Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Tylko dwie kadencje?

Dla aktualnie rządzącego Chojnicami Arseniusza Finstera to za mało i nie zostawia suchej nitki na pomyśle PiS-u. Poseł tej partii Aleksander Mrówczyński przypomina, że to wyborczy postulat. Za ograniczeniami są także były poseł PO Leszek Redzimski, radny PChS Mariusz Brunka i Michał Gruchała z Kukiz '15. W tym składzie debatowali we wtorkowy wieczór w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym. Nie udało się uciec i od innych tematów, jak choćby reforma edukacji. Organizatorem spotkania był Projekt Chojnicka Samorządność.Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel partii rządzącej, która wprowadzać będzie zmiany ordynacji. Aleksander Mrówczyński podkreślał, że zawsze był za dwukadencyjnością. - Dużo kontrowersji wywołuje powiedzenie, że ta dwukadencyjność miałaby zaistnieć od razu. (...) Nie jestem zaskoczony tą sytuacją z wielu powodów. Gdyby była ogłoszona 8 lat, temu to nie byłoby burzy. Na pewno dotknie to wielu samorządowców. Ale czy to powinno powodować tak dużą falę krytyki?

Reklama | Czytaj dalej »

A. Mrówczyński...


- To zmiany rewolucyjne nakierowane na partykularny interes PiS - ocenił bez ogródek burmistrz Chojnic sprawujący tę funkcję od 1998 roku. - Nie mówcie, że wszyscy są skorumpowani, że w samorządach są kliki, sitwy. W końcu od czego są instytucje, które się tym zajmują.

A. Finster


Podał nawet liczbę 1570 włodarzy, których po prostu partia rządząca chce wykosić. I może wcale nie jesienią przyszłego roku, a już tego. - Nie wiemy, kiedy wybory. Nie wiemy, co będzie.

Zdaniem Arseniusza Finstera proponowane zmiany ordynacji w Polsce się nie sprawdzą, ale trzeba o to zapytać suwerena w referendum. Warto przypomnieć, że do udzialu w lokalnym raczej zniechęcał chojniczan. Jako swój najsilniejszy kontrargument wysuwa ten, że prawo nie może działać wstecz. Jednak przykłady wprowadzania takich prawnych uregulowań podał jego przeciwnik w ostatnich wyborach prawnik Mariusz Brunka. Dotyczyły sędziów i senatorów, których minimalny wiek do sprawowania tych funkcji podniesiono od razu. I tak absolwent prawa po aplikacji mógł orzekać mając 26 lat, ale po zmianie musiał poczekać jeszcze cztery. Kolejny przykład podany przez Brunkę to podniesienie wieku emerytalnego, gdzie także obeszło się bez przepisów przejściowych. Brunka ma oczywiście świadomość sensu zmian w tej chwili. - Partia rządząca chce sobie ułatwić najbliższe wybory. To sposób na pozbycie się przeciwników. Nie zgłosiłem jeszcze swojej kandydatury w wyborach na burmistrza, ale mimo to wolałbym pana w nich pokonać, a nie w ten sposób, że ktoś mi pana zlikwiduje - zwrócił się do burmistrza Chojnic.

M. Brunka

Jako radny Projektu Chojnicka Samorządność przypomniał, iż to stowarzyszenie szło do wyborów z hasłem dwukadencyjności, bo ta wzmaga konkurencyjność. Inny postulatem była likwidacja stanowiska wiceburmistrza, co już doszło do skutku. - Mamy szczęście, że nasz program realizują inni - śmiał się Brunka.

Także Leszek Redzimski z Platformy Obywatelskiej przedstawił się jako zwolennik dwukadencyjności, co także było jego wyborczym postulatem. - Jako socjolog uważam, że organizacja za długo prowadzona przez jedną osobę parszywieje. Potrzebne jest spojrzenie czystej osoby.

L. Redzimski


Były poseł, aktualnie radny powiatowy, przyznał że ostatni rok przed wyborami to czysty populizm, a samorządowcy wykorzystują swoją przewagę oddając inwestycje, a i prasa im sprzyja, bo... wykupują reklamy. Koniec końców dochodzi do skrzywienia samorządowego, kiedy swoją służbę zaczyna traktować się jak pracę zawodową. Tu powołał się na publikację autorstwa prof. Jacka Knopka i.... dr Arseniusza Finstera. Z kolei brak konsekwencji Redzimskiemu wytknął Brunka, przypominając debatę w parlamencie sprzed kilku lat, kiedy to członek PO tak bardzo nie bronił dwukadencyjności...

Reprezentant Kukiz '15 Marcin Gruchała ocenia, że zmiana ordynacji wyborczej będzie czymś ciekawym dla samorządów. - Przewietrzą się. Pojawią się młodzi z pomysłami.

M. Gruchała


W toku debaty okazało się też, kto pierwszy "przepowiedział" Arseniuszowi Finsterowi, że nie będzie już burmistrzem. Sam wyznał, że zrobił to Kamil Kaczmarek, prowadzący wtorkową debatę. Jego zdaniem to rewolucja, która doprowadzi do upadku demokracji, a suweren nie dał wcale mandatu do zmian ustrojowych, o które trzeba zapytać w referendum. - Jak to będzie wyglądać, jak tacy ludzie jak Wojciech Szczurek (prezydent Gdyni - przyp. red.), Tadeusz Kowalski (burmistrz Tucholi), Ryszard Szybajło (burmistrz Człuchowa). To źli ludzie?! - poirytował się włodarz. Zadeklarował, że nie zamierza zapisywać się do partii, mimo że mówi się, że tylko te będą mogły zgłaszać kandydatów. Co gorsza, też o 10-procentowym progu.

A. Finster

Dotknięty takim obrotem spraw był także wicestarosta Marek Szczepański, który wprost stwierdził, że on i jego koledzy samorządowcy czują się jak wyrzutki, a przecież jest wielu dobrych gospodarzy.  - Nie można mówić, że jest patologia w samorządzie. (...) Intencje są polityczne. Nie słucha się głosu suwerena - mówił polityk Platformy Obywatelskiej, który zadeklarował, że jest otwarty na szeroką debatę dotyczącą ordynacji wyborczej.

M. Szczepański

Zgoła inne pomysły miał przysłuchujący się debacie były radny Jacek Studziński, która uważa, że zmiany w Chojnicach są konieczne. Ale może wrócić tu do wyborów pośrednich, gdy to rada wybiera burmistrza. A żeby ta była solidnie przygotowana do swojej pracy, zaproponował... egzamin państwowy.

J. Studziński

To wywołało zdecydowany sprzeciw burmistrza, który jest tylko za bezpośrednimi wyborami:  - Czy będziemy krajem narodowo - katolickim czy demokratycznym?! Także Mariusz Brunka nie podzielał takiego pomysłu.

M. Brunka


Podczas debaty najczęściej powtarzanym wyrazem był "suweren". Bo i debatujący głowili się nad większym udziałem obywateli w wyborach i referendach. Wojciech Rolbiecki, kierownik biura poselskiego Mrówczyńskiego, uważa że te ogólnokrajowe plebiscyty nie mają sensu. Jako przykład podał to rozpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego frekwencja była bardzo niska. Także poseł jest przeciwko referendum ws. reformy oświaty, wszak powrót do szkoły 8-klasowej PiS miał w swoim programie. Brunka uważa, że młodzi są zbyt mało zmotywowani do udziału w wyborach i by teraz tego jeszcze bardziej nie popsuć. Redzimski ma nadzieję, że po rządach PiS, PO będzie miało ułatwione wybory, ale osobiście nie chce, by w tych samorządowych mogły startować jedynie partie. A Gruchała od Kukiza podkreślał rolę swojej partii w forsowaniu idei jednomadnatów okręgów wyborczych.

Po zaplanowanym czasie półtorej godziny debatę zamknął Kamil Kaczmarek. - Jest wiele kwestii, których nie poruszyliśmy. Temat zostaje otwarty. Można jeszcze dyskutować w kuluarach.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~Finio nie kwicz
taki sam kwik był jak zabierali uprawnienia na fotoradary Strażom miejskim i nic to nie pomogło...... czas sie zbierać i zwolić stołek
06 Marca 2017, godzina 11:52
Oceniono 10 razy 8
~dla miłośników PIS
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Marca 2017, godzina 16:28
Oceniono 23 razy -13
~Widać, że p. Mirosława jest komuś solą w oku
Serdecznie Panią pozdrawiam. Wyborca
04 Marca 2017, godzina 14:26
Oceniono 32 razy 14
~do szkoły
finsterowski pójdzie pracować do szkoły za 3000 brutto???? jak uczniowie naplują na niego, to on wszystko co może, to wpisać -20 punktów do zeszytu i prosic boga, aby mu auta nie oskrobali - witamy w szkole!!!!
04 Marca 2017, godzina 14:08
Oceniono 26 razy 6
~Chojniczanie
Jak się okazuje Arek Finster nie musi się martwić o przyszłość. Wbrew temu co zapowiadał nie będzie taksówkarzem, ani nawet nie będzie grał na akordeonie dla przechodniów pod ratuszem. Arek Finster, jak każdy przezorny urzędniczyna jest od prawie 20 lat na urlopie bezpłatnym jako nauczyciel szkolny. To znaczy, że bez zbędnej zwłoki będzie mógł podjąć pracę nauczyciela, ucząc zawodu przy obrabiarkach i skrawarkach na ulicy Kościerskiej. Arek wracaj do szkoły, tam jesteś zawsze mile widziany!
04 Marca 2017, godzina 12:04
Oceniono 29 razy 7
~Marcin Dobaj
Biurokracja, w Polsce Armia niedouczonych urzędników i Prezesów spółek ile na tym tracimy?

Skomplikowane przepisy podatkowe, często zmieniające się prawo i przewlekłe procedury, to - zdaniem organizacji Pracodawcy RP- najistotniejsze bariery biurokratyczne utrudniające rozwój firm w Polsce.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że mimo iż nasza gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie, to ten rozwój mógłby być jeszcze szybszy, gdyby nie panosząca się biurokracja.

Dodają, że potrzebują lepszego prawa podatkowego, nowego Kodeksu Pracy i przede wszystkim efektywnej administracji publicznej, nastawionej na pomoc biznesowi, a nie utrudnianie mu życia.

Pracodawcy, RP zwracają też uwagę na uciążliwy obowiązek sprawozdawczy. Jak mówią, statystyczna polska firma powinna wysłać rocznie do urzędów ponad 200 różnego rodzaju druków, formularzy i sprawozdań. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien średnio, każdego dnia wysłać jakiś dokument do urzędu.
04 Marca 2017, godzina 10:37
Oceniono 14 razy -8
~Marcin Dobaj
Zdaniem burmistrza

,,Chcą zniszczyć to, co jest najlepsze"

Po 1990 roku było w Polsce wiele reform od ,, Planu Balcerowicz, poprzez reformy ustrojowe, nową konstytucję, po reformę samorządową. Dzisiaj gdy niby pyta się Polaków jaka była najlepsza jaka wytrzymała próbę czasu, to ta ,która stworzyła ,,Nasze małe Ojczyzny", czyli reforma samorządowa.
Przez pierwsze dwie kadencje 1990-1994 i 1994-1998 wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Pierwsze założenia tzw ,, REFORMY" dwukadencyjność , ale działającej wstecz .Oznacza to , że
samorządowcy, którzy pracują już 8 lat nie będą mogli wystartować w wyborach. Dowiadują się o tym w połowie kadencji !Przez taki ruch pozbędziemy się elit, a konkretnie ludzi którzy byli weryfikowani przez wyborców.

Burmistrz Dr Finster nie chce pisać o sobie ale macie spojrzeć jak jego koledzy wygrywają w pierwszych turach.
A przez taki ruch zdaniem Finstera PiS pozbywa się około 1570 wójtów, burmistrzów i prezydentów na 2480 urzędujących.

W województwie pomorskim pozbywa się 90 konkurentów na 123 pracujących.
Jego zdanie to grupowe zwolnienia z pracy.

Odpowiedz . Finster czemu umów o prace za godny zarobek i zakładów pracy- miejsc pracy nie masz dla mieszkańców miasta Chojnice a dla swoich kolesi . Bo masz Armie niedouczonych urzędników- biurokratów którzy patrzą aby zapełnić kosztem podatnika własne kieszenie.
04 Marca 2017, godzina 10:25
Oceniono 14 razy -8
~Stop układom z mieszkańcami.....
Słucham Ciebie Finio i żygać mi się chce. Twoje wypowiedzi przypominają płacz małego dziecka któremu chce się zabrać zabawkę. Czas się pożegnać ze stołkiem z honorem anie jak jakiś dziad. Mam y dosyc tych cyrków w Chojnicach takich jak np z Janowskim i Łęgowskim, Paluchem etc.....
Pański czas się już skończył radzimy wykorzystać go właściwie, przygotowując się znowu do posady nauczyciela. A namawianie ludzi z ratusza do wyjazdu autokarem do Warszawy na protest to już dno... którego pan sięga.

podpisano
MIESZKAŃCY CHOJNIC

KTÓRZY NIE MAJA ŻADNEGO UKŁADU Z PANEM
04 Marca 2017, godzina 10:04
Oceniono 23 razy 1
~zarobki sedziow
Pyta sie Bagietka
O wszystko pyta a nie pamieta sam jak w bagietce ludzi oszukiwal i ponizał
03 Marca 2017, godzina 20:45
Oceniono 20 razy 8
~Agnieszka H
Przyrodzenie listek kryje,
Pusta głowa zdobi szyje,
Brzuch nadęty ma jak ego,
Więc, czy urząd ten dla niego?

Pędzel z brązu odlać kazał,
Potem zaraz się obrażał,
"Donos!" - krzyczy, "złożyć muszę!
Bo inaczej się uduszę!
Bo wylewać brudy, żale - mogę JA!
A inni wcale!!!"

Zna tradycje agentury,
Bieży do Prokuratury,
Pluje, krzyczy i się miota,
lecz te progi nie dla kmiota,
Wszyscy go tam dobrze znali,
Więc go grzecznie pożegnali,
Rozczytali doniesienie,
I stwierdzili - opóźnienie,
Rozwojowie - w głowie jego,
"Przecież on ma przertost EGO!
Najpierw sam GO prezentuje,
Potem - na widzów pomstuje!"

...ale się nie załamali
I biegłęgo powołali,
Który zmierzy przyrodzenie,
I określi opóźnienie,
I przyczyny jego może...
Niech mu w końcu ktoś pomoże!

"Wiersz" nie powstał dla tej mendy,
Lecz by studzić jej zapędy,
By sadowić rzyć na stolcu,
Gdy myśli jeno o bolcu...
Czy Mariusz Janik wkoncu pokaze bez lisci swoje przyrodzenie ?
Obiecywał na blogu , ze wezmie ,, pedzla '' i pokaze
03 Marca 2017, godzina 20:44
Oceniono 22 razy 2
~Gość
Do Alles i Aleksander. Twoje wpisy, słownictwo i ortografia świadczą o tobie debilu. Idź do podstawówki albo do ,,zerówki,, i naucz sie pisać.
03 Marca 2017, godzina 20:35
Oceniono 23 razy -5
~Do widzenia p. burmistrzu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Marca 2017, godzina 19:02
Oceniono 28 razy -10
~Realista
Burmistrz kilkukrotnie wypowiedział się na temat nie wysłuchiwania głosu suwerena.
Ciekawe.
Sam tego głosu nie wysłuchał ( patrz referendum nt rozwiązania straży miejskiej) a wręcz namawiał do nie uczestniczenia w nim.
Teraz jednak to głos suwerena ma być brany pod uwagę??

Jak w tym żarcie :
-Kali co to jest zły uczynek ??
- Jak ktoś Kalemu ukraść krowę.
-Kali , a co to jest dobry uczynek ??
- Jak Kali komuś ukraść krowę.
03 Marca 2017, godzina 18:25
Oceniono 25 razy -5
~do ponizej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Marca 2017, godzina 17:36
Oceniono 26 razy -24
~Napisałeś cepie 7 komentarzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Marca 2017, godzina 15:02
Oceniono 34 razy -12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 42.40 44.10
GBPGBP 529.00 544.00 SEKSEK 41.20 42.90
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.51 437.68 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 469.15 473.19 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 467.77 473.03 NOKNOK 43.00 43.90
GBPGBP 532.80 539.16 SEKSEK 41.50 42.40
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.23 zł
Circle K 6.52 zł - 7.74 zł 3.19 zł
Lotos Optima 6.54 zł - 7.76 zł 3.16 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.61 zł 7.23 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij