Środa, 17 Sierpnia 2022 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Czy wojewoda unieważni uchwałę o in vitro?

Grzegozr Czarnowski pisząc Program prokreacji dla mieszkanców Chojnic wzorował się na Częstochowie i rządowym programie ochrony zdrowia prokreacyjnego.

Grzegozr Czarnowski pisząc Program prokreacji dla mieszkanców Chojnic wzorował się na Częstochowie i rządowym programie ochrony zdrowia prokreacyjnego.

 

Na ustosunkowanie się do uchwały podjętej przez Radę Miejską Chojnic 26 marca Andrzej Drelich ma 30 dni. Wiadomo już, że służby prawne wojewody uznały za dyskryminujący zapis mówiący o dopuszczeniu do programu jedynie małżeństw.


Prawnicy wojewody mają trzy zastrzeżenia do chojnickiego programu. Pierwsze dotyczy uwzględnienia w programie Mapy zdrowia województwa pomorskiego, drugie braku środków w budżecie na realizację in vitro w latach 2019-2020. - Trzeci problem jest taki, że nasz program adresujemy do par małżeńskich. Zdaniem służb wojewody jest to ograniczenie, że nie finansujemy in vitro związków partnerskich - informuje burmistrz Arseniusz Finster. Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic co prawda w pierwotnym brzmieniu posiadał zapis o związkach partnerskich, ale uległ zmianie.

Magistrat przesłał już do urzędu wojewódzkiego oświadczenie, że chojnicki dokument powstał z uwzględnieniem Mapy zdrowia woj. pomorskiego. - Co do funduszy odpowiedzieliśmy, że środki na lata 2019-2020 są wpisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej - mówi włodarz. Przypomnijmy na realizację programu w tym roku zarezerwowano w budżecie 225 tys. zł.

Reklama | Czytaj dalej »

Zdaniem Finstera zapis  o małżeństwach nie powinien być przyczyną uchylenia uchwały. - Jestem przekonany, że z tego powodu nie powinno być negatywnej opinii. Pewien tego, jak zdecyduje wojewoda nie jest z kolei Grzegorz Czarnowski, dyrektor wydziału oświaty i autor procedowanego dokumentu zarazem. - Wydaje mi się, że pani prawnik z nadzoru prawnego zrozumiała naszą argumentację, ale liczę się z tym, że pan wojewoda będzie chciał tę uchwałę unieważnić - mówi podając przykład z Bydgoszczy, gdzie uchwałę uchylono przez błędy proceduralne. - Jesteśmy w stanie dołożyć element o związkach partnerskich  i ponowne przekazać program do oceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  W takim przypadku kolejne dwa miesiące będziemy czekać na opinię. Znowu uchwała i ocena wojewody. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo wtedy program moglibyśmy zacząć realizować gdzieś w w sierpniu - informuje Czarnowski.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~godni politowania ogłupieni kościelni fanatycy

- Katoliccy fanatycy w swojej głupocie i naiwności przesączeni katolicką głupotą głoszoną z kościelnych ambon chcą narzucać wszystkim dookoła swoja wizje ograniczonego intelektualnie prymitywnego katolika!

- Katoliccy fanatycy nienawidzą bez żadnego powodu homoseksualistów - lecz gdy homoseksualista jest ubrany w ornaty to go celebrują i przymilnie całują w rękę - bo około 35% kleru katolickiego to homoseksualiści! Gdy będziecie całować w brudne łapsko następnego księdza to pomyślcie, że co trzeci to homoseksualista a co siedemnasty to pedofil!

- Katoliccy fanatycy są przeciwko postępowi nauk medycznych i przeciwko "in vitro" a jednocześnie uznają za boga Jezusa urodzonego z niepokalanego poczęcia! "In vitro" jest właśnie boską metodą niepokalanego poczęcia!

- Katoliccy fanatycy z powodu braku wiedzy i kłamstw kleru katolickiego określają "in vitro" jako mordowanie dzieci! Z legalnego, etycznego, i moralnego punktu widzenia mordować można tylko żywych urodzonych ludzi. A śmierć gamet rozrodczych nie jest pod żadnym względem morderstwem - bo inaczej każda kobieta, która podczas menstruacji wydziela niezapłodnioną komórkę jajową według fanatyków popełniałaby morderstwo. Także jeżeli uznać śmierć gamet za morderstwo to każdy ksiądz popełniający pedofilie lub masturbacje byłby mordercą milionów plemników - a wiec według fanatyków katolickich milionów nienarodzonych ludzi!. Nawet w przypadku gdy dojdzie w organizmie kobiecym do zapłodnienia komórki jajowej to statystycznie u ponad 50% kobiet zapłodniona komórka jajowa ulega naturalnej aborcji i nie zagnieżdża się w ściance macicy! Poronienia rozwijającego się zarodka to także naturalny i częsty proces biologiczny! A według katolickich fanatyków podjudzanych przez nienawistny kler te naturalne procesy trzeba by uznać za morderstwo człowieka! Wszystkie takie trywialne wymysły i bzdury pokazują jedynie ogrom ignorancji i głupoty katolickich fanatyków religijnych i kleru katolickiego! A przetrzymywanie w obniżonej temperaturze gamet rozrodczych i zarodków jedynie umożliwia im przetrwanie w czasie - często przetrwanie wielu lat bo bez zamrożenie poza organizmem ludzkim były by one w stanie przetrwać najwyższej kilka minut! Jak do tej pory żadne państwo - nawet katolickie wyznaniowe państwa takie jak Watykan - -oficjalnie w swoich systemach prawnych nie określają wydzielenia poza organizm ludzki gamet lub poronienia jako morderstwo! Było by to śmieszne!

- Katoliccy fanatycy bez zrozumienia i bezmyślnie zarzucają, że "in vitro" nie przywraca pełnego zdrowia rozrodczego pacjentom! Celem "in vitro" nigdy nie było przywrócenie pełnego zdrowia i pełnych funkcji rozrodczych! Przede wszystkim "in vitro" jest używane jako ostatnia deska ratunku dla kobiet, którym żadne wcześniejsze leczenia nie umożliwiły urodzenie dziecka - często u pacjentek mających znaczne ograniczenia biologiczne uniemożliwiające im standardowe zajście w ciążę! "In vitro" umożliwia pozaustrojowe zapłodnienie komórki jajowej i umieszczenie zarodka w macicy pacjentki, która nie byłaby w stanie ze względów biologicznych zajść w ciążę w sposób naturalny! Tak - "in vitro" nie usuwa przyczyn niepłodności lecz umożliwia pacjentom prawie normalne życie i urodzenie dziecka pomimo ograniczeń biologicznych. Jest to podobne do leczenia krótkowzroczności i próchnicy zębów bo ani okulary ani plomby umieszczone przez dentystów nie przywracają pacjentom pełnego zdrowia lecz umożliwiają im w miarę normalne życie wszystkim osobom ciepającym na problemy ze wzrokiem i cierpiącym na próchnicę zębów! Jak do tej pory nie widziałem żadnego katolickiego fanatyka religijnego protestującego przeciwko okulistom lub dentystom z powodu ich pracy - pod zarzutem, że nie przywracają pacjentom pełnego zdrowia!


- Co najgorsze katoliccy fanatycy religijni podjudzani i szczuci przez nienawistny kler katolicki usiłują narzucić swoją wiarę w gusła i w głupotę reszcie społeczeństwa - ateistom, agnostykom, i wyznawcom innych religii! Jest to oczywiscie zakazane prawami Konstytucji RP lecz prawa konstytucji są od dłuższego czasu i tak ignorowane w Polsce! Oczywiście kler nie szczuje fanatyków przeciwko społeczeństwu z powodu sztuki dla sztuki! Jest to metoda konsolidacji fanatyków katolickich by zjednoczyć i uaktywnić ich do walki z urojonymi wrogami i problemami! Celem kleru jest by - tak jak czynią to od wieków - zniechęcić społeczeństwo do nauki i zdobywania wiedzy - by spowolnić progres naukowy, humanitarny, etyczny, prawny, i moralny społeczeństw gdzie istnieje katolicyzm! Katolicyzm ma szanse istnienia i społecznej dominacji jedynie w powierzchownie wykształconych, nietolerancyjnych, niehumanitarnych, i opartych na nienawiści społeczeństwach - takich jak społeczeństwo Polski! Kościół katolicki od wieków zwalcza na wszelkie sposoby postęp naukowy, humanitarny, prawny, i społeczny bo wie, że są one zagrożeniem dla fundamentalnej wiary w czary, duchy, zaklęcia, i w magiczne procesy, które są fundamentem wiary katolickiej i fundamentem na którym opiera się kościół katolicki! Bez oparcia się na głupocie i niewiedzy katolików kościół katolicki już dawno przestałby istnieć a kler utracił by możliwości wygodnego i finansowo dostatniego życia na utrzymaniu ogłupionego społeczeństwa katolickich baranów!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice


24 Kwietnia 2018, godzina 21:00
Oceniono 20 razy 20
~do rambo
warto poczytać, poedukawac się trochę - homoseksualizm jest też wśród zwierząt, więc nie jest to żadne wynaturzenie, tylko naturalne, a to, że dane społeczeństwo czy środowisko tego nie toleruje, to nie znaczy, że jest nienaturalne

http://www.focus.pl/artykul/homoseksualne-z-natury-po-co-zwierzeta-kochaja-quotinaczejquot
24 Kwietnia 2018, godzina 15:25
Oceniono 20 razy 20
~co?????????????????
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Kwietnia 2018, godzina 15:21
Oceniono 22 razy -20
~podatnik
~ola~
A pytał się Ciebie ktoś by z budżety finansować kościół i jego zachcianki ???
24 Kwietnia 2018, godzina 11:36
Oceniono 28 razy 20
~Do "rambo"
"rambo" zamknij wreszcie pi.... ty cw.... niemyty, bo pier..... jak pier..... w czerep!!!
24 Kwietnia 2018, godzina 10:00
Oceniono 32 razy 10
~rambo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Kwietnia 2018, godzina 09:12
Oceniono 38 razy -20
~do autora wpisu poniżej:
Jeszcze się ku.... mać zdziwisz co ci pokaże PIS czyli PRL-Bis, zatęsknisz za każdą inną opcją oprócz tej prawej i sprawiedliwej. Trzeba mieć pi..... na oczach, tak jak to jest w twoim przypadku żeby nie widzieć przekrętów tych twoich idoli.
24 Kwietnia 2018, godzina 08:26
Oceniono 36 razy 20
~mały kacyk
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Kwietnia 2018, godzina 07:14
Oceniono 36 razy -20
~ola
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Kwietnia 2018, godzina 22:37
Oceniono 42 razy -20
~Do IDIOTY poniżej:
Ty sam z siebie jesteś takim idiotą, czy może ci za to płacą? No ale trudno ciemny lud tak ma, i pewnie nic nie jest wstanie tego zmienić. Nie wstyd dla władzy, tylko wstyd dla takich baranów żyjących mentalnie w średniowieczu!
23 Kwietnia 2018, godzina 18:16
Oceniono 51 razy 25
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Kwietnia 2018, godzina 17:54
Oceniono 61 razy -25
~On wszystko unieważni
i zrobi wszystko co mu każe jego pan i władca, mały kacyk z Żoliborza. Ot taka sobie szmaciana kukiełka.
23 Kwietnia 2018, godzina 17:20
Oceniono 52 razy 30

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 470.00 DKKDKK 61.90 63.60
EUREUR 466.00 477.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 480.00 495.00 NOKNOK 46.30 48.00
GBPGBP 553.00 565.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-17 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 461.54 466.92 DKKDKK 62.44 63.32
EUREUR 468.08 473.67 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 483.66 489.92 NOKNOK 47.00 47.82
GBPGBP 554.31 560.18 SEKSEK 43.74 44.67
Aktualizacja: 2022-08-17 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.95 zł
Circle K 6.54 zł - 6.94 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.96 zł 2.94 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.97 zł
PKS 6.56 zł - 6.96 zł 2.93 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij