Czwartek, 02 Lutego 2023 | Imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Miasto miłe i przyjazne mieszkańcom

Z takim hasłem po mandaty w radzie miasta idzie Komitet Wyborczy Projektu Chojnicka Samorządność. Stowarzyszenie ponownie proponuje osobę Mariusza Brunki na stanowisko burmistrza Chojnic. Jest i novum, lista do powiatu.


Konwencja wyborcza KW PChS miała miejsce w czwartek (4.10) wieczorem w siedzibie komitetu. - Nikt nie może powiedzieć, że nie zna PChS-u. Jesteśmy aktywni od wielu, wielu lat. Przystąpiliśmy do wyborów 4 lata temu, z powodzeniem. Mieszkańcy zadecydowali, że będziemy pełnić rolę ratuszowej opozycji i staraliśmy się wywiązywać z tego obowiązku, na ile było to możliwe – mówił Mariusz Brunka, przewodniczący klubu PChS w radzie miejskiej, który wraz z nim tworzą Marzenna Osowicka i Maciej Kasprzak.

Jak wyliczał lider stowarzyszenia, w przeciągu 4 lat opozycji udało się m.in. upodmiotowić radę, przekonać burmistrza, że jeden zastępca wystarcza. - Ponadto udało nam się podjąć walkę o standardy antykorupcyjne, czego dowodem było to, że ostatecznie dwóch radnych straciło mandat – przypomniał radny.

Po czterech latach pora na kolejną weryfikację przy urnach. Do rady miasta komitet PChS wystawia 26 kandydatów, o fotel burmistrza ponownie zawalczy Mariusz Brunka. Swój wynik w poprzednich wyborach traktuje jako sukces, stąd też druga próba. - Ponad 30 proc. poparcia oznacza, że mieszkańcy zaakceptowali formułę, w której burmistrz miasta ma swojego kontrkandydata. Brunka jest również "jedynką" w Okręgu nr 1.

Po jesiennych wyborach PChS liczy na większą reprezentację w mieście. - To ubogaciłoby radę miejską. Marzą nam się takie proporcje, gdzie nie tylko opcja pana burmistrza mogłaby podejmować decyzje – przyznała Marzenna Osowicka. - Pragniemy zmian dlatego, że każda nowa zmiana niesie pewien postęp i nadzieję na poprawę wielu warunków – dodała. O hermetycznej grupie władzy, ślepej i głuchej na potrzeby przeciętnych mieszkańców mówiła Marzena Skwierawska.  Zresztą żeński pierwiastek komitetu był wczoraj mocno słyszalny. Do sprawy prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola wróciła była dyrektor placówki Barbara Strzałkowska. - To było ogromnie złe posunięcie trafiające w rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi – podsumowała działania samorządu.  Z kolei Kornelia Żywicka ubolewała, że małe inwestycje są spychane w mieście na drugi plan. - Jako przewodnicząca osiedla chodzę na sesje,  ale nie mam prawa głosu – mówiła przewodnicząca „czwórki”.

Miejski program komitet opiera na przywilejach dla mieszkańców.  Poprzez Kartę Chojniczanina, która upoważniałaby m.in.  do darmowego wstępu na basen,  do kina, ale i bezpłatnej komunikacji miejskiej, mieszkańcy mieliby korzystać z majątku miasta, tworzonego w końcu także z ich podatków.  - Chcemy, aby Chojnice były miastem przyjaznym dla mieszkańców – podkreślał Mariusz Brunka nie szczędząc także pochwał swojej drużynie.  - Udało nam się pozyskać osoby, które reprezentują różne pokolenia, różne doświadczenia jeśli chodzi o edukację i prace zawodową. Reprezentujemy środowisko bardzo różnorodne, tak jak samorząd jest różnorodny.
Propozycje komitetu zawiera także BEREK, a więc: bezpieczeństwo, edukacja, rozwój, ekologia, komunikacja i kultura. Szczegółowo opisany program  znajduje się na stronie komitetu.

Reklama | Czytaj dalej »

- PChS jest chyba jedynym ugrupowaniem, które nie zmieniło nazwy, ani w dużej mierze podstawowych założeń. Pewien rodzaj stabilności w  zakresie poglądów wynika przede wszystkim z tego, że mamy swoją wizję samorządu od wielu lat. Swoich poglądów nie naginamy tylko po to, żeby było nam łatwiej – podnosił kandydat na burmistrza. W wystąpieniu Brunki nie zabrakło też zachęty do pójścia na wybory.

Stowarzyszenie proponuje swoich kandydatów także do rady powiatu. Tutaj o mandat walczyć będzie 15 osób. „Jedynka” z miasta do powiatu – Emilia Kalitta - mówiła o przywróceniu powagi funkcji radnego. - Bycie radnym, to zaszczyt a nie przywilej korzyści – podnosiła. Jako była pracownica starostwa dostrzega potrzebę poprawy jakości w zarządzaniu placówkami oświatowymi na poziomie organu prowadzącego oraz dostępności usług administracyjnych dla seniorów i osób niepełnosprawnych. - Moim programem wyborczym przez całą kadencję będą problemy bieżące mieszkańców powiatu chojnickiego, z którymi będą się do mnie zwracać. Uważam, że powiat jest dla mieszkańców, a nie dla władzy samej w sobie. Obecnie rządzącym w powiecie mówi  stanowcze nie. - Mieli okazję pokazać się z wielu stron, a na razie pokazali się z jednej ze słabszych. Przywróćmy powiat mieszkańcom, żeby nie kojarzył się tylko ze zdobyciem, utrzymaniem i przekazaniem władzy dla tych, którzy nie dostali się do innych samorządów.

Kandydaci KW PChS

do rady miasta:

Okręg nr 1: Mariusz Brunka, Maciej Kasprzak, Alicja Kreft, Jolanta Miszewska, Karolina Dziubek-Kimel, Tomasz Cisewski, Marzena Szyca, Waldemar Narloch, Jacek Studziński.


Okręg nr 2: Marzenna Osowicka, Kornelia Żywicka, Arkadiusz Czepek, Andrzej Kobus, Elżbieta Mierzchała-Kowalska, Augustyn Szydeł, Joanna Gąsiorowska, Magdalena Ratajczyk.

Okręg nr 3: Kamil Kaczmarek, Artur Eichenlaub, Marzena Skwierawska, Barbara Strzałkowska, Violetta Kasprzak, Wiktor Studziński, Lidia Szkarłat, Michał Pawlikowski, Patryk Tabath.

do rady powiatu:

Okręg nr 1 (miasto Chojnice): Emilia Kalitta, Łukasz Borchardt, Grażyńska Turzyńska, Zdzisław Tabath.

Okręg nr 2 (gminy: Chojnice, Konarzyny): Anna Nowaczyk, Joanna Wiśniewska, Mirosław Ginter, Joanna Kierska, Janusz Bieliński.

Okręg nr 3 (gmina Czersk): Jolanta Fierek, Sylwia Tomaszewska, Małgorzata Skwarek, Wiesław Czechowski, Sławomir Meger, Grzegorz Klauza.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

41 komentarzy

~Zero to wzór
Wzór dla wszystkich zadeklarowanych przeciwników PiS Wzór ksenofob, homofoba, rasisty i szowinisty opowiadającego o przekrętach władzy, aferach Platformy i zamachu w Smoleńku. Wzór szafarza, kościelnego albo rycerza bez skazy, który po pijaku urządza burdy w hotelach, szcza po parkach, zdradza i bije żonę i płacenie alimentów ma za nniej istotne niż abonament w monopolu. Takie zera aspirują do stanowisk w samorządach, władzy centralnej i państwowych spółkach. Socjopaci i nieudacznicy snujący wielkie wizje 4 RP nie potrafiący uporządkiwać własnego życia.
17 Października 2018, godzina 23:50
Oceniono 19 razy 15
~niezła kompanija poświęca mnóstwo czasu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Października 2018, godzina 23:18
Oceniono 21 razy -15
~Do obiecajdy niedorajdy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Października 2018, godzina 17:58
Oceniono 25 razy -15
~Czy to prawda?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Października 2018, godzina 07:59
Oceniono 33 razy -15
~Obiecajdy niedorajdy
PChS przez cztery lata "walczył" z basenem, który ciągle musi być dotowany z budżetu miasta, czyli finansowany przez wszystkich chojniczan, nawet tych którzy na basen nie chodzą.
Były manifestacje, kontrole, zastrzeżenia do prezesa itd. .
Jest nowy zarządzający i sytuacja nie uległa znacznej zmianie.

W przeszłości zimą było kilka lodowisk. W parku 1000-lecia, na centrum sportowym, naturalne lodowiska u Szprengla i na basenach przy Igielskiej. Teraz nie ma żadnych lodowisk.

Co proponuje PChS? Ustami sekretarza rady powiatowej sld proponuje całoroczne lodowisko!
Lodowisko, które jest jeszcze droższe od utrzymania basenu!
Później jeszcze może drużynę hokejową z graczami spoza Chojnic i stypendiami z naszych podatków.
Przestańcie robić z ludzi cymbałów. Jako stowarzyszenie wybudujcie lodowisko i dokładajcie do jego funkcjonowania ze swoich środków, a nie znowu z budżetu.
Jak bilety wstępu będzie sprzedawał lider stowarzyszenia, to obłożenie murowane!
12 Października 2018, godzina 07:11
Oceniono 37 razy 25
~Przyjazne miasto
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Października 2018, godzina 17:01
Oceniono 31 razy -15
~senior
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Października 2018, godzina 16:11
Oceniono 28 razy -14
~Ancymonek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2018, godzina 22:19
Oceniono 44 razy -16
~~Brawo, nie interesuję się polityką...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2018, godzina 20:31
Oceniono 50 razy -14
~jak kto woli
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2018, godzina 16:40
Oceniono 57 razy -15
~dr
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2018, godzina 16:30
Oceniono 44 razy -20
~To się dobrali
Transfery do PChSu:
p. Czeppek - sekretarz rady powiatowej i delegat na zjazd krajowy SLD, SLD w 2014 (43 głosy)
p. Dziubek - kandydatka do powiatu w 2014 roku z PiSu (52 głosy),
p. Kobus - kandydat do powiatu w 2014 roku z SLD (12 głosów),
p. Kasprzak - kandydat do powiatu w 2014 roku z Powiatowego Forum Samorządowego (54 głosy)
p. Eichenlaub - kandydat z PO (2010 do powiatu 49 głosów, 2014 do rady miasta 123).

Dokonaliście fatalnych transferów i jeszcze przed meczem zostaliście ograni jak nowicjusze.
08 Października 2018, godzina 14:43
Oceniono 45 razy 25
~Zabawni
Z czym do ludu, jak Wy nawet płotków na swoje reklamy nie potraficie sobie zorganizować. Jesteście zabawni.
08 Października 2018, godzina 13:55
Oceniono 39 razy 15
~ddd
Głosujcie na ludzi Mateuszka-kłamczuszka. Michę ryżu macie jak w banku , zachodnim oczywiście
08 Października 2018, godzina 09:09
Oceniono 30 razy 20
~Przyjazne miasto
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Października 2018, godzina 15:34
Oceniono 73 razy -15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 423.00 435.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.90 43.60
GBPGBP 519.00 534.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-02 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 426.92 431.90 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 466.01 470.06 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 466.62 472.51 NOKNOK 42.00 42.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.70 41.60
Aktualizacja: 2023-02-02 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij