Środa, 30 Listopada 2022 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Sponsoringu nie będzie, a podwyżki za rok. Aktualizacja

Burmistrz Chojnic i prezes ZZO Lucyna Perlicka.

Burmistrz Chojnic i prezes ZZO Lucyna Perlicka.

Zakład Zagospodarowania Odpadów wycofuje się ze wspierania klubów sportowych i stowarzyszeń, które złożyły wnioski na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Spółka do tej pory nie ujawniła, jakie podmioty wsparła dotychczas w zamian za reklamę. Powodem podjętej wczoraj decyzji jest szukanie oszczędności, ale podwyżka podatku śmieciowego w przyszłym roku i tak jest nieunikniona.

Aktualizacja, 23.05, g. 14

Dziś władze spółki odpowiedziały (po 13 dniach od zapytania) na pytanie o wysokość wydatków na promocję spółki realizowaną za pośrednictwem klubów sportowych i stowarzyszeń w latach 2016, 2017 i 2018. Najwięcej, bo prawie 60 tys. zł ZZO wydatkowało w 2016 r., przeszło 1/3 tej kwoty - 23 tys. zł otrzymał klub Red Devils. Drugi w kolejce był MKS Chojniczanka z kwotą 14 tys. zł. W ubiegłym roku spółka wydała dużo mniej na sponsoring, bo 18 tys. zł. Najwięcej ponownie uzyskała halowa drużyna piłki nożnej, tym razem 5 tys. zł. Odpowiedź wraz z szczegółowym podziałem środków można zobaczyć tutaj.

Reklama | Czytaj dalej »


Spółka stworzona przez samorządy i w znacznej mierze utrzymywana z podatków płaconych przez mieszkańców dziesięciu samorządów do 30 marca przeprowadzała nabór wniosków od stowarzyszeń i klubów sportowych. Za otrzymane pieniądze mogłyby np. zorganizować zawody i imprezy, na których wystarczyłoby wywieścić baner ZZO czy umieścić go na swojej stronie internetowej. 20 wniosków czekało na rozstrzygnięcie prawie dwa miesiące. Poza jednym wyjątkiem, zarząd spółki postanowił jednak nie wspierać NGOS-ów ze względów finansowych.

- Spółka wycofa się ze sponsorowania stowarzyszeń i organizacji sportowych. W tym roku tylko Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum otrzymało 200 zł. Nie można oczekiwać z jednej strony maksimum oszczędności, a z drugiej sponsoringów - tłumaczy Arseniusz Finster i przy tym zastrzega: - Spółka nie sponsorowała organizacji pozarządowych i sportu z podatku śmieciowego, tylko ze swojej działalności, którą jest wywożenia odpadów komunalnych. Ale w związku z tym, że liczy się bilans całej spółki, zarząd podejmuje decyzje, że wycofuje się z tego sponsoringu.

- Spółka wycofa się ze sponsorowania...


Burmistrz Chojnic jeszcze w ubiegłym roku sygnalizował potrzebę podwyżek. Powodem był wzrost opłat m.in. za tzw. balast. Jak podaje, tego w Nowym Dworze produkuje się ok.  10 tysięcy ton rocznie: - 2,5 tysiąca wysyłamy na zewnątrz. 7,5 tys. ton przechowujemy w naszych kwaterach. Spółka szuka więc nowych rozwiązań technologicznych i z pomocą środków unijnych chce budować instalację, która pozwoli na miejscu "przerobić" jedną trzecią pozostałości po segregacji. Na razie startuje w konkursach.

- Realizacja inwestycji uchroni nas przed kolejnymi podwyżkami, które musiałyby nastąpić na rok 2020. Wtedy chcemy uruchomić instalację. Natomiast nie unikniemy podwyżek związanych ze zwiększonym kosztem składowania balastu i wysyłania balastu. W tym roku do końca tej kadencji podwyżki nie będzie i spółka musiała znaleźć oszczędności w różnych obszarach - deklaruje Arseniusz Finster, który wstępnie podaje kwotę podwyżki 54 grosze rocznie na mieszkańca. Pod koniec roku mają zapaść konkretne decyzje w sprawie stawek.

- Nie jest tak, że przed wyborami chowamy temat i mówimy, że podwyżki nie będzie. Mówimy uczciwie, że nie będzie w tym roku - tłumaczy włodarz Chojnic. Kolejnym rozwiązaniem na rosnące koszty może być też restryktywne podejście do segregacji.

- Nie jest tak, że przed wyborami chowamy temat...

W Chojnicach w praktyce recykling nie wychodzi za bardzo przy budynkach wielorodzinnych, a i dla mieszkających w jednorodzinnych różnica stawki jest niewielka w zależności od deklaracji o segregacji, więc być może i tu zmieni się polityka. - Mamy dużo do zrobienia w Chojnicach.  Musimy się uczyć od Człuchowa i te wzorce przenosić.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~do nie blond lala decyduje o wszyskim tylko najjaśniejszy
podwyżka będzie po wyborach, jak przyspawa się na następne 5 lat, to jest zwykły populista i damski słowny bokser, oby chojniczanie oprzytomnieli i nie głosowali na chory układ władzy
26 Maja 2018, godzina 22:38
Oceniono 11 razy 3
~czepiacie się
czepiacie się a "BARBI" jaka znudzona - podwyżek nie będzie - jak nam przykro
24 Maja 2018, godzina 09:56
Oceniono 11 razy 1
~wkur...... ony
Czy ta blond lala decyduje o wszystkim? Ustala stawki? No do cholery ile można zgadzać się na podwyżki????????
24 Maja 2018, godzina 09:25
Oceniono 14 razy 4
~Uwaga
Idą wybory idą wybory
23 Maja 2018, godzina 22:16
Oceniono 15 razy -1
~czas na zmiany burmistrza i prezesów spółek miejskich
już dość dojenia z nas pieniędzy i bezradnych, którzy łapki w górę jak najjaśniejszy chce
23 Maja 2018, godzina 19:17
Oceniono 21 razy 1
~podatnik
Zarządem ZZO powinny zainteresować się odpowiednie służby bo będziemy mieli non stop nieuzasadnione podwyżki .
23 Maja 2018, godzina 09:47
Oceniono 32 razy 14
~przed wyborami musimy włodarzykowi
powiedzieć jego chamskimi słowami, aby skoczył nam na wentyl i go najzwyczajniej w świecie ol@ć, czas na zmiany
22 Maja 2018, godzina 23:14
Oceniono 38 razy 6
~anty PIS owiec
Skoro jest coś takiego jak sortownia śmieci to powinni się utrzymać. Skoro my mieszkańcy mamy sortować śmieci to po co jakaś tam sortownia. Pozostawienie cen za śmieci na obecnym poziomie dla tych co sortują śmieci, natomiast podwyżka dla tych co nie sortują!!!!!!
22 Maja 2018, godzina 18:03
Oceniono 47 razy 15
~jest dobrze, a będzie lepiej... niektórym
Realizacja inwestycji uchroni nas przed kolejnymi podwyżkami, które musiałyby nastąpić na rok 2020. Wtedy chcemy uruchomić instalację. Natomiast nie unikniemy podwyżek związanych ze zwiększonym kosztem składowania balastu i wysyłania balastu.

podobne teksty słyszałem jak szykowano modernizację oczyszczalni. Jak się elyta bawiła, Finster też gadał 3 po 3 o zrozumieniu:
http://chojnice24.pl/artykul/23383/uroczyste-zakonczenie-wielomilionowej-inwestycji/
Bohaterami inwestycji są ci, którzy ją realizowali, ale również mieszkańcy Chojnic, wszyscy po kolei - dodał dziękując zwłaszcza tym chojniczanom, którzy rozumieją potrzebę inwestycji i wyższej opłaty za ścieki wynikającej z amortyzacji.

chwilę później radni nie wszystkich Chojniczan przegłosowali dodatkową podwyżkę :
http://chojnice24.pl/artykul/25822/rada-miejska-przeglosowala-podwyzke-wody-i-sciekow/
Prezesi firm, które nic nie produkują dobrze sobie żyją, wasz burmistrz też całkiem nieźle sobie radzi na rynku pracy, tylko obywatele jacyś tacy nieudani. Trzeba im tłumaczyć, dlaczego są podwyżki. Przecież to niedorzeczne.
22 Maja 2018, godzina 17:05
Oceniono 35 razy 7
~Brawo Andrzej
Bardzo dobrze to ująłeś czas na nowego kreatywnego burmistrza, a nie burmistrza, który publicznie nie trzyma swoich emocji wyzywając i obrażając innych, wstyd za brak kultury i zwykłe chamstwo, którego musieliśmy być świadkami na spotkaniu osiedla nr 7.
22 Maja 2018, godzina 16:35
Oceniono 45 razy 9
~z bloga Andrzeja Kobusa
Brak pomysłu ?
Nasz Najjaśniejszy i Wszechwiedzący Burmistrz Chojnic, kopalnia pomysłów. Chociaż ostatnio to już tylko generuje same porażki. Zrobił z naszego Osiedla to co jest najgorsze - nic nie zrobił. Wymyślił budżet osiedlowo - żebraczy, ale my w tym jako osiedle to wyglądamy słabo. Wiadomo sam twórca pogrzebał nas na samym początku. Wiadomo największe obszarowo osiedle, a mieszkańców najmniej w mieście. Doszło to kompletnych absurdów, Osiedle Nr.1 chce "Białego Orlika" i obecnie sprawa jest w martwym punkcie. Na naszym osiedlu, mamy pastwisko co się w ustach urzędników miejskich nazywa boiskiem. Obecnie będzie tzw. OSA (Strefa Aktywnego Wypoczynku) ale tu znowu gwóźdź do trumny bo 50 /50 %. - to co będziemy jako SM Nr, 6 brać pożyczkę ?. Świetlica Osiedlowa kiedyś była, ale nam wybyła. Może wybudujmy jeszcze jeden Park Tysiąclecia i będziemy marnować pieniądze w CHCK. Może jeszcze wydajmy 20 milionów na Chojniczankę, chociaż w mieście pełno zniszczonych Orlików. W tym teatrze rozrzutności w ostatnim okresie jest tego bardzo dużo. Nas pozostawiono samym sobie, no tak bo jesteśmy peryferiami tego miasta. Do tego Radna Dąbrowska która niby jest, ale w realu to jej działania są takie jak stan naszego osiedla. Zarząd Osiedla nie mamy miejsca do spotkań, to zbieramy się w sklepie Pani Radnej. Od siedzenia u niej na pustych skrzynkach od piwach, służących jako krzesła to powoli robi się płaskodupe . Nikt nawet nie śmie wspomnieć że świetlica powinna być na naszym osiedlu. Rozrzutność Burmistrza (CHCK, Balturium, czy wynajem Starego Szpitala), a nam się nie chce zapewnić miejsca spotkań jako samorządu. Król Kaszub Słońce Pomorza pozwala żeby nasze ulice zalewała woda po każdej ulewie. Żeby ludzie grodzili swoje posesje workami, jak w czasie wojny. Ulice które obiecywał że będzie sukcesywnie robił na każdym osiedlu. A jakie są ułożone z płyt betonowych i z dziurami. Perła Pomorza jakimi są Chojnice ma takie osiedle jak nasze, bez inwestycji miejskich bez planów rozwoju. Jak tu żyć Panie Burmistrzu ?!
22 Maja 2018, godzina 16:31
Oceniono 46 razy 6
~Marco Polo
Mamy dużo do zrobienia w Chojnicach. Musimy się uczyć od Człuchowa i te wzorce przenosić.

Chyba po prawie 20 latach kadencji za późno na naukę, czas na zmiany kogoś młodego ambitnego nieuwikłanego w przekręty itp.
22 Maja 2018, godzina 16:19
Oceniono 46 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 458.00 DKKDKK 60.50 62.10
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 534.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.76 453.94 DKKDKK 60.60 62.00
EUREUR 466.05 471.27 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 472.82 480.00 NOKNOK 44.40 45.30
GBPGBP 537.67 544.19 SEKSEK 42.20 43.10
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij