Czwartek, 07 Lipca 2022 | Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Pierwsi na miejscu byli mieszkańcy Lotynia'

- Minister Błaszczak kłamie, że strażacy - dziś na sesji prostował wójt gminy Chojnice. Po ponad miesiącu zdawał na sesji długą relację z działań po nawałnicy w dniu 11 sierpnia. Zbigniew Szczepański dziękował sołtysowi Lotynia, mieszkańcom, wolontariuszom i swojej załodze. Rada gminy jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie pomocy mieszkańcom gminy, którzy ponieśli liczne straty.


Dzisiejsze obrady rozpoczęły się minutą ciszy poświęconą pięciu ofiarom nawałnicy w powiecie chojnickim. Potem w długim wywodzie wójt wracał do sierpniowych wydarzeń i następujących po nich działaniach. - 40 samorządów z Polski do tej pory pomogło gminie Chojnice. To istotny gest solidarności - mówił Zbigniew Szczepański, wymieniając poszczególne z nich.

Reklama | Czytaj dalej »

- Tyle działań solidarnościowych jeszcze nie doświadczyłem. To budujące i wzruszające - przyznał w odniesieniu do swoich mieszkańców, wolontariuszy, harcerzy i druhów OSP. To według włodarza gminy prawdziwi bohaterowie, którzy w pierwszych momentach po kataklizmie radzili sobie jak mogli i to bez łączności telefonicznej, przy nieprzejezdnych drogach, które sami udrażniali. Dlatego dziś wraz z radnymi dziękował sołtysowi Arkadiuszowi Kubczakowi. - Dwunastu mieszkańców o 1:30 było w miejscu obozu w lesie nad jeziorem Śpierewnik, 2 km od Suszka. Strażacy byli o godz. 5 rano, minister Błaszczak mówił nieprawdę, że byli pierwsi na miejscu - prostował wójt, który przy okazji ostatniej wizyty w Warszawie, gdzie podpisywał umowę z prezydent Hanną Gronkiewicz - Waltz na pomoc finansową ponad 700 tys. zł, wersję zdarzeń przekazywał ogólnopolskim mediom. Poza tą pomocą specjaliści ze stolicy mają pomóc w zaprojektowaniu zniszczonego przez nawałnicę parku w Lotyniu.

- Szczególnie musimy podziękować tym, którzy odruchami serca, nie patrzeli na swoje dobro, ale innych. Dla mnie prawdziwymi, cichymi bohaterami są ochotnicy - wójt podziękowania złożył na ręce sołtysa Lotynia. Dziękował również swoje załodze, która w ostatnim czasie pracowała również w niedziele i święta.

- Szczególnie musimy podziękować tym...


Arkadiusz Kubczak przeczytał jedno z pism, które mieszkańcy Lotynia i Nowej Cerkwi dostali w podziękowaniu od rodziców harcerzy z Łodzi.

- Miesiąc temu uczestniczyliśmy w mszy św...


Sołtys opisał też radnym jak cała akcja wyglądała, bo, jak stwierdził, jest dużo zakłamań. - W nocy, kiedy to się stało, po całej nawałnicy, naszych 12 mieszkańców wyszło z domów, popatrzyli na własne domy czy nic we wsi się nikomu nie stało i w pewnym momencie jedna z mieszkanek powiedziała: - co z naszymi harcerzami?

- W nocy, kiedy to się stało...


Rajcy gminni jednogłośnie przyjęli stanowisko, które umożliwia umorzenie łącznego zobowiązania podatkowego dla rolników. Ci będą musieli najpierw złożyć stosowny wniosek do wójta. Dla mieszkańcow szczególnie dotkniętych klęską wójt może udzielić większego wsparcia, np. w formie opału, zakupu odzieży, wyposażenia gospodarstwa domowego i żywności utraconej z powodu długotrwałego braku prądu. Stanowsko RG zawiera też podziękowania dla osób, instytucji i służb.

Stanowisko w sprawie pomocy mieszkańcom odczytała przewodnicząca RG Danuta Łoboda

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~Anonim Gall
Dziś w Fakcie wójt Szczepański jest na okładce!
19 Września 2017, godzina 07:43
Oceniono 19 razy -7
~do autora wpisu poniżej:
Te posty są tak prawdziwe jak ty mądry, możesz podać rękę ich autorom.
17 Września 2017, godzina 22:14
Oceniono 36 razy 12
~krzysiek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Września 2017, godzina 22:10
Oceniono 39 razy -11
~prawda jest ważna - brawo dla wójta Zbyszka


Chwalić uczciwie trzeba wszystkich bohaterów za to co naprawę zrobili - nie potrzeba dodawać do tego fikcji, która poniży bohaterów - bo mają wystarczające rzeczywiste zasługi by ich podziwiać!


Podziw należy się mieszkańcom Lotynia, którzy pomimo własnych strat i zniszczeń poniesionych w nawałnicy bohatersko ruszyli na pomoc harcerzom i jako pierwsi udzielili jej poszkodowanym. Nie umniejsza to skali bohaterstwa i poświecenia strażaków, policjantów i ratowników medycznych jacy trochę później także przybyli na pomoc harcerzom. Podziw należny się także wszystkim woluntariuszom, którzy później po spawalnicy przybyli pomagać poszkodowanym na terenach nawiedzonych przez kataklizm!

Rzeczywista prawda o faktach z wydarzeń jest bardzo istotna tym bardziej gdy tworzona jest nieprawdziwa pisowska propaganda by zatuszować nieudolność i opóźnienia w niesieniu pomocy dla ofiar nawałnicy ze strony pisowskiego rządu, pisowskiego wojewody pomorskiego, i pisowskiego wojska!

Wyróżnieni przez broszkę na uroczystości w Gdansku policjanci z KPP w Chojnicach oraz KP W Czersku. to sierż. sztab. Karol Sroka i post. Klaudia Potracka, którzy dotarli do pokrzywdzonych wspólnie ze strażakami od strony wody, natomiast sierż. Przemysław Borowicki dotarł na miejsce tragedii jako jeden z pierwszych i radiowozem wywoził z miejsca katastrofy ranne osoby. W swoim przemówieniu broszka pominęła fakty, że bez wątpienia bohaterski sierż. Przemek Borowicki dotarł samochodem na tereny obozowiska harcerzy drogą oczyszczaną z powalonych drzew przez bohaterskich mieszkańców Lotynia. Także to mieszkańcy Lotynia i sierż. Przemek Borowicki po dotarciu na teren zniszczonego obozowiska zasygnalizowali do płynących łodzią ratowników i policjantów sierż. sztab. Karola Sroki i post. Klaudi Potrackiej dogodne miejsce na lądowanie najbliżej obozu harcerskiego. Tak wiec broszka pominęła istotne fakty, szczególnie fakt, że to mieszkańcy Lotynia samodzielnie oczyścili z powalonych drzew pierwszy dojazd do poszkodowanych harcerzy i to właśnie z tej pierwszej przejezdnej drogi oczyszczonej prze woluntariuszy z Lotynia skorzystał sierż. Przemek Borowicki i sierż. sztab. Karol Sroka i post. Klaudia Potracka by udzielić pomocy i ewakuować do szpitala poszkodowanych w nawałnicy łódzkich harcerzy.

Brawa dla bohaterów: mieszkańców Lotynia, policjantów, strażaków, i ratowników medycznych, którzy pomimo wielkich trudności i niebezpieczeństw dotarli do poszkodowanych harcerzy by udzielić im pomocy!

Obecnie broszka swoimi propagandowymi manipulacjami i kłamstwami próbuje zatuszować fakt, że w chwili tragedii poszkodowanych w nawałnicy ludzi zawiódł pisowski rząd, pisowski wojewoda pomorski, i starostwo chojnickie. Nie zawiedli natomiast zwykli ludzie, którzy w obliczu kataklizmu okazali się bohaterami jak mieszkańcy Lotynia i Nowej Cerkwi, którzy jako pierwsi dotarli do poszkodowanych w nawałnicy harcerzy. Bohaterami okazali się także strażacy, ratownicy medyczni i policjanci, którzy pomimo niebezpieczeństw ruszyli z pomocą ofiarom nawałnicy z obozu w Suszku!
Chwała im za ich bohaterstwo!

17 Września 2017, godzina 20:51
Oceniono 41 razy 15
~mix
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Września 2017, godzina 15:41
Oceniono 37 razy -11
~klakier


PREMIER BEATA SZYDŁO DO FUNKCJONARIUSZY:

POLACY SIĘ NA WAS NIE ZAWIEDLI
Data publikacji:2017-09-01 KWP GDAŃSK

''W piątek w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gdańsku premier Beata Szydło wspólnie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem wyróżnili funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, strażaków-ochotników oraz policjantów, którzy podczas nawałnic nieśli pomoc mieszkańcom. Przed uroczystością odbyła się odprawa Pani Premier z wojewodami oraz przedstawicielami służb. W odprawie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Przed uroczystością wręczenia nagród premier Beata Szydło z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem wzięli udział w naradzie z wojewodami i przedstawicielami służb, dotyczącej usuwania skutków nawałnic, która odbyła się w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. W naradzie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski.Premier Beata Szydło do strażaków i policjantów: - Po raz kolejny Polacy się na Was nie zawiedli, po raz kolejny byliście pierwsi tam, gdzie pomoc była potrzebna – powiedziała

Minister zaznaczył, że wszędzie tam, gdzie ludzie stracili swoje domy, strażacy PSP i OSP oraz policjanci i inne służby pomagały mieszkańcom. Premier Beata Szydło i szef MSWiA Mariusz Błaszczak nagrodzili 35 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 policjantów.

Szef MSWiA zaznaczył, że jego zadaniem jest zapewnienie funkcjonariuszom dobrych warunków służby. Powinni oni dysponować nowoczesnym sprzętem i być godnie wynagradzani. Dlatego też w MSWiA jest realizowany Program Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020. – Strażacy-ochotnicy są również objęci Programem Modernizacji Służb Mundurowych. Jednostki OSP w ciągu 4 lat otrzymają z programu 501 mln zł – powiedział minister.

Noc z 11 na 12 sierpnia była sprawdzianem dla wszystkich służb. Policjanci, którzy w tych dniach uczestniczyli w akcji ratunkowej mówią, że nie zrobili niczego nadzwyczajnego, podkreślają przede wszystkim zasługi mieszkańców pobliskich miejscowości oraz strażaków. To właśnie Ci ostatni wskazali do wyróżnienia współpracujących z nimi policjantów.
Wyróżnieni policjanci to funkcjonariusze z KPP w Chojnicach oraz KP W Czersku. Sierż. sztab. Karol Sroka i post Klaudia Potracka dotarli do pokrzywdzonych wspólnie ze strażakami od strony wody, natomiast sierż. Przemysław Borowicki dotarł na miejsce tragedii jako jeden z pierwszych i radiowozem wywoził z miejsca katastrofy ranne osoby
17 Września 2017, godzina 12:14
Oceniono 33 razy 5
~Jak lichwa i obyczajówka w Sworach?
nie mieli czasu na procedury całodobowego zarządzania, bo w głowach były lewe interesy i urzędowanie na plaży
17 Września 2017, godzina 07:39
Oceniono 56 razy -4
~do autora wpisu poniżej:
Zmień dilera, ten od którego kupujesz ma brudny towar, możesz po nim wyciągnąć kopyta.
Jak długo istnieje świat to ci przy korycie kradli, jeżeli ci z PO kradli, to w białych rękawiczkach, natomiast ci twoi którzy obecnie są przy korycie robią to jak gangsterzy, ale bez kominiarek na mordach.
I trzecia sprawa: o jakie płytki ci chodzi?
16 Września 2017, godzina 22:53
Oceniono 58 razy 20
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Września 2017, godzina 22:30
Oceniono 72 razy -20
~mieszkanka wsi Krojanty-Powalki
Wielkie dzięki dla Szefa firmy AMICUS z Lęborka, a w szczególności dla Panów Bartosza, Zygmunta, Daniela i Wojciecha, którzy w sobotę 2 września bezinteresownie udzielili mi bezcennej pomocy przy usuwaniu zniszczeń w drzewostanie. Podziękowania dla Sołtysów Powałek i Krojant, którzy nie pozostawili mnie w poczuciu totalnej bezradności i pomogli zorganizować pomoc.
16 Września 2017, godzina 22:07
Oceniono 44 razy 30
~OKO
Ludzie ,którzy poszli pomóc harcerzom to cisi bohoterowie ,ich dobry uczynek napewno zostanie wynagrodzony, bo DOBRO POWRACA!
16 Września 2017, godzina 17:31
Oceniono 48 razy 16
~Prawda w wydaniu PIS-u
Kiedy przekazywali z wielką pompą OSP w Brusach dwa pożarnicze wozy bojowe marki "Jelcz", co prawda dosyć stare ale trzeba przyznać, wyglądające jak nowe, to zapewniali, że są po przeglądach i w pełni sprawne. Niestety w praktyce, czyli po kilku kilometrach wyszło na jaw, że to rzęchy i rupiecie. Naprawa jednego z nich to podobno jakieś 20 tyś. zł., czyli wyszło SZYDŁO z worka dlaczego do Brus przyjechały na lawetach, pilotowane przez ŻW. Tak wygląda prawda w wydaniu PIS-u, chociaż do armii nie miałem dotąd zastrzeżeń to jednak się pomyliłem.
16 Września 2017, godzina 13:06
Oceniono 82 razy 24
~Brawo Panie WÓJCIE !
Oni kłamią od rana do wieczora myśląc, że ciemny lud im uwierzy.
Prawdę powiedzą dopiero kiedy się pomylą, ostatnio wszyscy PIS-owcy wypierali się, że rząd ma cokolwiek wspólnego z czarnymi bilbordami, dopiero ich wicemarszałek T. ps. "Pies" chlapnął, że właśnie mają z tym wiele wspólnego. Sami kłamcy i dalej nie napiszę, bo jeszcze jacyś smutni panowie wywloką mnie z domu.
16 Września 2017, godzina 08:23
Oceniono 87 razy 19
~????/
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Września 2017, godzina 01:57
Oceniono 99 razy -15
~soidarny
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Września 2017, godzina 22:51
Oceniono 92 razy -14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 462.00 475.00 DKKDKK 63.10 64.80
EUREUR 471.00 484.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 475.00 490.00 NOKNOK 45.10 46.80
GBPGBP 550.00 565.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-07-06 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 466.00 473.00 DKKDKK 63.50 64.50
EUREUR 475.00 482.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 479.00 487.00 NOKNOK 45.50 46.50
GBPGBP 550.00 562.00 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-07-06 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-06

E95 E98 ON LPG
BP 7.58 zł 8.27 zł 7.64 zł 3.29 zł
Circle K 7.59 zł - 7.63 zł 3.24 zł
Lotos Optima 7.58 zł - 7.64 zł 3.29 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.45 zł 8.17 zł 7.57 zł 3.29 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij