Środa, 17 Sierpnia 2022 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Prokurator postawiła zarzuty. Teraz sama może je usłyszeć

Mariusz Brunka z (pośrodku) o umorzeniu sprawy poinformował podczas konferencji prasowej PChS. Obok Kamil Kaczmarek i Jacek Studziński.

Mariusz Brunka z (pośrodku) o umorzeniu sprawy poinformował podczas konferencji prasowej PChS. Obok Kamil Kaczmarek i Jacek Studziński.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przeciwko miejskiemu radnemu Mariuszowi Brunce, który miał skłamać w swoim oświadczeniu majątkowym i podrobić korektę. Żaden z zarzutów nie został potwierdzony. Ten upatruje w tym polityczną zemstę za próbę wygaszenia mandatu przewodniczącego rady Mirosława Janowskiego i to z pomocą organów ścigania. Te, tylko w innym mieście, zajmują się teraz oświadczeniem majątkowym prokurator, która prowadziła sprawę radnego...

 

 


Prokuratura chojnicka w stosunku do mnie uznała, że nie popełniono zarzucanego czynu. Nie ma mowy o tym, że to był czyn mniejszej wagi albo okoliczność umniejszająca odpowiedzialność lub ją wyłączająca, tylko w ogóle czynu nie było - podkreśla radny opozycji, do tego prawnik.

Reklama | Czytaj dalej »

- Prokuratura chojnicka uznała, że nie popełniłem zarzucanego mi czynu...

I dodaje, że cała sprawa ciągnęła się aż 10 miesięcy, a on jako podejrzany został przesłuchany dopiero po... 7. Zdaniem Mariusza Brunki, sprawa była jasna od początku, nawet jako nowicjusza w radzie, który oświadczenie majątkowe składał po raz pierwszy. Kiedy w porę dostrzegł błąd, jakim było niewpisanie lokaty, miał prawo do korekty, co też uczynił. W przeciwieństwie do... prokuratorów. Brunka miał sporo czasu, bo przez przez prawie rok, gdy jego oświadczeniem majątkowym zajmowali się śledczy, on spojrzał w ich deklaracje.

- To porażająca lektura, tylko jeden z nich wpisał wynagrodzenie za pracę - to pierwsze spostrzeżenie prawnika. A były też inne. Zawiadomił zwierzchników, ale jak mówi, w Chojnicach zaledwie 10 dni potrzebowali na umorzenie całej sprawy. To nie oznacza jej końca, bo trafiła dalej i dotyczy prokurator Joanny Kapłońskiej - Gajewskiej, która prowadziła sprawę przeciwko Brunce.


Prokuratorzy wcześniej także musieli deklarować swój stan posiadania, ale dopiero od tego roku podlegają odpowiedzialności karnej za coś, za co innych pozbawiali np. mandatów radnych. -  Pani prokurator wypełniała to oświadczenie na początku tego roku, kiedy mi przedstawiała zarzuty i prowadziła moje postępowanie, kiedy miała świadomość tego, że warto byłoby się zainteresować tym. O czym to świadczy? O poczuciu bezkarności. I o tym, że tak naprawdę nie służy się wymiarowi sprawiedliwości, tylko załatwia się inne rzeczy... - ocenia Mariusz Brunka.

- Pani prokurator wypełniała to oświadczenie...


Zdaniem radnego opozycyjnego Projektu Chojnicka Samorządność, cała ta afera była "zwykłą, brudną prowokacją" ze strony przewodniczącego rady miasta Mirosława Janowskiego i sekretarza urzędu Roberta Wajlonisa. - W tej prowokacji brzydką rolę odegrała także prokuratura. Jej nieprofesjonalizm, hipokryzja są w tym zakresie ewidentne. Bo jeśli człowiek sam popełnia błędy, a przyjmijmy, że to były błędy, to przecież nigdy nie będzie zarzucał komuś, że jego błędy są wyrazem przestępstwa. Jak się ma do czynienia z neandertalczykami, to trzeba obuchem w łeb, bo wtedy sprawy zaczynają wyglądać lepiej...

- Cała ta afera była zwykłą, brudną prowokacją...

Brunka wskazuje, że to nie on jako pierwszy złożył zawiadomienie do prokuratury, a przez owe 10 miesięcy był poddawany stałej dyskredytacji. Wszystko zapoczątkowane zostało  informacją podaną na sesji o wszczęciu śledztwa. Czy informacja o umorzeniu także zostanie odczytana w sali obrad, okaże się już w piątek na sesji. Działacz opozycji ma nadzieję, że takich metod wobec nikogo nie będzie się w przyszłości stosowało.  - Nikomu nie życzę takiego grillowania.


Nie tylko oświadczenie majątkowe radnego miejskiego znalazło się pod lupą śledczych. Umorzone zostały także sprawy sekretarza miasta Roberta Wajlonisa oraz radnego powiatowego i prezesa basenu Mariusza Palucha. Ten ostatni w ogóle jednego dnia w dwóch różnych urzędach złożył rozbieżne oświadczenia. Przesłuchano go jako świadka, nie oskarżonego - jak Brunkę. Sprawę prowadziła ta sama prokurator i potrzebowała "zaledwie" kilku tygodni. Inny tryb i czas trwania tłumaczy ilością zebranego w sprawie materiału dowodowego.

- W przypadku pierwszej sprawy sytuacja wyglądała tak, że oświadczenia majątkowe zostały złożone jednego dnia. One po prostu krzyżowo się nie zgadzały ze sobą w pewnych punktach, co jednoznacznie wskazywało na niedbalstwo. A niedbalstwo jest formą winy nieumyślnej. Stąd przesłuchanie w charakterze świadka - tłumaczy prokurator Kapłońska - Gajewska.

Mariuszowi Brunce zarzut przedstawiła na początku czerwca, jak mówi, po uzyskaniu możliwie pełnego materiału dowodowego w ocenie prokuratury. - Późniejsze czynności kierowane były złożonymi wyjaśnieniami przez radnego i weryfikowaliśmy jego linię obrony. Dlatego też czynności trwały przez pewien dłuższy okres celem właściwej i kompletnej weryfikacji materiału dowodowego. Z uwagi na to, że tego typu sprawy dotyczą osób medialnych, niewątpliwie musimy zweryfikować materiał dowodowy bardzo ważąc na przeprowadzane czynności - Joanna Kapłońska - Gajewska mówi w rozmowie z naszą dziennikarką.

Chojnicka prokurator nie wiedziała też, że sprawie jej oświadczenia majątkowego przyglądają się śledczy w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu. - Nie byłam powiadamiana o tym, żeby jakiekolwiek postępowanie w związku z moim oświadczeniem majątkowym było prowadzone.

- Nie mam żadnej wiedzy na ten temat...

Przyznaje, że nie składała również żadnej korekty do oświadczenia z 2015 r.

Prokurator Kapłońska - Gajewska mogła nie uzyskać informacji, bo postępowanie jest we wczesnej fazie. Zostało zarejestrowane zaledwie 12 dni temu.
- Postępowanie dotyczy złożenia fałszywego oświadczenia majątkowego i jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie jeszcze - informuje Iwona Piotrowska, rzeczniczka elbląskiej "okręgówki".

- Sprawa została zarejstrowana w połowie tego miesiąca...

Mariusz Brunka ma nadzieję, że zgodnie z deklaracją przewodniczącego rady miejskiej, na najbliższej piątkowej sesji powiadomi o umorzeniu sprawy przeciwko jego osobie. Skoro jej wszczęcie także publicznie ogłaszano. Cierpliwie czeka też na publikację na ratuszowej stronie całości korekty, która według śledczych nie została podrobiona. - A nie ocenzurowanej przez spółkę Janowski - Wajlonis, części tego dokumentu. To nie pozostawi wątpliwości.

- To jest w gruncie rzeczy smutny obraz prokuratury. Jak obywatele mają wierzyć tej instytucji, jak ona się zachowuje w taki sposób? - komentuje radny opozycji, na swoim przykładzie pokazując zgoła odmienny sposób traktowania opozycji a rządzących skupionych wokół burmistrza.

- To jest smutny obraz prokuratury...

Post. o umorzeniu

Oświadczenia majątkowego chojnickich prokuratorów za 2015 r.

Mirosław Orłowski

Stanisław Kaszubowski

Jadwiga Jabłońska - Kozek

Joanna Kapłońska - Gajewska

Grażyna Dzióbkowska

Agnieszka Cieplicka

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~Kazda Wladza
Kazda wladza sie tylko potrafi opluwac , jeden na drugiego
cel wiadomy - przejecie wladzy , oczernianie ludzie przed wyborami
dlatego , nie ma co wierzyc PANU B , PANU K I innym osobom
przeciez nie beda mowic , ze wladza robi dobrze , tylko beda mowili czas na nas my zrobimy to lepiej
i tak obrzucaniem sie blotem , wyciaganie brudow normalny czlowiek i tak z tego nic nie ma .
27 Października 2016, godzina 01:43
Oceniono 47 razy -3
~rex
chleba by nie kupie
27 Października 2016, godzina 00:42
Oceniono 13 razy 1
~juz
już patrzeć nie mogę na kaczora
27 Października 2016, godzina 00:41
Oceniono 24 razy 0
~lans
lansują się , wszystko to gra aby głosowali na niego żeby być burmistrzem
niestety ale znów przyjdzie porażka
dalej będzie obecny rzadzil
chojnice 24 żyje bzdurami
bo bzdury dzieją się w Chojnicach
ludzie mało znani , malomiasteczkowi chcą zaistniec
27 Października 2016, godzina 00:40
Oceniono 37 razy 1
~lans
lansują się , wszystko to gra aby głosowali na niego żeby być burmistrzem
niestety ale znów przyjdzie porażka
dalej będzie obecny rzadzil
27 Października 2016, godzina 00:38
Oceniono 35 razy 5
~Asd
Długo był spokój i znów się zaczęło i znów tylko ch-ce24.pl biją pianę...i nikt tego nawet czytać nie chce...
27 Października 2016, godzina 00:06
Oceniono 37 razy 1
~czytelnik
TO się nazywa samozaoranie- obraz patologii do potęgi n-tej. Jakie kary są dla prokuratorów za błędy w oświadczeniach?
26 Października 2016, godzina 21:32
Oceniono 30 razy 12
~Brunka pokazał jak prokuratura działa i broni kolesiów wzajemnej adoracji
Przykre prokuratura i sądy są upolitycznione, nie dla zwykłego obywatela. Precz z kolesiami rządzącyki, precz z KOD-em i całą tą hołotą.
26 Października 2016, godzina 20:32
Oceniono 41 razy 7
~Olek
Dlaczego w prokuraturze nie ma równouprawnienia i pracuje więcej kobiet niż mężczyzn? Dlaczego mężczyźni są w prokuraturze dyskryminowani?
26 Października 2016, godzina 19:37
Oceniono 28 razy 2
~Czekista
Są prokuratorzy, którzy pracując ok. 20 lat (w tym kilka lat jako szef jednostki) nie mają niemal niczego, łącznie ze wspólnością małżeńską, oto przykład: http://pamietnikwindykatora.pl/2016/10/15/rada-dla-prokuratorow-ktorzy-wg-oswiadczenia-majatkowego-niewiele-maja/ Pytanie, ile jest warte takie oświadczenie majątkowe? Co, na hazard, na alkohol i na coś jeszcze wydaje zarobki?
26 Października 2016, godzina 19:19
Oceniono 19 razy 1
~Brawo Mariusz
Nie ma jak przysłowia Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.
26 Października 2016, godzina 18:19
Oceniono 41 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 470.00 DKKDKK 61.90 63.60
EUREUR 467.00 477.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 480.00 495.00 NOKNOK 46.30 48.00
GBPGBP 553.00 565.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-17 11:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 461.11 466.28 DKKDKK 62.36 63.24
EUREUR 468.65 473.73 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 483.71 489.57 NOKNOK 46.90 47.78
GBPGBP 554.64 560.10 SEKSEK 43.77 44.70
Aktualizacja: 2022-08-17 11:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.95 zł
Circle K 6.54 zł - 6.94 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.96 zł 2.94 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.97 zł
PKS 6.59 zł - 6.94 zł 2.93 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij