Sobota, 26 Listopada 2022 | Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Za nasze pieniądze bubel żeście zrobili'

Na zdjęciu od lewej nowy przewodniczący SMO nr 3 Maciej Kasprzak i skarbnik Tomasz Owczarski.

Pretensje do zarządu, urzędników, a w końcu i pyskówka pomiędzy samymi mieszkańcami, kiedy jeden z nich wyszedł z pomysłem nowego podatku. Zebranie osiedla Słoneczne-Leśne, które odbyło się w minioną środę (21.03) trwało 3,5 godziny. Burzliwa dyskusja dotyczyła m.in. budżetu obywatelskiego.Pierwsze gorzkie słowa padły zaraz po przedstawieniu sprawozdania rocznego przez Macieja Kasprzaka. W minionym roku "trójce" udało się m.in. wyremontować jedną z sal świetlicy, wyciąć wierzbę rosnącą przed obiektem i położyć polbruk. Z czteromiesięcznym opóźnieniem do użytku oddano plac zabaw i siłownie zrealizowane z trzyletniego budżetu obywatelskiego (146 tys. zł). Obecnie najpilniejszą potrzebą jest remont dachu świetlicy, której właścicielem jest miasto, a administratorem "trójka" i objęcie monitoringiem placu zabaw, aby zapobiec kolejnym dewastacjom.

- Ja bym widział całkiem nowy zarząd - zaczął ostro jeden z mieszkańców wskazując na fatalne wykonanie inwestycji z budżetu obywatelskiego, jak i chodnika na ul. Agrestowej. - Po prawej stronie chodnik zimą jest nie do przejścia. Ludzie chodzą ulicą, bo taki jest spad - mówił chojniczanin. Wspominał, jak próbował zwracać uwagę architektowi miejskiemu i inspektorowi nadzoru na niepoprawne zamontowanie urządzeń na siłowni pod chmurką. Jego zdaniem wysokość urządzeń utrudnia korzystanie z nich osobom starszym. Fiaskiem zakończyła się też wyprawa do burmistrza. - Kto w takich krzakach kazał te urządzenia wstawić? To normalnie w szuwarach jest (...) Inspektor nie chciał w ogóle ze mną rozmawiać. Za nasze pieniądze bubel, żeście zrobili - mówił wzburzony.

Ja temu panu zgłaszałem kilkakrotnie, że to jest bubel...Dobrego zdania o placu zabaw i siłowni nie miał też Tomasz Owczarski, który zresztą już w trakcie realizacji inwestycji podnosił larum. - Nie mieliśmy kompletnie wpływu, co będzie za te pieniądze robione, jak będzie robione, jakiej jakości będzie sprzęt. Nie mieliśmy wpływu na architekturę tego wszystkiego. To wszystko robiło miasto - ubolewał skarbnik osiedla przedstawiając sprawozdanie finansowe za rok 2017. Zdaniem Owczarskiego trzy na sześć zamontowanych urządzeń fitness to atrapy. - Zgłaszałem zaraz po przywiezieniu sprzętu, że on nie nadaje się do ćwiczeń, ale go zamontowali. Do tej pory nikt nie potrafi mi pokazać, jak na tych urządzeniach się ćwiczy - podnosił pan Tomasz informując, że za pełnienie nadzoru inspektor zainkasował z budżetu "trójki" 3 tys. zł. Za wyrażenie swojej opinii w trakcie sprawozdania skarbnik otrzymał burę od burmistrza, który w roku wyborczym zapowiedział obecność na zebraniach wszystkich samorządów. - Nieprawdą jest, że państwo nie mieliście wpływu na to, co się działo. Edward (były przewodniczący osiedla - przyp. red.) się w grobie przewraca! - mówił Arseniusz Finster obiecując, że po zebraniu zademonstruje jak ćwiczyć.

Reklama | Czytaj dalej »

Włodarz tłumaczył, że ani zarząd osiedla, ani urząd nie miał wpływu na wyłonienie firmy, która wykonała inwestycję. - Zgodnie z procedurą Ustawy o zamówieniach publicznych są dwa kryteria: cena i gwarancja. Jak sam przyznał, jakość wykonania placów i siłowni przez Apis daje wiele do życzenia. - Mamy 7 lat gwarancji, będziemy to teraz egzekwować. Nie jest to dobra firma. Finster nie zgodził się z zarzutem jakoby projekt powstał bez współpracy z samorządowcami. - Ja nie wymyśliłem tartanu na placu zabaw. To była ta opcja, ktorą architekt miejski wpisał do koncepcji uzgodnioną z przewodniczącym. Co do inspektora natomiast stwierdził: - Powinien otrzymać reprymendę. Finster zapowiedział, że na placu zabaw będą poprawki. Jeśli mieszkańcy Słonecznego i Leśnego zdecydują się zakupić monitoring, siłownia i plac trafią pod oko strażników miejskich.

Proszę państwa firma Apis, którą wyłoniliśmy w przetargu.

Na wandali z osiedla Piotr Polaszek miał inny pomysł. - Można by zamontować worek bokserski i niech na nim się wyładowują. Gdzie indziej to się sprawdza - zaproponował mieszkaniec Leśnego, który zabierał głos w środowy wieczór wiele razy. Jego propozycja opodatkowania chojniczan mieszkających przy gruntówkach nie spotkała się jednak ze zrozumieniem ogółu, a u niektórych wręcz wywołała oburzenie. Podobnie prośba o niespalanie w piecach śmieci u części zgromadzonych. Mieszkańców uspokoiła wypowiedź Robert Wajlonisa, dyrektora generalnego urzędu, w sprawie wprowadzenia nowego podatku, który posłużyłby jako fundusz na budowę dróg. Taki pomysł powinno poprzedzić referendum. - Musielibyśmy zapytać wszystkich mieszkańców, czy wyrażają taką chęć.

Niezadowolenie z pracy zarządu wyraziła także Kamila Biernat. Chojniczanka z ul. Morelowej przypomniała, że ten miał zorganizować spotkanie mieszkańców z projektantami, zanim ci przystąpią do pracy. Lobbująca na rzecz pieszojezdni zarzuciła świeżo wybranemu przewodniczącemu, że zamiótł jej pomysł pod dywan. Urzędowi, że przeprowadził tendencyjną ankietę. W efekcie ulica Morelowa, tak jak i Truskawkowa, zostanie wykonana co prawda w tym roku, ale według koncepcji miasta. - Pieszojezdnia byłaby idealna, gdyby to była droga jednokierunkowa - podnosił Finster gotowy pójść na kompromis w formie zaokrąglonych krawężników. - Nie mogliśmy nic zrobić. Na zebraniu 15 lutego, kiedy podjęliśmy wniosek o zorganiozowaniu spotkania, nie było przedstawicieli z urzędu.  Tym samym nie wiedzieliśmy, że projekt jest już gotowy - tłumaczyła w przerwie chojniczance Alicja Kreft.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~mieszkaniec osiedla
Jezeli inwestor płaci a wykonawca mowi ze potrafi to zrobic i przedstawia wszelkie dokumenty potwierdzajace ,że umie daną rzecz wykonać.To obojetne czy to jest nawet 500m2 tartanu czy 1000 metrowy szklany most nad przepascią (jak w Chinach) .musi byc wykonany bez zastrzezeń. Inwestor płaci i wymaga. Jeśli wykonawca podejmuje sie tego ,to nie mozna mówić ,że ,,ja nie wymyślilem tartanu'' co ma piernik do wiatraka? Inwestor-placę i chce tartanu,wykonawca mówi potrafie i podejmuję się to zrobic tak jak chce inwestor.Niestety wykonawca oszukal inwestora , bo nie potrafil i nie wykonał tartanu jak należy,ale zalapał zamówienie wziąl kase i się śmieje,
to wszystko na ten temat .
29 Marca 2018, godzina 21:18
Oceniono 4 razy 4
~Michał Gruchała
Burmistrz pojawia się na spotkaniach osiedlowych- zmieniło się. Święta czy Wybory?
28 Marca 2018, godzina 11:09
Oceniono 12 razy 4
~Panie Finster
Rok wyborczy w samorządach jest za rok. Coś się pokićkało panu.
28 Marca 2018, godzina 09:55
Oceniono 10 razy 4
~Ojciec miasta, pan i władca
Zdaniem Owczarskiego trzy na sześć zamontowanych urządzeń fitness to atrapy. - Zgłaszałem zaraz po przywiezieniu sprzętu, że on nie nadaje się do ćwiczeń, ale go zamontowali. Do tej pory nikt nie potrafi mi pokazać, jak na tych urządzeniach się ćwiczy - podnosił pan Tomasz informując, że za pełnienie nadzoru inspektor zainkasował z budżetu "trójki" 3 tys. zł. Za wyrażenie swojej opinii w trakcie sprawozdania skarbnik otrzymał burę od burmistrza, który w roku wyborczym zapowiedział obecność na zebraniach wszystkich samorządów.

Kolejny człowiek otrzymał burę od burmistrza. Jakie to "piękne". Która to już osoba z rzędu? Trudno policzyć. Oj wyborców burmistrzowi ubywa, ubywa.
28 Marca 2018, godzina 09:52
Oceniono 12 razy 6
~Marco Polo
Poczekajcie do wyborów, jak do waszych skrzynek zaczną trafić broszurki, listy otwarte z dokonaniami naszych działaczy. Czym się pochwalą co zatają.
Czas zatem rozliczyć tą grupę nieudaczników i pognać w jasną ch...

Skończyć ten zapyziały układ Urząd - Firma - Sąd
Nie dajmy się omamić obietnicami.
28 Marca 2018, godzina 08:50
Oceniono 12 razy 8
~Xyz
Siłowni na Słonecznym trzeba nadać imię burmistrza dla upamiętnienia. Rondo przy wodociągach również imieniem burmistrza nadać, dla upamiętnienia bubli miejskich.
28 Marca 2018, godzina 07:29
Oceniono 18 razy 10
~gwizd
Kasprzak to ten radny od przepłaconego limitu?
27 Marca 2018, godzina 23:30
Oceniono 16 razy 10
~zobaczymy po której jestes stronie
no Maciej pokaz jakim jestes teraz przewodniczacym, pomoz nam zawalczyc o nasze
27 Marca 2018, godzina 23:06
Oceniono 13 razy -1
~brawo dla skarbnika "3"
miał odwagę burmistrzowi wygarnąć prosto w twarz, że plac zabaw to bubel
27 Marca 2018, godzina 19:28
Oceniono 28 razy 4
~podobno za nadzór koleś od przedszkola wziął 27 tys zł.
za bubel, który został oddany do użytku i ręka rękę myje i w nos się mieszkańcom śmieją
27 Marca 2018, godzina 17:47
Oceniono 32 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 457.00 DKKDKK 60.90 62.30
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.30 46.00
GBPGBP 540.00 550.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-11-26 14:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.00 456.00 DKKDKK 61.00 62.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 474.50 481.00 NOKNOK 44.80 45.70
GBPGBP 542.00 549.00 SEKSEK 42.70 43.70
Aktualizacja: 2022-11-26 14:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.52 zł - 7.83 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij