowie komitetu świadomi tego jak ciężko obywateli "zagonić" do urny wyborczej.

Przypomnijmy komitet inicjujący referendum zawiązał się z końcem czerwca br. W przeciągu półtorej miesiąca jego członkom udało się zebrać wymaganą ilość podpisów. Te zbierano w centrum miasta i ponad 20. punktach w całych Chojnicach. Komitet chojniczanom proponuje dwa pytania - o likwidację straży i podatek lokalny na jej funkcjonowanie. Z pomocy w organiazacji referendum wbrew wcześniejszym zapowiedziom wycofał się burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

102 komentarzy

~policjant
Znam kilka sposobów by sobie ulżyć, ale do tego nie jest mi potrzebny straznik miejski, a nawet gminny. Lata "pracy" tej formacji skutkuja falą referendów, by je likwidować. Zadne reformy nie zmienią na lepsze jej funkcjonowania, bo sama idea psudopolicji burmistrza, czy wójta jest do banii. I tyle.
19 Sierpnia 2015, godzina 15:30
Oceniono 39 razy 17
~krótka historia
Idea powstawania straży miejskich była słuszna.Dopóki , aby ulżyc policji, nie dołożono jej uprawnień z zakresu ruchu drogowego.I jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać malutkie ,gminne z reguły, straże wyposażone w fotoradary.A że przepisy jak to w Polsce szczegółowo określające gdzie mogą stać wyszły z duuużym opóźnieniem, dlatego pomysłowość wzięła górę i chowano je w krzakach, śmietnikach, strychach itp.I straż miejska stała się obiektem nienawiści.Dochody były niezłe, samorządy zyskiwały kasę na inwestycje.A jak w rządzie zaczęli liczyć,ile to kasy im umyka, zaczęła się medialna nagonka na straże.I co się dzieje? Zabiera się im fotoradary, ale nie z troski o obywatela, ale o kasiorę dla państwa.Bo w miejsce gminnych fotoradarów stawia swoje ITD.Obywatel na tej zmianie nic nie zyskał, społeczeństwo lokalne straciło kasę na inwestycje, wzbogaciło sie państwo.A niechęć do straży próbują wykorzystać karierowicze pokroju Kaczmarka i wypłynąć na fali chwały i sławy jako likwidator ciemiężców.Ot i cała prawda.
19 Sierpnia 2015, godzina 13:55
Oceniono 25 razy -7
~ktoś
Zlikwidować nierobów i tyle w temacie. Moja znajoma to żona jednego ze strażników miejskich w Chojnicach wiec mam informacje wiarygodne i włos się jeży jak słyszę co oni tam wyprawiają i jak działają. Przez te kilka lat zdobyłam sporo informacji.
Ja nie mam zamiaru dotować z moich podatków leni, cwaniaków, nierobów, pasożytów. Ta instytucja nie powinna istnieć w naszym mieście. Ja muszę ciężko pracować, a oni się śmieją jakie to społeczeństwo jest głupie. Nikt mi nie wmówi, że ta straż jest potrzebna i uczciwa. Przynajmniej będę miała czyste sumienie że zrobiłam krok w prawidłowym kierunku.
19 Sierpnia 2015, godzina 13:53
Oceniono 33 razy 7
~czy ty jestes
nawiedzony ???
19 Sierpnia 2015, godzina 13:41
Oceniono 14 razy -6
~nie-gość
przekleństwem tego kraju jest niewykształcone społeczeństwo! postawę świadomej obywatelskości powinna kształtować SZKOŁA i oczywiście DOM RODZINNY - RODZICE! ważniejsze od 1990 roku stało się jednak w PL ogłupianie dzieci i młodzieży .. MIEJSCEM WYZNAWCÓW RELIGII JEST KOŚCIÓŁ I TAM MUSI SIĘ ODBYWAĆ JEJ ,,NAUCZANIE", gdyby rodzice musieli za to płacić z własnej kieszeni, to w tych ,,katechezach" brałaby udział garsteczka chętnych! władza ma służyć ludziom, a nie nimi GARDZIĆ!
i jeszcze słowo do niejakiego anonima-demaskatora: nie jestem ani marią ani gościem, a twoje żałosne wywody na temat jakie kto ma życie i gdzie się dowartościowuje lub nie przekaż katolickiemu księdzu w czasie kolendy albo porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą np. z OPUS, ok?
19 Sierpnia 2015, godzina 13:14
Oceniono 21 razy -5
~sm
no dobra to pójdźmy na kompromis, zamiast 30 strażników, niech będzie trzech (dwóch zapasowych), w zupełności starczy, raz w roku do niesienia flagi i niech ma prawko żeby mógł jeździć Strażako-wozem, chociaż ja bym wolał takiego rozwiązania jak w Tucholi gdzie mają Policję - można ? - można !
19 Sierpnia 2015, godzina 13:13
Oceniono 22 razy 4
~do poniżej
Mam kilkoro znajomych, którzy podpisali listę bo było szybko i wygodnie ale na referendum nie pójdą bo nie chce im się. Zresztą znam mnóstwo osób które nie korzystają z prawa wyborczego i mają wszystko w nosie. Wybory parlamentarne będą trudne, ponieważ ludzie nie wiedzą na kogo glosować i ostatecznie zostaną w domu. Tak więc nie wiadomo jak to będzie. Osobiście dla mnie ważniejsze są wybory parlamentarne, gdyż wybrane osoby podejmują w naszym imieniu bardzo ważne decyzje.
19 Sierpnia 2015, godzina 12:56
Oceniono 24 razy -6
Czego wy lenie chcecie od tych co próbują coś zmienić .Referendum jest prawem demokracji.Leniuchy i tak nie wezmą udziału w ty przedsięwzięciu.
19 Sierpnia 2015, godzina 12:44
Oceniono 24 razy 14
~współczucia dla członków komisji wyborczych
Szef "S" Piotr Duda zaproponował, żeby Polacy odpowiedzieli na dodatkowe pytania 25 października w dniu wyborów parlamentarnych, czyli dodatkowe referendum. Pomyśleć, że tego samego dnia odbyłyby się wybory i 2 referenda (jedno państwowe i jedno samorządowe). To już nikt nie zgłosi się do prac w komisji wyborczej.
19 Sierpnia 2015, godzina 12:29
Oceniono 12 razy -6
~do Marii
ty się zastanów kim jesteś - raz piszesz jako gość innym razem jesteś Marią i tak sobie tworzysz ... Twoje wpisy są tak przesiąknięte jadem i są tak monotematyczne, iż łatwo rozpoznać pod jakim nickiem się kryjesz. Biedną jesteś istotą, musisz mieć smutne życie, że szukasz tu ukojenia .
19 Sierpnia 2015, godzina 09:00
Oceniono 15 razy -9
~mieszkaniec
dura lex sed lex - twarde prawo ale prawo !!

referendum się odbędzie !!
19 Sierpnia 2015, godzina 08:26
Oceniono 18 razy 4
~wow
rada nie ma tu nic do zatwierdzania! inicjatywa jest zgodna z przepisami prawa i referendum w sprawie odwołania sm odbędzie się

http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/referendum-lokalne-terminy-zasady-waznosc-prawo-glosu
19 Sierpnia 2015, godzina 07:41
Oceniono 21 razy 7
~Maria
Zakłamywanie rzeczywistości przez burmistrza trwa. Uruchomił na forum i w realu swoich pretorian żeby obrzydzić mieszkańcom demokratyczne działania pana Kaczmarka. W przyszłym tygodniu sesja RM. Założę się, że tylko opozycja - pani Osowicka i pan Brunka zagłosują za referendum. Reszta z Rady będzie głosować przeciwko, bo tak im nakaże jaśniepan Finster.
19 Sierpnia 2015, godzina 07:21
Oceniono 21 razy 3
~eee tam
Podpisy to jedna sprawa, ale realny udział mieszkańców w referendum - druga i to poważniejsza. Również uważam, że w przypadku niepowodzenia ci panowie powinni zwrócić koszty referendum tym bardziej, iż twierdzą (szczególnie jeden z nich), że tak im leży na sercu dobro miejskiego budżetu. Zobaczymy, jak się zachowają, gdy z referendum będą nici, bo i to trzeba brać pod uwagę Życie może zaskoczyć przecież. Info do szczekaczek - nie jestem niczyim pieskiem, mam własne podwórko i też dostałem mandat od SM, a nawet dwa. Tyle, że niestety słusznie i wziąłem to na klatę.
19 Sierpnia 2015, godzina 00:08
Oceniono 31 razy 1
~antyKaczmarek
"To dla nas będzie oznaczało porażkę demokracji" ... czlowieku od kiedy to demokracja to 'wola mniejszosci'? Bo inaczej nie mozna nazwac 30% ogolnej liczby mieszkancow ( bo tyle bodajze potrzeba zeby referendum bylo wiazace). Powinni ustawowo nakazac 51% czyli wola jakby nie bylo wiekszosci, a nie jak teraz mniejszosci.
Zeby nie bylo gadania, dostalem mandat od SM (skoro dostalem to pewnie slusznie) ale jakos nie skomle o likwidacji.

Przy takich lokalnych referendach w razie niepowodzenia powinno sie obciazac taki komitet do splacenia kosztow organizacji. To by sie takie buraki pokroju tej trojki uspokoili, tacy co chcieliby likwidowac raz to, raz tamto ... bo Im sie niepodoba.

A Pan panie Kaczmarek do polityki niech sie nie pcha bo g_wno Pan o niej wie. Ale niech sie Pan nie martwi w razie powodzenia/niepowodzenia slyszalem ze w ZOO we Wroclawiu maja wolny etat w małpiarni ;-)
18 Sierpnia 2015, godzina 23:32
Oceniono 34 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij