Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Inne formy przekazu niemile widziane

Do takich samorządowcy w trakcie wtorkowej sesji rady miasta zaliczyli prezentację audiowizualną, którą chciała się podeprzeć Marzenna Osowicka w punkcie dotyczącym skargi na burmistrza Chojnic. Przypomnijmy tę wniósł Marcin Wałdoch w związku z tytułowaniem członków rady nadzorczej Centrum Parku doktorami, choć w rzeczywistości tylko jeden z panów taki stopień naukowy posiada. Zabranie możliwości wypowiedzi w tej formie Osowicka nazwała gwałtem na demokracji i dyskryminacją.Radna Projektu Chojnicka Samorządność wniosek o użycie środków audiowizualnych złożyła na początku sesji. Niemałe zdziwienie malowało się na twarzy Marzenny Osowickiej, kiedy przewodniczący rady poddał wniosek pod głosowanie, a ten nie przeszedł. Za prezentacją poza radnymi PChS opowiedzieli się jeszcze Leszek Pepliński (PO) i Mirosław Janowski (KWW Arseniusza Finstera). Ostatni z wymienionych z resztą zwrócił uwagę radnej, że potrzebę użycia środków audiowizualnych powinna zgłosić tydzień wcześniej, by można to odnotować w porządku obrad. - Chciałam wyrazić zdumienie i oburzenie, że nie mogę się takimi środkami posłużyć, a także usłyszeć przepis prawny, na który powołuje się pan przewodniczący - mówiła radna. Marzenna Osowicka przywołała także informację z  biura rady jakoby do tej pory żaden radny nie posługiwał się takimi środkami przekazu.

- Totalne dyskryminowanie obywatela, a zwłaszcza radnej - nie ukrywała rozgoryczenia Osowicka podnosząc jednocześnie, że z takiej formy wypowiedzi niejednokrotnie korzystał burmistrz. - Zgłaszał taką potrzebę w odpowiednim terminie - zaznaczył Mirosław Janowski. - Skoro burmistrzowi daje się prawo głosu, a mi go odbiera to jest przykład dyskryminacji - podnosiła radna obywatelskiego stowarzyszenia. Powołując się na 54 art. Konstytucji przypominała, że każdy obywatel ma prawo do wypowiedzi i krytyki, zwłaszcza opozycja. - Zadaniem opozycji jest patrzenie władzy na ręce. A tutaj jesteśmy w tej chwili świadkami dokonania gwałtu na demokracji.

Każdy obywatel ma prawo do wypowiedzi...

Reklama | Czytaj dalej »

 

- Rada nikogo nie dyskryminuje - przekonywał przewodniczący gremium. - Dopuściłem wniosek do przegłosowania, żeby o tym rada zadecydowała, żeby nie było zarzutów, że tylko i wyłącznie prezydium rady podejmuje taką decyzje. (...) Należy pamiętać jaka jest forma składania pytań - mówił Janowski.

Rada nikogi nie dyskryminuje....

Wątek prezentacji podjął także sam burmistrz informując do jakich wydziałów i kiedy radna dzwoniła w poszukiwaniu nośnika. - Byłoby fajnie gdyby pani po sesji, ja pani prywatnie zamontuje ten sprzęt, pani odpaliła i pokazał mediom, co pani przygotowała za prezentację. Jestem przekonany kto występuje w tej prezentacji,  założymy się? - mówił wzburzony włodarz. Arseniusz Finster pokusił się nawet o porównanie do Wiejskiej. -  Innych audiowizualnych prezentacji jako form wypowiedzi posłów nie pamiętam poza prezesem Kaczyńskim. Poradził też radnej, aby ta po prostu wydrukowała swa prezentację. - Problem w tym, że ta prezentacja się nie drukuje o czym ja wiem i pani wie.

Pani zadzwoniła do biura rady miejskiej....

 

- To nie błąd. Już w zeszłym roku przedstawił pan członków rady jako doktorów, oni nie zaprotestowali - zwróciła się do burmistrza nie obniżając tym samym temperatury dyskusji radna Osowicka. - Nie można nazwać przejęzyczeniem, jak to określa Stanisław Kowalik, kiedy się tytułuje tytułem nienależnym.

Przejęzyczenie, jak określił pan Stanisław Kowalik

- Mogłem tak dwa razy powiedzieć, trzy za co serdecznie przepraszam, bo nie powinienem tak uczynić. Ale moje słowo przepraszam nie wystarczy wam. Pani teraz pana Wałdocha reprezentuje. Proszę powiedzieć co więcej miałbym zrobić co dam wam satysfakcję. Nie wiem może się przypiekę  gorącym żelazem...

Mogłem tak dwa razy powiedzieć, trzy

Tonować nastroje próbował opozycyjny radny mówiąc, że fakt iż w wypowiedzi burmistrza znalazły się informacje nieprawdziwe, nie oznacza, że są one kłamliwe. - Takie założenie moim zdaniem jest zbyt daleko idące. Nie można też powiedzieć, że skarga jest nieuzasadniona - zaznaczył Mariusz Brunka. Kolega Marzenny Osowickiej pokusił się także o stwierdzenie, że każda forma wypowiedzi radnego powinna być dopuszczalna, łącznie z audiowizualną. - Moim zdaniem nie ma żadnych powodów do tego, aby rada głosowała to jako część porządku, dlatego że to nie jest dodatkowy punkt porządku obrad i to, że przewodniczy poddał pod głosowanie dla mnie jest zupełnie nieuzasadnione. Przewodniczący powinien to dopuścić dlatego, że mamy XXI wiek. Ludzie wypowiadają się w różny sposób.

Obowiązuje zasada, że co nie jest zakazane w zakresie formy jest dopuszczalne...


- Pani jest tak niekonwencjonalna w formie dialogu. Ta prezentacja może by przebiła pani wychodzenie przez okno i interesowanie się moim przyrodzeniem. Żałuję, że jej nie zobaczymy - mówił burmistrz.

Dyskusja, która swoim zasięgiem nie ominęła także wątku posiedzenia komisji rewizyjnej z udziałem Kamila Kaczmarka, snuła by się pewnie jeszcze długo. Wniosek formalny o jej zakończenie złożył Andrzej Gąsiorowski. Większością głosów skargę na burmistrza Chojnic uznano za bezzasadną.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Tralaliński

Czy w czasie epizodów chamskiego zachowania Finster - gdy jest osobą jedynie prywatną - ma prawo przebywać w w służbowym gabinecie burmistrza i na sali obrad w czasie sesji rady miejskiej!

Czy burmistrz w czasie swoich chamskich pyskówek do radnej Marzenny Osowickiej robił to prywatnie jako cham Finster czy też służbowo jako burmistrz Finster?

Podczas spotkania komisji rewizyjnej w czasie chamskich zachowań i pyskówek do Kamila Kaczmarka burmistrz Arek zażądał wyłączenia mikrofonów i kamer bo autorytatywnie stwierdził, że jest chamem w stosunku do Kamila prywatnie a nie służbowo! Ciekawe czy jako cham - według stwierdzeń Arka chamem jest prywatnie. Gdy Finio według własnych definicji nie piastuje i nie pełni obowiązków burmistrza - czy ma prawo przebywania w służbowym gabinecie burmistrza Chojnic, na sali obrad w czasie posiedzenia rady miejskiej, lub w innych zamkniętych dla publiczności pomieszczeniach ratusza?


21 Sierpnia 2016, godzina 00:16
Oceniono 24 razy -2
~Kuriozalna sprawa- zamykanie ust wybranym w demokratycznych
wyborach radnym. Już nie tylko swoim "pacynkom" ale i opozycji
20 Sierpnia 2016, godzina 14:31
Oceniono 30 razy -4
~MIREK
Janowski lepiej oddaj mandat a nie mąć więcej
20 Sierpnia 2016, godzina 08:49
Oceniono 32 razy -6
~zasłużeni dla burmistrza
Dziwię się tym pseudointelektualistom z rady, że popierają bezprawie. Wychowawcy młodzieży? - twu. Wstyd.
19 Sierpnia 2016, godzina 07:27
Oceniono 43 razy 3
~do p. Marzenny Osowickiej
Bardzo proszę, aby Pani przejrzała sesję rady powiatu z dnia 21.04.2016 r., w czasie której dyr. szpitala odpowiadając na interpelację przedstawiał prezentację dotyczącą szpitala i przewodniczący rady nie wnosił do radnych o głosowanie, czy może gość na sesji wykorzystywać tego typu sprzęt. To co się zadziało na sesji rady miejskiej, to prawdziwe kuriozum i niedorzeczność. Trzeba w końcu ukrócić te nieprawidłowości. Przewodniczący nie miał żadnego prawa poddać pod głosowanie radnych, tego czy może Pani korzystać ze sprzętu audiowizualnego. Proszę złożyć skargę na niewłaściwe zachowania przewodniczącego i rady miejskiej. Z pozdrowieniami życzliwy internauta
18 Sierpnia 2016, godzina 22:00
Oceniono 58 razy 8
~podatnik
Radna Osowicka powinna do Wojewody napisać skargę na przewodniczącego i Radę Miejską.
Przy tej okazji proszę podeprzeć się Konstytucją RP.
W szczególności:
Art. 1. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.
Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym,
urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi
inaczej.

Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego
traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub
gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

18 Sierpnia 2016, godzina 18:02
Oceniono 49 razy -3
~marek
W czasie sesji odmawia się głosu osobom spoza rady, niektórzy radni też są "kneblowani". Obiektywnie rzecz ujmując jaki to problem przynieść sprzęt z biura rady i go podłączyć? Tym bardziej, że radna zgłosiła chęć jego użycia na początku obrad. Problemy są dwa:
1) bardzo niewielka liczba urzędników (podejrzewam, że na palcach jednej dłoni można ich policzyć) potrafi taki sprzęt podłączyć.
2) burmistrz nie miał ochoty oglądać tego, co przygotowała Pani Osowicka.
Nasz włodarz pokazuje prezentacje kiedy mu się podoba. Przed sesjami informuje media jak w trakcie obrad będą głosować radni. W trakcie posiedzeń dyktuje Radzie Miasta (która podobno jest organem stanowiącym i kontrolnym) co ma robić. A to podobno burmistrz jest organem wykonawczym. Komuś funkcję się pokręciły.
18 Sierpnia 2016, godzina 17:32
Oceniono 49 razy 3
~osa
Finster jest bezczelny, cham i prostak...
18 Sierpnia 2016, godzina 17:18
Oceniono 43 razy -3
~Marzenna Osowicka
Internautom wypowiadającym się 17 sierpnia dziękuję za obiektywizm wypowiedzi. Jak dobrze poczuć solidarność ludzką po ostracyzmie, jakiego doświadczam od moich koleżanek i kolegów radnych. Nie wspominając o włodarzu, który już dawno zapomniał, że jego działka to władza wykonawcza. Nie uchwałodawcza.
18 Sierpnia 2016, godzina 15:38
Oceniono 56 razy 0
~Marzenna Osowicka
Bardzo chciałabym móc spełnić Twoją prośbę, nana. Także czuję się zmęczona tą szopką, jaką nam funduje włodarz i jego wierni pretorianie z Komitetu Finstera. Tymi przepychankami, połajankami i oskarżeniami pod adresem opozycji, permanentną negacją wniosków opozycji, zaklinaniem i zakłamywaniem rzeczywistości, awanturami o to, czy obywatel może zabrać głos na komisji bądź sesji (dziwne, że w innych samorządach obywatel MOŻE!), czy też należy mu ten głos odebrać, a jeszcze lepiej – postraszyć policją, żeby następnym razem nie próbował. A jeszcze bardziej czuję się zmęczona po ostatniej sesji, kiedy zafundowano mi nie tylko szopkę, ale wręcz spektakl cyrkowy! Mianowicie odmawiając możliwości posłużenia się prezentacją audiowizualną dla zilustrowania mojej argumentacji w jednym z punktów porządku obrad. No pomyśl logicznie, nana, cóż takiego mogła zawierać moja prezentacja, że w tak panicznej reakcji przewodniczący przekroczył swoje kompetencje nakazując głosowanie w kwestii: czy radna może użyć laptopa, czy nie może? I wymyślił na poczekaniu nieistniejący przepis o konieczności powiadamiania pisemnego z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Szkoda, że nie wezwał policji, albo grupy antyterrorystycznej…
Wierzę, że jesteś autentycznie zmęczona doniesieniami medialnymi o ostatnich wydarzeniach. Ale moje zmęczenie jest już długoletnie. Piąta kadencja tego samego włodarza, 22 lata tego samego autokratycznego stylu rządzenia. To stanowczo zbyt długo. Ja także jestem przeciętną mieszkanką Chojnic. Jednak mnie już nie odpowiada rola niemej i biernej statystki w tej szopce, już nie… Za bardzo lubię to moje miasto Chojnice.
Pozdrawiam!
18 Sierpnia 2016, godzina 15:31
Oceniono 76 razy 18
~gość
powinniście wszyscy porozumiewać za pomocą komunikatorów internetowych.. zamiast ,,pić kawę i żreć ciasteczka" za pieniądze podatników, robić videokonferencje? może wówczas burmistrz mając świadomość, że jest online zacznie ważyć słowa i dla poprawy wizerunku zapisze się na odpowiednią terapię?
18 Sierpnia 2016, godzina 09:30
Oceniono 58 razy 10
~nana
Jestem już wami zmęczona, ludzie... zarówno władzą, jak i opozycja. Jedni warci drugich. Przestańcie robić szopki, zaakceptujcie ze jestescie po to żeby służyć mieszkańcom, a nie robić awantury o to, czy ktoś może użyć rzutnika. Myślę, że mogę w tym miejscu mówić naprawdę w imieniu "przecietnych" mieszkańców Chojnic. Proszę.
18 Sierpnia 2016, godzina 02:12
Oceniono 62 razy -8
~Czy może ktoś odpowie, czego się bali radni, że nie chcieli obejrzeći
prezentacji audiowizualnej przygotowanej przez radną Osowicką. Strasznie bojaźliwi ci radni bezradni, którzy boją się koleżanki radnej. SZOK, KOGO MY WYBRALIŚMY? Czyżby radnych, którzy niewiele mają do powiedzenia, a do tego nie reprezentują wyborców, tylko interesy rządzących? Tak samo uważam, że komentarze burmistrza kierowane do radnej Osowickiej, są nie na miejscu. Niech lepiej spojrzy we "własne gniazdo", a nie komentuje innych.
17 Sierpnia 2016, godzina 23:19
Oceniono 67 razy 13
~Pani Marzenno proszę złożyć skargę na działanie przewodniczacego
i odbieranie pani jako radnej prawa głosu lub poddawać pod głosowanie w jakiej formie radnych chce się wypowiadać, a także na włodarza, który na sesjach wtrąca wątki prywatne i przytyki do pani osoby. Jest to niedopuszczalne. Ciekawe jak będzie się czuł kiedy na sesjach zaczną radni wchodzić w jego bujne życie prywatne?
17 Sierpnia 2016, godzina 22:29
Oceniono 75 razy 11
~ol
Wszak mamy już XXI wiek a co niektórzy jak widać w średniowieczu
17 Sierpnia 2016, godzina 21:56
Oceniono 53 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 462.00 475.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 474.00 489.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 43.90 45.60
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.58 459.00 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 464.87 470.23 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 478.74 485.26 NOKNOK 46.80 47.70
GBPGBP 550.45 558.00 SEKSEK 44.30 45.30
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij