Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Taka jawność, że dalej tajemnica

Mimo pozytywnego rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego urząd miejski ponownie odmawia naszej redakcji dostępu do informacji publicznej w postaci skanu umów, tj. odstąpienia umowy na modernizację ChCK-u wystosowanego przez spółkę RCI i reakcję urzędu na nią - zapowiedzi odstąpienia od umowy. Tego samego dnia (11.06), kiedy otrzymujemy pismo z magistratu, na naszą skrzynkę trafia informacja od RCI o rezygnacji z tajności, a burmistrz na sesji mówi o jawności dokumentacji. Wciąż czekamy na przejrzystą politykę urzędu w tym zakresie i wnioskowane informacje.Tematu nie da się podjąć bez małego powrotu do historii. O wyżej wymienione dokumenty zawnioskowaliśmy 7 lutego br., tego samego dnia, kiedy Arseniusz Finster informował o krokach poczynionych przez spółkę RCI. Wykonawca z Poznania odstąpił od umowy na modernizację obiektu przy Swarożyca, otrzymując tego samego dnia z rąk włodarza zapowiedź odstąpienia od umowy. Po dwóch tygodniach nasza dziennikarka została wezwana do uzupełnienia wniosku, po kolejnych dwóch otrzymała decyzję odmowną. Arseniusz Finster powoływał się na tajemnicę przedsiębiorcy, wstawiając w tym miejscu gminę. Od decyzji urzędu odwołaliśmy się w SKO. Organ nakazał ratuszowi jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. 24 kwietnia zostaliśmy poinformowani o nowym terminie załatwienia sprawy - do dnia 8 czerwca. "Wskazuję, iż Burmistrz Miasta Chojnice wystąpił do RCI Sp. z o.o. z zapytaniem czy jako przedsiębiorca rezygnuje z przysługującego mu prawa tj. ograniczenia prawa do informacji publicznej ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa, wyznaczając jej stosowny termin na udzielenie odpowiedzi i oczekuje na odpowiedź spółki" - czytamy w piśmie z dnia 24 kwietnia.

Do dnia 8 czerwca, a więc 4 miesiące od złożenia wniosku, odpowiedzi z urzędu się nie doczekaliśmy. Pismo datowane na 6 czerwca przyszło za to w dzień sesji, tj. 11 czerwca. To decyzja o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Udzielenie nam informacji miałoby tym razem naruszyć tajemnicę przedsiębiorstwa spółki z Poznania. Pismo stanowiące o odmowie jednak jakieś informacje za sobą niesie, jak chociażby te: "prezes Zarządu RCI Sp. z o.o. wielokrotnie w kontaktach z przedstawicielami Gminy podnosił istnienie tajemnicy w zakresie wymienianej korespondencji, co ostatecznie potwierdził w piśmie z dnia 18 kwietnia 2018 r. Podkreślić należy, iż powyższe nie stanowiło reakcji na złożony wniosek o udostępnienie wskazanej informacji".

Drugi z dokumentów, jaki wpłynął do nas 11 czerwca, to oświadczenie RCI, którego adresatem jest Gmina Miejska Chojnice. "Działając w imieniu RCI Sp z o.o. składam oświadczenie o rezygnacji z przysługującego prawa objęcia wszelkiej korespondencji tajemnicą przedsiębiorstwa. Pełna dokumentacja obejmująca proces budowy oraz związana z nim korespondencja może być ujawniona w ramach dostępu do informacji publicznej" - pisze Roman Sztuba, prezes zarządu spółki.

Reklama | Czytaj dalej »

Realizacji wielomilionowej inwestycji - po rozstrzygnięciu drugiego przetargu modernizacja budynku przy ul. Swarożyca ma zamknąć się kwotą 19 mln zł - przygląda się także ratuszowa opozycja. Mariusz Brunka na minionej sesji wytknął włodarzowi, że urząd nie jest chętny do pokazywania informacji, a Marzenna Osowicka pytała, jak to jest z jawnością korespondencji  powołując się na ostatnie oświadczenie RCI.

- Jeżeli w relacji z RCI firma pisze prosty tekst do nas, że prosi o poufność wszelkiej korespondencji itd., ja nie mogę bez odblokowania przez sąd czy prokuraturę dostarczyć tych dokumentów dziennikarzom czy mojej opozycji. No nie mogę tak. To jest prosta sytuacja - odpowiadał Arseniusz Finster.

Z tą jawnością i jasnością. Jeżeli w relacji z RCI....

- Z tą jasnością, a więc RCI odblokowuje poufność. Ja wszystkie dokumenty wydrukuję w internecie. Tam nie ma nic szczególnego i wydrukuję galerię zdjęć z budowy - dodał włodarz.

W tej chwili RCI odblokowuje poufność

Wciąż czekamy na realizację wniosku redakcji, zastanawiając się dlaczego od ponad czterech miesięcy ratusz broni się przed upublicznieniem informacji, w których podobno nie ma nic szczególnego...

Decyzja UM z dn. 6.06.2018 r.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

37 komentarzy

~Wątpię, że burmistrz ujawni dokumenty.
Burmistrz będzie dalej kręcić i wymyślać głupawe usprawiedliwienia by nie ujawnić dokumentacji związanej z remontem ChCKu.

18 Czerwca 2018, godzina 14:25
Oceniono 11 razy -1
~jedyna radna, która aktywnie domaga się uczciwości
Pani Osowicka to jedyna radna miasta, której zależy na uczciwym traktowaniu mieszkańców Chojnic przez burmistrza, urzędników, i radnych podległych burmistrzowi.
17 Czerwca 2018, godzina 20:06
Oceniono 37 razy 9
~INTERNAUCI!
Jeżeli prokuratura odtajnia większość komentarzy, które nie kwalifikują się pod paragraf 212 kk, to złóżcie skargę na prokuraturę do prokuratora generalnego.

Jeżeli prokurator z uporem maniaka ściga coraz więcej internautów bezzasadnie i za wpisy, które tak naprawdę nikogo w żaden sposób nie pomawiają, ani z imienia i nazwiska, czy stanowiska służbowego, to skarga na prokuratora jest jak najbardziej zasadna. To prokurator musi stwierdzić, czy doszło do pomówienia osoby wnoszącej o odtajnienie IP, czy też nie i zdecydować o udostępnieniu IP. Nie może hurtem odtajniać na zlecenie co się da. Takie działanie jest ogromnym nadużyciem prokuratorskim.

Szanowni Internauci nie dajcie się zastraszyć!
Internauto, po ujawnieniu przez prokuraturę odtajnionego Twojego IP, może bardzo szybko okazać się, że to nie Twój wpis łamie prawo, czyli tak bardzo nadużywanego paragrafu 212 kk o pomówienie. Pamiętaj, że jeżeli prokuratura przekaże Twoje dane IP osobie zainteresowanej (zgłaszającej do prokuratury o wydanie IP), która zamiast skierować sprawę na drogę sądową, upubliczni Twoje dane lub przekaże osobom postronnym, które będą Twoje dane wykorzystywały lub będzie Ciebie straszyć konsekwencjami, szczególnie po 25 maja, czyli wejściu w życie RODO sama złamie prawo i podlega odpowiedzialności karnej. W tym przypadku prawo zemści się na osobie, która pragnie zemścić się na Tobie.
17 Czerwca 2018, godzina 11:02
Oceniono 46 razy 6
~Ta też!
~Marco Polo
Ewidentna niegospodarność, na wykonawce nie nakłada się kary za to od prywatnego przedsiębiorcy wynajmuje się pomieszczenia w starym szpitalu i to za nie małą kasę.
Przeciętnego Kowalskiego, gdy nie płaci czynszu eksmituje się do baraku.
Burmistrzu nie wstyd Tobie ?
Skoro czekaliśmy już tyle to poczekamy i jeszcze, rozwiązać z tą dziadowską firmą umowę nałożyć karę. Rozpisać nowy przetarg i może wtedy dziady z pyrlandii się ockną w co wątpię nie mają doświadczenia w tego typu prac.
19 Grudnia 2017, godzina 08:58
17 Czerwca 2018, godzina 09:58
Oceniono 45 razy 3
~To jest dobra wypowiedź!
~j_f
ChCK jest modernizowane z kasy miejskiej, czyli Naszej - mieszkańców. Jako jeden z nich nie zgadzam się na dalsze dokładanie kasy do tego projektu. Skoro wykonawca wygrał przetarg za kwotę X, to powinien się w niej zmieścić. Nie wychodzi? Jego problem! Nie może się wyrobić z terminem? Jego problem! Niech płaci kary! Ja, jako mieszkaniec ponoszę koszty związane z tym, że chociażby nie mamy w Chojnicach kina, które od miesiąca powinno działać. SKANDAL! Czy burmistrz odda mi kasę za dojazdy do kina w innych miastach? Nie. Dlatego proszę - więcej powagi, bo to są już jaja.
26 Października 2017, godzina 19:01

17 Czerwca 2018, godzina 09:42
Oceniono 45 razy 5
~także zagłosuje na Marzenne w nadchodzących wyborach
to najbardziej aktywna, kulturalna, i racjonalnie myśląca radna miejska
16 Czerwca 2018, godzina 23:06
Oceniono 58 razy 12
~Pani Marzenno tego człowieka nie powinnaś nigdy przepraszać
byłem na spotkaniu osiedla nr 7 i doznałem ogromnego rozczarowania włodarzem, kiedy to publicznie wyzywał i obrażał radną powiatową. Takiego chamstwa w stosunku do kobiety jeszcze nigdy wcześniej od nikogo nie słyszałem. Ma Pani mój głos w wyborach.
16 Czerwca 2018, godzina 22:35
Oceniono 64 razy 14
~wyborca
Pani Osowicka pani jest jedyna osoba w radzie miasta, która aktywnie działa by wszystkie miejskie sprawy były uczciwie i transparentnie załatwiane!
16 Czerwca 2018, godzina 21:12
Oceniono 62 razy 14
~solidarna
Pani Osowicka pani jest za uczciwa na tą chojnicką ośmiornice co ją Arek rozkręcił i zbiera profity. Po co to pani?
16 Czerwca 2018, godzina 20:22
Oceniono 76 razy 6
~tak czy siak dokumenty nie zostały ujawnione
Niezależnie od mniej czy bardziej prawdziwych wyjaśnień burmistrza dokumenty i fakty na temat relacji burmistrza i RCI w sprawie remontu kinoteatru stale nie zostały ujawnione! Co burmistrz chce zatrzeć do czasu ujawnienia tych dokumentów?
16 Czerwca 2018, godzina 20:09
Oceniono 65 razy 17
~niezorientowany

Czyli burmistrz publicznie ujawnił, że RCI zgadza się na ujawnienie wszystkich detali i dokumentów związanych z remontem ChCKu lecz pomimo tej zgody burmistrz stale otacza wszystkie detale tajemnicą?

Czy to wskazuje, że burmistrz za pomocą tajemnicy usiłuje ukrywać swoje własne przewały i przekręty związane z remontem ChCKu? Czyli "tajemnica przedsiębiorcy" to jedynie zasłona dymna by chronić własny tyłek?

16 Czerwca 2018, godzina 19:25
Oceniono 66 razy 16
~antyfinio
Za co go pani przeprasza pani Marzeno? Gościu mataczy, kombinuje, stwarza pozory, odmawia podania informacji byle tylko zakamuflować przekręty. Sam namieszał w tej całej sprawie z RCI i teraz żeby nie wypaść na durnia próbuje coś ugrać. Niech pani nie będzie taka wrażliwa na jego telefony.
16 Czerwca 2018, godzina 14:21
Oceniono 65 razy 13
~gość
Pani Osowicka ma pani mój szacun. Mało kto potrafi sie przyznać do błedu i przeprosić.
16 Czerwca 2018, godzina 11:42
Oceniono 69 razy 13
Szanowni Internauci! Poczuwam się do winy i pragnę przeprosić Pana Burmistrza za moją NIEUPRAWNIONĄ KRYTYKĘ. Myliłam się. Rzeczywiście nie wyłowiłam z nadmiaru informacji podawanych przez Niego, iż firma RCI odstąpiła od zachowania poufności danych. Osądziłam Burmistrza jako osobę, która zamierzała ukryć prawdę przed chojniczanami. I to jest mój ewidentny błąd, za który przepraszam. Nie mając racji, nie zamierzam trwać w swoim błędnym przekonaniu. Pan Burmistrz zadzwonił do mnie, słusznie rozżalony, przedstawił fakty – swoją wypowiedź zarejestrowaną na chojnice.com. Zatem pisząc kolokwialnie: „przyjmuję na klatę” Jego uzasadnione racje. UMIEM PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDU, więc wycofuję się z tezy przedstawionej w poniższym poście. Natomiast nadal trwam w niezmiennym przekonaniu, że opozycja powinna patrzeć władzy na ręce i podchodzić w sposób krytycznie konstruktywny do poczynań naszej chojnickiej władzy. Nie wolno – zasłaniając się wydumanie interpretowanymi przepisami, odmawiać obywatelom prawa do poznania podstawowych informacji. Brak przejrzystości sprawia, że rodzą się wątpliwości – często, niestety – zasadne. Z obywatelskim pozdrowieniem, także dla Pana Burmistrza!
Marzenna Osowicka
16 Czerwca 2018, godzina 10:38
Oceniono 73 razy 15
~chojniczanin

Podziwiam radną Osowicką za odwagę, inteligencje, umiejętności oratorskie, za uczciwość, i umiejętność skupiania się na ważnych problemach. Burmistrz w wielu wypadkach nawet nie potrafi dać merytorycznej odpowiedzi na pytania pani Osowickiej i dlatego zamiast dać uczciwą odpowiedz ucieka się do prymitywnego i chamskiego ataku przeciwko pani radnej!

Także dziękuję radnej Osowickiej za jej prace w radzie miasta! To z powodu pani Osowickiej słucham i oglądam sprawozdania ze sesji rady miasta.

15 Czerwca 2018, godzina 22:33
Oceniono 84 razy 18

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.25 437.05 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.66 463.46 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.49 478.68 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 526.00 531.74 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij