Poniedziałek, 03 Października 2022 | Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot.arch.

'Parking na osiedlu jest luksusem'

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Zapotrzebowanie na parkingi w Chojnicach jest coraz większe. Na brak miejsca dla swoich czterech kółek narzekają szczególnie mieszkańcy bloków. Co zrobić z tym fantem, zastanawiali się dzisiaj (29.11) na wspólnym posiedzeniu radni z komisji mieszkaniowej i komunalnej, a także społecznej.W chojnickim magistracie doskonale zdają sobie sprawę, że miejsc parkingowych szczególnie przy zabudowie wielomieszkaniowej brakuje, ale: - Nie możemy realizować zadań dla wspólnot czy dla konkretnych budynków, bo to by się kłóciło. Dlaczego tutaj robimy, a gdzie indziej nie?! Możemy partycypować w części nakładów na terenie miejskim, ale te potrzeby muszą wynikać z potrzeb danej wspólnoty - mówił Jarosław Rekowski z wydziału komunalnego. Jako przykład dobrej współpracy urzędnik podał spółdzielnię mieszkaniową przy ul. Młodzieżowej.                  - Realizowaliśmy wspólnie co najmniej trzy duże parkingi, gdzie dokumentację przygotowała spółdzielnia. Za prace wykonawcze również płaciła spółdzielnia, widząc potrzeby swoich lokatorów. Myśmy w tym zadaniu przekazywali materiał.

Kiedy samorząd buduje parking, ten musi być ogólnodostępny. A mieszkańców, którzy chcieliby mieć parking za szlabanem czy miejsce parkingowe tylko na swój użytek nie brakuje.                - Jesteśmy zainteresowani współpracą, ale byciem dobrym wujkiem już nie. Nie widzę problemu, żeby usiąść razem i wypracować jakieś stanowisko - podkreślał urzędnik, któremu w sukurs przyszedł dyrektor planowania przestrzenią. - Dwa lata temu zwróciliśmy się do spółdzielni i wspólnot, żeby określiły ile potrzebują gruntów. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - informował Jacek Marczewski.

Za to na dzisiejszej komisji radni podawali konkretne adresy. Maria Sulima-Sułkowska prosiła o poszerzenie parkingów przy ul. Sportowej 1 i 2 oraz Młodzieżowej. - Przy Sportowej 1 wystarczyłoby poszerzyć parking w stronę ulicy Kościerskiej. Tam naprawdę nie ma gdzie stawać. Często są stłuczki, potrącenia, uszkodzenia samochodów. W weekendy mieszkańcy nie mają gdzie stawiać swoich pojazdów - alarmowała radna. Joanna Warczak będąca zarazem szefową Warsztatu Terapii Zajęciowej zlokalizowanego przy ul. Przemysłowej musi wypracować stanowisko co do działki sąsiadującej z placówką. Czy teren przyda się na rozbudowę obiektu, a może jednak parking?

- Bez inicjatywy społecznej nie ma sensu podejmować działań - zauważył Andrzej Gąsiorowski. Radny zwracał także uwagę na fakt, że jeszcze nie wszystkie ulice w mieście są utwardzone, tak więc "parking na osiedlu jest luksusem". - Mam kilka, a nawet kilkanaście wniosków - poinformował Antoni Szlanga, który wyszedł z inicjatywą powołania specjalnego zespołu oceniającego. Pomysł poparli pozostali radni. W skład gremium wejdą szefowie komisji, dyrektorzy wydziałów, a także przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Skąd finansowanie? Tutaj jedności już nie było. Zdaniem dyrektora komunalki idealnie do budowy parkingów nadawałby się budżet obywatelski. - My jako wydział komunalny dysponujemy niewielkimi środkami - mówił Rekowski. Ale jak słusznie zauważył Andrzej Gąsiorowski, większość osiedli przejadła swoje budżety na place zabaw. - Regulamin budżetu obywatelskiego nie wyklucza udziału w działaniach komunalnych, ale jego ideą jest zadowolenie całej wspólnoty. Poza tym nie wiadomo czy budżet w takiej formie w przyszłej kadencji będzie w ogóle istniał - zauważył Antoni Szlanga.

Radni prosili jeszcze by przyjrzeć się ilości miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych i pochylić nad problemem parkowania przy ulicy. - Na Jabłoniowej ciężko przejechać, gdy auta stoją przy drodze - podał przykład Maciej Kasprzak.

Reklama | Czytaj dalej »

W całej dyskusji na temat parkingów i przyzwyczajeń kierowców nikt nie wspomniał o darmowej komunikacji miejskiej, która mogłaby odciążyć miasto od ruchu samochodów. Zgodnie z zapowiedziami burmistrza po nowym roku rozpocznie się testowanie bezpłatnej komunikacji po chojnicku, czyli z upustami na bilety.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~miejsce parkingowe w Chojnicach - to cud!!!!
wszędzie mało miejsc, nawet przy Bramie Pomorza auta często postawione są na trawie!!!
03 Grudnia 2017, godzina 20:15
Oceniono 1 raz 1
~Właściciele nieruchomości powinni zapewnić parking dla mieszkańców!

Rada miasta powinna wprowadzić lokalne prawo by każdy właściciel nieruchomości (prywatnych domów, wspólnoty, ZGM, i inne instytucje) był zobowiązany by stworzyć miejsca parkingowe dla wszystkich swoich mieszkańców na terenie swojej działki. Wyjątkiem mogły by być tylko nieruchomości w istniejących starych zabudowanych dzielnicach miasta.

Takie prawo znacznie poprawiło by chroniczny problem z ulicami wiecznie zablokowanymi przez zaparkowane samochody! Oczywiście właściciel każdej nieruchomości byłby zobowiązany by zapewnić możliwość dojazdu do nieruchomości o każdej porze dnia i nocy dla pojazdów uprzywilejowanych - dla policji, pogotowia ratunkowego, dla straży, dla pogotowia gazowego, lub innych upoważnionych służb ratunkowych lub porządkowych!

Kolektywne społeczeństwo miasta nie ma obowiązku by społeczne fundusze wydawać na budowę i utrzymanie miejsc parkingowych dla prywatnych użytkowników pod ich prywatnymi rezydencjami!
Tak samo jak na właścicielach nieruchomości spoczywa wymóg by zapewnić doprowadzenie prądu, wody, kanalizacji, i gazu do każdego mieszkania tak samo powinni być zobowiązani by zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe. Oczywiście korzystający z miejsc parkingowych właściciele samochodów powinni być zobowiązani do opłaty kosztów utrzymania tych miejsc w dobrym stanie tak jak płacą za korzystanie z kanalizacji, sieci elektrycznej, wodociągów, gazu, i nośników komunikacyjnych (kabla, telefonu, internetu)!

Popieram wprowadzenie prawnego wymogu dla właścicieli nieruchomości by zobowiązać ich by na terenie swojej działki zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe! Właściciele, którzy nie zapewnią miejsc parkingowych swoim mieszkańcom powinni ponosić dodatkowe opłaty parkingowe za swoich mieszkańców, którzy z powodu braku prywatnego parkingu na terenie nieruchomości będą regularnie korzystać z miejsc parkingowych na ulicach pobudowanych i utrzymywanych przez miasto!

03 Grudnia 2017, godzina 18:34
Oceniono 8 razy 6
~Wookee
do @sikor32 wybacz czytane na szybko RACJA PO TWOJEJ STRONIE. Pozdrawiam
01 Grudnia 2017, godzina 10:32
Oceniono 1 raz 1
~sikor32
do Wookee
Proponuję jeszcze raz ze zrozumieniem przeczytać moją wypowiedź i nie odwracać kota ogonem.
01 Grudnia 2017, godzina 00:17
Oceniono 2 razy 2
~Wojtek
Rozwiązaniem na te problemy są tylko i wyłącznie parkingi piętrowe obojętnie czy budowane pod ziemię czy w górę z zewnątrz nie straszą wyglądem a na ich dachach można zamontować panele solarne i w ten sposób zmniejszyć koszty utrzymania tychże garaży.
30 Listopada 2017, godzina 22:57
Oceniono 2 razy 2
~wanda
Najlepsze tłumaczenie jest takie że nie wszędzie mogą być parkingi . Ja bym się z tym nawet zgodziła . Mieszkam Ks.Pomorskich 22 pod oknem mam parking , na którym oczywiście często nie mogę zaparkować . Z tego co czytam spółdzielnia też wyłożyła pieniądze na zrobienie parkingu czyli miedzy innymi z moich też pieniędzy . Dlaczego nie wydzieli się nam pod naszym oknem po jednym miejscu parkingowym?.Uważam że jeśli my możemy mieć parking prawie pod balkonem można by zrobić też pod blokiem 32 i 34 tym bardziej że to są bloki o większej liczbie mieszkańców a więc i aut tym bardziej że mieszkańcy maja niekiedy nie jedno auto a więcej , to samo dotyczy wspólnoty obok. A miejsca dla niepełnosprawnych po 22 proszę się przyjrzeć ile jest wolnych.
30 Listopada 2017, godzina 21:10
Oceniono 3 razy 1
~mum
zagadka: gdzie parkują pracownicy PUP przy lichnowskiej ?? na grunowie i całym jej parkingu !!
takiej patologi i arogancji jest duuuużo więcej !!
30 Listopada 2017, godzina 19:08
Oceniono 6 razy 4
~panie brunka
prosimy o sprawdzenie list obecności radnych z posiedzeń komisji, nie uczestniczą na posiedzeniach a potem sa podpisy, szczególnie warto sprawdzić obecność podpisu kobiet
30 Listopada 2017, godzina 15:21
Oceniono 8 razy 6
~Wookee
do @sikor32

Właśnie dlatego nie powinno się przerabiac mieszkan na gabinety. W moim bloku jest gabinet czynny tylko w srody i wracajac z pracy wiem że będzie problem bo pacjenci parkuja jak chcą i utrudniają wjazd pod blok do tego okupują klatkę schodową i kiepują papierosy pod blokiem. Miejsce na gabinety jest w budynkach usługowych
30 Listopada 2017, godzina 12:54
Oceniono 11 razy 9
~mieszkaniec
A na ul. Młodzieżowej między blokami 11 i 13 wolał prezes z piaskownicy zrobić skalniak zamiast w to miejsce przenieść śmietnik i rozbudować parking. Co tam najwyżej sobie ponarzekamy. Miłego dnia i parkowania.
30 Listopada 2017, godzina 12:18
Oceniono 11 razy -1
~DX
Do poniżej. Powinien zapewnić miejsce zgodzę się z tym ale dla jednego samochodu dla jednego mieszkania. Problemem Chojnickiej noclegowni czyli osiedla 700-lecia i Hallera jest ciasnota między blokami, na moje gdyby znalazło się miejsca to nie problem pobudować wielopoziomy parking dla osiedla.
30 Listopada 2017, godzina 09:46
Oceniono 9 razy 5
~Właściciele nieruchomości powinni zapewnić parking dla mieszkańców!

Tak samo jak na właścicielach nieruchomości spoczywa wymóg by zapewnić doprowadzenie prądu, wody, kanalizacji, i gazu do każdego mieszkania tak samo powinni być zobowiązani by zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe. Oczywiście korzystający z miejsc parkingowych właściciele samochodów powinni być zobowiązani do opłaty kosztów utrzymania tych miejsc w dobrym stanie tak jak płacą za korzystanie z kanalizacji, sieci elektrycznej, wodociągów, gazu, i nośników komunikacyjnych (kabla, telefonu, internetu)!

Popieram wprowadzenie prawnego wymogu dla właścicieli nieruchomości by zobowiązać ich by na terenie swojej działki zapewnić mieszkańcom miejsca parkingowe! Właściciele, którzy nie zapewnią miejsc parkingowych swoim mieszkańcom powinni ponosić dodatkowe opłaty parkingowe za swoich mieszkańców, którzy z powodu braku prywatnego parkingu na terenie nieruchomości będą regularnie korzystać z miejsc parkingowych na ulicach pobudowanych i utrzymywanych przez miasto!

29 Listopada 2017, godzina 21:34
Oceniono 25 razy 5
~Właściciele nieruchomości powinni zapewnić miejsca parkingowe dla swoich mieszkańców!

Rada miasta powinna wprowadzić lokalne prawo by każdy właściciel nieruchomości (prywatnych domów, wspólnoty, ZGM, i inne instytucje) był zobowiązany by stworzyć miejsca parkingowe dla wszystkich swoich mieszkańców na terenie swojej działki. Wyjątkiem mogły by być tylko nieruchomości w istniejących starych zabudowanych dzielnicach miasta.

Takie prawo znacznie poprawiło by chroniczny problem z ulicami wiecznie zablokowanymi przez zaparkowane samochody! Oczywiście właściciel każdej nieruchomości byłby zobowiązany by zapewnić możliwość dojazdu do nieruchomości o każdej porze dnia i nocy dla pojazdów uprzywilejowanych - dla policji, pogotowia ratunkowego, dla straży, dla pogotowia gazowego, lub innych upoważnionych służb ratunkowych lub porządkowych!

Kolektywne społeczeństwo miasta nie ma obowiązku by społeczne fundusze wydawać na budowę i utrzymanie miejsc parkingowych dla prywatnych użytkowników pod ich prywatnymi rezydencjami!

29 Listopada 2017, godzina 21:13
Oceniono 26 razy 6
Chciałbym się dowiedzieć, gdzie mają parkować osoby, które przyjeżdżają do mieszkańców bloków SŁUŻBOWO, np. na wizytę lekarską, rehabilitacyjną itp. Zwłaszcza, że często trzeba wziąć ze sobą sprzęt, a czas jest ograniczony...
29 Listopada 2017, godzina 20:53
Oceniono 20 razy 16
~taki jeden
Piszę to po raz drugi, żeby wszyscy wiedzieli ile są warte słowa pana Rekowskeigo.

W swojej wypowiedzi z dnia 02.10.2017 pan Jarosław Rekowski zapewnił, że "Rusza porządkowanie Lasku Miejskiego w Chojnicach po nawałnicy". I tu cytuję wypowiedź tego pana: -

"Na pewno rozpoczniemy od tych głównych arterii komunikacyjnych, żeby można było udrożnić przejście przez ten fragment dojścia koło mleczarni do Lasku Miejskiego, jak również przez lasek w kierunku Chojniczek i będziemy wchodzić w głąb lasku, gdzie będziemy oczyszczali z wiatrołomów i wywrotów, które tam zalegają."

Po co pan kłamie panie Rekowski? Do dzisiaj nie uprzątnięto tam niczego i tablica zabraniająca wejścia na tą drogę jak stała tak stoi. Nie wstyd panu? Gdyby pan nie mógł sobie przypomnieć swojej wypowiedzi to tu jest link:

https://weekendfm.pl/?n=67826&chojnice_-rusza_porzadkowanie_lasku_miejskiego_w_chojnicach_po_nawalnicy
29 Listopada 2017, godzina 18:17
Oceniono 21 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 489.00 499.00 DKKDKK 63.60 65.30
EUREUR 477.00 487.00 RUBRUB 6.40 7.80
CHFCHF 488.00 503.00 NOKNOK 44.30 46.00
GBPGBP 548.00 558.00 SEKSEK 43.20 44.90
Aktualizacja: 2022-10-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 492.81 498.96 DKKDKK 64.10 65.00
EUREUR 480.54 484.91 RUBRUB 6.40 7.60
CHFCHF 492.68 498.93 NOKNOK 45.10 46.00
GBPGBP 550.62 556.51 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-10-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.39 zł 7.12 zł 7.29 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij