Czwartek, 28 Września 2023 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pilecki zamiast Rolbieckiego. Będzie skarga na decyzję wojewody

Rada miejska w poniedziałek zdecyduje o odwołaniu do WSA ws. zarządzenia wojewody. Z mapy Chojnic nie zniknęła ulica Stanisława Rolbieckiego, choć zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i opinią IPN powinna. Powód? Patron należał do PZPR.


Zarządzenie zastępcze wojewody Dariusza Drelicha wpłynęło do ratusza na początku tygodnia. Nazywa ulicę imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Do września gminy same miały obowiązek zmienić nazwy ulic czy budowli, ktore upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące i propagujące  komunizm lub inny ustrój totalitarny. W Chojnicach kilka nazw zmieniono, ale nie wzięto pod uwagę ulicy I sekretarza komitetu powiatowego PZPR i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Aktualnie rządzący podkreślają zasługi byłego burmistrza Chojnic Stanisława Rolbieckiego.

Reklama | Czytaj dalej »

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie z nazewnictwa ludzi ideowo i politycznie zaangażowanych w budowanie ustroju komunistycznego, co w żadnym stopniu nie dotyczy Stanisława Rolbieckiego. W zbiorowej pamięci mieszkańców Chojnic zapisał się on jako obywatel poświęcający wszystkie siły i zdolności dla dobra ogólnego. W ciągu 23 lat działalności na stanowisku przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej, czyli funkcji burmistrza, walnie przyczynił się do rozwoju miasta w dziedzinie gospodarki komunalnej, infrastruktury miejskiej, budownictwa mieszkaniowego, uprzemysłowienia miasta - uzasadnia burmistrz, który wraz z radnymi ze swojego komitetu, jest zdecydowany na walkę w dwóch instancjach. Najpierw Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a potem w Naczelnym.

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie...

Zdaniem Arseniusza Finstera, Rolbieckiego nie dyskredytuje fakt członkostwa w PZPR, tym bardziej, że w partii nie wyróżniał się aktywnością. Za to był długoletnim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które w tych czasach było na cenzurowanym. - Fakt przewodniczenia dyskryminowanej organizacji na szczeblu lokalnym świadczy o właściwej postawie Stanisława Rolbieckiego - argumentuje włodarz powołując się na pismo od ZKP.

- Nie znałem osobiście pana Stanisława Rolbieckiego, ale ze względu na dokonania, których jestem beneficjentem wśród wielu tysięcy chojniczan, bo byłem związany z Mostostalem jako student i uczeń, również mieszkałem w tym mieście. Jego dokonania są naprawdę wielkie i uważam, że gdyby nie jego aktywność, Chojnice dzisiaj mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Lokalizacje tych dwóch dużych firm - Zrembu i Mostostalu, była kluczowa dla rozwoju Chojnic. Gdyby były zlokalizowane np. w Czersku, to Chojnice byłyby miastem o mniejszym potencjale gospodarczym i społecznym - podkreśla Finster.

- Nie znałem osobiście p. Stanisława Rolbieckiego...

Początkowo komisja ds. nazewnictwa miejskego zaproponowała nową nazwę ulicy Rolbieckiego uznając, że nie ma sensu kopać się z przysłowiowym koniem. Ostatecznie rada miejska nie podjęła uchwały, czekając na ruch wojewody i możliwość zaskarżenia jego decyzji. - Uważam, że byśmy się tchórzliwie zachowali wobec pamięci Stanisława Rolbieckiego i wobec jego krewnych, gdybyśmy schowali głowę w piasek - dodaje włodarz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~Wczoraj w pewnej TV której nazwy nie wymienię bo się brzydzę
Pewien prowadzący idiota, którego nazwiska nie wymienię bo się brzydzę, prowadził dyskusję z grupą podobnych do siebie idiotów i fanatyków na temat zburzenia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tacy właśnie idioci mieszają młodym ludziom w głowach i ci młodzi ludzie zaczynają wszędzie widzieć cienie Stalina. Ten fanatyzm już nie jest tylko straszny, ten fanatyzm zaczyna być groźny.
15 Grudnia 2017, godzina 19:06
Oceniono 83 razy 41
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Grudnia 2017, godzina 18:59
Oceniono 82 razy -38
Miałem zaszczyt, jako przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej kadencji 94-98, zgłosić kandydaturę Stanisława Rolbieckiego na patrona nowej ulicy powstałej w miejscu b.Zakładu Zieleni. Oczywiście całkowicie zgadzam się z działaniem burmistrza i większości w RM. Niech ta zmiana, której być może nie da się obronić, idzie na konto wojewody. Taka dygresja. Sokrat Starynkiewicz był Rosjaninem. Rozumiał j.polski, ale nie mówił po polsku. Rosyjski okupant (taki 100%, nie taki na 25% w czasach PRL) mianował go prezydentem Warszawy. Zmienił ją w nowoczesne miasto. W 1893 po jego śmierci jeden z placów otrzymał imię Starynkiewicza. I ta nazwa przetrwała II RP, PRL i nadal istnieje. Mimo, że to był Rosjanin i okupant. Bo Warszawiacy szanują jego dokonania.
15 Grudnia 2017, godzina 17:27
Oceniono 88 razy 46
~max
O dekomunizacji najczęściej i najgłośniej krzyczy szczeniactwo, które pojęcia nie ma o czasach PRL-u. IPN i pseudoopozycjoniści nawijają im makaron na uszy, a w pisowskich podręcznikach historii bohaterami lat 80-tych walczącymi z komuną będą prokurator stanu wojennego, aktywista PZPR-u do spółki ze zwykłym zwykłym posłem, który przespał wprowadzenie stanu wojennego, a obecnie tyranizuje naród. W niedalekiej przyszłości nazwiska co niektórych rządzących i posłów będą zdobić nie etykiety placów i ulic, a drzwi cel więziennych. Mamy burmistrza, który potrafi i przede wszystkim ma odwagę w tych poj...czasach uczcić pamięć poległych w boju żołnierzy wyzwalających Chojnice, niezależnie od narodowości, jak też walczyć o zasłużonych dla miasta w okresie powojennym. Chylę czoła przed burmistrzem i wspierającymi go radnymi.
15 Grudnia 2017, godzina 16:33
Oceniono 86 razy 36
~To uczciwa i wlasciwa decyzja by domagac sie pozostawinia ulicy Rolbieckiego!

Odbudowa - materialna i społeczna - Chojnic po wojnie przez pierwsze dekady była bardzo trudna.

Staszek Rolbiecki by tytanem w skali Chojnic i to dzięki jego aktywności Chojnice prężnie odbudowywały się i unowocześniały się materialnie i społecznie w latach powojennych. Jego umiejętności międzyludzkie, społeczne, organizatorskie, administracyjne, i niezwykła przedsiębiorczość spowodowały, że Chojnice są dzisiaj miastem o dużym potencjale. Praktycznie idąc ulicami Chojnic co krok można się natknąć na efekty i owoce pracy organizatorskiej i administracyjnej Staszka Rolbieckiego. Dzisiejsze Chojnice stoją i budują się na fundamentach pobudowanych przez Staszka Rolbieckiego!

Jako starszy chojniczanin pamiętam rozwój, odbudowę Chojnic, i zmiany w naszym mieście, i jak większość mieszkańców w tamtych latach znałem osobiście Staszka Rolbieckiego i uważam, że Staszek zasługuje na szacunek i pamięć chojniczan.

Bez takich chojnickich tytanów jak Staszek Rolbiecki czy Edek Piękny (i kilkunastu innych znacznych dla Chojnic osób w powojennych dekadach) Chojnice utraciły by swój potencjał społeczny, kulturalny, gospodarczy, i administracyjny wśród innych miast naszego regionu i Polski.

Staszkowi Rolbieckiemu należny się wdzięczność i szacunek za jego dokonania dla Chojnic i chojniczan! Popieram wiec burmistrza Arka w działaniach by zachować nazwisko Staszka Rolbieckiego jako patrona chojnickiej ulicy!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice


15 Grudnia 2017, godzina 16:00
Oceniono 91 razy 47
~brawo burmistrz!!!
Cieszę się że obchodzi go coś więcej niż bezmyślne podporządkowywanie się autorytetom. Niech dadzą jakiś sensowny powód a nie że ktoś zasłużony dla miasta był w PZPR! Bo na pewno bez tego członkostwa w tamtych czasach udałoby mu się cokolwiek zrobić!
15 Grudnia 2017, godzina 15:42
Oceniono 81 razy 33
~Za kogo ten drelich się uważa?
Pewnie za jakiegoś naczelnika i władcę województwa, tak jak jego kaczor za pana całej Polski. Niech się ten ......... odpie.... od Chojnic raz na zawsze, i niech pamięta ........... że nic nie trwa wiecznie i on też kiedyś zleci z wielkim hukiem z fotela w który obecnie pierdzi. Szkoda tylko, że bardzo długo trzeba będzie sprzątać Polskę i wietrzyć gabinety po ............ kiedy już zmiecie ich wiatr historii.
15 Grudnia 2017, godzina 14:46
Oceniono 89 razy 31

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 437.00 447.00 DKKDKK 52.00 56.00
EUREUR 460.00 470.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 474.00 487.00 NOKNOK 31.50 36.60
GBPGBP 531.00 544.00 SEKSEK 38.10 40.00
Aktualizacja: 2023-09-28 13:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.67 443.13 DKKDKK 52.10 55.90
EUREUR 462.34 466.82 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 475.58 481.80 NOKNOK 31.60 36.50
GBPGBP 532.97 538.69 SEKSEK 38.20 39.90
Aktualizacja: 2023-09-28 13:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij