Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Dobry gospodarz dba o swoje

Ostatnie wybory na burmistrza Chojnic Arseniusz Finster wygrał idąc z hasłem "Gospodarz, nie polityk". Wobec takiej deklaracji i ostatnich zapowiedzi o kupnie frontowej części budynku starego szpitala zasadne wydaje się pytanie - ile dobry gospodarz jest w stanie zapłacić z naszych pieniędzy prywatnemu przedsiębiorcy? I jak transakcja przełoży się na poprawę jakości życia chojniczan, co jak podkreśla Finster, jest jego priorytetem.


W tych rozważaniach potrzebny jest mały powrót do przeszłości. Miasto pozbyło się budynku w 2005 roku ostatecznie za kwotę 728 tys. zł, choć w pierwszym przetargu wyceniony był na 2,2 mln zł. Preferencyjna cena wynikała z planów zlokalizowania w centrum miasta wyższej uczelni, co jednak nie doszło do skutku. Budynek został wyremontowany i od lat stoi pusty, a deweloper Firma Górski z Kartuz nie znalazł żadnego chętnego najemcy. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że rynek zweryfikował nieruchomość negatywnie. W tym miejscu z pomocą przychodzi burmistrz Chojnic. Pomysłów ma kilka. Na przykład, by obiekt wynajmować na biura. Zadziwiające było to, że rozeznanie w tym temacie robił zatrudniony przez ratusz koordynator ds. usług biznesowych. Po kilku miesiącach Arkadiusz Marciszek zniknął z urzędu.

Reklama | Czytaj dalej »

Przed rokiem Arseniusz Finster namawiał kolegów samorządowców Zbigniewa Szczepańskiego, wójta gminy Chojnice i Stanisława Skaję, starostę chojnickiego, do wspólnego zakupu części starego szpitala, którego najpierw się pozbył. W kontekście powiatu mówiło się o powierzchniach dla muzeum, miasta o centrum kultury, a gminy wiejskiej GOPS-u. Ostatecznie z urzędu gminy wyniósł się Gminny Ośrodek Kultury, ale wójt wybrał budynek po byłej telekomunikacji przy ul. Kościerskiej. Przy okazji rozmów z dwoma samorządowcami  burmistrz podkreślał, że miasto jest za słabe, by samo mogło kupić nieruchomość. Teraz jak widać, urosło w siłę, gdyż Arseniusz Finster rozpoczął konsultacje z radą miejską w sprawie zakupu nieruchomości. Mówi o nowej formule takowych konsultacji, gdyż rozmawia nie tylko z radnymi ze swojego ugrupowania, którzy w radzie mają większość, ale także z opozycją. Proponuje im utworzenie Centrum Integracji i Pomocy Społecznej, podkreślając, że to luźna i otwarta koncepcja. Trzonem ma być MOPS, który od ok. 10 lat mieści się po sąsiedzku, ale jak podkreśla burmistrz Chojnic, ledwo mieści. Pomoc społeczna zatrudnia ok. 70 pracowników, którzy do dyspozycji mają niecałe 700 m2. Tymczasem, jak podaje włodarz, nieruchomość pozostająca w prywatnych rękach to aż 3200 m2 powierzchni użytkowej i do tego 800 m2 piwnic. Na co miastu taki metraż? Tu pada hasło rewitalizacja społeczna. Ta jednak w założeniu ma odbywać się w miejscu zamieszkania. Nie chodzi przecież o to, by spędzać ludzi do instytucji, tylko wyjść do nich. Mają robić coś na swoim podwórku i ożywiać swoją dzielnicę. Mówi się nawet o planach budowy małej świetlicy przy ul. Dworcowej, bo ten obszar miasta w projektach unijnych wpisano jako wyznaczony do  rewitalizacji społecznej, wcale nie śródmieście.


Choć zaawansowana jest przebudowa Chojnickiego Centrum Kultury za ok. 11 mln zł, to już wiadomo, że w nowym budynku przy Swarożyca  i tak zabraknie miejsca. Dwie pracownie: plastyczna i taneczna, mają mieścić się właśnie w byłym szpitalu. Do tego Arseniusz Finster chce tam przenieść hostel dla ofiar przemocy w rodzinie z ul. Piłsudskiego, noclegownię z Małych Osad czy stworzyć mieszkania chronione. Jednym tchem wymienia też stowarzyszenia: Wrzos, Amazonki, nieformalną grupę samopomocową osób ze stomią czy chór Cantabile, które mogłyby tam znaleźć siedzibę. Problem w tym, że żadna z nich w swojej działalności nie zajmuje się stricte zagadnieniem wykluczenia, co w przypadku rewitalizacji społecznej, byłoby kluczowe. Plany na zagospodarowanie olbrzymiego budynku na razie wydają się mocno chaotyczne.


Ale drugą istotną kwestią jest cena. Z informacji, które posiadamy, nakłady poniesione na remont części frontowej szpitala wraz z jego zakupem zamykają się w kwocie ok. 5 mln zł. Oficjalnie żadna wycena z ust burmistrz nie pada. W razie zakupu zapowiada transparentność i przejrzystość, a prawdopodobieństwo realizacji ocenia na 50 %. W imieniu miasta zakupu miałby dokonać Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, czyli spółka, o której likwidacji swego czasu wiele się mówiło. Póki co w planie jest pozbycie się jej siedziby, czyli nieruchomości przy ul. Bankowej i wyprowadzka w miejsce MOPS-u. Według planów Arseniusza Finstera, wszystkie podmioty, które przeniosłyby się do części frontowej starego szpitala płaciłyby czynsz pokrywający kredyt zaciągnięty przez ZGM. Sam ratusz w tym roku w planie ma pożyczyć niespełna 22 mln zł.


Jedyne kwoty, jakie padają z ust burmistrza, dotyczą części starego szpitala, którą samorząd wyremontował i wyposażył za bagatela 18 mln zł przy wsparciu Unii, co w przeliczeniu na m2 wynosi aż 6700 zł! Sam burmistrz przyznaje, że to olbrzymia kwota i zestawia z kosztem 2 tys. zł za budowę m2 Domu Dziennego Pobytu przy ul. Gdańskiej. Do kwoty transakcji trzeba doliczyć jeszczy koszty zaadaptowania wnętrz na potrzeby wymienionych powyżej podmiotów. Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, ale jak się dowiedzieliśmy, biura dla poszczególnych urzędników są już szykowane.

Jaką decyzję powinien podjąć dobry gospodarz, nie polityk? Może to i nic nieznaczący szczegół, ale przed burmistrzem Chojnic mówiącym dziennikarzom o swoich planach podczas konferencji prasowej leży kalendarz z logo PB Górski. Z kolei czy radni, którzy przed ponad 10 laty za namową burmistrza zgodzili się na sprzedaż zbędnej miastu nieruchomości za 1/3 wartości, tym razem dadzą się przekonać do odkupienia tak nagle niezbędnego obiektu za kwotę przekraczającą wartość dwu lub trzykrotnie?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~dobry kotek nie da nic złego
powiedzieć o burmistrzu. Taki kotek to skarb.
10 Kwietnia 2018, godzina 11:04
Oceniono 8 razy -2
~maria
Co jest prawie wszystkie wypowiedzi to"komentarz słabo oceniony"????? pytanie przez kogo!!!!! co to za lizus to obsługuje?????

A ja jeszcze w kwestii remontu dworca. Od lat sięgających lat 70-tych istnieja plany remontu dworca PKS i PKP. Tyle co wiem były plany aby dworzec PKS był na bazie PKS przy towarowej a przejście na PKP tunelem pod ul. towarową. Nie trzeba wtedy niszczyć takich zabytkowych kamienic jak przychodnia kolejowa i ten dom narożny, nie trzeba ludziom płacić odszkodowań lud dawać mieszkania, czay to nie wyjdzie taniej???????
22 Lutego 2018, godzina 10:08
Oceniono 7 razy -7
~Jakość samorządowców odzwierciedla jakość wyborców!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Marca 2017, godzina 22:33
Oceniono 26 razy -14
~xxx
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Marca 2017, godzina 19:13
Oceniono 26 razy -14
~Mieszkańcy Chojnic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Lutego 2017, godzina 09:14
Oceniono 37 razy -15
~świetny komentarz jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2017, godzina 21:18
Oceniono 42 razy -20
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2017, godzina 16:04
Oceniono 30 razy -20
~Panie M. Janik
Zmień pan dilera albo bierz połowę tego co obecnie bierzesz, bo masz coraz większy odlot.
Pewnie nie wiesz pan, że osoby stawiające w tekstach przez siebie pisanych więcej niż jeden wykrzyknik mają problemy z własną osobowością, tak jest właśnie w pańskim przypadku, a to zły objaw.
07 Lutego 2017, godzina 21:21
Oceniono 64 razy 44
~KrÓl Finio
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Lutego 2017, godzina 19:43
Oceniono 61 razy -39
~Do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Lutego 2017, godzina 11:07
Oceniono 61 razy -45
~Il
Urojenia to zaburzenia myślenia, czyli przekonanie chorego o istnieniu rzeczy, zjawisk czy wydarzeń wokół niego, które naprawdę nie istnieją. Pewne zdarzenia mogą co prawda mieć miejsce, ale chory nadaje im nieadekwatne znaczenie, nadbudowuje wokół nich chorobowe treści, tzw. system urojeń. Takie fałszywe sądy pacjenta są niekorygowalne; nie daje on sobie wyjaśnić, wytłumaczyć, że to, co myśli, nie ma miejsca w rzeczywistości, nie dzieje się naprawdę. Pacjent jest głęboko przekonany o prawdziwości swoich urojeń, „wierzy w nie”, „wie”, uważa, że to jego sądy są prawdziwe, a inni albo ich nie dostrzegają, albo wręcz są „przeciwko niemu”, chcą z niego „zrobić chorego”, kiedy właśnie to on „jest zdrowy”. Może nawet takie osoby, które starają się mu pomóc i „tłumaczyć, że on nie ma racji”, włączyć w system swoich urojeń, jako biorące udział w „zmowie przeciwko niemu” (np. rodzinę, znajomych, osoby z pracy). Do tego grona trafiają nieraz także, osoby i instytucje, które mogą pacjentowi pomóc profesjonalnie: psychologowie, lekarze psychiatrzy, personel szpitala. Dlatego często bardzo trudno pomóc osobie, która uważa, że z nią jest „wszystko w porządku”, że jest zdrowa, a ci, którzy chcą jej pomóc, są przeciwko niej.
07 Lutego 2017, godzina 08:59
Oceniono 55 razy 55
~Gosc
J to jest pojeb jakich malo !
06 Lutego 2017, godzina 19:24
Oceniono 67 razy 55
~szybki jacek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lutego 2017, godzina 16:07
Oceniono 86 razy -50
~MAREK
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lutego 2017, godzina 16:04
Oceniono 75 razy -55
~do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Lutego 2017, godzina 15:11
Oceniono 70 razy -40

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij