Poniedziałek, 03 Października 2022 | Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Z nadzieją na obywatelski zew

Od prawej: Kamil Kaczmarek, Andrzej Ciemiński, Mariusz Brunka i Jerzy Świerczewski.

Od prawej: Kamil Kaczmarek, Andrzej Ciemiński, Mariusz Brunka i Jerzy Świerczewski.

Tę wyrażają uczestnicy wczorajszej debaty o budżetach osiedlowo - obywatelskich i czekają z niecierpliwością na nowe place zabaw, siłownie terenowe itp., by chojniczanie zobaczyli efekty na własne oczy, a przez to chętniej decydowali o  swoim lokalnym podwórku. Nadal niestety frekwencja na osiedlowych spotkaniach jest opłakana...


Mariusz Brunka ze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, które było organizatorem debaty, przypomniał, że właśnie z budżetem obywatelskim szli do wyborów. Ostatecznie ich kształt powiązany z 10 osiedlami był efektem kompromisu z burmistrzem. Arseniusz Finster zarządzenie ich dotyczące wydał w lipcu 2015 roku. Aktualnie samorządy mieszkańców mają do zainwestowania więc środki z dwóch lat. Prawie wszystkie chcą placów zabaw i siłowni terenowych, co przybliżał zebranym Andrzej Ciemiński, urzędnik wyznaczony przez burmistrza na swojego pełnomocnika ds. budżetów. Wyjątkiem jest Śródmieście, którego mieszkańcy postawili na lodowisko na Starym Rynku, ale w ratuszu pomysł zaopiniowano negatywnie. Takiej procedury nie może zrozumieć szef osiedla Mariusz Brunka, bo nie ma o niej ani słowa w burmistrzowskim zarządzeniu, za to jest uchwała mieszkańcow centrum, którzy już zdecydowali o realizacji z dn. 1 grudnia tego roku. - Nie można szukać dziury w całym. Jest połowa kadencji, a jeszcze nic nie zrealizowano. Nie ma nawet żadnej siłowni. Apeluję o dobrą wolę. W wypowiedziach architekta miejskiego Andrzeja Ciemińskiego i szefa osiedla padały też różne szacunki kosztów lodowiska. Ze strony urzędu nawet prawie trzykrotnie wyższe.

Reklama | Czytaj dalej »

- Boimy się, że w tym roku dalej nic nie powstanie - swoje obawy wyraził Jerzy Świerczewski, szef osiedla im. Michała Drzymały, gdzie czekają na place zabaw i siłownię. Mało tego, do końca września trzeba zdecydować o kolejnych planach, a tymczasem na zebranie przychodzi garstka.  - Czekamy by to przyspieszyło, by ludzie zobaczyli, co powstało i by uruchomić obywatelski zew - wyraził nadzieje Świerczewski.  Stąd pytanie prowadzącego debatę Kamila Kaczmarka o terminy. - Musi być mapa do celów projektowych, mały przetarg. Przedtem musiałem zrobić inwentaryzację placów zabaw - tłumaczył urzędnik, który rzucił trzy miesiące.

Obecny na debacie burmistrz zabrał głos w sprawie lodowiska i jego negatywnego zaopiniowania dla lokalizacji na Starym Rynku. - Trzeba było uzgodnień, bo rynek to droga publiczna. Do tego dochodzi hałas z agregatu. Trzeba by zankietować sąsiadujących z nim mieszkańców - tłumaczył. Argumentował, że nawet zebranie budżetów osiedla z 4 lat nie starczy na lodowisko. Ale Brunka odpierał. - To nie są kwoty podane z sufitu. To konretna oferta. 352 tys. zł za zakup naturalnego lodowiska lub 115 tys. zł za wynajem.

Radny miejski podkreślał, że lokalizacja w ścisłym centrum jest najlepszym rozwiązaniem i wskazywał na europejskie miasta. Jest jednak w stanie przyjąć kompromisowe rozwiązanie, czyli lokalizację na boisku przy dwóch szkołach. Choć zaznaczał, że nie może mówić za mieszkańców. Oboje ostatecznie zadeklarowali, że są gotowi na jakiś kompromis.

- Ten budżet jest świetną inicjatywą - ocenił Andrzej Ciemiński. - Czy one na pewno są obywatelskie? - powątpiewał Bartosz Bluma z zarządu osiedla Małe Osady - Pawłówko. Jego zdaniem zabrakło czerpania z doświadczeń innych samorządów, które rozwiązanie wprowadziły przed kilku laty. Zaproponował, żeby jednak zrobić typowo obywatelski budżet, bez podziału na osiedla, bo to bardziej zmobilizuje mieszkańców. - Nie zamierzam quizów przeprowadzać - oznajmił burmistrz Chojnic.

Cała dyskusja trwała około dwóch godzin, a wszyscy jej uczestnicy czekają póki co na nowe place zabaw i inne elemnty małej architektury, a w dalszej kolejności na reakcje swoich mieszkańców. Stąd słuszny postulat Kamila Kaczmarka, by przy tych nowościach postawić tablicę, by uświadomić, że ta powstała dzięki decyzji ludzi. - Najlepszą wizytówką budżetów będą realizacje - zgodził się Ciemiński, ktory także zadeklarował, że jest całym sercem za lodowiskiem.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~POLITYK
To prędzej skoro prace dał najjaśniejszy P. Marcinowi Dobaj to też świadczy ,że burmistrz zaczął się P. Marcina bać ,w tym rzeczywista prawda.
23 Maja 2016, godzina 17:15
Oceniono 6 razy -2
~Mirek
Zmiana nasz burmistrz w swoim haśle wyborczym napisał cytuje "Gospodarz nie Polityk". Nastały czasy w Chojnicach że będąc burmistrzem nie jest się politykiem. Bardzo ciekawe stwierdzenie, tylko ile w tym prawdy, moim zdaniem zero. Dobaj ma prawo podpierać podbródek, a kiedy chce ma prawo również krytykować. Wspomniana przez ciebie praca, która została mu dana przez najjaśniejszego twoim zdaniem zrobiła go nagle niemową. Nie sądzę bo nadal chodzi na zebrania, a to też o czymś świadczy.To że ktoś milczy nie oznacza że nie ma nic do powiedzenia i nie oznacza że się boi, oznaczać może że na jakiś czas wybrał inną formę krytyki. Mając do wyboru burmistrza który jest politykiem, a który robi sobie jaja z mieszkańców twierdząc że nim nie jest, to wybieram milczącego Dobaja. Wynika to z prostej przyczyny że będąc zwykłym mieszkańcem Chojnic jego nazwisko i imię ma jakąś wartość.
21 Maja 2016, godzina 12:38
Oceniono 16 razy 2
~Politolog
Każdy z obywateli który w państwie Polsce mieszka ,a chce decydować kierując się poglądami, uwagami, racjami co do rzeczywistości to jest na prostej drodze urzędującym urzędnikiem i politykiem.
I to jest prawidłowa droga funkcjonowania i stabilizacji sytłacji w kraju.
21 Maja 2016, godzina 11:31
Oceniono 9 razy 3
~Do "zmiana" - dobrym przykładem jest
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Maja 2016, godzina 17:10
Oceniono 14 razy -12
~Do poniżej 19 Maja 2016, godzina 18:27
Skoro polityka jest czynnikiem społeczno twórczym to funkcjonuje ona między obywatelami wymieniając się poglądami, uwagami, racjami, itd.
Więc skoro Pan Marcin wymieniał się z wami tymi uwagami co do rzeczywistości już od dawna a jest obywatelem i przebywa między wami w społeczeństwie to dlatego Marcin D. jest politykiem.
20 Maja 2016, godzina 12:29
Oceniono 13 razy -3
~Do poniżej
Od kiedy Marcin D. jest politykiem ? Puknij sie w swój pusty cymbał!!!
19 Maja 2016, godzina 18:27
Oceniono 22 razy 0
~///////////////////
Zmiana posłuchaj to zgłoś się do Pana Marcina Dobaj sądzę że ci ten polityk napewno pomoże jeśli teraz mu zazdrościsz.
19 Maja 2016, godzina 15:04
Oceniono 27 razy -5
~POLITYK
Do poniżej zapamiętaj Polityka jest czynnikiem społeczno twórczym daj mu czas bo prawdziwy polityk to sam na życie zarabia i w mieście konsultacje przeprowadza. A Pan Marcin nieustannie przeprowadzał i to nieustannie nadal i w końcu zaczął zarabiać bo Finster z nim przegrał.
19 Maja 2016, godzina 14:00
Oceniono 28 razy -2
~Zmiana
Dobaj chodził na zebrania i krytykował. Jak dostał robotę od najjaśniejszego, to siedzi jak niemowa i prawą ręką podpiera podbródek.
19 Maja 2016, godzina 10:17
Oceniono 21 razy 3
~Zenek
Dla „jasności” małe zestawienie – budżet osiedla nr 1 (przewodniczący M. Brunka) za 2015 i 2016 rok to 132.000,00 PLN, dodajmy jeszcze rok 2017 i 2018 i będzie 264.000,00 PLN. Jeżeli zdaniem p. Brunki lodowisko kosztuje 352.000,00 PLN, to brakuje ok. 88 tys. PLN. Jest to tzw. „gołe” lodowisko i to w dodatku niewymiarowe. Tak więc oferta nie jest konkretna. Nie ma maszyny do frezowania lodu, gdzie „borty”, wymiar (20x40)m. Koszt prowadzenia ok. 10 tys. PLN/ na miesiąc.
19 Maja 2016, godzina 09:59
Oceniono 16 razy 8
~plywak
do ponizej - i zgodnie z tym napisales to samorzad p. Brunki mogl i podjal decyzje ze za pieniadze z "budzetu osiedla " zorganizuje Chojniczanom lodowisko na rynku!
nalezy ich podziwiac i chwalic ze potrafia spojrzec szerzej niz plac zabaw pod blokiem ( nie mam nic przeciwko placom zabaw przed blokiem).
19 Maja 2016, godzina 07:45
Oceniono 23 razy -7
~Lenka
Na lodowisko na Starym Rynku nie ma zgody. Radny Brunka chce błysnąć, ale nie za swoje pieniądze. Każdy samorząd mając swój budżet decyduje sam, jak go zagospodarować.
19 Maja 2016, godzina 07:30
Oceniono 22 razy 8
~Takie same tłumy były
na spotkaniu z "Królową Puchu" tłok, że klękajcie narody.
18 Maja 2016, godzina 20:19
Oceniono 23 razy 15
~Debata :)
Miało być: Dlaczego ludzie nie przyszli ? Bo wszędzie gdzie się pojawiają PChS tam nie pojawiają się ci którzy nie zgadzają z ich poglądami, tak samo jak nie zgadzają się z PIS-em, bo PChS to taki PIS-bis !!!
18 Maja 2016, godzina 19:20
Oceniono 35 razy 15
~Sawicki masakruje Guzelaka ;-)
"W innym piśmie, dotyczącym innej sprawy, Roman Guzelak zapytuje mnie "co rozumie Pan pod pojęciem "kopii umów" których udostępnienia Pan żąda?" Czy tylko ja mam wrażenie, że prezesem spółki, której zadaniem jest skuteczne promowanie trzech lokalnych samorządów, jest osoba o ograniczonych kompetencjach umysłowych?!" http://wspolnaziemia.org/?a=2&id=667&lg=pl
Dobry pocisk!
18 Maja 2016, godzina 17:41
Oceniono 42 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 489.00 499.00 DKKDKK 63.60 65.30
EUREUR 477.00 487.00 RUBRUB 6.40 7.80
CHFCHF 488.00 503.00 NOKNOK 44.30 46.00
GBPGBP 548.00 558.00 SEKSEK 43.20 44.90
Aktualizacja: 2022-10-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 492.81 498.96 DKKDKK 64.10 65.00
EUREUR 480.54 484.91 RUBRUB 6.40 7.60
CHFCHF 492.68 498.93 NOKNOK 45.10 46.00
GBPGBP 550.62 556.51 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-10-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.39 zł 7.12 zł 7.29 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij