Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pilecki zamiast Rolbieckiego. Będzie skarga na decyzję wojewody

Rada miejska w poniedziałek zdecyduje o odwołaniu do WSA ws. zarządzenia wojewody. Z mapy Chojnic nie zniknęła ulica Stanisława Rolbieckiego, choć zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i opinią IPN powinna. Powód? Patron należał do PZPR.


Zarządzenie zastępcze wojewody Dariusza Drelicha wpłynęło do ratusza na początku tygodnia. Nazywa ulicę imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Do września gminy same miały obowiązek zmienić nazwy ulic czy budowli, ktore upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące i propagujące  komunizm lub inny ustrój totalitarny. W Chojnicach kilka nazw zmieniono, ale nie wzięto pod uwagę ulicy I sekretarza komitetu powiatowego PZPR i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Aktualnie rządzący podkreślają zasługi byłego burmistrza Chojnic Stanisława Rolbieckiego.

Reklama | Czytaj dalej »

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie z nazewnictwa ludzi ideowo i politycznie zaangażowanych w budowanie ustroju komunistycznego, co w żadnym stopniu nie dotyczy Stanisława Rolbieckiego. W zbiorowej pamięci mieszkańców Chojnic zapisał się on jako obywatel poświęcający wszystkie siły i zdolności dla dobra ogólnego. W ciągu 23 lat działalności na stanowisku przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej, czyli funkcji burmistrza, walnie przyczynił się do rozwoju miasta w dziedzinie gospodarki komunalnej, infrastruktury miejskiej, budownictwa mieszkaniowego, uprzemysłowienia miasta - uzasadnia burmistrz, który wraz z radnymi ze swojego komitetu, jest zdecydowany na walkę w dwóch instancjach. Najpierw Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a potem w Naczelnym.

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie...

Zdaniem Arseniusza Finstera, Rolbieckiego nie dyskredytuje fakt członkostwa w PZPR, tym bardziej, że w partii nie wyróżniał się aktywnością. Za to był długoletnim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które w tych czasach było na cenzurowanym. - Fakt przewodniczenia dyskryminowanej organizacji na szczeblu lokalnym świadczy o właściwej postawie Stanisława Rolbieckiego - argumentuje włodarz powołując się na pismo od ZKP.

- Nie znałem osobiście pana Stanisława Rolbieckiego, ale ze względu na dokonania, których jestem beneficjentem wśród wielu tysięcy chojniczan, bo byłem związany z Mostostalem jako student i uczeń, również mieszkałem w tym mieście. Jego dokonania są naprawdę wielkie i uważam, że gdyby nie jego aktywność, Chojnice dzisiaj mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Lokalizacje tych dwóch dużych firm - Zrembu i Mostostalu, była kluczowa dla rozwoju Chojnic. Gdyby były zlokalizowane np. w Czersku, to Chojnice byłyby miastem o mniejszym potencjale gospodarczym i społecznym - podkreśla Finster.

- Nie znałem osobiście p. Stanisława Rolbieckiego...

Początkowo komisja ds. nazewnictwa miejskego zaproponowała nową nazwę ulicy Rolbieckiego uznając, że nie ma sensu kopać się z przysłowiowym koniem. Ostatecznie rada miejska nie podjęła uchwały, czekając na ruch wojewody i możliwość zaskarżenia jego decyzji. - Uważam, że byśmy się tchórzliwie zachowali wobec pamięci Stanisława Rolbieckiego i wobec jego krewnych, gdybyśmy schowali głowę w piasek - dodaje włodarz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~podatnik
Ciekawe kiedy wojewoda wciśnie Nam nazwanie ulicy czy ronda im. L.Kaczyńskiego ?
16 Grudnia 2017, godzina 18:20
Oceniono 47 razy 29
~To uczciwa i właściwa decyzja by domagać się pozostawiania ulicy Rolbieckiego!

Odbudowa - materialna i społeczna - Chojnic po wojnie przez pierwsze dekady była bardzo trudna.

Staszek Rolbiecki by tytanem w skali Chojnic i to dzięki jego aktywności Chojnice prężnie odbudowywały się i unowocześniały się materialnie i społecznie w latach powojennych. Jego umiejętności międzyludzkie, społeczne, organizatorskie, administracyjne, i niezwykła przedsiębiorczość spowodowały, że Chojnice są dzisiaj miastem o dużym potencjale. Praktycznie idąc ulicami Chojnic co krok można się natknąć na efekty i owoce pracy organizatorskiej i administracyjnej Staszka Rolbieckiego. Dzisiejsze Chojnice stoją i budują się na fundamentach pobudowanych przez Staszka Rolbieckiego!

Jako starszy chojniczanin pamiętam rozwój, odbudowę Chojnic, i zmiany w naszym mieście, i jak większość mieszkańców w tamtych latach znałem osobiście Staszka Rolbieckiego i uważam, że Staszek zasługuje na szacunek i pamięć chojniczan.

Bez takich chojnickich tytanów jak Staszek Rolbiecki czy Edek Piękny (i kilkunastu innych znacznych dla Chojnic osób w powojennych dekadach) Chojnice utraciły by swój potencjał społeczny, kulturalny, gospodarczy, i administracyjny wśród innych miast naszego regionu i Polski.

Staszkowi Rolbieckiemu należny się wdzięczność i szacunek za jego dokonania dla Chojnic i chojniczan! Popieram wiec burmistrza Arka w działaniach by zachować nazwisko Staszka Rolbieckiego jako patrona chojnickiej ulicy! Publiczne uznanie zasług świadczy także i o obecnym pokoleniu chojniczan - o umiejętności tego pokolenia do obiektywnej i uczciwej oceny osiągnięć ludzi, którzy budowali i tworzyli Chojnice w przeszłości!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
16 Grudnia 2017, godzina 17:27
Oceniono 50 razy 32
~Syn słynnego fanatyka
"Zbigniewa z Chojnic" to marco polo, teraz wiadomo po kim ma geny.
16 Grudnia 2017, godzina 12:46
Oceniono 50 razy 26
~ja, zwykły....do Marco Polo i innych
O czym ty chłopcze piszesz ??? Nie masz zielonego pojęcia o realiach lat 80-tych. W socjalizmie nie było pojęcia ekonomii, była ekonomia polityczna socjalizmu, czyli brak wolnego rynku, odgórne ustalanie wszystkiego, a w efekcie puste półki. Taka sytuacja doprowadziła do pokojowej zmiany ustroju za zgodą wszystkich-partyjniaków, ubeków i opozycjonistów. Lech Wałęsa reprezentujący opozycję, ze wsparciem kościoła był symbolem i twarzą tych zmian, które w efekcie objęły cały obóz socjalistyczny (za to otrzymał nagrodę NOBLA), doprowadzając do upadu ZSRR i runięcia muru berlińskiego. Zaczęła się budowa nowej Polski i pozostałych krajów dawnego obozu socjalistycznego. Jej kapitałem byli i są wykształceni obywatele ( oczywiście jak zapewne zauważyłeś-nie wszyscy) oraz zgoda na tzw. grubą kreskę. Od 2015 roku zaczęły się problemy-deprecjonowanie przez środowiska PIS zasług Wałęsy i wielu zasłużonych, często więźniów z czasów PRL-u, kwestionowanie ich patriotyzmu, polskości, doprowadzanie do podziału Polaków na lepszy i gorszy sort itd. W oparciu o idee włoskich faszystów z lat 30-tych serwuje się Polakom łamanie konstytucji, powrót do centralnego sterowania , niezrozumiałe rozwiązania obronne, a docelowo zniszczenie wolnych mediów, zniszczenie demokracji i powrót do systemu monopartyjnego.
Mimo, iż nie byłem członkiem partii i jej satelitów wkurza mnie nazywanie byłych działaczy złodziejami. Znam kilku z nich i ich rodziny i jakoś nie dostrzegam blichtru i bogactwa, często wręcz przeciwnie. Mam prośbę do wszystkich, którzy mają konkretną wiedzę=napiszcie jakich miejscowych działaczy partyjnych znacie, którym można zarzucić nieprawe działania, w tym przejęcie majątku państwowego. Skończmy z kłamstwem, hipokryzją i obłudą . Prawdy nie można kupić za 500 złotych.
16 Grudnia 2017, godzina 12:30
Oceniono 60 razy 34
~Do IDIOTY poniżej:
Udaj się czym prędzej do lekarza brunatny fanatyku, masz tak poprzestawiane pod sufitem, że nie wiadomo czy jakiś lekarz będzie wstanie ci pomóc. Dodatkowo pomódl się do Bozi.
16 Grudnia 2017, godzina 12:01
Oceniono 63 razy 27
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Grudnia 2017, godzina 11:33
Oceniono 76 razy -36
~Do-Jarząbek
Dokładnie i z tym porównaniem chciałem dodać swój post, za wyręczenie mnie-serdeczne dzięki.
Ogladam szkło ab ovo, było tam dawniej także kilka mych sms-ów.
16 Grudnia 2017, godzina 09:55
Oceniono 59 razy 33
~JARZĄBEK
wczoraj w telewizji pokazano występ posła Mrówczyńskiego, który składał życzenia premier Szydło i innym od członków Radia Maryja z Chojnic. Żenujące wystąpienie zostało porównane przez prowadzących program do fragmentu z Misia, zacytowano Łubu-dubu-niech żyje nam prezes naszego klubu, to mówiłem ja, JARZĄBEK. Do słynnego w TV z głupoty wypowiedzi-Zygmunta z Chojnic dołączył kolejny Chojniczanin.
16 Grudnia 2017, godzina 09:45
Oceniono 72 razy 46
~hha
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Grudnia 2017, godzina 00:00
Oceniono 68 razy -34
~Gdzie burmistrz chce się odwoływać
Gdyby po PIS rada miejska chciałaby przywrócić stare nazwy, w sejmie szybko uchwalają poprawke do ustawy dezubekizacyjnej, która bedzie wymagała zgody IPN i wojewody na zmiany nazw ulic, placów. A tego nikt nie przeskoczy. A więc szkoda fatygi.
Znałem b. Burmistrza, był swój chłop, lubiany i szanowany, obecny w życiu kulturalnym miasta, obecny na wielu imprezach, wystawach i w zebraniach ZKP . Siedziba Muzeum w tym miejscu to też Jego zasługa.
15 Grudnia 2017, godzina 22:45
Oceniono 57 razy 31
~Burza
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Grudnia 2017, godzina 21:52
Oceniono 66 razy -36
~Oooooo Ciemny Lud przystąpił do pracy
zaczął stawiać minusy. Dalej, dalej, do rana macie sporo czasu, ale prawdy nie da się wymazać waszymi minusami. Dzielnie walczycie o podwyżki i będą wam dane po nowym roku podwyżki, ale prądu, gazu itd., itd. tak wam podziękują wasi dobrzy panowie.
15 Grudnia 2017, godzina 21:33
Oceniono 64 razy 32
~Do "Look"
Tak właśnie będzie jak piszesz. Zabrali się już za cenzurowanie internetu, w tym tygodniu zatrzymano i doprowadzono do prokuratury młodego człowieka który napisał o Majdanie. Nie o tym na Ukrainie, bo ten popierały solidaruchy, ale pisał o innym który może się wydarzyć i trafił chłopak do pudła. No to mamy "wolność i demokrację" według Kaczystów.
15 Grudnia 2017, godzina 20:04
Oceniono 74 razy 32
~look
Niszczenie drzwi do biura klempy nazywane jest obecnie aktem terroryzmu. Piszcie co myślicie...póki możecie. Już chwila dzieli nas od cenzury wszystkiego i karania za wyrażanie opinii, nawet w temacie nazw ulic.
15 Grudnia 2017, godzina 19:32
Oceniono 76 razy 40
~Stul pysk "Marco Polo"
Gen. Jaruzelski był prawdziwym żołnierzem i prawdziwym bohaterem, był również politykiem któremu ci dzisiejsi do pięt nie dorastają. Nie wycierajcie sobie pysków generałem. Cześć jego pamięci!
15 Grudnia 2017, godzina 19:10
Oceniono 81 razy 35

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 438.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 455.00 465.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.56 435.33 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 457.83 462.63 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 471.14 477.39 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 524.75 530.55 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?




Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij