Środa, 07 Grudnia 2022 | Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Rowerzyści zrobią 'wyjazd' z centrum? Aktualizacja

Na użytkowników dwóch kółek skarżą się turyści. Temat na dzisiejszej (20.08) sesji rady miasta przedstawił radny Leszek Pepliński proponując wprowadzenie zakazu poruszania się na rowerze po centrum Chojnic.


Skargi turystów odwiedzających nasze miasto padły na podatny grunt. Leszek Pepliński znany z ogromnej sympatii do zwierząt tej najwyraźniej nie posiada w stosunku co do cyklistów.  - Proponuję wprowadzić zakaz poruszania się na rowerze na odcinku od Szkoły Podstawowej nr 1 do kwiaciarni przy ul. Kościuszki i Sukienników, przy przejściu dla pieszych. Niektórzy rowerzyści na tym odcinku rozwijają niebotyczne prędkości, co zagraża bezpieczeństwu pieszych. Dlatego ten odcinek mogliby przemierzać obok roweru - zwrócił się do burmistrza radny.

Reklama | Czytaj dalej »

Proponuję wprowadzić zakaz poruszania się na rowerze na odcinku od Szkoły Podstawowej nr 1 do kwiaciarni przy ul. Kościuszki i Sukienników

 

- Wzdłuż ulicy 31 stycznia i Kościuszki jest ścieżka rowerowa przy dawnej berlince. Ja patrząc też na rowerzystów i zagrożenia jakie stwarzają byłbym za takim rozwiązaniem, żeby rower wyeliminować z tego naszego traktu pieszego - odpowiedział Arseniusz Finster. Z tym, że zdaniem włodarza jakąkolwiek decyzję powinna poprzedzić dyskusja na komisji ds. oznakowana, gdzie możliwość wypowiedzenia się mieliby również użytkownicy jednośladów.

Wzdłuż ulicy 31 stycznia i Kościuszki jest ścieżka rowerowa przy dawnej berlince.


O ocenę kultury jazdy poruszających się po Starym Rynku poprosiliśmy komendanta Straży Miejskiej. - Niewątpliwie zbyt szybka jada przez centrum stwarza zagrożenie. W strefie centrum występuje wzmożony ruch pieszych, jest to też droga dojścia dzieci do SP nr 1. Tutaj kieruję apel o ostrożność do  wszystkich uczestników ruchu. Tam gdzie są urządzenia mechaniczne wymagana jest większa rozwaga, od niej nie są zwolnienie też piesi - mówi Arkadiusz Megger.

W okresie wakacyjnym mundurowi nie odnotowali żadnych zdarzeń w sercu miasta z udziałem cyklistów. Jeśli chodzi o wcześniejszy okres komendant przypomina sobie jedno zdarzenie. - Była taka sytuacja, że dziecko wyskoczyło przed rowerzystę. Mimo, że cyklista jechał powoli nie zdążył zareagować.
Aktualizacja 22.08.2018 r.

Co o pomyśle wprowadzenie zakazu dla poruszających się jednośladami po centrum myślą najbardziej zainteresowani? - Zakazami u nas jeszcze nic nie udało się zwojować, żeby to wszystko dobrze działało, trzeba po prostu kultury z obu stron. Bezpieczeństwo tak samo zależy od pieszych jak i cyklistów - mówi Andrzej Beger prezes Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Roweru "Cyklista". Przedstawiciel sympatyków dwóch kółek nie ma nic przeciwko karaniu przez straż jeżdżących za szybko. Takich rowerowych piratów jest jednak niewielu. - To są naprawdę sporadyczne przypadki. Może dobrym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie pasa, po którym jeździliby rowerzyści? Walczymy o to, żeby jeździć rowerami,bo to jest ekologiczne, żeby ludzie przesiedli się z aut na rowery a jednocześnie chcemy ich wyrzucać z niektórych obszarów miasta - dodaje Beger.

Na naszym portalu jak i fanpage'u ChTMR "Cyklista" możecie wyrażać swoją opinię na temat ewentualnego zakazu dla rowerów na chojnickim deptaku. Na chwilę obecną na obu witrynach ponad 80 proc. biorących udział w sondach opowiedziało się  za pozostawieniem ruchu jednośladów w centrum.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~Ulica Młyńska i Stary Rynek powinny już od dawna być zamknięte dla samochodów!

Dojazd samochodowy na Stary Rynek jest jeszcze możliwy jedynie dlatego, że burmistrz chce ostentacyjnie parkować swój samochód pod oknami swojego gabinetu! A za przykładem swojego pana to samo chcą robić i jego urzędnicy!

Gdyby się dało to i włodarz jak i jego urzędnicy najlepiej wjechaliby swoimi samochodami wprost do swoich pomieszczeń w budynku ratusza!

23 Sierpnia 2018, godzina 15:50
Oceniono 9 razy 5
~kompletny absurd w wykonaniu radnego, który chce zaistnieć przed wyborami


Radny absurdalnie żąda zakazu jady rowerami w centrum miasta bo doszło tam do kilku konfliktowych sytuacji pomiędzy rowerzystami a pieszymi. Równie absurdalnie - posługując się taką samą absurdalną logiką - można by żądać zakazu poruszania się pieszych po starym mieście by nie kolidowali z ruchem rowerowym!

Nie jest to dla nikogo z odrobiną rozsądku żadnym zaskoczeniem, że od czasu do czasu mogą pojawić się sytuacje konfliktowe i wypadki w ruchu rowerowym, pieszy, i samochodowym. Większość tych konfliktów i problemów regulują i rozwiązują przepisy ruchu drogowego. Tak wiec edukacja społeczna rowerzystów, pieszych i kierowców pojazdów mechanicznych daje najlepsze szanse na unikniecie w przyszłości większości konfliktów w ruchu ulicznym.

Jest to niepoważne by żądać zakazu ruchu rowerowego bo pojawiły się jakieś konflikty pomiędzy pieszymi a rowerzystami w centrum Chojnic. Gdyby tak myśleć, to po każdym wypadku samochodowym powinniśmy zamykać dla ruchu samochodowego każdą szosę i ulice gdzie wydarzyły się jakieś wypadki z udziałem pojazdów mechanicznych!

Leszkowi Peplińskiemu życzę większych umiejętności korzystania z logiki i zdrowego rozsądku - ośmiesza się bezmyślnie postulując zakaz wjazdu rowerzystów na stare miasto jedynie na podstawie usłyszanych plotek i anegdot!
23 Sierpnia 2018, godzina 15:00
Oceniono 11 razy 7
~mar
wyrzucić też z rynku ludzi, samochody, gołębie i będzie spokój.
23 Sierpnia 2018, godzina 12:05
Oceniono 9 razy 5
~Auta na ul. Młyńskiej i na Starym Rynku są zagrożeniem dla pieszych i rowerzystów!

Gdy w końcu ze Starego Rynku znikną samochody to piesi i rowerzyści będą bezpieczniejsi w centrum miasta!

Czas już najwyższy by zamknąć dla samochodów ul Młyńską (od skrzyżowania z ul. Mickiewicza) i Stary Rynek!

22 Sierpnia 2018, godzina 14:42
Oceniono 18 razy 10
~Taz
Czyli do centrum miasta mam dojeżdżać samochodem i stać w korku przez pół godziny i tamować jeszcze bardziej ruch. Ktoś tu ma coś z głową, albo próbuje na siłę zabłysnąć.
22 Sierpnia 2018, godzina 11:10
Oceniono 15 razy 3
A czy zakaz będzie dotyczył również rowerów dziecięcych, tych najmniejszych? A co z tymi plastikowymi rowerkami na 3 kółkach dla dzieci? ... A może zakaz będzie obejmował też rolkarzy, bo przecież też szybko jeżdżą? A skoro rolkarzy to i na hulajnodze, deskorolce... A może ktoś na wózku inwalidzkim za szybko pojedzie i też wprowadzą zakaz?
21 Sierpnia 2018, godzina 22:28
Oceniono 24 razy 6
~CHTMR Cyklista
Jest dostępna ankieta na facebook-u Chojnickiego Towarzystwa Miłośników Roweru "Cyklista". Czekamy na wasze opinie.
21 Sierpnia 2018, godzina 22:09
Oceniono 26 razy -2
~ja
Za takie genialne pomysły podziękujmy przy wyborach zarówno panu radnemu jak i popierającego ten bezsensowny pomysł jaśnie wielmożnemu panu burmistrzowi.
21 Sierpnia 2018, godzina 22:05
Oceniono 27 razy 11
~Bromba
A dlaczego nikt nie chce usunąć obszczymurków wyciągających co niedziela swoje śmieci, które układają na chodniku i potem usiłują sprzedać? Przecież te leżące śmieci szpecą najładniejszy deptak miasta. Które i tak za bardzo nie się czym pochwalić.
21 Sierpnia 2018, godzina 15:57
Oceniono 30 razy 8
~mieszkaniec
Panie Pelplińsko oraz Panie Finsterze Ja jako mieszkaniec proponuje żebyście zamknęli tez dla młodych ludzi stary rynek oraz orliki żebyś mi starzy ludzi mogli gołębie karmić oraz spokojnie dyskutować o tym jak było kiedyś. Oraz proponuje wszystkie zakłady zamknąć żeby miasto kochanie Chojnice było tylko dla nas starych ludzi dziękuje. Kochany wyborca i tez w tym roku na Pana zagłosuje
21 Sierpnia 2018, godzina 13:39
Oceniono 31 razy 5
~Mati
Oderwani od rzeczywistości kretyni wymyślają bzdury żeby zaistnieć bo nie potrafią wymyślić nic pożytecznego dla społeczeństwa.
21 Sierpnia 2018, godzina 11:53
Oceniono 32 razy 8
~Platforma Obywatelska szykuje się do wyborów
Dyrektor Szpitala Leszek Bonna odnawiający swój gabinet, radny Leszek Pepliński zamykający starówkę dla rowerzystów, Bożena Stępień skacząca z córką po miejskiej fontannie. Oto pomysły lokalnych platformersów na początek kampanii wyborczej do samorządu. Dramat!
21 Sierpnia 2018, godzina 11:20
Oceniono 37 razy 9
~cyklista2
Jak historia dowodzi jeszcze nic nie osiągnięto w naszym kraju zakazami.
Z jednej strony chcemy ekologi a z drugiej rzucamy kłody pod nogi. A wystarczy trochę kultury po
obu stronach i będzie OK.
20 Sierpnia 2018, godzina 21:15
Oceniono 44 razy 22
~Vander
Tych niebezpiecznych idiotow trzeba skutecznie oderwac od wladzy. Glupota osiaga apogeum i staje sie grozna.
20 Sierpnia 2018, godzina 20:01
Oceniono 55 razy 13
~pampam
We wielu miastach tak jest, że na starówce jest zakaz rowerów, ale zazwyczaj dotyczy to jedynie takich bardzo wąskich uliczek. Te proponowane w Chojnicach są bardzo szerokie! Nieraz przejeżdżam tam rowerem i robię to wtedy głównie dlatego, że omijam w ten sposób całą masę czerwonych świateł i przejść dla pieszych. Proszę spójrzcie na to drodzy radni od tej strony. W Chojnicach jest stosunkowo dużo rowerzystów, bo są ścieżki rowerowe i nie trzeba na nich stać pół dnia. A np. w Bydgoszczy praktycznie nie widuję rowerów, bo co tam jest, w większości same porozwalane chodniki i co skrzyżowanie to światła gdzie stoi się po parę minut. Więc zmuszając chojnickich rowerzystów do jeżdżenia trasą na okrętkę, gdzie np. na Sukienników długo się stoi na światłach, chodniki i ścieżka są b.wąskie, i jeszcze są te boskie wysepki autobusowe z tą zaj.. kostką (przepraszam za irytację ale nienawidzę tego, pięknie wygląda i nic więcej!!!) - to spodziewajcie się, że część rowerzystów stwierdzi że lepiej im się opłaca jechać gdzieś samochodem. Jeśli zbyt duża ilość rowerzystów i za mała ilość samochodów jest tu głównym problemem, to śmiało zakażcie jeździć po starówce nie dając sensownej alternatywy.
20 Sierpnia 2018, godzina 18:59
Oceniono 40 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 454.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 43.40 45.10
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 42.00 43.70
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.41 450.59 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.89 472.07 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.20 480.00 NOKNOK 43.76 44.58
GBPGBP 540.85 547.31 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij