Poniedziałek, 04 Lipca 2022 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Dziewięć godzin upłynęło od ostrzeżenia do działania

Tyle czasu potrzebował dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym Andrzej Nogal w dniu 11 sierpnia, kiedy przez region przetoczyła się potężna nawałnica. W urzędzie nie funkcjonuje też Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, o którym mówi Ustawa o zarządzaniu kryzysowym.


Centrum ma zapewniać przepływ informacji i tryb pracy, w tym całodobowy alarm. Tego nie powołano, a urzędnicy odpowiadają, że jego zadania realizuje wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego starostwa. Tymczasem jego pracownicy na godzinę przed końcem pracy w feralny piątek 11 sierpnia zlekceważyli tzw. blue alert o następującej treści: “Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad. Najintensywniejsze zjawiska powinny występować w pierwszej części nocy. Strefa burz przemieszczać się będzie z zachodu na wschód województwa. Ważność od godz. 21:00 dnia 11.08.2017 do godz. 6:00 dnia 12.08.2017 r.”. Ostrzeżenie nie trafiło do poszczególnych gmin w powiecie chojnickim, a dyrektor wydziału Andrzej Nogal tłumaczył, że komputery były już wyłączone.

Reklama | Czytaj dalej »

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w swoich zadaniach ma zapewnienie przepływu takich informacji. Pierwsze działania dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego podjął dopiero przed północą, czyli już po przejściu nawałnicy i  9 godzin po otrzymaniu pierwszego ostrzeżenia!

- Pierwsze działania zostały podjęte 11 sierpnia około godz. 23:45. Po telefonie z komendy powiatowej PSP do dyrektora Andrzeja Nogala, ten udał się do komendy i współdziałał ze strażą pożarną w organizowaniu akcji ratunkowej, co przy braku normalnej łączności było skomplikowane - informuje starosta Stanisław Skaja. To on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, co reguluje ustawa:  "Organizację, siedzibę oraz tryb pracy powiatowego centrum zarządzania kryzysowego, w tym sposób całodobowego alarmowania członków zespołu zarządzania kryzysowego oraz sposób zapewnienia całodobowego obiegu informacji w sytuacjach kryzysowych, określa starosta".

Tymczasem PCZK w ogóle nie istnieje. Za to, jak informuje starosta, funkcjonuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego powołany jego zarządzeniem. Na czele zespołu stoi właśnie Stanisław Skaja, a jego zastępcami są dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Wyszczególnione są następujące grupy robocze: planowania cywilnego; monitorowania, prognoz i analiz; operacji i organizacji działań; zabezpieczenia logistycznego; opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej. - Oprócz tego, zarówno starostwo, jak i poszczególne urzędy miast i gmin mają w swoich strukturach wydziały odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, które ze sobą współpracują - dodaje Skaja. Współpracy zabrakło jednak na samym starcie, kiedy mieszkańcy powiatu nie zostali ostrzeżeni przed nadciągającym żywiołem.

Czy starosta wyciągnie konsekwencje wobec dyrektora wydziału odpowiedzialnego za bezpieczeństwo?
- Nieprzekazanie tej informacji to nie był wyrok śmierci dla wszystkich. To jest prognoza pogody dla danego regionu w Polsce. To nie jest żaden alarm, że stawiamy wszystko na gotowość i baczność.  Musi być jednak jakaś reakcja na komunikat i na pewno jakieś konsekwencje będą wyciągnięte - odpowiada Stanisław Skaja. Trochę czasu już minęło - zauważamy. - To nie jest tak, że na drugi dzień kogoś zwalniamy czy cokolwiek robimy. Teraz są inne działania, jak pomoc, odbudowa, rozliczanie, koordynacja działań.

Czy rada powiatu, która powołuje i odwołuje starostę wyciągnie wnioski z zaistniałej sytuacji i pociągnie do odpowiedzialności Stanisława Skaję? Dowiemy się już jutro na sesji.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~obywatel
Nie istnieje nakazane Ustawą PCZK. Za to, jak informuje starosta, funkcjonuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego powołany jego zarządzeniem. Na czele zespołu stoi właśnie Stanisław Skaja, a jego zastępcami są dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Wyszczególnione są następujące grupy robocze: planowania cywilnego; monitorowania, prognoz i analiz; operacji i organizacji działań; zabezpieczenia logistycznego; opieki zdrowotnej i pomocy socjalno-bytowej. - Oprócz tego, zarówno starostwo, jak i poszczególne urzędy miast i gmin mają w swoich strukturach wydziały odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, które ze sobą współpracują.
Uczciwość nakazuje by:
1. Sprawdzić czy to wszystko funkcjonuje - a raczej potwierdzić, że nie funkcjonuje.
2. Osoby odpowiedzialne powinny wykazać się odwagą cywilną i honorem (jeżeli go mają)
3. Stworzyć "z prawdziwego zdarzenia" PCZK, zatrudniając ludzi wykształconych w tym kierunku i mających doświadczenie związane z kryzysami (żołnierze, policjanci, strażacy)
4. Powiedzieć ludziom słowo PRZEPRASZAM.
5. PCZK było instytucją "żywą" a nie na papierze.
31 Sierpnia 2017, godzina 15:10
Oceniono 15 razy 5
~Niekompetencja-rutyna i samouwielbienie
nie ma co się dziwic, urzednicy myslą i działają jak w peerl-u , nazwiska podobne.
31 Sierpnia 2017, godzina 15:04
Oceniono 22 razy 10
~zakrzywiona czasoprzestrzeń?
9 godzin upłynęło... od podania prognozy. Reagować można było po fakcie dopiero, więc co to za chora logika jest!? Jak w telewizji mówią, że w nocy będzie padać, to każdy stwierdza, że nie będzie podlewać kwiatów w ogrodzie? bez przesady... Prognozy prognozami, a to co się wydarzyło w nocy, to nie jest coś co się da przewidzieć... chyba, że na forum mamy jasnowidzów... Owszem, zginęły 2 dziewczynki, to ogromna tragedia... za którą ma odpowiadać urzędnik? To jest wygodnictwo, by przerzucać odpowiedzialność na kogoś, zwłaszcza, że nikt nie wie zapewne ile obozów i osób się w danym momencie znajduje w lesie... Porównanie może żadne, ale to tak, jakby zarzucać nauczycielowi, że uczeń nie zdał z klasy do klasy, bo przecież tak będzie łatwiej, bo ma się winnego... Gdyby z powodu prognoz odwoływany był każdy obóz nie byłoby ich wcale... Z drugiej, niech każdy odpowie sobie szczerze przed sobą, jak bardzo do serca bierze sobie słowa pogodynki? "Dziś w nocy będzie burza, hmmmm, zamknę lepiej okno". Ten sam komunikat, który przychodzi do Starostwa otrzymują również media i inne jednostki, więc może by tak przestać szukać kozła ofiarnego? To samo z zarzucaniem człowiekowi, że pracuje do 15.30... no pracuje, każdy ma jakieś godziny pracy i zapewne własne problemy i sprawy poza nią. To wina systemu, który wadliwie działa...
31 Sierpnia 2017, godzina 10:49
Oceniono 43 razy 15
~Uklad się trzyma
Nie mogę patrzeć na tych naszych "samorządowców", takie samochwały. Non stop tylko autopromocja, a jak tylko ktoś krzyknie "sprawdzam" to katastrofa gwarantowana. Tym razem prawdziwa katastrofa i dramat wielu rodzin. SS nigdy nie powinien zostać starostą i udowadnia to za każdym razem, gdy jest mowa o starostwie!
31 Sierpnia 2017, godzina 08:56
Oceniono 29 razy 11
~wyborca
Ta rada nigdy w życiu nie odwoła Stacha. Same przydupasy. Jak są trudne sprawy żeby coś zrobić dobrego dla mieszkańców to można liczyć tylko na radną Mirosławe Dalecką.
31 Sierpnia 2017, godzina 08:06
Oceniono 34 razy 16
~Marek
Dzisiaj jest sesja o 12.00. Radni powinni odwołać staroste.
31 Sierpnia 2017, godzina 07:56
Oceniono 34 razy 20
do Marco Polo
Nie wątpię, że taka dokumentacja istnieje. Wręcz jestem przekonana, że papierologia - gromadzenie dokumentacji zgodnie z wytycznymi ustawy całkowicie przesłoniła zasadność istnienia i - przede wszystkim - funkcjonowania wydziału do spraw reagowania kryzysowego. Zawiodła, niestety, logika i umiejętność przewidywania. Niestety, nie ma żadnego usprawiedliwienia wobec takich zaniechań...
30 Sierpnia 2017, godzina 22:36
Oceniono 44 razy 14
do chojniczanina wyrażającego opinie innych chojniczan
Dzięki za tak optymistyczną ocenę mojej postaci. Głowę dam, że nie pokrywa się ona z opinią większości , aczkolwiek mam nadzieję, że moja postawa jako radnej oraz jako człowieka jest w miarę wyrazista. Nie ukrywam swoich poglądów i czasami zdarza mi się wypowiedzieć pewien osąd, który może bulwersować... Zapytanie pana Burmistrza o fakt "posiadania jaj" był podyktowany Jego unikaniem konfrontacji z Kamilem Kaczmarkiem (dosadnie mówiąc - pozbawieniem prawa do wypowiedzi młodego człowieka). I tu nie wykluczam ponowienia pytania w sytuacji kolejnego zagrożenia niedemokratycznymi decyzjami...
30 Sierpnia 2017, godzina 22:32
Oceniono 44 razy 20
~szanty
a szanty odwołać były awżniejsze
30 Sierpnia 2017, godzina 21:29
Oceniono 29 razy -5
~Marco Polo
Centrum zarządzania kryzysowego – całodobowa dyżurna służba operacyjna ustanowiona z celem utrzymania szybkiego i sprawnego obiegu informacji w razie sytuacji kryzysowej.
Czyli jeśli coś takiego istnieje, ktoś bierze za to kasę i ktoś ponosi odpowiedzialność.
Jeśli ktoś nic w tym kierunku nie robi, jest typowym mordercą i stał się nim.
USTAWA
z dnia 26 kwietnia 2007 r.
o zarządzaniu kryzysowym
Art. 4
1. Zadania z zakresu planowania cywilnego obejmują:
1) gromadzenie i przetwarzanie informacji o możliwych do użycia siłach i
środkach w sytuacjach kryzysowych, w czasie stanów nadzwyczajnych i w
czasie wojny;
2) opracowywanie procedur postępowania na wypadek zagrożeń;
3) przygotowywanie planów reagowania kryzysowego.

Morze redakcja zapyta czy istnieje jakaś dokumentacja na ten temat ?
Sądzę że nic nie ma.
30 Sierpnia 2017, godzina 19:54
Oceniono 40 razy 12
~Archiwum X
Do - zdegustowana. A może tobie też należy się taka kartka? Za rozpalanie grilla w godzinach pracy.
30 Sierpnia 2017, godzina 18:45
Oceniono 40 razy 4
~ Jak każdy chojniczanin bardzo cenie opinie pani Marzenny Osowickiej!

Dla wielu chojniczan wypowiedzi pani Marzenny są ocenami jakości życia społecznego i politycznego w Chojnicach. Etyka, empatia, uczciwość, poczucie sprawiedliwości pani Marzenny są ogólnie cenione i powszechnie szanowane w naszym mieście. Oczywiście dlatego obawiają się jej jak ognia skorumpowani kolesie burmistrza, ich poplecznicy, i także obawia się jej osobiście Arek. Z tego też powodu w obecności podziwianej w Chojnicach radnej miejskiej Marzenny Osowickiej jaja przerażonego burmistrza Arka zmniejszają się do wielkości ziaren grochu a często nawet do wielkości ziarenek maku. To jest powodem częstych pytań kierowanych do burmistrza Arka - panie burmistrzu, czy ma pan jaja?


30 Sierpnia 2017, godzina 18:17
Oceniono 51 razy 11
~zdegustowana
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2017, godzina 17:49
Oceniono 61 razy -19
~Za kare Jędrek Nogal zostanie awansowany na pozycje członka zarządu powiatu!

Mamy sporo partaczy i nieudaczników w zarządzie powiatu wiec jeden dodatkowy nie zrobi różnicy!

Ciekawe - jaką nagrodę otrzyma Staszek Skaja za jego zaniedbania i spartaczenie funkcjonowania i organizacji zrządzania kryzysowego w powiecie chojnickim?


30 Sierpnia 2017, godzina 17:46
Oceniono 52 razy 26
~mieszkaniec Lotynia
STAROSTA DO DYMISJI!
30 Sierpnia 2017, godzina 17:41
Oceniono 57 razy 29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.00 458.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 465.00 478.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 44.60 46.20
GBPGBP 539.00 554.00 SEKSEK 42.90 44.50
Aktualizacja: 2022-07-04 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.31 455.00 DKKDKK 62.84 63.58
EUREUR 468.61 473.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 466.96 473.00 NOKNOK 45.25 46.07
GBPGBP 543.41 549.00 SEKSEK 43.47 44.20
Aktualizacja: 2022-07-04 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-04

E95 E98 ON LPG
BP 7.63 zł 8.46 zł 7.64 zł 3.34 zł
Circle K 7.63 zł - 7.63 zł 3.29 zł
Lotos Optima 7.63 zł - 7.64 zł 3.31 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.63 zł 8.22 zł 7.64 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij