Czwartek, 02 Lutego 2023 | Imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Transparentność w mętnej wodzie

Mariusz Paluch podczas wycieczki po basenie z radnymi Edwardem Gabrysiem, Bogdanem Marcinowskim i Kazimierzem Drewkiem.

Mariusz Paluch podczas wycieczki po basenie z radnymi Edwardem Gabrysiem, Bogdanem Marcinowskim i Kazimierzem Drewkiem.

Mariusz Paluch odchodzi ze stanowiska prezesa basenu, ale temat przejrzystości finansów oraz zarządzania spółką pozostaje jak najbardziej aktualny i będzie wyzwaniem dla jego następcy wyłonionego w transparentnym konkursie, zgodnie z zapowiedziami burmistrza. Problem z transparentnością nie dotyczy tylko kierownictwa spółki, ale i radnych miejskich. Ci po sprawie ujawnienia w październiku ubiegłego roku przez dziennikarzy bakteriologicznego skażenia wody na chojnickiej pływalni, mieli przyjrzeć się bezpieczeństwu sanitarno-epidemiologicznemu w obiekcie. Sprawa jest na tyle poważna, że analizują ją również śledczy po doniesieniu wojewódzkiego sanepidu. Samej pracy radnych nie mieli okazji przyjrzeć się dziennikarze.


Kontrolę prowadzi komisja rewizyjna, na obrady której może przyjść każdy obywatel. Nie jest to pierwsza związana z basenem. Ta aktualnie trwająca dotyczy "działań burmistrza Chojnic w ramach sprawowanego przez niego nadzoru właścicielskiego nad Centrum Park Sp. z o.o. w Chojnicach w przedmiocie możliwego naruszenia zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego na obiektach prowadzonego przez spółkę basenu wraz z oceną wypracowanych zasad prewencji w tym względzie".  Początkowo komisja miała ją zakończyć w styczniu, następnie przedłużyła do końca lutego. Swoją pracę najprawdopodobniej zakończyła wczoraj, ale jej rezultatami radni nie chcieli się podzielić od razu. Posiedzenia kolegialne organów władzy publicznej są jawne, tymczasem dziennikarkę z nich wyproszono. Wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej Antoni Szlanga tłumaczył, iż nie są to wcale obrady komisji rewizyjnej, a jedynie "czynności kontrolne". Mało tego, wyprosił z nich także ratuszowego urzędnika, jeszcze do niedawna dziennikarza, a może urzędnika i dziennikarza...

Reklama | Czytaj dalej »

Potrzebę takiej kontroli widziała rada miejska, uchwałą zlecając jej wykonanie komisji rewizyjnej, a nie żadnemu tajnemu zespołowi. Radny Szlanga kilkukrotnie powtórzył, iż wtorkowe spotkanie związane z kontrolą, nie jest posiedzeniem komisji rewizyjnej. Zresztą takowego próżno szukać na miejskiej stronie internetowej, gdzie takie zapowiedzi muszą się znaleźć. Ale to ten sam radny przed tygodniem zaprosił na obrady komisji rewizyjnej podczas innego z posiedzeń, na którym obecni byli dziennikarze. I to tylko dlatego, że o takowe dopytywał radny opozycji Mariusz Brunka. Wczoraj Szlanga wycofał się ze swoich słów, by uniemożliwić mediom obecność.

A. Szlanga wyznacza termin posiedzenia komisji rewizyjnej ws. basenu...

Jednak wraz z przewodniczącym komisji Edwardem Gabrysiem sygnalizowali również, że zakończą kontrolę, a dziennikarze muszą poczekać na protokół. Radni nie byli raczej zbytnio przejęci swoją rolą, bo dwoje z nich pospieszało kolegów, by zacząć pracę, bo mają tylko 45 minut... A i samych spotkań od grudnia ubiegłego roku, kiedy zarządzono kontrolę, było niewiele. Ile dokładnie, tego nie sposób podać, bo oficjalnych zapowiedzi na miejskim BIP-ie nie było...

O ile po odchodzącym prezesie trudno było spodziewać się transparentności, czego wielokrotnie dawał przykłady, w przypadku radnych to jednak bardzo smutny obraz. Zwłaszcza, że wiele faktów ujrzało światło dzienne po medialnych doniesieniach...

Mariusz Paluch podczas imprezy na swoje pożegnanie, jednocześnie jubileuszu 15-lecia spółki, sam przyznał, że ma dość biurokracji i bycia administratorem. Na podstawie naszych doświadczeń musimy przyznać, że miał ogromny problem choćby z odpowiedzią na pytania o informację publiczną. Konsekwentnie odmawiał udostępnienia edwidencji przebiegu służbowego auta, które było wykorzystywane także do celów prywatnych. Nie przycisnęły go w tym względzie ani rada nadzorcza, ani zgromadzenie wspólników, czyli burmistrz. Znany z kwiecistych wypowiedzi Mariusz Paluch swoimi oratorskimi zdolnościami epatował także w oficjalnej korespondencji, pomijając zupełnie merytoryczną odpowiedź na jasno postawione proste pytania. Nie dość, że wykazał się totalną nieznajomością prawa w tym względzie, to jeszcze od dziennikarza żądał, by wykazał interes publiczny, jaki przyświeca mu, kiedy prosi o procedury na wypadek skażenia bakteriologicznego - dokument, który na potrzeby chojnickiego basenu miała stworzyć... szpitalna mikrobiolog.

Mariusz Paluch przerósł jednak sam siebie, gdy zamiast odpowiedzieć na proste pytanie o koszty przygotowania jubileuszu 15-lecia zarządzanej przez siebie spółki, skierował do redakcji maila o treści, którą zamieszczamy poniżej. Korespondencja trafiła także do przewodniczącego rady nadzorczej spółki Artura Niewiarowskiego i burmistrza Arseniusza Finstera. Żaden z nich nie odpowiedział na pytanie, ani nie odniósł się do sposobu, w jaki prezes miejskiej spółki potraktował dziennikarzy ch24.

Odp. od M. Palucha, mail do wiadomości RN i burmistrza

Dzień dobry Pani Moniko,
Uwielbiam Panią.
Czyta Pani w moich myślach.
Czekałem na tego e-maila.
Dziękuję, że można  w tej kwestii na Pani  polegać.
Absolutnie nie zgadzam się, że jesteście zwykłą, małą i psychopatyczną  bandą zasrańców!
Moim zdaniem jesteście super ekipą - krzewiącą miłość, radość i  pokój i spokój.
Nie zgadzam się również z pojęciem, że ogłupiacie ludzi. Serdecznie współczuję Wam pracy w trudnych warunkach.
Na pewno odkłada się ona na Waszej psychice. W dalszym ciągu służę pomocą zaprzyjaźnionych specjalistów.
No to pokój Wam!
Z poważaniem
Mariusz Paluch

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~podatnik
Pani Marzenno proponuję zgłosić wniosek na sesji o odwołanie z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Edwarda Gabrysia jak i jego zastępcy Antoniego Szlangi. Ci panowie zapomnieli po co zostali wybrani. Mają kontrolować i przyglądać się działaniom organu wykonawczego, a nie być jego parasolem ochronnym. Role się im pomyliły. Czas na zmiany.
23 Lutego 2017, godzina 17:09
Oceniono 46 razy 18
~Marzenna Osowicka do Tolka Szlangi
Antosiu Szlanga, nie idź tą drogą! Tylko transparentność jest szansą dla Ciebie oraz Twoich Koleżanek i Kolegów z Komitetu Arseniusza Finstera. Ukrywając i zatajając przed społecznością Chojnic PRAWDĘ o funkcjonowaniu Centrum Parku, prowokujesz negatywne domysły. Domysły, iż było aż tak źle, że teraz trzeba tę PRAWDĘ ukryć, głęboko zakopać, pozbawić możliwości odkrycia jej przez media, a nawet przez samą Komisje Rewizyjną! Komisję, która została powołana do sprawdzenia prawidłowości działań spółki oraz Jednoosobowego Zgromadzenia Wspólników w osobie Burmistrza Arseniusza Finstera!
Jeżeli blokujesz przekaz informacji wypraszając dziennikarzy, to moim zdaniem – dajesz wyraźny sygnał społeczeństwu, że coś jest na rzeczy, że trzeba ukryć fakty, jakie zaistniały. Stajesz się „adwokatem diabła” i rzucasz cień na burmistrza, który aprobuje Twoje zachowanie. Cień podejrzliwości, który zasiewa brak zaufania do organów samorządowych, ich transparentności działań.
Antosiu, czy wierzysz, że społeczność Chojnic jest aż tak bardzo nieświadoma, albo aż tak bardzo głupia, że zadowoli się Twoją BEZPRAWNĄ decyzją o wyrzuceniu dziennikarzy z JAWNYCH OBRAD KOMISJI REWIZYJNEJ?
Wierzę w mieszkańców Chojnic, że nie zaakceptują takiego bezprawia.
Z pozdrowieniami! :o)
Marzenna Osowicka
23 Lutego 2017, godzina 17:00
Oceniono 47 razy 23
~EQUILIBRIUM
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 15:19
Oceniono 31 razy -29
~Wredny Kaczor
Janik = 0
23 Lutego 2017, godzina 14:57
Oceniono 41 razy -7
~Do Janika Mariusza
To swiadczy o tobie , do czego jestes zdolny , potem masz pretensje do ludzi , ze ciebie tak poniżaja i maja za nic .
Jeszcze glupoty wygadaujesz , ze startowac na burmistrza Chojnic chcesz .
Zaprzeczasz wszystkiemu tym co mowisz . Prokuratura zła ,ale tam lece pierwszy
23 Lutego 2017, godzina 14:42
Oceniono 45 razy -9
~EQUILIBRIUM
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 13:24
Oceniono 39 razy -31
~Malgosia
zapomniales dodac Krętacz
pomawia ludzi , pisze co mu slina na jezyk przyniesie
Jednym slowem dno - dna
23 Lutego 2017, godzina 13:18
Oceniono 45 razy -7
~Do Kaczego Marka
Mariusz Janik to kapuś i donosiciel .
23 Lutego 2017, godzina 13:15
Oceniono 47 razy -9
~Też Świnia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 13:10
Oceniono 51 razy -11
~Markovic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 12:58
Oceniono 46 razy -12
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 12:46
Oceniono 27 razy -23
~Gosc
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 12:37
Oceniono 47 razy -11
~Dziwny czlowiek a moze chory ?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 12:04
Oceniono 44 razy -16
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 12:00
Oceniono 34 razy -16
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Lutego 2017, godzina 11:55
Oceniono 34 razy -20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 423.00 435.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.90 43.60
GBPGBP 519.00 534.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-02 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 426.61 432.27 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 466.08 470.12 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.17 473.10 NOKNOK 42.00 42.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.70 41.60
Aktualizacja: 2023-02-02 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij