Sobota, 30 Września 2023 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Parter żłobka dla prywatnego przedszkola

Od lewej: Marzenna Osowicka, Mariusz Brunka, Leszek Pepliński i Joanna Warczak. 4 spośród 6 rajców, którzy byli przeciwni sprzedaży.

Od lewej: Marzenna Osowicka, Mariusz Brunka, Leszek Pepliński i Joanna Warczak. 4 spośród 6 rajców, którzy byli przeciwni sprzedaży.

Radni zmienili zdanie, choć jeszcze dwa tygodnie temu decyzję chcieli odwlec. Dziś uchwała o zbyciu parteru miejskej placówki dla dotychczasowego dzierżawcy, czyli przedszkola niepublicznego Skrzaty, jest już przyklepnięta, ale jednomyślności nie było nawet w klubie radnych burmistrza.

 

Mimo że temat był szeroko omawiany w gronie radnych w ubiegłym tygodniu na połączonych obradach komisji rady miejskiej, to przed głosowaniem na samej sesji także rozgorzała gorąca dyskusja. Z jednej strony opozycja kolejny raz podnosiła argument, by nie zamykać możliwości rozwoju publicznego żłobka i nie polegać tylko na prywatnych. Mariusz Brunka nie patrzy tak optymistycznie jak Antoni Szlanga, że gdy dwoje rodziców pracuje, to na pewno stać ich na opłacenie żłobka, niezależnie jakiego. Marek Szank zauważył, że rodzice decydują się na niepubliczną placówkę, bo ich dzieci nie załapują się na listę w miejskiej. - Co roku pani dyrektor żłobka zgłaszała postulaty powiększenia placówki – mówiła Marzenna Osowicka i dodała, że nawet radni wizytujący placówkę wypowiadali się o niej w samych superlatywach.

Reklama | Czytaj dalej »

O nieobecność dyrektorki Ludmiły Szultki dopytywał Leszek Pepliński: - Mogłaby zabrać głos i udzielić odpowiedzi. Ale burmistrz uznał, że nikt nie uznawał tego za nieodzowne. - Uchwała mówi o sprzedaży, nie o rozszerzeniu oferty przez żłobek – odparł Arseniusz Finster, który radnemu poradził poniewczasie, że mógł poprosić przewodniczącego o specjalne zaproszenie.

Zresztą według słów burmistrza cała dyskusja była poniewaczasie: - Nawet jak nie będziemy sprzedawać tych pomieszczeń, to i tak nie możemy ich zabrać prowadzącym przedszkole Skrzaty, bo taki jest zapis w umowie przekształceniowej tego przedszkola publicznego w niepubliczne.

- To po co uchwały o pierwszeństwie w zakupie skoro niejako jest to już zagwarantowane?! – dziwił się Marek Szank. A Mariusz Brunka stwierdził, że opozycja chciała tylko bronić status quo, a złamanie zapisów tak skonstruowanej umowy może narazić miasto na kolejny przegrany proces. Jak nie omieszkał zauważyć opozycyjny radny: - Mamy duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Do swoich argumentów za sprzedażą części miejskiej nieruchomości burmistrz na sesji dołożył kolejne. Pozbierał informacje z innych miast i najbardziej podpasował mu Bytów, gdzie samorząd na jedno dziecko w żłobku publicznym płacić ma tylko 460 zł, a tymczasem u nas to dwukrotnie więcej. - Chyba pojadę do Bytowa. Uczyć trzeba się od lepszych – przyznał. Jak przekazał, tam pobudowano placówkę na 124 dzieci, ale tylko 78 jest w chwili obecnej. Dlatego Finster jest przeciwny molochowi, jak sam go określił.

Ale opozycja słusznie zauważyła, że decyzja o sprzedaży podyktowana jest ambitnym planem inwestycyjnym. - Wiele nieruchomości jest sprzedawanych i my wtedy nie protestujemy, ale dziś jest inaczej – zwrócił uwagę radny Brunka. - Nie udało się sprzedać apteki, mamy opóźnienie z Metalowcem, a chcę tak realizować budżet, by nie brać kredytu – przyznał Arseniusz Finster. - Jaki jest sens konserwować kwotę 1,5 mln zł?

Takie stawianie pod ścianą nie spodobało się Osowickiej. Włodarz tak tego nie postrzegał: - Nie mam misji przekonywać PChS. Nie ma też żadnej dyscypliny w moim klubie – zastrzegł. I faktycznie część radnych z klubu burmistrza się wyłamała. Byli to Marek Szank i Marcin Łęgowski, a Marek Bona i Andrzej Gąsiorowski od głosu się wstrzymali. Przeciwni zbyciu byli radni PChS: Brunka i Osowicka, a także PO: Joanna Warczak i Leszek Pepliński. Za było 12 rajców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~rezygnacja
Burmistrz już od kilku lat udowadnia, że dzieci nie mają dla niego żadnego znaczenia. jeśli ma gdzieś zaoszczędzić zawsze jako pierwsze obcinane są wydatki na dzieci. Likwiduje się place zabaw, prywatyzuje przedszkola (obcenie w grupach rzadko liczba dzieci jest mniejsza niż 25), teraz zmierzamy do likwidacji miejskiego żłobka. Chojnice to nie jest miasto przyjazne młodym ludziom, to miasto dla emerytów, którym wystarczy ławka w parku czy na rynku i juz będą zadowoleni.
22 Października 2015, godzina 17:36
Oceniono 13 razy 3
~Ukraść dziecku lizaka...
Ukraść dziecku lizaka - powód do dumy, Okraść mieszkańca, też łatwa sprawa. Zamienić miasto w puste speluny, To ciężka praca, a nie zabawa. Płacić idioci, tak żeście wybrali. Teraz nie dla was, a dla siebie będą głosowali!
22 Października 2015, godzina 16:00
Oceniono 10 razy 0
~:(
Coś mi się tak wydaje, że to jeszcze nie koniec Zaraz podpiszą po CICHU kolejną umowę na sprzedaż piętra .... a potem to już wiecie umowy śmieciowe dla niektórych, a resztę na bruk chociaż są tam chyba niektóre Panie przed emeryturą. Oj Panie Burmistrz mało kiedy mi się coś nie podoba, ale tym razem nie ten dzwon.
22 Października 2015, godzina 08:44
Oceniono 9 razy -1
~K.Drewek pseudonim Lala
Drewek Kazimierz ładne ma imię - jak się nie sprzeda awans go minie.
21 Października 2015, godzina 23:30
Oceniono 6 razy -2
~Leśne Dziadki
Ekipa pod wezwaniem, inaczej Leśne Dziadki przegłosują wszystko. Oni są starzy, ich żłobek już nie dotyczy, realia życia też nie. Oni nie martwią się już o pracę, rozwój o przyszłość. Oni chcą zatrzymać czas, tak jak i ich burmistrz. Przykro mi obserwować takie postawy. Interes społeczny rozumiany, jako koniec własnego nosa.
21 Października 2015, godzina 19:41
Oceniono 16 razy 4
~Mieszkaniec
"Mariusz Brunka nie patrzy tak optymistycznie jak Antoni Szlanga, że gdy dwoje rodziców pracuje, to na pewno stać ich na opłacenie żłobka" Czy szanowny Pan Szlanga wie jakie są realia??? W Chojnicach zarabia się 1250zł na rękę jak dwóch pracuje daje to 2500zł. Teraz odjąć koszta wynajmu mieszkania + media odchodzi 1250 zł czyli 1 PENSJA. Kolejne 1250 zł zostaje na wyżywienie itd. wiec powiedzmy zostanie 500 zł i teraz zapłacić za żłobek lub przedszkole i nic nie zostaje...
No tak inaczej można myśleć jak się pracuje np. w jakiejś miejskiej spółce na stanowisku np. prezesa.
Koszty utrzymania się w naszym mieście są nie adekwatne do zarobków!
21 Października 2015, godzina 16:57
Oceniono 25 razy 5
~Marcin Dobaj
U burmistrza Chojnic doktora Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż samorządowe, a mianowicie teraz żłobek.

To teraz niech mnie w końcu Arseniusz F- ciemny, mroczny, pochmurny i to taki dla mieszkańców w szczególności z poza układu w mieście Chojnice doktor posłucha!!!!!!!!!!!!!

Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.

Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.

Samorządowe przedszkola żłobki mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.

Prywatne przedszkola i żłobki mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki bądź się powiększać na większą ilość dzieci.

Żłobki i przedszkola samorządowe , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic doktorem Arseniuszem Finsterem na czele.

Bo racja istnienia żłobków samorządowych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego żłobki samorządowe, świadczą usługi publiczne z zasady będą bądź są mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe).
To właśnie cena , jaką ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne czy sprzedaż żłobka publicznego w prywatne ręce jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów ,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej żłobków samorządowych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.

A przepraszam doktora Finstera na stadion Chojniczanki Chojnice wygórowane kwoty to wydawać ma gospodarz nieustannie ochotę .
Ale na dzieci przebywających w żłobkach i przedszkolach publicznych od pracujących chojniczan w Chojnicach to żałuje pieniędzy jako burmistrz.
To znaczy ,że" dzieci " nie mają u doktora Finstera znaczenia a prędzej ma " Chojniczanka Chojnice "
21 Października 2015, godzina 16:26
Oceniono 27 razy 3
~Marcin Dobaj
Prywatne przedszkola i żłobki są tańsze od publicznych, bo pracownicy zamiast na umowach o pracę zatrudnieni są na tzw. umowach Śmieciowych i pozbawieni praw zapisanych w Karcie Nauczyciela.
Burmistrz Chojnic doktor Finster jak pracował w szkole, to korzystał z Karty Nauczyciela.
Zapomniał wół jak cielęciem był. Jak nie burmistrz, to kto ma bronić ludzi przed degradacją?
Może radny Kowalik? Solidarność organizacje manifestacje w Warszawie przeciwko umowom śmieciowym. Kowalik jest członkiem zarządu regionu w Gdańsku, a jako radny glosuje za oddaniem żłobka w prywatne ręce.
Nie można być za a nawet przeciw, bo wtedy jest się Judaszem . Kowalik jest przy władzy długie lata. A czemu wcześniej nie pomyślał o sprzedaży miejskiego żłobka. Bo wtedy tam pracowała jego żona. To teraz taką postawą można nazwać judaszem do kwadratu.
21 Października 2015, godzina 15:34
Oceniono 24 razy 4
~dziękujemy
Osobiście ciesze się ze wśród radnych jest p. MAREK SZANK pokazuje swoim kolegom i koleżankom jak to jest być radnym dla mieszkańców a nie dla burmistrza. Bardzo Panu dziękujemy za głos sprzeciwu!!!
21 Października 2015, godzina 15:04
Oceniono 30 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.45 440.23 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.89 464.39 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 474.79 480.98 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.15 535.88 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij