Środa, 29 Czerwca 2022 | Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Nie wystarczy 'dobry wujek'. Trzeba przekonać radnych

Ponad 3 mln zł radni mają przekazać na podgrzewaną murawę, kryte trybuny i inne inwestycje konieczne w wypadku awansu do ekstraklasy. Na razie adwokatem klubu jest burmistrz, a radni, którzy czują się pominięci, wniosują o przybycie zarządu Chojniczanki na sesję. Już w piątek będą podejmować decyzję o dużych zmianach w budżecie.Arseniusz Finster zdaje sobie sprawę, że wydatki na miejski stadion będą wzbudzały najwięcej kontrowersji. Do tego będą podejmowane pod presją czasu. - Sytuacja jest bardzo trudna, bo losy awansu mogą się rozstrzygnąć w ostatniej kolejce i będziemy mieli wtedy tylko sześć tygodni - zapowiadał wczoraj radnym z komisji budżetu. Zdaniem burmistrza Chojnic niezależnie od awansu warto zadaszyć kolejne 600 miejsc na trybunach i przebudować parking. To szacuje na 800 tys. zł. Najwięcej pochłonie ogrzewana murawa. Na razie wpisano 3 mln 150 tys. zł na miejski stadion.

Reklama | Czytaj dalej »

- W Chojniczance nauczono się, że - przepraszam panie burmistrzu, mają dobrego wujka. Pan burmistrz jest życzliwy, co wynika z także z tego, że jest kibicem sportowym. A umówmy się, że zbyt taki emocjonalny kibic sportowy nie jest do końca racjonalny - mówił Mariusz Brunka z opozycyjnego Projektu Chojnicka Samorządność. W jego opinii potrzeba poważnej rozmowy, a nikt z władz klubu nie pofatygował się na żadną z komsji rady miejskiej, więc ostatni moment to sesja, na którą powinni przyjść z ofertą i kalkulacjami. - Oni wychodzą z założenia, że po co rozmawiać z radnymi.

- W Chojniczance nauczono się, że mają dobrego wujka...


Zdaniem radnego, kluczowe pytanie należy postawić chojniczanom, czy w ogóle chcą by miasto angażowało tak wielkie środki w piłkę nożną. Bo nawet środowisko sportowe jest podzielone i negatywnie nastawione do takiego uprzywilejowania. A i dla komisji rewizyjnej wydatkowanie środków z budżetu miasta przez klub było niezbyt przejrzyste, a efekt kontroli niezadowalający. Zdaniem Brunki spółka akcyjna da większą przejrzystość. A sport to też biznes.

Burmistrz Finster podkreślał, że temat spółki akcyjnej jest otwarty i miasto może objąć udziały w spółce łącznie ze złotą akcją. Natomiast infrastruktury miejskiej nie chce przekazywać we władanie Chojniczanki. Odniósł się też do propozycji konsultacji z mieszkańcami, łącznie z referendum, co nawet zaproponował jego przedmówca.

- Ma rację Mariusz Brunka, że gdyby można było zapytać, to bym chętnie zapytał, tylko są niekorzystne uwarunkowania. Gdyby nie te pięć remisów na początku, tylko wygrane, to już byśmy byli w ekstraklasie i mogli zapytać rzeczowo - czy finansować, bo awansujemy. Możemy pytać, ale nie wiemy, czy awansujemy - włodarz rozkładał ręce.

- Ma rację Mariusz Brunka, że gdyby można było zapytać...

Burmistrz Chojnic tłumaczył, że miasto nie zaciąga kredytu i zrealizuje inwestycję z nadwyżki. Ale opozycja prosotowała, że ta pojawiła się przecież w związku z kredytem zaciągniętym już w ubiegłym roku...

W toku dyskusji wyszło też, że lokalizacja w centrum nie jest zbyt trafiona i jeszcze przysporzy wielu problemów, co przyznał sam Finster. - Błędem u zarania była lokalizacja stadionu. Chciał przenieść w okolice stadionu Kolejarz. Trzeba będzie chronić całe śródmieście, łącznie z przejściem z dworca do centrum.

- Błędem u zarania była lokalizacja stadionu...


Radny Marek Bona zgodził się z Brunką, że na sporcie powinno się zarabiać. -  Mając podgrzewaną murawę, halę, basen można by organizować obozy kondycyjne. Nie ma tylko hotelu.

- Mając podgrzewaną murawę, halę, basen...


Kamil Kaczmarek, który na komisji pojawił się w roli gościa, jakkolwiek z przygotowanymi materiałami, pytał o kalkulacje zakupu instalacji do podgrzewania murawy i jej późniejszej eksploatacji w trzech wariantach: elektrycznej, gazowej i cieple dostarczanym przez ZEC. Do tego doliczał koszty nawożenia, nawadniania i usuwania śniegu - ok. 200 tys. zł, czy minimum raz w roku wymiany murawy na nową - 400 tys. zł. Dodatkowo to wszystko musi być eksploatowane oszczędnie. - Skoro i z praw transmisyjnych, i związanych z funcjonowaniem sponsora tytularnego są tak duże środki, to dlaczego nie pójdziemy wzorem bogatszych miast i nie udzielimy kredytu Chojniczance na modernizację, z której - i tu się nie zgadzam z tym, co powiedział burmistrz, mieszkańcy Chojnic nie będą mieli możliwości pójść w lutym i pograć w piłkę, bo jest to robione tylko i wyłącznie na potrzeby Chojniczanki.

- Skoro z praw transmisyjnych...


Ponad godzinną dyskusję podsumował burmistrz. - Widzę, że chcielibyście państwo, żeby eksploatacyjnie tematem zajmowała się Chojniczanka. Spółka akcyjna nie jest w stanie wykonać tych inwestycji ani ze względów finansowych, ani czasowych i innych. Jeśli awansują, to na swoich barakach mają centrum prasowe, dodatkową trybunę na 1500 osób i ewentulanie eksploatację stadionu.

- Widzę, że chcielibyście państwo...

Efektem długiej debaty był wniosek komisji budżetu do przewodniczącego rady miejskiej, by ten wystosował zaproszenie do zarządu klubu MKS Chojniczanka. Radni zwracają się do działaczy o przygotowanie analizy ekonomicznej awansu do ekstraklasy. - Doszliśmy do takiej nienormalnej sytuacji, że to pan burmistrz prosi za nich, kiedy tak naprawdę oni sami powinni przyjść prosić o pieniądze. Może myślą w Chojniczance, że to z nieba spada, a za tym zawsze jest decyzja rady miejskiej, która zmienia budżet - zakończył radny Brunka. Długa debata zapowiada się więc podczas najbliższej sesji, tym razem wyjątkowo w piątek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~Kasa
Są gdzieś dostępne sprawozdania finansowe Chojniczanki? Info dot. przychodów od sponsorów, z biletów i innych oraz info dot. wydatków?
Trochę rozbujały się ambicje. Poza inwestycją w infrastrukturę potrzebne będą ogromne inwestycje w nowy zespół - ten daje radę w 1 lidze, która i tak jest sukcesem dla Chojnic. Czy poradzi sobie w Ekstrakasie? Niestety wątpliwe…
25 Kwietnia 2017, godzina 21:41
Oceniono 17 razy 7
~ciekawostka
250 krzesełek wymontowanych z trybun na chojniczance, miasto bezpłatnie przekazuje klubowi z Rytla. Chojnice bogate miasto.
http://bip.miastochojnice.pl/555.html?file=8890
25 Kwietnia 2017, godzina 20:18
Oceniono 16 razy 12
~Niech sami sobie zarobią na biletach kase na podgrzewaną murawę
a nie wyłudzać publiczne podatników pieniądze. Burmistrz mieszkańców olewa, na spotkania osiedlowe nie przychodzi, tylko ładuje pieniądze na chojniczankę i basen, a mieszkańcy osiedli, którzy mieli bardzo dużo pytań ma dokładnie w 4 literach. W przyszłym roku będzie latał jak ze sr@czką na wszystkie zebrania osiedlowe i wychwalał się ile "dobrego" dla mieszkańców zrobił. Precz z tym układem kolesiów miejskich.
25 Kwietnia 2017, godzina 20:13
Oceniono 25 razy 15
~koko
zgłupieli do reszty ludzi łupią opłatami a kasa dla chojniczanki
25 Kwietnia 2017, godzina 18:47
Oceniono 25 razy 11
~podatnik
Ilu wychowanków z tego klubu gra obecnie w pierwszym składzie ?
Jeśli miasto ma inwestować w zespół złożony z samych kontraktowych zawodników,to przypomina mi to piramidę finansową gdzie ładujesz kasę nie mając pewności na jakikolwiek zysk
25 Kwietnia 2017, godzina 17:48
Oceniono 23 razy 5
~nie jestem zdziwiony
ale czy nie było tak, że burmistrz powiedział, żeby Chojniczanka grała, a on zajmie się stadionem? Jeżeli słowa są dalej aktualne, to po co władze Chojny mają się fatygować do ratusza? Kasa ma być i już! Jeden, najważniejszy przedstawiciel wystarczy. Komitet przyklepie co powie lider. A wy, którzy tak chętnie głosowaliście na swojego kandydata i daliście mu prawo do decydowania o swoich pieniądzach, musicie siedzieć teraz cicho. Przykre, ale prawdziwe!
25 Kwietnia 2017, godzina 16:40
Oceniono 25 razy 15
~basen i chojniczanka żeruje na publicznych pieniądzach
na finansach społeczeństwa chojnickiego
25 Kwietnia 2017, godzina 15:55
Oceniono 25 razy 9
~NIE, NIE I JESZCZE RAZ NIE DLA MILIONÓW NA CHOJNICZANKI
PODZIĘKUJEMY RADNYM I BURMISTRZOWI, KTÓRZY PRZEKAŻĄ TAK OGROMNE PIENIĄDZE Z NASZYCH PODATKÓW, PODATKÓW WYBORCÓW NA CHOJNICZANKĘ. MAMY INNE WAŻNIEJSZE POTRZEBY, KTÓRYCH BURMISTRZ WYRAŹNIE NIE MA OCHOTY DOSTRZEGAĆ I JEGO RADNI. GŁOSÓW NA WAS NIE ODDAMY.
25 Kwietnia 2017, godzina 15:52
Oceniono 36 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 441.00 453.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 460.00 475.00 NOKNOK 44.20 45.80
GBPGBP 536.00 549.00 SEKSEK 43.00 44.60
Aktualizacja: 2022-06-29 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.50 449.50 DKKDKK 62.44 63.17
EUREUR 467.12 472.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.61 471.00 NOKNOK 44.86 45.67
GBPGBP 538.45 544.00 SEKSEK 43.63 44.36
Aktualizacja: 2022-06-29 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij