Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ogród zamiast scenerii jak z horroru

Dość z ptasią toaletą i scenerią jak z kiepskiego horroru. Radny Jacek Klajna proponuje wyciąć drzewa na Wzgórzu Ewangelickim i stworzyć ogród botaniczny w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego zlikwidowanego po II wojnie światowej. Zdaniem innego radnego pomysł jest kontrowersyjny i być może jego rozwiązanie należy zostawić kolejnym pokoleniom.

 

Jacek Klajna, który jest także w zarządzie osiedla Żwirki i Wigury, nie chce czekać. Chciałby teren na nowo zagospodarować jeszcze w tej kadencji. W tym roku proponuje zlecić projekt, za rok wyciąć drzewa i zacząć prace, a skończyć je w 2018 r.

Reklama | Czytaj dalej »

- Paradoksem jest utrzymywanie 1,5 ha obszaru domniemanego parku, który nie spełnia swojej podstawowej funkcji, czyli wypoczynku dla mieszkańców miasta, a przypomina, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, scenerię z kiepskiego horroru - uważa miejski radny. Autor wniosku do burmistrza nie chce straszyć, ale jego zdaniem ten obszar stanowi zagrożenie epidemiologiczne. Łącznie z epidemią ptasiej grypy. - Park jest nadal miejscem omijanym przez chojniczan ze względu na poważne zagrożenie bombardowaniem fekaliami. Względy estetyczne pomijam...

Rewitalizacja Wzgórza Ewangelickiego ze względu na przeszłość miejsca powinna się odbyć powierzchniowo bez ingerencji w głębsze warstwy, gdzie chowano zmarłych. Klajna proponuje niski ogród botaniczno-dendrologiczny, alpinarium lub arboretum. - Za takim rozwiązaniem przemawia ponadto planowana przebudowa Chojnickiego Centrum Kultury, którego otuliną byłby w przyszłości ogród dendrologiczny a nie ptasia toaleta.

- Temat moim zdaniem jest na tyle kontrowersyjny, że należałoby się nad nim zastanowić i go bardzo dogłębnie przemyśleć - uważa szef komisji komunalnej Antoni Szlanga. - Teren Wzgórza Ewnagelickiego przekształcony na park w pamięci starych chojniczan pozostanie zawsze cmentarzem. - Parkiem sztywnych – dopowiada radny Bogdan Kuffel.

W opinii Szlangi jest to sprawa na następne pokolenie. - To pokolenie, które już nie będzie pamiętało, że to był cmentarz...

Dyskusja radnych Szlangi, Kuffla i Janowskiego....

Przewodniczący rady miejskiej Mirosław Janowski zastrzega, że 10 lat temu propozycja podcięcia koron drzew nie spotkała się z aprobatą wojewódzkiego konserwatora przyrody. Dlatego poleca by najpierw rozpoznać kwestię, czy w ogóle możliwe będzie ich usunięcie. - To nie temat na tę kadencję, ale nie będziemy go zamykać. Wiadomo, że przyroda i świeże powietrze jest bardzo ważne. A trzeba pamiętać, że to jest część tzw. zielonych płuc Chojnic, a my wprowadzając tam niską roślinność odbieramy część tego powietrza.

Radny Kuffel, z zawodu historyk, przypomina o pamięci historycznej, która jest przecież wielopokoleniowa. - Ja nie chciałbym, żeby były aleje spacerowe i po mnie ktoś chodził...

Jednakże odsyła wnioskodawcę do architekta Zdzisława Kufla, który projektował przebudowę Chojnickiego Centrum Kultury, by obie wizje współgrały ze sobą.

Wniosek J. Klajny

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~Marcin Dobaj
Jak wyciąć drzewa ,to tak samo je posadzić a posadzić te same, a nie tworzyć ogród botaniczny.
Tylko prędzej uruchomić firmę ogrodniczą która wszystko miała by pod kontrolą i miejsca pracy.
Gdyby gałęzie były by prawidłowo przez obcinanie ułożone, to gawrony i gniazda by nie przeszkadzały,a dajcie spokój inne ptaki czy zwierzęta wam nie przeszkadzają jak gołębie które karmią mieszkańcy albo bezpańskie koty, psy które karmią mieszkańcy.
29 Stycznia 2016, godzina 15:07
Oceniono 2 razy 2
~LI
Za przeznaczeniem w/w cmentarza na urządzenie w tym miejscu parku miejskiego przemawiają następujące okoliczności: - zupełny brak w miejsca wypoczynku dla ludzi pracy. (Dawniejsze planty położone przy ul. gen. Stalina (obecnie Sukienników – red.) zostały przez okupanta zniszczone.
Za: http://www.historiachojnic.pl/artykuly/materialy/PRL/30/elegia-o-cmentarzu
25 Stycznia 2016, godzina 15:42
Oceniono 10 razy -6
~jotdwatrzy
Jakiego ich domu? A gdzie jest nasz dom? W czym człowiek jest gorszy od wrony?
25 Stycznia 2016, godzina 15:00
Oceniono 10 razy 0
~nie ekolog ale człowiek...
To my wkraczamy do ich (ptaki/zwierzęta) domów a nie odwrotnie...Dlaczego to one mają ustępować? Ponoć człowiek to brzmi dumnie no i jest to istota rozumna (?)
25 Stycznia 2016, godzina 09:27
Oceniono 17 razy 1
~Czy radni z koalicji nie widza, że działają na szkodę wyborców serwując tak wysokie podwyżki? Obniż
Proszę jak trzeba było wypowiedzieć się w obronie biednych wyborców to ich nigdzie nie było słychać. Boją się, że jak tupnie najjaśniejszy to będą mieli problemy. Bezradni słabi i nijacy.
24 Stycznia 2016, godzina 14:51
Oceniono 23 razy 1
~do poniżej
No właśnie wtedy Jacek Klajna też nic nie miał do powiedzenia i zaserwował wysokie podwyżki swoim wyborcom, a teraz taki wyrywny. Podziękujemy przy urnach mówiąc nie takim radnym.
23 Stycznia 2016, godzina 19:11
Oceniono 28 razy 4
~niezadowolony chojniczanin
Teraz radni z koalicji próbują się przechwalać pomysłami i tym, aby inni ich zauważyli, ale przy podwyżkach za wodę i ścieki to jak pieski podlizujące się swojemu panu rączki do góry podnieśli. Zaserwowali nam Drodzy chojniczanie 38% podwyżki wody i ścieków. 17 radnych z koalicji rządzącej nie miało nic do powiedzenia w obronie nas wyborców. Nie jesteście godni nas reprezentować. Wstyd radni, jeszcze raz wstyd, chcecie, aby wielu chojniczan zostało brudasami, bo będzie zmuszonych oszczędzać na wodzie. Nie jesteście godni nas reprezentować, bo najzwyczajniej w świecie boicie się sprzeciwić i działać na naszą korzyść i nas godnie reprezentować. Wstydźcie się, bo co miesiąc do następnych wyborów przy rachunkach za wodę będziemy żałować, że na was głosowaliśmy.
23 Stycznia 2016, godzina 19:08
Oceniono 29 razy 5
~Jeżeli chodzi o "rysunki" to tylko kopie rysowane
ołówkiem z wykorzystniem najnowszej technologii podświetlenia np. powiększonej pocztówki. Można to np. zrobić na dużym monitorze. Poza tym pomysł syna byłej dysydentki PRL niejakiej Klajny z UM (drugi syn został usunięty ze Spóldzielni Mieszkaniowej po wyrzuceniu Odyi) ma na celu zaistnienie w celu dalszej kariery w UM.
23 Stycznia 2016, godzina 15:07
Oceniono 25 razy 1
~Tomasz Myszka
Pomysł kompletnie niedorzeczny i dziwny jak na człowieka, który swymi rysunkami wykazuje przecież pewną wrażliwość - na architekturę, urbanistykę i przeszłość historyczną wreszcie. We wszystkie te zagadnienia wpisuje się ten kawał potężnej zieleni w centrum miasta. Jaki sens miałoby wycięcie - poza doraźnym przepłoszeniem gniazdujących tam gawronów i kawek w inne miejsce - kilkudziesięcioletnich (ponad stuletnich raczej już nawet w wielu przypadkach) drzew i posadzenie nowych, które podobny efekt dadzą za dwa pokolenia ? Jaka jest wartość tego czasu ? To gotowy park, z gotowymi alejami - ma szkielet, za który wiele by dali architekci zieleni w innych miejscach i okolicznościach. Wystarczyłoby być może uzupełnić go o trochę np. zimozielonego poszycia odpornego na zacienienie (rododendrony w jednej tonacji, ew.magnolie, bukszpan czy choćby berberys - z którego żywopłoty były kiedyś najcharakterystyczniejszym elementem Parku Tysiąclecia..). To eleganckie i stonowane miejsce o dużym potencjale.
Druga sprawa to cmentarz, który znajdował się tu przez stulecia i był miejscem pochówku całych generacji dawnych Chojniczan - oni właśnie sadzili te drzewa i po nich to pamięć. Ostatnie pogrzeby odbywały się tu w latach jeszcze czterdziestych, ładunek emocjonalny tego miejsca pozostaje spory, myślę nawet, że wycinka przez większość z nas byłaby mimo wszystko odebrana jako naruszenie swoistego tabu i zwyczajny skandal..
Pozostaje jeszcze czysto biologiczna kwestia wchłaniania przez to miejsce zanieczyszczeń - tak z powietrza, jak i "organiczno-ptasich" - o naprawdę dużym znaczeniu. Oraz kwestia urbanistyczna wreszcie - to wielka plama zieleni na tle starej części miasta, znajdująca się tu "od zawsze", parawan i tło jednocześnie wpisane w krajobraz. Wystarczy przejechać się ul. Gdańską - w górę lub w dół i popatrzeć, żeby zrozumieć co byśmy stracili...
23 Stycznia 2016, godzina 13:57
Oceniono 71 razy 57
~50
głupi pomysł, komu on tak naprawdę przeszkadza?lezy niby w centrum a na uboczu i dobrze, a pamiec warto zachowac ,a nie wszystko niszczyc.Nie jestesmy w Rosji czy Ukrainie , gdzie prochy przodków zasypuje sie buldozerem i stawia dacze( w tym wypadku jakies ogrody czy inne wygibasy)
23 Stycznia 2016, godzina 13:52
Oceniono 33 razy 13
~jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Stycznia 2016, godzina 11:14
Oceniono 39 razy -21
Całe pokolenia żyją z tym parkiem a teraz ktoś sie obudził z nie tanim pomysłem,
faktycznie miliony ludzi sie dziennie tam przewija ze trzeba zlikwidować park,
wszystko zmieniają potem w parkingi , a dzieciom bedzie opowiadać sie co kiedyś tu było,
ktoś dobrze ujął wyżej ze prawdziwa nature likwidują chcą wprowadzić sztuczna a powstaną parkingi,
23 Stycznia 2016, godzina 10:33
Oceniono 37 razy 19
~ada
H5N1 dobre

Kruków nie zlikwidujecie bo miasto to dla nich jeden wielki rezerwuar z jedzeniem. Może i srają i kraczą ale ile pożerają odpadów zalegających w mieście. Zresztą sami mieszkańcy je w jakimś stopniu zatrzymują zatrzymują wyrzucając odpadki organiczne gdzie popadnie.
23 Stycznia 2016, godzina 08:18
Oceniono 26 razy 22
~chojniczanin
Akurat coś zrobią !
Z głupimi, srającymi gołębiami na rynku nie mogą nic zrobić więc tu też nic nie wymyślą. Po prostu Chojnice muszą być miastem z zasranym ptasim łajnem rynkiem i tyle. Chciał jakiś urzędas zabłysnąć i wymyślił te gołębie na rynku to teraz niech myje bruk.
Jak pokazuje historia lepiej nich nasi mądrzy radni nie tykają się przyrody bo tylko wszystko psują i niszczą w długofalowym przedziale czasu.
23 Stycznia 2016, godzina 08:08
Oceniono 24 razy 12
~Chojniczanin
Nie obrazajcie się nawzajem i nie skaczcie sobie " do oczu" ,,,,, tylko po prostu coś z tym TEMATEM ZRÓBCIE! !! A MOGŁO BY BYĆ TAM MIŁO! !
22 Stycznia 2016, godzina 20:49
Oceniono 24 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 438.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 455.00 465.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.56 435.33 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 457.83 462.63 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 471.14 477.39 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 524.75 530.55 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij