Czwartek, 26 Stycznia 2023 | Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Wysoka frekwencja na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Od początku tego tygodnia w województwie pomorskim, ale też kujawsko-pomorskim i zachodnio-pomorskim Adam Bodnar ze swoimi współpracownikami spotyka się z mieszkańcami. W środę gościł m.in. w Chojnicach i Człuchowie.

Rzecznik Praw Obywatelskich opowiadał o swojej pracy i przede wszystkim czekał na zgłoszenia spraw, w których biuro może pomóc, a to zatrudnia trzysta osób. Na spotkaniach wyjazdowych Adamowi Bodnarowi towarzyszyło kilka osób, m.in. mecenas Joanna Łodej, która zaraz po przedstawieniu się, udała się do innego pomieszczenia, zachęcając obecnych do indywidualnego opisywania swoich spraw. Z tej możliwości już od razu skorzystało kilka osób, opuszczając wypełnioną salę Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowego.

Reklama | Czytaj dalej »

- Najbliższe nasze biuro terenowe jest w Gdańsku, a raz w miesiącu przyjmujemy w Bydgoszczy - informował Adam Bodnar. W zeszłym roku do biura RPO wpłynęło 50 tysięcy skarg. - Wiele jest indywidualnych, trwa korespondencja. Przyłączamy się też do postępowań sądowych. W sprawach karnych możemy wnieść kasację. Dla przykładu prawnicy rzecznika wsparli rowerzystę, który na promilach stracił uprawnienia do kierowania autem. - Sąd Najwyższy zgodził się z nami i uznał, że to nie powinno skutkować utratą prawa jazdy - relacjonował Bodnar. Ważne są też tzw. wystąpienia generalne, ostatnio ws. tortur na komendach policji.       - 44 policjantów skazano. Wystąpiliśmy też do mninistrów MSWiA oraz sprawiedliwości, by wdrożyć rozwiązania by zapobiec takim przypadkom na przyszłość - opowiadał rzecznik. Mniejsze wystąpienie dotyczyło łączenie funkcji katechety i wychowawcy. - Moim zdaniem nie powinno się tego łączyć i mam nadzieję, że pani minister edukacji nie wprowadzi tego pomysłu w życie.

O pracy zespołu ds. głuchych opowiedziała dyrektor Centrum Projektów Społecznych Barbara Imiołczyk. Ten przygotował publikację o sytuacji tych osób w Polsce i była to pierwsza taka poważna pubilkacja, stąd był nawet kłopot z wyborem osób, które przetłumaczą ją na język migowy. - Dla tych osób język polski jest obcym językiem, a znaczenie języka migowego niedoceniane. Niezrozumienie osób głuchych to niedocenienie ich potrzeb - Imiołczyk podkreślała ciężką sytuację tej grupy. Zespół podjął zabiegi, by wszystkie usługi ze środków publicznych zapewniały tłumacza języka migowego. - W szpitalu w Nowym Jorku są tłumacze wszystkich języków, w tym migowego - przykład podała chojniczanka, która wyjechała do USA. - Jest nawet uczelnia, gdzie zajęcia odbywają się w języku migowym - dodała dyrektorka CPS. - W Polsce nie ma nawet możliwości korzystania przez osoby głuche z psychologa, psychiatry czy terapii AA.

Lokalnie w temacie świetnie zorientowana była Ewa Kurs, tłumaczka migowego i CODA, czyli dziecko głuchych rodziców. - W Chojnicach głusi są bardzo dyskryminowani - przyznała, posiłkując się przykładami: - W szpitalu dyrektor nie chce płacić za tłumacza, a lekarze prywatnie dzwonią do mnie i proszą, żebym przyszła. Ja głuchemu odmówić nie mogę, znam prawie wszystkich. Więc lecę i tłumaczę, ale czy mam ciągle za darmo pracować?!

Drugi przykład to starostwo powiatowe, które teoretycznie zapewnia tłumacza. - Głuchy mówił, że nie umie migać i na dzień dobry mówi, że zapomniała. Potwierdziłam to. Kolejny to policja, która zamiast kradzieży wpisała pobicie, a gdyby skontaktowała się z tłumaczką wskazaną przez poszkodowanego, do pomyłki by nie doszło. - A wystarczyłby tablet z tłumaczem - podpowiadała Ewa Kurs.

Prawnicy apelowali by takie przypadki zgłaszać do biura RPO, choć zdają sobie sprawę z własnego doświadczenia, że to środowisko niezbyt chce się skarżyć, a zgłosiła się nawet kancelaria gotowa non-profit podjąć takich spraw. - Mnie i tak biorą za wariatkę - przyznała tłumaczka. - Należy walczyć o swoje prawa. Kiedy Joli Kramarz z psem przewodnikiem nie wpuścili do marketu, restauracji czy nawet okulisty, za każdym razem robiła aferę. Efekt jest taki, że społeczeństwo teraz wie, co to jest pies przewodnik - zachęcał Adam Bodnar. Ze swojej strony może podjąć starania wdrożenia określonych procedur, jeśli chodzi o jednostki centralne, jak ZUS czy skarbówka. Jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego, to trzeba już działać w każdej z osobna. Ale tu do odpowiedzi poczuł się wywołany obecny na spotkaniu wicestarosta Marek Szczepański. - W urzędzie jest przeszkolna osoba, ale jeśli nie miga i nie jest to jej naturalny język, to pewnie zdarzy się zapomnieć. Może częściej na szkolenia powinniśmy wysyłać. Poza tym niezbyt wielu jest takich interesantów i zdarzają się incydentalnie, więc taka osoba też ma wiele innych obowiązków. To są też koszty.

- To nie jest argument, że incydentalnie się to zdarza - odpowiedział RPO. - Takie są przepisy prawa i trzeba ponieść koszty, jeśli chcemy żyć w pewnych standardach. Bodnar podał tu niechlubny przykład Wielunia w kontekście osób niepełnosprawnych. Ci są obsługiwani przed urzędem, bo nie da się do niego wjechać wózkiem.  - Znacznie łatwiej i taniej jest wykupić usługę videotłumacza - w kwestii głuchych poradziła jeszcze dyrektor Imiołczyk. - Po 120 godzinach kursu z nikogo tłumacza nie będzie...

Podczas środowego spotkania Michał Gruchała zgłosił też temat małej obwodnicy w mieście.      - Jak kupowałem działkę na os. Kolejarz, to ani ja, ani sąsiedzi nie wiedzieliśmy, że zaraz obok powstanie obowdnica. To chyba pierwszy w Polsce pomysł, by poprowadzić ją przez osiedle. Są alternatywne lokalizacje i drogę można odsunąć, ale władze ich nie podejmują. - Prosimy o dokumenty i przyjrzymy się sprawie. Taki problem niestety pojawia się w wielu miastach - przyznał Adam Bodnar.

Janina Kosiedowska, prezeska chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego narzekała, na coraz większą biurokrację, która spada na działaczy społecznych, a która odstrasza. - Nasza księgowość jest już prawie taka, jak w firmach... Zwracała też uwagę na nierówne traktowanie NGO-sów. Jako przykład podała ONR.  Nierówne traktowanie organizacji dostrzega też rzecznik. Przykład? Centrum Praw Kobiet nie dostało środków na wsparcie kobiet ofiar przemocy, bo rzekomo dyskryminuje to mężczyzn. - Mam wrażenie, że chodzi o względy polityczne, a nie nierówne traktowanie płci. Potem przedsiębiorcy nie chcą wspierać tych stowarzyszeń, żeby uniknąć problemów, jak choćby kontroli.

Zaś co do rozliczeń złudzeń nie miał. Te są niestety potrzebne po przypadkach nadużyć przy publicznych zbiórkach. - Jest wiele miast, gdzie jest wsparcie z samorządów przy wypełnianiu dokumentów - dodał. - Siła jest w masie. Stowarzyszenia muszą się razem organizować i wspierać, bo inaczej zgniecie - doradzał jeszcze współpracownik rzecznika.

Rzecznik odsyłał wszystkich na stronę www.rpo.gov.pl, na której znajdą nie tylko kontakt, ale także relację ze spotkań i potem linki, by śledzić zgloszone przez mieszkańców sprawy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

37 komentarzy

~ja, zwykły...
Danielu Edrus-twoje mądrości najbardziej celnie kwotuje myśl M. Twaina " lepiej milczeć i być posądzonym o głupotę , niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości".
23 Kwietnia 2018, godzina 12:03
Oceniono 81 razy 15
~Daniel Edrus
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Kwietnia 2018, godzina 20:35
Oceniono 97 razy -15
~do tissotoys
Kto aktualnie rozkopuje groby ? Czy to przypadkiem nie są twoi wynaturzeni idole ?
22 Kwietnia 2018, godzina 09:23
Oceniono 99 razy 15
~do debila
Mam paznokieć Adolfa, zainteresowany?
22 Kwietnia 2018, godzina 09:11
Oceniono 72 razy 20
~tissotoys
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Kwietnia 2018, godzina 08:59
Oceniono 106 razy -20
~jojo
Wybierz mniej dotkliwą wersję.
22 Kwietnia 2018, godzina 08:39
Oceniono 58 razy 20
~jojo
Dyskusja z ciemnym ludem, który nie widzi i nie słyszy ? Kto ma tracić czas na uczenie was logicznego myślenia. ? Oglądaj TVPis i śnij. Nie zdziw się jednak, gdy za kilka lat od wnuków dowiesz się prawdy, innej niż ta z miesięcznic.
22 Kwietnia 2018, godzina 08:38
Oceniono 105 razy 15
~jojo
Jaka dyskusja ? Mam tracić czas na przekonywanie ciemnego ludu , ktory nie widzi i nie słyszy do logicznego myślenia ? Oglądaj TVPis i śnij...
22 Kwietnia 2018, godzina 08:31
Oceniono 105 razy 15
~Daniel Edrus
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Kwietnia 2018, godzina 22:09
Oceniono 115 razy -25
~jojo
Gnom skłócił Polaków, bo stwierdził, że czarne nie jest czarne, że białe róże są symbolem nienawiści, że prawdziwi Polacy, to tylko ci, co wyznają religię smoleńską..itd. Ochrona gmina...cóż, im mniejszy gnom, tym większe ego i liczniejsza ochrona itd. Za ochronę płacą podatnicy 1,5 mln zł rocznie poprze finansowanie partii politycznych. Nie słyszałem, by gnom wzywał publicznie do mordowania , ale ma na rękach krew kilkudziesięciu osób, w tym Piotra S.
21 Kwietnia 2018, godzina 21:46
Oceniono 114 razy 20
~Daniel Edrus
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Kwietnia 2018, godzina 21:31
Oceniono 112 razy -20
~Ty Danielu
musisz być wyjątkowym tępakiem jeżeli wszystko trzeba ci kłaść do łba łopatą.
21 Kwietnia 2018, godzina 21:21
Oceniono 115 razy 25
~Daniel Edrus
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Kwietnia 2018, godzina 21:07
Oceniono 111 razy -25
~do autora wpisu poniżej:
Masz 100% racji. Dodam tylko, że nikt jeszcze tak nie podzielił Polaków jak ten gnom z Żoliborza który ubzdurał sobie w swoim chorym łbie, że jest jakimś zbawcą Polski, prezydentem i premierem w jednym. Ochrona tego tchórzliwego dyktatora kosztuje 135 tyś. zł. miesięcznie. Jeszcze trochę a ten sku..... doprowadzi do tego, że Polacy od kłótni i nienawiści przejdą do mordowania się między sobą.
21 Kwietnia 2018, godzina 19:43
Oceniono 113 razy 15
~Pisowscy faszyści dobrze wiedzą, że zakłamanie to fundament ich partii!

Kecz pisowcy widza zakłamanie u wszystkich innych dookoła lecz nie u siebie samych chociaż na zakłamaniu opiera się ich zdegenerowana faszystowska organizacja!

Wkrótce, gdy powróci do Polski demokracja i sprawiedliwość to wszyscy zdegenerowani pisowcy zdrajcy po wyrokach sądowych czwórkami będą iść do wiezienia (bo jedynie tam jest właściwe miejsce dla zdrajców Polski) aby było szybciej!

21 Kwietnia 2018, godzina 19:09
Oceniono 116 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 42.40 44.10
GBPGBP 529.00 544.00 SEKSEK 41.20 42.90
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.51 437.68 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 469.15 473.19 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 467.77 473.03 NOKNOK 43.00 43.90
GBPGBP 532.80 539.16 SEKSEK 41.50 42.40
Aktualizacja: 2023-01-26 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.23 zł
Circle K 6.52 zł - 7.74 zł 3.19 zł
Lotos Optima 6.54 zł - 7.76 zł 3.16 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.61 zł 7.23 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij