Piątek, 03 Lutego 2023 | Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Połajanki od dyrektorki i dla dyrektorki

Małgorzata Henszke uznała, że nie musi udzielać informacji na pytanie złożone przez radną i jednocześnie podwładną. Nauczycielkę z "ósemki" Marzennę Osowicką, która pytała o przyznane w ciągu ostatniej dekady nagrody dla pracowników tej szkoły, po 12 dniach pouczyła. Sama zaś zebrała baty od klubowego kolegi radnej PChS za udzieloną odpowiedź i absencję na sesji rady miejskiej, kiedy to uchwalano statut dla SP nr 8. - Nadanie statutu, poza uchwałą o utworzeniu placówki, jest najważniejszym aktem, jaki rada miejska kieruje do placówki szkolnej - podkreślał Mariusz Brunka.- Mamy uchwalać statut. Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę, żeby pani dyrektor się pojawiła? Czy ktoś ją zapraszał? Czy wyraziła w ogóle taką chęć? Ja rozumiem, że dyrektorem się zostaje, ale  wypadałoby, żeby kierownik jednostki, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych spraw dla tej jednostki, się do nas pofatygował. Tak jest w powiecie czy gminie Chojnice - mówił Mariusz Brunka zauważając, że dyrektorka OPR w związku z głosowaniem Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii na kolejny rok znalazła czas, żeby wdepnąć na posiedzenie rady w przeciwieństwie do zarządzającej "ósemką".

Wątpliwości Brunki nie podzielił przewodniczący komisji oświaty. - Statut został zaaprobowany i przedstawiony na ręce pan dyrektora Czarnowskiego, a wiec czemu miałaby służyć obecność pani dyrektor? - pytał Bogdan Kuffel, informując jednocześnie, że pomorski kurator oświaty zaopiniował dokument pozytywnie. Po decyzji ministra sprawiedliwości do miejskiego okręgu weszła także szkoła funkcjonująca w Schronisku dla nieletnich. - Czy to znaczy, że dyrektor placówki powinien być też obecny? - drążył radny. Przy okazji Kuffel przekazał prośbę z "dwójki" i "siódemki", aby w placówkach powstały izby pamięci patronów z wygaszanych gimnazjów.


Ten statut został zaopiniowany i przedstawiony
- Obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna, gdyby na etapie opiniowania tego statutu na komisji edukacji nastąpiły jakieś wnioski czy zastrzeżenia członków komisji - stwierdził z kolei burmistrz. - Nie ma takiej reguły, żeby dyrektor był obecny, kiedy omawiamy statut, do którego nie ma żadnych uwag - dodał Arseniusz Finster.

Myślę, że obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna...
- To nie komisja edukacji uchwala statut, tylko rada miasta - zauważył Brunka. I dlatego jego zdaniem dyrektorka powinna uczestniczyć w sesji. 


Na szczęście nie komisja oświatowa nadaje statut a rada miasta...
Kuffel nie rozumiał upartości kolegi. W razie pytań do uchwały proponował ogłoszenie przerwy i wezwanie pani dyrektor. Te ze strony radnego PChS się nie pojawiły. - Podkreślam raz któryś. Statut uchwala rada miasta, a nie komisja. I z tego względu dyrektor placówki powinien być obecny w trakcie obrad, gdyby pytania się pojawiły. Ja ich nie mam. Statut placówki został przyjęty przy głosie wstrzymującym Brunki.

Nazwisko Małgorzaty Henszke wybrzmiało jeszcze raz na sesji. Tym razem w kontekście zapytania, które do dyrektorki wystosowała Marzenna Osowicka. Przed laty panie spotykały się w sądzie w sprawie o mobbing. Radna pytała w imieniu pracowników szkoły o to dlaczego na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela nie odczytano wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz uzasadnień wyróżnień. "Zwracam się także z prośbą o przedstawienie wykazu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora oraz Burmistrza w ostatnich dziesięciu latach" - pytała w piśmie datowanym na 18 października.

Odpowiedź przyszła po 12 dniach. Na forum odczytał ją Mariusz Brunka: "Informuję, iż jako radna Rady Miejskiej w Chojnicach nie jest pani uprawniona domagać się informacji, wyjaśnień oraz udostępnienia danych w trybie innym  niż w drodze zapytań i interpelacji składanych na posiedzeniach organów kolegialnych bądź w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej".  

Lider PChS sam często pyta urzędników, ale w ten sposób jeszcze żaden mu nie odpowiedział. Nie krył więc krytyki dla autorki pisma przypisując jej niewielką inteligencję. Swoim kolegom z rady radził zaś, żeby się  zastanowili, jak zareagowaliby na tak arogancką odpowiedź.
- Zasadnicza jest różnica pomiędzy radnym a dyrektorem jakiejkolwiek miejskiej placówki. Tam wystarczy, że pan burmistrz kogoś polubi, to może zostać dyrektorem. Może przesadzam, ale każdy z nas został wybrany przez wyborców i żaden dyrektor jednostki organizacyjnej nie może w sposób bezczelny nas pouczać. Może udzielić tej informacji albo wystąpić do burmistrza i pytać czy może odpowiedzieć. Natomiast pouczanie jakiegokolwiek radnego jest niedopuszczalne. Stąd moja prośba, aby wyjaśnić i pouczyć panią dyrektor albo ustalić przejrzyste zasady, że dyrektorzy nie muszą odpowiadać nam na pytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Ja często pytam różnych urzędników. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmawiał udzielenia informacji


Brunka jako prawnik podkreślał, że zachowanie transparentności w funkcjonowaniu samorządu należy do podstawowych obowiązków wszystkich instytucji publicznych, administracji oświatowej nie pomijając.

Pismo M. Osowickiej

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

71 komentarzy

~zdegustowana
~Zorientowany
W tym roku ta tajna nagroda boli szczególnie. Był to rok reorganizacji szkoły i pracownicy obsługi naprawdę mieli ciężki okres przy urządzaniu nowych sal, przenoszeniu ławek, sprzętów. Ten, o którym mowa, dupska nie ruszył ze śmierdzącej kanciapy, a nagrodę po cichu i tak otrzymał.

Sprzątaczki oprócz dźwigania ciężkich sprzętów, szorowania i sprzątania po remontach zostały jeszcze zagonione do malowania płotu naokoło szkoły. A ten siedział na doopie i palcem nie kiwnął...
21 Grudnia 2017, godzina 11:06
Oceniono 4 razy 4
~:DDDDDD
ile tu minusów, aż czerwono!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18 Grudnia 2017, godzina 19:03
Oceniono 9 razy 1
~cieć musi się dowartościować
w ubraniach od Tommy Hilfiger, gdyż ani inteligencją, ani pracowitością się nie wyróżnia, ale wyróżnia się najgorszymi cechami człowieka obgadywaniem, donosicielstwem i nienawiścią do innych.
17 Grudnia 2017, godzina 16:22
Oceniono 14 razy 10
~mało-płatna posada patrzącego w ekran
jak ktoś po Chojnicach po godzinach pracy oczywiście, chodzi w markowych ubraniach od Tommy Hilfiger, to chyba zapomogi nie potrzebuje
17 Grudnia 2017, godzina 16:03
Oceniono 14 razy 10
~prześwietlić komisje socjalne!
Pani Osowicka powinna pani zażadać kontroli komisji socjalnej co to przydziela zapomogi raz żonie raz meżowi przez ostatnie 10 lat. Tam do dopiero by wyszły ciekawe rzeczy.
17 Grudnia 2017, godzina 12:48
Oceniono 30 razy -4
~I tak właśnie wyglądają komentarze, kiedy dyrektor myśli, że nie musi nikomu z niczego się tłumaczy
Dlaczego nikt nie pisze o innych dyrektorach chojnickich placówek. Może dlatego, że uczciwie przedstawiają nagrodzonych pracowników i nie faworyzują lizusów i nie słuchają donosicieli, nie wykorzystują monitoringu do dyscyplinowania oraz nie procesują się latami z własnymi pracownikami, a także nie zatrudniają najbliższej rodziny, która w pracy może znacznie więcej jak inni pracownicy. Natomiast ustawa o pracownikach samorządowych zabrania aby dyrektora podwładnym był jego współmałżonek, bo wtedy mamy właśnie to co przedstawiane jest w poniższych komentarzach. Widać, że niektórzy dyrektorzy sami pracują na bardzo złą opinię środowiska nauczycielskiego.
16 Grudnia 2017, godzina 15:50
Oceniono 45 razy 9
~wstyd i hańba
Mam nadzieję, że dyrektorzy Ci dwaj oświaty - w mieście i w gminie czytają i są dumni ze swoich dyrektorów oraz ze sposobu w jaki podległe im szkoły funkcjonują - nielegalne imprezy na rzecz socjala, nagrody ciągle tym samym, dodatki motywacyjne koleżaneczkom, zastępstwa koleżaneczkom i przydupasom, ciche zapomogi dla wybrańców, delegacje dla wybrańców, itd.
To, że większość nauczycieli jest cicho, to nie znaczy, że nie wiedzą, co się tak naprawdę dzieje. Doskonale wiedzą i patrzą na Was ze zdziwieniem za każdym razem jak Was widzą czy na ulicy czy w urzędzie - JAK TAK MOŻNA, JAK MOŻNA NIE MIEĆ ZA KRZTY WSTYDU??????
16 Grudnia 2017, godzina 12:48
Oceniono 42 razy 0
~Zorientowany
W tym roku ta tajna nagroda boli szczególnie. Był to rok reorganizacji szkoły i pracownicy obsługi naprawdę mieli ciężki okres przy urządzaniu nowych sal, przenoszeniu ławek, sprzętów. Ten, o którym mowa, dupska nie ruszył ze śmierdzącej kanciapy, a nagrodę po cichu i tak otrzymał.
16 Grudnia 2017, godzina 10:39
Oceniono 44 razy 2
~A w tej rodzince
Zawsze ktoś choruje. A to mąż, a to żona! Bieda tam aż piszczy i co roku z publicznych pieniążków wsparcia potrzebują. Zapomoga losowa zawsze jest potrzebna. Do tego dodatkowa zapomoga zdrowotna i nagroda burmistrza, i nagroda dyrektora, i kasa leci! A ty wole rób i się nie odzywaj! Policz sobie tylko w wolnym czasie, jeśli takowy masz, ile oni rocznie grabią do siebie. Grabią, bo mogą! Grabią, bo są przy korycie! Grabią, bo wiedzą, że nikt z komisji socjalnej pary z ust puścić nie może! Grabią, bo mają na to przyzwolenie!
16 Grudnia 2017, godzina 10:24
Oceniono 40 razy 0
~wymagają uczciwości, chociaż sami opierd...laja fundusz!!!!
Dofinansowanie różnych form aktywnego spędzania wolnego czasu, np.: dopłat do biletów wstępu: do muzeów, kina, teatru, na koncerty, wystawy, imprezy sportowe i rekreacyjne, turystyczne; biletów na basen, siłownię; imprez kulturalno-oświatowych i sportowo rekreacyjnych organizowanych przez pracodawcę; wycieczek jedno- lub kilkudniowych.

OBIADKI są pod ten zapis podciągane, chociaż nic ze sportem nie mają fizycznie (tylko na papierze) wspólnego - WIELSKIE OSZUSTWO NIEKTÓRYCH DYREKTORÓW SZKÓŁ I WSTYD DLA DYREKTORÓW GŁÓWNYCH OŚWIATY W MIEŚCIE I GMINIE - DOBRZE O TYM WIECIE, ALE TOLERUJECIE TO, a sami wymagacie uczciwości od dzieciaków, za kłamstwo karzecie ich punktami na minus, wołacie rodziców do szkoły, a sami co robicie - perfidnie i z premedytacją wpisujecie fikcyjne sportowe imprezy, aby zwyczajnie nażreć się za państwowe!!!!
16 Grudnia 2017, godzina 09:33
Oceniono 36 razy -6
~CZAS NA KONTROLĘ!!!!
nauczycielskie biby opłacana są z funduszu świadczeń socjalnych, chociaż to jest niezgodne z prawem, teraz - aby obejść ten zapis, dyrektorzy wraz z restauracjami wpół-oszukującymi wpisują sobie to jako imprezę sportową, czyli przy okazji może jakieś kręgle, pływanko, spacerek, a tak naprawdę to jest obiad po 40-80zł na osobę, czyli od 4000 do 8000 idzie na żarcie dla nauczycieli NIEZGODNE Z PRAWEM - może by skończyć wreszcie z tym, czy kontrole nasłać na szkoły, regulaminy w szkołach/urzędach nadzorujących szkoły i na faktury powystawiane przez restauracje????

....wezwaniem do uzupełnienia braków lub karą grzywny nałożoną przez organ kontrolujący – Państwową Inspekcję Pracy.
16 Grudnia 2017, godzina 09:27
Oceniono 35 razy -7
~obiadki nauczycieli z okazji dnia nauczyciela - niezgodne z prawem????
Do najczęściej występujących uchybień w treści regulaminu ZFŚS należą:
przyznawanie wszystkim pracownikom świadczeń w jednakowej wysokości;
uzależnienie przyznania świadczeń od osiągnięcia przez pracownika u danego pracodawcy określonego stażu pracy;
uzależnianie możliwości dofinansowania lub wysokości pomocy np. od długości okresu zatrudnienia, stażu pracy, wymiaru etatu, rodzaju umowy;
przeznaczanie środków na niedozwolone świadczenia, np. imprezy integracyjne, opiekę medyczną, koszty obsługi funduszu (wynagrodzenia, szkolenia, materiały edukacyjne), zakup środków trwałych, profilaktyczne szczepienia, dojazdy do pracy, święta branżowe, prezenty, kwiaty okolicznościowe, szkolenia, kursy i studia;
wykluczenie uprawnionych ustawą grup osób, np. pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, wychowawczych lub też emerytów i rencistów czy członków rodzin pracowników.

Regulamin ZFŚS musi być uzgodniony z działającą w szkole organizacją związkową, a jeśli w szkole działa więcej niż jedna organizacja, to wymagane jest wspólne stanowisko wszystkich organizacji związkowych, które na jego przedstawienie mają 30 dni. W sytuacji niezachowania tego terminu dyrektor szkoły samodzielnie ustala regulamin. Brak regulaminu przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może skutkować upomnieniem, wezwaniem do uzupełnienia braków lub karą grzywny nałożoną przez organ kontrolujący – Państwową Inspekcję Pracy.

nauczycielskie biby opłacana są z funduszu świadczeń socjalnych, chociaż to jest niezgodne z prawem, teraz - aby obejść ten zapis, dyrektorzy wraz z restauracjami wpół-oszukującymi wpisują sobie to jako imprezę sportową, czyli przy okazji może jakieś kręgle, pływanko, spacerek, a tak naprawdę to jest obiad po 40-80zł na osobę, czyli od 4000 do 8000 idzie na żarcie dla nauczycieli NIEZGODNE Z PRAWEM - może by skończyć wreszcie z tym, czy kontrole nasłać na szkoły, regulaminy w szkołach/urzędach nadzorujących szkoły i na faktury powystawiane przez restauracje????
16 Grudnia 2017, godzina 09:26
Oceniono 34 razy -8
~klęska żywiołowa była????
Zapomogi losowe: zapomogi otrzymywane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby pracownika/członka jego najbliższej rodziny lub śmierci, do określonej wysokości za rok podatkowy.

http://www.eksperciwoswiacie.pl/dla-dyrektorow/szkoly/zarzadzanie/art,90,zakladowy-fundusz-swiadczen-socjalnych-w-szkole.html#.WjTWUZvkTIU
16 Grudnia 2017, godzina 09:17
Oceniono 34 razy -8
~zapomoga losowa
dla zarabiającej dyrektorki ok. 80 tysięcy rocznie??? KPINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nie macie regulaminu, co to za zapomogi??????
16 Grudnia 2017, godzina 09:15
Oceniono 36 razy -4
~wkur...ny nauczyciel
We wszystkich innych szkołach wszyscy wiedzą kto dostaje nagrodę. Między innymi dlatego, żeby taki nauczyciel czy pracownik przyszedł na uroczystość i "postawił" innym. Tylko w tej popier...lonej szkole wszystko musi być inaczej.
15 Grudnia 2017, godzina 22:30
Oceniono 42 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 437.00 DKKDKK 61.10 62.60
EUREUR 465.00 472.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 520.00 530.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-03 10:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.58 432.53 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.54 471.47 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.24 473.11 NOKNOK 41.95 42.77
GBPGBP 522.47 529.68 SEKSEK 40.81 41.64
Aktualizacja: 2023-02-03 10:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij