Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'Ratunku nie ma. Lepiej zlikwidować'

Od prawej: Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub, Emil Rau i Marcin Rulewski.

Od prawej: Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub, Emil Rau i Marcin Rulewski.

Kampania referendalna na finiszu. Wczoraj w Chojnicach gościł postrach miejskich strażników Emil Rau. Wypowiadał się krytycznie i bez ogródek, bo na łupienie obywateli się nie godzi. Dla miejscowych strażników także był bezlitosny.

 

Była to druga wizyta łowcy fotoradarów w Chojnicach. - Ja tu nie byłem od tego czasu. Ja czuję się jak w „Roku 1984 r.” – książkę Orwella przyrównał do lokalnego Wielkiego Brata, czyli miejskiego monitoringu, gdzie miał okazję zobaczyć, jak monitoruje się pojedyncze osoby. Ten, zdaniem dziennikarza TVN Turbo, jest ukierunkowany na jeden cel - magię 26 cyfr, czyli numeru konta, na które mają wpływać pieniądze z mandatów. Kasa w przeciwieństwie do karania przez policję nie trafia do państwa, a zostaje na miejscu. Dlatego straż miejską w Chojnicach przyrównuje do nowotworu, bo znalazła sposób na swoje utrzymanie. Obrała nowy kierunek, bo bez fotoradarów, a z parkingami. Tyle że przez legalizowanie czegoś, co legalne nie jest. Emil Rau wrócił tu do swojej pierwszej wizyty na pl. Św. Jerzego, gdzie 500 zł płacili kierowcy za zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, które było oznakowane niezgodnie z prawem. Co innego, gdy wszystko jest zgodnie z literą prawa.

Reklama | Czytaj dalej »

- Dla mnie to miejsce jest świętością. Sam najchętniej od razu bym przebijał opony pełnosprawnym, którzy je zajęli – podkreślał wczorajszy gość inicjatorów referendum o likwidacji chojnickiej formacji. Podczas swojej powtórnej wizyty spostrzegł cud. - Znaki wyrosły! Sukces! Uważa jednak, że pieniądze wpłacone wcześniej przez kierowców (do czasu ustawienia znaków na prawidłowej wysokości – przyp. red.) do miejskiego budżetu powinny do nich wrócić. Tymczasem po zmianach na pl. Św. Jerzego i wprowadzeniu półgodzinnego czasu parkowania, strażnicy - według relacji Kamila Kaczmarka - mieli zakładać blokady celem... pouczenia kierowców. - Byli akurat w trakcie ocieplania wizerunku – załamuje ręce inicjator referendum, który dziwił się po co wkładać tyle w pracy w zakładanie i zdejmowanie blokad, skoro można informację z pouczeniem włożyć za wycieraczkę... - Cud referendum – skwitował łowca fotoradarów.

Po wojażach po kraju Emil Rau niestety nie ma dobrej opinii o więkoszości strażników miejskich "po dwutygodniowych kursach korespondencyjnych" – jak sam mówi. Wyjątkiem jest chociażby Zielona Góra. Rau mówił, że w tym 115-tysięcznym mieście 24 strażników faktycznie widać na ciemnych ulicach, czy interweniujących w sprawach porządku (śmieci, szamba). Chojnicka straż liczy 30 pracowników i kosztuje rocznie ponad 2 mln zł. - Czy jedzą ośmiorniczki z Warszawy? - kpił gość spotkania. - Fotel komendanta to najdroższy mebel w Chojnicach. Dlaczego opłaca się być świnią? On wie, że te pieniądze trafią na konto miasta. Oni się boją sądu i dlatego nas od razu sądem straszą. Z uporem maniaka wali głową w betonowy mur, ale wie, że za nim stoi burmistrz.

Emil Rau przyrównał straże miejskie do XVI-wiecznych poborców opłat za wjazd przez miejską bramę. - Zapomnieli o duchu prawa. Jego sens został wypaczony przez jeden przepis. Wpływy nie idą do skarbu państwa, a do strażnika miejskiego przez gminny budżet. Tu ratunku nie ma. Lepiej zlikwidować. A burmistrzowi radzi, by miejski Big Brother obsługiwały osoby bez munduru, np. ze spółdzielni inwalidów, którzy zawsze mogą zadzownić po policję. - Kamery monitoringu nie są urządzeniami rejestrującymi – zwraca uwagę. Dziennikarz uważa, że miastu nic się nie stanie w kwestii bezpieczeństwa, a 2 miliony naprawdę można lepiej wydać. Tym bardziej, że wpływy z mandatów są stosunkowo małe. - Ale sposób ich wyrywania... To gorsze niż na wyrwę, niż zbój z Mokotowa...

W niedzielę chojniczanie nie mogą liczyć na darmową taksówkę, której kierowcą będzie Rau. - W Jaśle podczas referendum robiłem za taxi. Niestety miałem już termin zaklepany. 30-procentową frekwencję wiążącą dla referendum nazywa brutalnym progiem. Jest pewien, że gros ludzi z rodzinami zatrudnionych w urzędach nie pójdzie. - Kto zabroni sprawdzić kto był?

Chojnicki komitet był w kontakcie z inicjatorem podobnego referendum w Pelplinie. Marcin Rulewski podczas spotkania w Chojnicach także podzielił się swoimi doświadczeniami z oporem władzy wobec społecznej inicjatywy. Kamil Kaczmarek w skrócie przedstawił, jak ta rodziła się w Chojnicach i jak jej pomysłodawcom rzucano kłody pod nogi. Pierwotny plan był taki, żeby referendum połączyć z wyborami parlamentarnymi 25 października. Wtedy o frekwencję zmartwienia by nie było. W tym terminie wiążący okazał się np. plebiscyt w Braniewie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~lukasz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2015, godzina 19:59
Oceniono 16 razy -10
~Do Mariano Italiano
Niezły masz bajer jak to Mariano. Czemu ci w tę bajke nie wierzę?
17 Grudnia 2015, godzina 19:44
Oceniono 10 razy 8
~obiektywny
Zainteresowanie referendum na temat straży miejskiej będzie takie jak podczas spotkania z Emilem. To referendum nie wypali.
17 Grudnia 2015, godzina 19:29
Oceniono 18 razy 14
~chojniczanin
Taa zapłacili Emilowi za wystąpienie.. I na dodatek czyta z kartki. To się popisali inicjatorzy. I jeszczze te ulotki w skrzynkach.. do czego jeszcze się posuną?
17 Grudnia 2015, godzina 19:27
Oceniono 21 razy 15
~vox
Twój komentarz jest jak obrazek, który zastępuje tysiace słów...
17 Grudnia 2015, godzina 18:56
Oceniono 9 razy 1
~Mariano Italiano
Dwa miesiące temu ja razem z kolegami miałem pewien incydent ze strażą miejską. Idąc w nocy ulicą Wysoką znaleźliśmy człowieka który leżał pod płotem (ewidentnie był pijany) i nie miał siły żeby się pozbierać z tego miejsca więc zadzwonilismy po straż miejską. Po przyjechaniu na miejsce jeden z nich powiedział tylko "NAJEB*L SIĘ TO LEŻY I PO CO ZAWRACACIE NAM TYM GŁOWĘ " swoją drogą ciekawe gdyby wydarzylo sie to teraz przy jakimś mrozie i ten człowiek by zamarzł, ciekawe kto wtedy by poniósł konsekwencje .
Skoro oni tak traktują swoich mieszkańców to my odwdzięczmy się w niedzielę
17 Grudnia 2015, godzina 18:47
Oceniono 27 razy -7
~lagodny baranek
Ze straży, pod kurtką można wynieść tylko zziębnięte donie. Oczywiście jak wyjdzie się z radiowozu rozprostować kosći. Ale spoko, to nie zdarza się codziennie.
17 Grudnia 2015, godzina 18:13
Oceniono 10 razy -4
~Bez etetu
A ty gburze jak wykonujesz szczerze swoją robotę na etacie? Ile wynosisz z roboty pod kurtka? Jak sie migasz od roboty? Ile chodzisz na fajkę? Jak długo siedzisz w kiblu? Jako slugujesz swoich klientów? Jak szczerze sie rozliczasz z pracodawca? Jak byś trząsł gaciami jakby kilku kolesi zrobiło nagonkę dla ciebie i bozbawiliby ciebie etatu, a potem i tak na to miejsce musieliby kogoś wstawić? Miło zarlo by sie suchy chleb dla konia?
17 Grudnia 2015, godzina 17:55
Oceniono 10 razy -2
~Fakol
Żenada. Emil włącza sie w coś o czym nie na pojęcia i wychodzi na idiotę. Emil masz choć trochę analityczny i inteligentny... mózg? Żeby ta straż jeszcze dobijała nas fotoradarami, glupkowatymi mandatami itp... Ale przecież nawet nie ma fotoradarów. Jeśli to tylko z powodu kosztów to jesteście idiotami. Bo dokładnie każda funkcja bedzie musiała być zastąpiona takim samym stanowiskiem. Ktoś do monitoringu, ktoś do kontroli spalania, psów, parkingów itp. Tylko idiota może myślec ze jakiś zawalony robotą urzędnik zrobi to dodatkowo. Ty byś to zrobił dodatkowo w ramach swojego etatu? Mocno watpię. Straż misi być.
17 Grudnia 2015, godzina 17:47
Oceniono 30 razy 18
~gosc
dobaj bierze sie sprzatana twoimi ziomkami ulic i chodnikk czeka kolo U.Skarbowego debilu
17 Grudnia 2015, godzina 17:47
Oceniono 11 razy -3
~gosc
dobaj bierze sie sprzatana twoimi ziomkami ulic i chodnikk czeka kolo U.Skarbowego debilu
17 Grudnia 2015, godzina 17:45
Oceniono 10 razy 0
~Burak chojnicki
Kamil - be, Emil - be, spotkanie be. Malo ludzi na widowni. Nikt się tym referendum nie interesuje, bo jest - be. A popatrzcie ilu dyskutantów.
17 Grudnia 2015, godzina 17:40
Oceniono 21 razy 5
~creative
Czekam i czekam na te obliczenia kosztów i jakoś doczekać się nie mogę...Chyba wiesz dlaczego ? Jakiekolwiek fakty i obliczenia gdyby były " po linii" ratusza już dawno pojawiły by się w przestrzeni publicznej. A, że nie są, to ich nie ma. Ale nie oznacza to, że nie można się dowiedzieć ile co kosztuje. Burmistrz Tucholi powiadomił niedawno, że koszty monitoringu miasta przez firmę zewnętrzną wyniosą 100 tys. zł. rocznie, czyli tyle ile kosztuje podatników z Chojnic praca 1,5 strażnika. Gdyby burmistrz pokusił się i próbował przekonać do swoich racji liczbami, a nie zaklinaniem rzeczywistości, to w życiu nie widziałbym potrzeby pochylania się nad tematem. Wiem, wiem, liczby to nie wszystko, ale od nich należy zaczynać dyskusje, szczególnie gdy mówimy o publicznych pieniądzach. Być może powrót do źródeł, czyli 10 etatów załatwiłby problem strazy miejskiej w Chojnicach, a tak zamiast silnych argumentów zaa, ostał się jeno argument siły.v
17 Grudnia 2015, godzina 17:38
Oceniono 12 razy -4
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2015, godzina 16:36
Oceniono 28 razy -20
~gość
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Grudnia 2015, godzina 15:33
Oceniono 39 razy -17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij