Poniedziałek, 05 Grudnia 2022 | Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny chojnice24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Dolendi Modus

Miejskie Kasociągi Sp. z o.o.

Pytanie na śniadanie: czy widziałeś już swój najnowszy rachunek za wodę? Nie? Sprawdź czym prędzej skrzynkę, może noworoczny prezent już na Ciebie czeka!


Tak, wiem, spodziewasz się tłustej podwyżki za "kanał", media lały o tym hektolitry wody na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Nikt jednak dotąd nie wytłumaczył sposobu, w jaki zmiany zostaną wprowadzone, ani dodatkowych kreatywnych opłat, które wraz ze spodziewanymi podwyżkami znalazły się na styczniowej fakturze.

Zacznijmy od początku. Oddając się pasjonującej lekturze rachunku dowiedziałem się, iż stanowi on rozliczenie za okres od 2 listopada 2015 do 4 stycznia 2016. Żeby jednak kalkulacja nie była zbyt prosta, ktoś mądry postanowił rozbić ten okres na "do końca grudnia" i "od 1 do 4 stycznia". Za pierwszy zapłacę po staremu, drugi natomiast wg nowych stawek.

Reklama | Czytaj dalej »Logiczne i bezdyskusyjne, prawda? Otóż nie. Zachodzę w głowę jak Prezes K. i jego drużyna wyliczyli zużycie za cztery pierwsze dni stycznia, skoro odczyt wodomierza został wykonany raz na koniec wskazanego okresu?!

Zapewne stoi za tym jakaś wyższa matematyka i skomplikowane badania naukowe, np. analiza procesu starzenia drożdży czy wpływ alkoholu na mózg człowieka, których koszty będą sukcesywnie pokrywane m.in. z tych naszych radosnych podwyżek.

Próbowałem na kilka sposobów i wraz z rodziną i rodziną rodziny rozgryzaliśmy myśl, jaka przyświecała twórcom tych wyliczeń. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że odpowiedzialny będzie zapewne błąd instrumentów obliczeniowych (jeden liczył na komputerze, inny liczył na podwyżkę).

Zresztą kto by się przejmował, jak to zostało wyliczone i dlaczego tak. Najważniejsze, że już teraz mamy możliwość zapłacić więcej i powinniśmy się z tego cieszyć, a nie pobrzękiwać z niezadowoleniem kajdanami wstecznictwa i pohukiwać złowieszczo wspominając stare-dobre rachunki.

Na tym jednak niespodzianki się nie kończą. Prezes K. (podobieństwo do celebrytów sceny politycznej absolutnie przypadkowe) ma dla nas jeszcze jeden prezent. Żeby nie było smutno, jako pretekst do szczęścia otrzymaliśmy opłatę dodatkową za odczyt, która również znalazła się w szumnie ogłaszanej uchwale Rady Miasta, ale jakoś umknęła uwadze mediów.

Znowu, niby nic się nie stało, ponieważ wraz z 5 zł opłaty abonamentowej za odczyt obniżona została opłata rozliczeniowa, ale... to skłoniło mnie, żeby przyjrzeć się również samej opłacie abonamentowej za rozliczenie.

Czym jest? Posiłkując się definicją słownikową wysuwam domniemanie graniczące z przypuszczeniem, że jest to nic innego, jak po prostu wynagrodzenie za gotowość Miejskich Wodociągów do odebrania pieniędzy od klientów. Takie - "zapłaćcie nam za to, że możecie nam płacić". O suchym pysku nikt tego wymyślić nie mógł. Prawdziwy geniusz mentalnie operujący na wyższych poziomach egzystencji!

Wiedziony przeczuciem sprawdziłem z użyciem wujka Google kilkadziesiąt firm wodociągowych z różnych zakątków naszego pięknego, wodą i ściekiem płynącego kraju. Na ogół opłata abonamentowa jest jedna, waha się w granicach 2,5-10 zł i zgodnie z treścią regulaminów obejmuje łącznie: odczyt wodomierza, koszty administracyjne i utrzymanie infrastruktury.

Tymczasem u nas każdy składnik tej magicznej opłaty został ładnie wyodrębniony do osobnej pozycji i łącznie daje trochę ponad 15 zł, ale chociaż wiemy ile i za co płacimy.

Wróćmy jeszcze na moment do opłaty za odczyt. Od przynajmniej kilku lat chojnickie wodociągi sukcesywnie instalowały wodomierze z funkcją odczytu zdalnego. Dzięki temu pracownik firmy nie musi już wchodzić z butami w życie intymne obywateli. Zatem spółka ma dzięki temu mniej pracy i za ten przywilej życzy sobie mieć dodatkowo zapłacone.

Próżno podobnego apetytu na grosz szukać wśród innych dostawców mediów, którzy grzecznie ukryli wszystkie koszty w pojedynczych opłatach abonamentowych i dystrybucyjnych (jak choćby znane i lubiane Enea czy PGNiG).

Zastanawiam się intensywnie, czy w obliczu tych rewelacji mogę zrezygnować z usługi odczytu (której przecież nie zamawiałem) i - tak jak ma to miejsce w przypadku gazu - samodzielnie podawać co miesiąc odczyt usługodawcy telefonicznie lub drogą elektroniczną?

Ciekawe, jak zareagowałaby na to światła biurokracja naszego wodociągowego monopolisty. Czujecie swąd pomysłu?

Jest też szansa, że z podwyższonych opłat ufundowane zostaną w końcu szkolenia dla personelu z jakości obsługi klientów, co w obliczu obecnej sytuacji mogłoby być niegłupim posunięciem, wszak tyle ostentacji, chciwości, lenistwa, pychy, megalomanii, buty, zadęcia i bezsilności w jednym miejscu spotkać trudno... a tak, byłoby nam chociaż miło.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

51 komentarzy

~Stan Konieczny
Kochani! Jesteście robieni w konia jak wszyscy inni ludzie! Oszustwa są zawoalowane (za przetargami, wodomierzami radiowymi, monitoringami, deklaracjami urzędników i kierowników itd.) i ukryte ale jednak łatwe do wykazania i skasowania przez UOKiK. Przeczytajcie dlaczego i konkretnie na moim blogu: naszawoda.blogspot.com


03 Sierpnia 2017, godzina 10:38
Oceniono 5 razy 3
~Obywtel X
@Chojniczanin - opłata za rozliczenie wynosząca 14 zł była już dłuuugo, a nie ma nic wspólnego z inwestycjami. Pytanie też skąd aż tyle. Nawet ręczna sprawdzenie konta, czy klient zapłacił i odhaczenie, albo przyjęcie wpłaty w okienku tyle nie kosztuje.

Teraz zamiast jednej opłaty są dwie - za rozliczenie i za odczyt. Nadal nie widzę tu nic o "inwestycjach".

Autor tekstu też się chyba nie burzy o cel podwyżek, ale o to jak podzielone zostało zużycie między nowe i stare ceny, skoro odczyt był tylko jeden, a to już jest w wykonaniu wodociągów zwykłe oszustwo.
22 Stycznia 2016, godzina 18:54
Oceniono 13 razy 7
~Chojniczanin
Obecne ceny związane są z licznymi inwestycjami chojnickich wodociągów, powiększenie oczyszczalni ścieków w Igłach i zagospodarowanie wodami deszczowymi w Charzykowach
22 Stycznia 2016, godzina 18:45
Oceniono 13 razy -5
~mail
Może ktoś majacy dostęp do danych lub wiedzę, policzy ile nas kosztowały kilkunastoletnie rządy obecnego burmistrza ? Może dr Zientkowski się skusi ? Zartowałem . s
19 Stycznia 2016, godzina 17:24
Oceniono 15 razy 9
~Obudźcie Go ze snu
W dniu 29 września 2014 roku Pan Zbigniew Opas na Chojnice24 pisał, ale jakoś nikt Go nie słuchał.

~Zbigniew Opas
Musimy się ciężko napracować.
Rzeczywiście ciężko pracujecie. Zwłaszcza prezesi miejskich spółek, których zarobki są wyższe od zarobków premiera RP. W PRL-u modne było hasło - jaka praca taka płaca. Wtedy w Chojnicach było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pan Dyrektor Witold W., którego przy okazji pozdrawiam, zarządzał mieszkaniami (dzisiejszy ZGM), wodociągami (dzisiejsze Miejskie Wodociągi), Zakładem Zieleni (dzisiejszy Ogrodnik Miejski z pracownikami interwencyjnymi), Zakładem Oczyszczania Miasta, Zakładem Pogrzebowym i paroma innymi działalnościami. Dyrektorzy zarabiali wówczas 3-krotność średniej zakładowej. Większość chojniczan zarabia minimalną krajową, czyli 1680 złotych brutto. Przyjmując średnią zakładową w wysokości 2,5 tysiąca brutto, to dzisiaj Pan Witold W. zarabiałby około 7,5 tysiąca brutto na miesiąc. Ale Jego obowiązki dzisiaj wykonuje kilku prezesów, nie licząc rad nadzorczych. Podejrzewam, że gdyby wtedy był basen, to również zarządzałby nim Dyrektor PGKiM ! To samo dzieje się w Ratuszu ! Był Naczelnik Miasta i jeden zastępca. Dzisiaj Burmistrz i dwóch zastępców, którzy są tak zajęci, że potrzebuję kilkunastu dyrektorów !
Czas najwyższy na zmiany !

Panie Zbigniewie, co się z Panem dzieje, może jednak obudzi się Pan z zimowego snu!
19 Stycznia 2016, godzina 12:18
Oceniono 25 razy 15
~Klaman
Jakoś tak w tych Chojnicach wszyscy przeszli obok tych podwyżek. Prezes zarabia 24 tysiace? Trudno...
Podwyżki? Trudno? A inżynier z Moskwy robi co chce. Co jest w tym miescie? Janowski i konflikt interesow? Opozycji zajęło zauważenie tego ładnych pare lat. Niestety. A prezes wodociągów sie śmieje.
18 Stycznia 2016, godzina 23:13
Oceniono 37 razy 23
~to sie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Stycznia 2016, godzina 18:11
Oceniono 37 razy -19
~Chojniczanin
W jakiej partii jest teraz pan arseniusz finster ze tak wami wywija jak chce,
Czy to po prostu takie spolegliwe spoleczenstwo na tym padole mieszka?
18 Stycznia 2016, godzina 17:36
Oceniono 26 razy 14
~Cjo
Macie duzo szczescia ze pan prezes nie realizuje 10x wiekszej inwestycji bo wowczas lekka reka otrzymalby 10x wiecej czyli 230 tys miesiecznie i dla nauczycielu mogloby nie wystarczyc
Szczesliwcy z was
18 Stycznia 2016, godzina 17:34
Oceniono 20 razy 10
~do ponizej:
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Stycznia 2016, godzina 10:10
Oceniono 53 razy -29
~Oburzony X
Ha ha śmieszy mnie ta krytyka która do niczego nie prowadzi. Chojnice to zaścianek zastraszonych obywateli którzy nie maja własnego zdania, co przejawia się co 4 lata w wyborach samorzadowych. Po takich numerach w normalnym kraju lokalna władza byłaby zdmuchnieta z powierzchni, a w Chojnicach spokój. Co za 25 tys na miesiąc robi Prezes wodociągów ? Gdzie na świecie tak płacą za administrowanie firma przy kompletnym braku konkurencji .Podkreslam to nie zarzadzanie to administrowanie. Czemu ? Ano temu ,że jak brak kasy to jedynym przejawem inicjatywy są podwyzki ? Panie Prezesie niech Pan założy sobie działalnośc gospodarczą i spróbuje zarobić 25 tys na miesiac oczywiście ozusowane. Z góry gratuluję sukcesu.
18 Stycznia 2016, godzina 10:00
Oceniono 48 razy 32
~Kk
Nie macie kasy na wode
To pod kosciol, chcialo sie rzadow finstera trzeba bylo przewidywac

Nastepna perelke jaka bedziedzie szlifiwac to dworzec pkp wiec juz gromadzcie srodki
17 Stycznia 2016, godzina 20:17
Oceniono 41 razy 13
~do 18:08
Tylko co my tutaj możemy napisać w temacie? Zostaliśmy wszyscy legalnie w białych rękawiczkach wydymani przez radę miasta i wodociągi. Co chcesz TERAZ zrobić? Jeśli masz jakiś pomysł, pewnie wszyscy chętnie posłuchają. :-) Tyle "w temacie".
17 Stycznia 2016, godzina 18:30
Oceniono 26 razy 12
~Rodowity Chojniczanin
Światem rządzi pieniądz,
a pieniądzem - ŻYD !!!
HITLER za mało się starał !!!
17 Stycznia 2016, godzina 18:23
Oceniono 30 razy 2
~przestańcie obrzucać się błotem i zacznijcie pisać na temat,
bo sporo mieszkańców zastanawia się skąd ma brać pieniądze na zapłacenie za rachunek przy 6-osobowej rodzinie?
17 Stycznia 2016, godzina 18:08
Oceniono 37 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-04 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij