Wtorek, 06 Grudnia 2022 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Pytań i problemów wiele, a kompetentnych urzędników brak

Na zdjęciu od lewej: architekt miejski Andrzej Ciemiński, przewodniczący osiedla Marek Szmaglinski, członkowie zarządu Jolanta Krzywdzińska i Antoni Pastwa.

We wtorek spotkał się samorząd mieszkańców osiedla nr 2. Mimo zaproszenia do Szkoły Podstawowej nr 7 nie pofatygował się ani burmistrz, ani jego zastępca. Urząd reprezentowali za to strażnicy miejscy, ogrodnik i architekt, którzy na większość zgłaszanych problemów rozkładali ręce. Fala krytyki przetoczyła się po byłym komendancie straży miejskiej, a obecnie pracowniku wydziału komunalnego. - Ten człowiek w ogóle na to stanowisko się nie nadaje - mieszkaniec Zamieścia ocenił Tadeusza Rudnika.

 

Reklama | Czytaj dalej »


- Chciałbym dożyć takich czasów, żebym wchodząc do urzędu poczuł, że ten jest dla mnie. A nie, że wchodzę i jestem traktowany jak ostatnie zło - ubolewał mieszkaniec Zamieścia, który przed ośmioma miesiącami alarmował wydział komunalny o fatalnym stanie drogi na swoim osiedlu. Do tej pory nic w sprawie nie zrobiono. - Mamy jeden rząd płyt betonowych, które leżą na różnej wysokości. Dwa samochody na tej drodze się nie wyminą bez uszczerbku, albo pójdzie felga albo opona. Trzeba by położyć drugi pas z płyt - proponował chojniczanin. Mężczyzna w sprawie drogi skierował swoje kroki nawet do burmistrza, ale we wtorek, w dniu przyjmowania interesantów Arseniusza Finstera nie zastał.      - Akurat był w terenie. Ale ile to można chodzić i prosić do urzędu? Problem z krzywo położonymi płytami mają także mieszkańcy Curie-Skłodowskiej. - Ja usłyszałem od pana Rudnika, że mam się zatrzymać, czy jechać wolniej i te dziury po prostu omijać - nie krył poirytowania kolejny chojniczanin.

Do urzędniczego "pieca" dołożył także Maciej Kobus. Mieszkający na rogu ul. Asnyka i Miłosza od 7 lat próbuje kupić sąsiednią działkę. Podjął też próbę wynajęcia wskazanego terenu. W pierwszym piśmie urząd informował, że sprzedaż zostanie rozpatrzona po wybudowaniu skrzyżowania ulic Asnyka i Miłosza (to oddano do użytku dwa lata temu). A od czerwca 2010 roku zbywa chojniczanina analizą. "Możliwość wynajęcia terenu znajdującego się przy ul. Asnyka zostanie rozpatrzona po dokonaniu analiz" - 18 czerwca napisał Jacek Marczewski, dyrektor wydziału nieruchomości. Analiza miała zakończyć się w marcu 2011 roku. "Urząd nadal prowadzi czynności dotyczące analizy szerokości i przebiegu przyszłej drogi" - stwierdził w piśmie datowanym na 22 marca br. - Ja już jestem zmęczony korespondencją z panem Marczewskim i pewnie zrezygnuję z zakupu tej działki, bo ile można czekać - poddaje się pan Maciej. Ale w sprawie nie tylko o zakup działki chodzi, ale i uporządkowanie sąsiadującego z nią terenu, który od dawna mieszkańcom Asnyka służy za skrót do ul. Człuchowskiej. - Piesi na tym 80-metrowym odcinku grzęzną w błocie. Dlaczego nie pójść tym ludziom na rękę i nie pociągnąć Miłosza do Człuchowskiej. Po przebudowie Człuchowskiej wszyscy będą blokować ruch czekając na światłach przy skrzyżowaniu z Asnyka. Dlaczego nikt nie chce pomóc mieszkańcom? Jeśli nie pociągnąć drogi, to chociaż chodnik - apelował chojniczanin, który sprawą też interesował Arseniusza Finstera. - Nie wiem, kto ma tu jaką wizję, ale w urzędzie najwyraźniej nie mogą się zgodzić. Tu trzeba jakiejś męskiej decyzji burmistrza. To jest raptem 80 m chodnika. Zostawieniem odłogiem kawałka Miłosza nie jest też zachwycony przewodniczący osiedla.          - Szkoda, że przy okazji modernizacji Człuchowskiej się nad tym nie pochylono - mówił Marek Szmaglinski.


W temacie budżetów obywatelskich "dwójka" też nie może być usatysfakcjonowana. Samorząd wnioskował o budowę dwóch placów zabaw. Jednego w starej części osiedla, tj. przy Kopernika i drugiego na Asnyka. W ratuszu podjęli decyzję, że z czterorocznego budżetu zbudują jeden plac. - Jako zarząd jesteśmy nie do końca usatysfakcjonowani wielkością i kształtem działki przeznaczonej na plac zabaw oraz poirytowani faktem nie rozpoczęcia budowy placu zabaw na osiedlu Asnyka - zaznaczył Szmaglinski. Więcej w temacie powiedział Tomasz Daniels. - Jako samorząd zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Mieliśmy otrzymać mniejszą część terenu przy ul. Asnyka, który został przeznaczony na sprzedaż pod działalność gospodarczą, a otrzymaliśmy może 1/10. Będziemy interweniować w tej sprawie - zapowiedział członek zarządu. - To jest nowe osiedle, na którym mieszka dużo młodych rodzin z dziećmi. A to jest zaledwie 300 m2. Co my możemy tam zrobić dla dzieci? - podnosił z kolei Antoni Pastwa. - Nie do końca mam na to wpływ. Tam jest wytyczona działka, a ja do tematu muszę się dopasować - tłumaczył Andrzej Ciemiński projektujący w mieście większość inwestycji w ramach budżetów obywatelskich.


W związku z planowanym w tym roku remontem Niemcewicza, Tuwima, Staszica i Curie-Skłodowskiej mieszkańcy mieli pytania choćby odnośnie przyłączy. Niestety nie było do kogo ich skierować. - Mam nadzieję, że na następne spotkanie pofatyguje się więcej przedstawicieli urzędu - powiedział szef osiedla, które żyje także innymi sprawami. Na tapecie wczorajszego popołudnia znalazł się również teren zielony przy starostwie, który zmienił właściciela, czy stan chodników zimą. - Jest niebiezpiecznie i ślisko. Zwłaszcza na ul. Reymonta - uczulała jedna z mieszkanek. Za to Zamieście umiłowali sobie amatorzy jazdy na quadach. Dzieci, jak i dorośli nie zważają na uprawy, które niszczą, a jeśli pojazd się nie zakopie, gospodarz może zapomnieć o wyciągnięciu konsekwencji od krewkiego kierowcy. - Potrafią pokazać środkowy palec i jadą dalej. Ale jak ktoś dorosły nie ma rozumu, to czego oczekiwać od dzieci - zauważył jeden z poszkodowanych rolników. Na Bytowskim zastanawiali się czy wzorem "trójki" nie prowadzić własnej świetlicy i na niej zarabiać. Tylko że trzeba by ją najpierw wybudować, a to już finansowe zobowiązanie na lata.

Obecny na spotkaniu dzielnicowy Daniel Patz w nawiązaniu do włamań na śpiocha przy ul. Bałuckiego prosił mieszkańców o większą dbałość o swoje mienie. - Złodziej nie ma na twarzy napisane, że jest złodziejem. Zwracajcie uwagę na auta na obcych rejestracjach kręcące się po osiedlu. Nie wierzę, że okradzionych domów wcześniej ktoś nie obserwował.


1 czerwca samorząd zaprosi mieszkańców na festyn z okazji otwarcia nowego placu zabaw przy Kopernika.                    - Korzystajmy z tego miejsca. Niech nasze osiedle żyje - apelował przewodniczący. W roku ubiegłym samorząd wydał 5,7 tys. zł m.in. na Mikołajki, turniej tenisa, bieg nowo wybudowanymi ulicami czy osiedlową wigilię.

Ogrodnik miejski Waldemar Spichalski (na zdjęciu w środku) w trakcie spotkania przybliżył zasady jakie od nowego roku funkcjonują w kwestii wycinki drzew na swoich posesjach. - Wycinać możemy wszystko jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~bbb
Prawda, ujawnianie grzeszków i spraw zamiatanych pod dywan, nie pasuje tylko tym co maja coś na sumieniu i do ukrycia. "aaa" zawsze możesz skoczyć na blog producenta drzwiczek kuchennych. Tam jest sporo lakonicznych wiadomości, znajdą się artykuły sponsorowane, za to zero pomysłów i ciekawych akcji od początku istnienia tej strony. Wolna wola.
20 Kwietnia 2017, godzina 09:29
Oceniono 10 razy 8
~aaa
Ch24 czytając Wasze artykuły można się tylko śmiać. Jesteście tak samo obiektywni jak wiadomości o 19:30. Kiedyś rokowaliście na naprawdę fajny portal, mieliście dużo pomysłów, ciekawe akcje. Szkoda.
20 Kwietnia 2017, godzina 08:35
Oceniono 13 razy -1
~Ale o co chodzi? Topole?
Nasi urzednicy potrafia tylko kupowac dzialki...Na przetargach, oficjalnie. I kto sie przyczepi?
19 Kwietnia 2017, godzina 22:33
Oceniono 14 razy 2
~Wyraz twarzy Andrzeja Ciemińskiego sugeruje,
że ratuszowy architekt chyba narobił pod siebie w majtki.

Czy też może jest po prostu wściekły, że musi uczestniczyć w głupich, nieistnych, nikomu niepotrzebnych, i lekceważonych przez burmistrza spotkaniach dzielnicowych.

Mieszkańcy i tak nie zjawiają się na tych spotkaniach ponieważ tradycyjnie są one wyrazem lekceważenia, chamstwa, i poniżania mieszkańców przez burmistrza Arka i jego urzędników. Od wielu lat Arek robi wszystko by zniechęcić chojniczan do udziału w jakichkolwiek spotkaniach i działaniach społecznych i by chojniczanie nie interesowali się EDIT EDIT EDIT burmistrza jakich dopuszcza się na społecznym majątku miasta.

19 Kwietnia 2017, godzina 22:23
Oceniono 16 razy 2
~widzę, że burmistrz wymusił już cenzurę prewencyjną pod tym tematem

Czyżby Arek dla ratowania stołka planuje zapisać się do pisu, gdzie łamanie prawa i kłamstwa to rutyna?

19 Kwietnia 2017, godzina 19:37
Oceniono 24 razy 4
~co to za zarzad
Daniels teraz interweniowac gdzie byles jak mieszkancy nie chcieli sprzedac tej dzialki tylko miec teren rekreacyjny, gdzie byl zarzad ktiry sam wyrazil zgode na podzial tej dzialki bez zgody mieszkancow, gdzie byliscie????
19 Kwietnia 2017, godzina 17:23
Oceniono 25 razy 15
~Stary Chojniczanin
...Tomasz Daniels - "To jest nowe osiedle, na którym mieszka dużo młodych rodzin z dziećmi".
To ile tych młodych przyszło na zebranie? Na zdjęciach tych młodych jakoś nie widać więc po co się wypowiadać w ich imieniu??
19 Kwietnia 2017, godzina 16:24
Oceniono 25 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 453.00 DKKDKK 61.10 62.40
EUREUR 465.00 475.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 469.00 484.00 NOKNOK 43.90 45.60
GBPGBP 540.00 552.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.52 450.70 DKKDKK 61.20 62.30
EUREUR 468.74 473.98 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 473.00 478.00 NOKNOK 44.40 45.20
GBPGBP 541.00 548.00 SEKSEK 42.60 43.50
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij