Sobota, 30 Września 2023 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Anna Zajkowska

‘Rolnicy mogą na rząd liczyć’

Podkreślał podczas wczorajszego (11.03) spotkania, najpierw z dziennikarzami, a potem z gospodarzami, Jan Krzysztof Ardanowski. Wcześniej jednak minister rolnictwa rozmawiał z wójtem Zbigniewem Szczepańskim i burmistrzem Arseniuszem Finsterem o przekazaniu gminie miejskiej i wiejskiej Chojnic terenów należących do IHAR-u. - Trzeba rozwijać także mniejsze miejscowości, a nie tylko myśleć o dużych aglomeracjach - mówił.


Minister rolnictwa, który przyjechał do Chojnic na zaproszenie posła Aleksandra Mrówczyńskiego, na wstępie zaznaczył, że nie chce prowadzić żadnej kampanii i mówić o tym co planuje zrobić dla Polskiej wsi. Jego celem jest zdanie raportu ze sprawunków, którymi do tej pory się zajmował. Chciał także prowadzić dialog z uprawiającymi rolę mieszkańcami naszego i ościennych powiatów.

Jan Krzysztof Ardanowski szeroko opowiadał m.in. o wprowadzonym w ostatnich miesiącach rolniczym handlu detalicznym, czyli bezpośredniej sprzedaży zarówno produktów przetworzonych jak i nieprzetworzonych. Dzięki ustawie gospodarze mogą swoje produkty sprzedawać m.in. bezpośrednio do restauracji, sklepów, gospodarstw agroturystycznych, bez zbędnych formalności. Ministerstwo daje także możliwość prowadzenia działalności MOL. Program jest odpowiedzią na oczekiwania mikroprzedsiębiorstw, które często są rodzinnymi zakładami wytwarzającymi produkty, którymi najczęściej interesuje się tylko lokalny rynek. - Mamy bardzo dobrą ustawę o organizowaniu się rolników w spółdzielnie rolnicze. Zrzesza tych, którzy chcą wspólnie działać, kupować, przetwarzać. Ustawa zwalnia ich z płacenia podatku dochodowego oraz od nieruchomości – zachwalał minister. Dla dużych gospodarstw alternatywą zbytu np. plonów ma być tworząca się właśnie w Warszawie, nowoczesna giełda rolno-spożywcza. Prawdopodobnie ruszy ona jeszcze w tym roku. - Fizycznie będzie się ona mieściła w Warszawie, jednak poprzez systemy informatyczne będzie można dokonywać transakcji kupna-sprzedaży z dowolnego miejsca w Polsce – opowiadał Ardanowicz.

Minister podkreślał także, że w roku ubiegłym rząd przeznaczył rekordową kwotę, ponad 2 mld 215 mln zł, na pomoc gospodarstwom dotkniętych klęską suszy. - To pokazuje, że rolnicy mogą na rząd liczyć. Wydaje mi się, że nasza pomoc jest odczuwalna. Działań jest dużo. One cały czas są rozwijane i ulepszane.

Jan Krzysztof Ardanowicz mówił również o tym jak istotne dla komfortu życia na wsi jest by mieszkańcy mieli wysoki standard życia oraz by do sołectw powróciły poczty i komisariaty policji. Uważa za potrzebne także wspieranie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz aktywizowanie kobiet poprzez możliwość rejestracji kół wiejskich. Ułatwia im to m.in. pozyskiwanie pieniędzy na działania statutowe.

Dziennikarze zapytali ministra, który wcześniej rozmawiał o tym z wójtem Zbigniewem Szczepańskim oraz burmistrzem Arseniuszem Finsterem, czy jest szansa na wdrożenie w życie procedury przekazania gminie i miastu nieruchomości państwowych należących do Instytuty Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (tzw. IHAR). - Jestem zdziwiony, że ta sprawa tak długo trwa. Przyjechałem tu osobiście m.in. żeby sprawdzić w czym jest problem. Czy miasto nie dysponuje innymi możliwościami terenowymi? Czy też jest to wygoda i chęć przejęcia ziem dobrze ulokowanych? W tej chwili jestem przekonany, że tu nie ma żadnej próby nadużycia. Tereny IHAR-u mogłyby być dla miasta i jego rozwoju w najbliższych latach istotne, np. do utworzenia kilkuset, a może i więcej, miejsc pracy. Dlatego w porozumieniu z dyrektorem instytutu przyśpieszę prace nad sprzedażą tych gruntów dla podmiotów gospodarczych z terenów Chojnic i okolic. Chciałbym by to było jeszcze w tym roku – zadeklarował.

Wizyta Ardanowicza w Chojnicach nie sprowadziła się jednak tylko do chwalenia działań podległego mu ministerstwa. Mówił także o problemach, z którymi boryka się „polski chłop” i, że nie na wszystko można znaleźć lekarstwo. Wypowiedział się m.in. na temat importowanych do naszego kraju dużych ilościach mięsa. Zmierzył się z pytaniami i żalami rolników z naszego oraz ościennych powiatów. - Wspomniał pan, panie ministrze, o kontroli transportu mięsa z Belgii, że było znakomitej jakości. Wierzę panu, ale wierzę też w to, że wjeżdża do naszego kraju też dużo mięsa gorszej jakości. Nad tym trzeba się zastanowić. Jestem przekonany, że mrożone głęboko mięso, w cenach bardzo niskich, konkurencyjnych sprowadzają przedsiębiorcy bo na tym można zarobić. Czują w tym biznes. Tym bardziej, że mięso sprowadzane jest np. z Barbadosu, a my nic o nim nie wiemy – mówił Marcin Cysewski, hodowca trzody chlewnej. - Co pan sądzi o tym by wprowadzić przepis, że wielkopowierzchniowe sklepy, markety, musiałyby się zaopatrywać w 50 proc. lub około 50 proc. produktów z naszego kraju? - dopytywał.

Reklama | Czytaj dalej »

Rafał Adamowicz z kolei interesował się tematem terminalu eksportu produktów spożywczo-rolnych - Zależy mi, żeby w Polsce powstał z prawdziwego zdarzenia terminal eksportu. Z tego co wiem, półtorej roku temu, jeszcze za czasów ministra Jurgiela podpisana została umowa na dzierżawę gruntów w Gdyni, gdzie miał powstać terminal, przede wszystkim do transportu cukru, ale była też opcja, że może będzie można magazynować na eksport inne surowce sypkie. Czy coś w tym aspekcie pan minister mógłby powiedzieć? - interesował się rolnik - przedsiębiorca.

Gospodarze chcieli zaczerpnąć języka u źródła m.in. w sprawie tzw. OZE (Odnawialne Źródła Energii). Dopytywali jaka jest w Polsce definicja gospodarstwa rolnego, ponieważ z ich doświadczenia wynika, że przez rozbieżności tej formuły rolnicy starający się o kredyt  są niewypłacalni, ale kiedy dzieci starają się o stypendium w szkole to nagle przekraczają dochód na osobę.

Rozmowy zeszły również na temat tegorocznych wyborów do Krajowej Izby Rolniczej. Minister przekazał informację, że odbędą się one w niedzielę 28 lipca. Termin ten nie spodobał się zebranym. W większości wskazywali oni, że jest to okres żniw i mało kto ma w tym czasie głowę do takich spraw jak wybór reprezentanta. - Ten termin żniwny jest nieporozumieniem. Frekwencja będzie na pewno na tyle niska, że w tych izbach się de facto nic nie zmieni – podnosił m.in. Marcin Cysewski.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Józef Mackiewicz pisał:
"Kiedyś umierało się dla ojczyzny, a dzisiaj kłamie się dla ojczyzny"
Myślę, że to jego powiedzenie od dawna jest nieaktualne. Powinno być: dzisiaj kłamie się dla własnych interesów, oraz interesów partii do której się należy. Smutne to, ale tak właśnie jest.
23 Marca 2019, godzina 17:24
Oceniono 20 razy 20
~jotdwatrzy
17 Marca 2019, godzina 12:13
Oceniono 25 razy 25
~Jest ok.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Marca 2019, godzina 22:20
Oceniono 30 razy -30
~Leszek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Marca 2019, godzina 22:06
Oceniono 30 razy -30
~30 zdjęć poszukiwanych za rozróbę w Warszawie
Te zdjęcia możecie znaleźć na stronie WP, to ci którzy w Warszawie palili opony i wysypali jabłka. Brawo, niech zapłacą a odechce im się słuchać tego który ich do całej akcji sprowokował, chociaż jemu powinni dołożyć 50% pokrycia strat, znalazł się wielki wiracha!
16 Marca 2019, godzina 09:37
Oceniono 23 razy 15
~asiek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Marca 2019, godzina 21:20
Oceniono 43 razy -25
~Kasia
A ja płacę 1320 zło ZUSu podobno obnizonego na m-c czyli 3960 zł na kwartał,działalnośc jednoosobowa ,przeróbki krawieckie ,a rolnik 150 ha sorry to przedsiębiorca ok 80zł na m-c czyli 240 na kwartał .Co na to pan minister i pan poseł. No cooments.
13 Marca 2019, godzina 12:08
Oceniono 56 razy 50
~Baloo
My wam zapłacimy (waszymi pieniędzmi), a wy - ciemny lud - dacie nam całą władzę. Jak w Uzbekistanie albo innej wschodniej satrapii. Oto cały program obecnie rządzącej partii. Bez udawania, że chodzi o coś innego niż władza absolutna. By móc bezkarnie kraść państwowe.
12 Marca 2019, godzina 23:13
Oceniono 58 razy 30
~Cuda, cuda ogłaszają
Niczego nie dają za darmo, to co wam dadzą odbiją sobie podwójnie wymyślając jakieś nowe daniny, czyli podatki. Ale póki co cuda ogłaszają aby tylko zdobyć głosy, aby jak największa liczba "prawych i sprawiedliwych" mogła załapać się do Brukseli /oczywiście nie dla kasy, ależ skąd, tylko dla dobra Polski/ za pół roku ogłoszą następne cuda, aby wygrać jesienne wybory do sejmu i senatu, a co za tym po wygranych wyborach osadzić na różnych lukratywnych stanowiskach rodzinę i dobrych znajomych, oczywiście dla dobra Polski i Polaków, "rodzina +" rządzi.
12 Marca 2019, godzina 22:25
Oceniono 56 razy 30
~Hans Kloss
Chyba wybory się zbliżają skoro władza zaczęła pojawiać się na spotkaniach z ludem i obiecywać cuda.
12 Marca 2019, godzina 18:13
Oceniono 58 razy 30
~jotdwatrzy
Przed wyborami wszyscy mogą na rząd liczyć. Z wyjątkiem niepełnosprawnych, nauczycieli, pracowników urzędów i sądów, pielęgniarek, lekarzy, czyli inaczej lumpeninteligencji.
12 Marca 2019, godzina 16:15
Oceniono 56 razy 30

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.30 439.50 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.00 463.50 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 473.75 481.94 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.18 536.85 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij